سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

غذا یک سوخت است اما نوعی اطلاعات برای بدن نیز به حساب می آید!

چند بار شنیده اید که یک نفر بگوید غذا سوخت است ــ خواه مربی شخصی تان باشد یا دکتر یا هم‌باشگاهیتان؟ مفهوم سوخت بودن غذا در فرهنگ تناسب اندام و سلامتی متداول است. با این حال آیا واقعا بهترین چیزی است که می توان در مورد غذا گفت؟ حقیقت این است که طرز فکر سوخت بودن غذا نه تنها یک قیاس بد است بلکه فکر کردن به این شیوه می تواند بطور بالقوه برای تلاش های تناسب اندام یک فرد مضر باشد ــ‌ خواه آنها به دنبال کاهش وزن باشند یا هدفشان به دست آوردن عضله باشد. اما برای درک بهتر آنکه چرا طرز فکر سوخت بودن غذا واقعا بد است، بیایید به خود این قیاس نگاهی بیندازیم. در حالی که ممکن است درست باشد که غذا همانند سوخت ماشین به شما انرژی می دهد اما این طرز فکر، سایر فواید متعددی که غذاهای سالم می توانند فراهم کنند را در نظر نمی گیرد. غذا علاوه بر انرژی، مواد مغذی مهم، ویتامینها و سایر ترکیباتی که می توانند بر همه چیز از سلامت قلبی‌عروقی گرفته تا خلق و خو تاثیر بگذارند را برای افراد فراهم می کند.

مواد غذایی رژیمی

مواد مغذی رژیمی مهم

عدم مصرف مقدار کافی غذاهای غنی از کلسیم ــ که فقط یک نمونه از ترکیبات رژیمی ضروری بدن است ــ می تواند به تعدادی از مشکلات مانند توانایی ضعیف تر انعقاد خون،‌ استخوان های شکننده تر و اختلال در عملکرد سلولی منجر شود.
منیزیم، همه چیز را کنترل می کند ــ از فشار خون شما گرفته تا قند خونتان را. فولات نقش مهم در تولید سلول های قرمز خون و همچنین سلامت سیستم عصبی شما ایفا می کند.
علاوه بر این ترکیبات، فیتوکمیکال ها ــ یا مواد شیمیایی مشتق شده از منابع گیاهی ــ نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. فیتوکمیکال ها (که هیچگونه کالری ندارند) می توانند نقش های زیادی در بدن شما ایفا کنند ــ از حفاظت از شما در برابر سرطان گرفته تا کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی جدی.
وقتی شروع به کنارگذاشتن طرز فکر سوخت بودن غذا می کنید، دیگر فراتر از تعداد کالری ها فکر خواهید کرد و سایر ترکیبات بسیاری که در غذاها وجود دارند را نیز در نظر خواهید گرفت.
بدن انسان یک ارگانیسم بسیار پیچیده است ــ نه یک ماشین ــ و شما با در نظر گرفتن آن به شکل ماشین فقط به آن صدمه خواهید زد.
در عوض به غذایی که می خورید، به عنوان اطلاعات فکر کنید. غذای شما به بدنتان می گوید که چه احساسی داشته باشد و چگونه عمل کند. شما با دادن بهترین غذا یا اطلاعات به بدنتان می توانید مطمئن باشید که عملکرد بدنتان در حداکثر میزان مطلوب است.

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • goodmoodfood

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. nahantech گفت:

    عالی