سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

اسکالپشور فرآیندی مبتنی بر لیزر و غیرتهاجمی است که برای کاهش میزان چربی و یا از بین بردن آن در بدن استفاده می‌‎شود. این عمل، هم برای مردان و هم برای زنان و همچنین برای انواع مختلفی از فرم‌های بدن مناسب است. هر جلسه درمان به طور میانگین ۲۵ دقیقه زمان خواهد برد و می‌توان چندین ناحیه مختلف از بدن را به صورت همزمان مورد معالجه قرار داد.
فرآیندهای زیبایی غیرتهاجمی، خصوصاً آن دسته از فرآیندهایی که برای از بین بردن چربی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیش از پیش در حال مطرح شدن هستند. این روش‌ها به هیچگونه ایجاد برش یا اعمال بیهوشی نیاز ندارند. این بدان معناست که سختی های اندکی برای فرد دارند، از مدت زمان کوتاهی برخوردار هستند و دوره نقاهت کوتاهی نیز دارند.
در ادامه این مقاله از راستینه با اسکالپشور بیشتر آشنا خواهیم شد.

اسکالپشور

اسکالپشور چه می‌کند؟

اسکالپشور شامل کمربندی لیزری می‌شود که با استفاده از طول موج هایی خاص، سلول های چربی را از بین می برد. سازمان غذا و دارو استفاده از اسکالپشور با هدف چربی سوزی در نواحی ذیل را تایید کرد:

 • ناحیه فوقانی شکم
 • ناحیه تحتانی شکم
 • پهلو

مناسب‌ترین افراد برای این فرآیند افرادی هستند که شاخص توده بدنی آن ها ۳۰ و یا کمتر باشد. اسکالپشور به عنوان گزینه‌ای برای کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود و اغلب بهترین گزینه برای افرادی که به چاقی دچار هستند نیست.

 

هزینه اسکالپشور چقدر است؟

هزینه این عمل بسته به تعداد دستگاه های به کار گرفته شده و موقعیت جغرافیایی که دارید متفاوت است. بسته به ناحیه‌ای از بدن که قصد انجام این فرآیند بر آن را دارید، ممکن است در هر جلسه درمان به استفاده از یک تا چهار دستگاه نیاز داشته باشید. بر اساس اعلام انجمن جراحان زیبایی، متوسط هزینه چربی‌سوزی غیرتهاجمی در سال ۲۰۱۶، ۱۴۵۸ دلار بوده است.
از آنجایی که این فرآیند عملی در جهت زیبایی است، معمولاً هزینه‌های آن تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

 

آماده‌سازی برای اسکالپشور

آماده‌سازی برای اسکالپشور

در هنگام مشورت با پزشک خود بایستی آن نواحی از بدنتان که می خواهید دستخوش تغییر شود را با او در میان بگذارید. پزشک می تواند تعداد دفعات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه ایده آل را معین کند. فردی که از او مشورت می گیرید می تواند پزشکی عمومی، کمک پزشک، پرستار و یا متخصص زیبایی باشد.
اولین جلسه برای مشورت اغلب درست پیش از انجام عمل تشکیل می شود اما گاهی ممکن است به معین کردن زمان دیگری برای ملاقات و مشورت با پزشک نیاز داشته باشید.

 

اسکالپشور چگونه عمل می‌کند؟

اسکالپشور نوعی عمل چربی سوزی است که از تکنولوژی لیزر برای ذوب کردن سلول های چربی استفاده می کند.
در روز شروع عمل، در حالتی خوابیده و راحت قرار خواهید گرفت و پزشک نواحی که قرار است عمل اسکالپشور بر آن ها انجام شود را علامت‌گذاری خواهد کرد.
در حین انجام عمل، دستگاه اسکالپشور همچون کمربندی دور شما بسته می شود. این دستگاه از لیزری استفاده می کند که به حرارت ۱۰۷۶ و ۱۱۶۶ درجه فارنهایت خواهد رسید. این دما به قدر کافی برای از بین ‌بردن سلول های چربی زیر پوست و همچنین آسیب نرساندن به بافت رویی پوست کافی است.
دستگاه اسکالپشور مدام بین حالت خنک‌سازی و لیزر حرارتی جابجا می شود. هر جلسه درمان حدود ۲۵ دقیقه زمان می برد. در حین این عمل می تواند استراحت کنید، مطالعه کنید و یا حتی چُرتی بزنید.
تا ۱۲ هفته پس از اتمام عمل، سیستم لنفاوی بدن به طور طبیعی سلول های چربی مرده را دفع خواهد کرد. چنانچه برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان به دفعات بیشتری از انجام این عمل احتیاج داشتید، امکان انجام این کار بین ۶ تا ۱۲ هفته پس از اولین مرتبه امکان پذیر خواهد بود.

 

کول اسکالپتینگ

تفاوت اسکالپشور و کول اسکالپتینگ

هر دوی این فرآیندها هدف مشابهی دارند و آن این است که سلول های چربی آسیب دیده را هدف قرار داده تا به تدریج از بین بروند و نهایتاً توسط سیستم لنفاوی بدن دفع شوند. تفاوت در این است که اسکالپشور برای از بین بردن سلول های چربی از حرارت کنترل شده و کول اسکالپتینگ از سرمای کنترل شده استفاده می کند که آن را سرمادرمانی نیز می نامند.
عوارض جانبی و خطرات احتمالی و همچنین میزان درد در هر دو عمل یکسان است. از سال ۲۰۱۶ تاکنون، متوسط هزینه کول‌ اسکالپتینگ بین ۲ تا ۴ هزار دلار بوده است. این در حالی است که متوسط هزینه اسکالپشور بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار بوده است.
کول اسکالپتینگ در سال ۲۰۱۲ و اسکالپشور در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار گرفت. از آنجا که کول اسکالپتینگ سابقه بیشتری دارد، اطلاعات بیشتری همچون تحقیقات و مطالعات رسمی نیز در مورد آن وجود دارد.

 

عوارض جانبی و خطرات اسکالپشور

حرارت لیزر گاهاً می تواند منجر به احساس سوزش بسیار جزئی شود اما این احساس در حدی نیست که به داروی بی حسی و یا بیهوشی نیاز باشد.
عوارض جانبی کمی برای این روش گزارش شده اما از آنجا که اسکالپشور روشی نسبتاً نوین است، همچنان در زمینه تاثیرات آن بر بدن، تحقیقاتی در دست انجام است.
پس از اتمام عمل ممکن است روی پوست خود احساس زبری و زمختی داشته باشید. نواحی مورد عمل واقع شده همچنین ممکن است کبود شوند. پزشک شما ممکن است ماساژ دادن بر نواحی مورد نظر در هفته‌های پیش روی پس از عمل را به شما توصیه کند.

 

نتیجه و دوره نقاهت اسکالپشور

نتیجه و دوره نقاهت اسکالپشور

این فرآیند ۲۵ دقیقه زمان می برد و غیرتهاجمی بوده و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. این بدان معناست که شما حتی می‌توانید برای تایم استراحت در محل کارتان دست به این فرآیند بزنید و پس از آن دوباره به محل کار خود بازگردید.
تا ۶ هفته پس از اولین جلسه، چربی سوزی بدنتان به واسطه سوخت و ساز صورت گرفته بر روی سلول‌های چربی، قابل مشاهده تر خواهد شد. اطلاعات رسمی نشان می دهند که یک جلسه از انجام این عمل، تا ۲۴ درصد از چربی ناحیه مورد نظر را از بین خواهد برد. نتیجه پایانی تا ۱۲ هفته پس از اولین عمل رخ نشان خواهد داد. از آنجا که سلول های نابود شده در حین عمل از طریق لیزر از بین می روند، امکان احیای دوباره آن ها وجود نخواهد داشت. چربی سوزی دلخواه زمانی ماندگار خواهد شد که فرد رژیمی سالم را دنبال و به طور منظم ورزش کند.

 

 

منابع

 • ۲۰۱۶ Cosmetic Surgery National Data Bank statistics (n.d).
  surgery.org/sites/default/files/ASAPS-Stats2016.pdf
 • Hilton L. (2015). SculpSure turns up the heat in noninvasive fat reduction.
  cosmeticsurgerytimes.modernmedicine.com/cosmetic-surgery-times/news/sculpsure-turns-heat-noninvasive-fat-reduction?page=0,0
 • Nonsurgical fat reduction (n.d).
  smartbeautyguide.com/procedures/body/nonsurgical-fat-reduction/
 • SculpSure (n.d).
  cynosure.com/product/sculpsure/
 • SculpSure: Light-based fat reduction (n.d).
  sculpsure.com/
 • Sculpsure, low level laser system for aesthetic use (2015).
  accessdata.fda.gov/cdrh_docs/pdf15/k150724.pdf
 • SculpSure: The new shape of energy-based contouring (n.d).
  sculpsure.com.au/wp-content/uploads/2015/11/Cynosure_Sculpsure.pdf
 • healthline

منبع تصاویر 

 • dravaliani
 • dc-dermdocs
 • thailandmedical
 • cfvanderloos
 • zwivel

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *