سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سیگارهای الکترونیکی زمینه‌ ای برای سیگاری شدن نوجوانان!

یک مطالعه نشان می‌دهد بیشتر نوجوانان ۱۵ تا ۱۶ ساله‌ای که این دستگاه‌ها را امتحان کردند، اندکی بعد به دام سیگارهای معمولی افتادند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی با سطوح بالای نیکوتین استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که کمی بعد شروع به کشیدن سیگارهای معمولی کنند.

 

سیگارهای الکترونیکی

سیگار های الکترونیکی٬ شروعی برای سیگاری شدن نوجوانان

آدام لِوِنتال، محقق ارشد این مطالعه گفت: «ما می‌دانیم نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، به احتمال بیشتری به سیگارهای معمولی روی خواهند آورد. مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که ممکن است نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی، دلیل اصلی باشد که چرا نوجوانان مصرف‌کننده‌ی آنها به سیگار کشیدن مکرر روی می‌آورند.»

لونتال، مدیر آزمایشگاه سلامت، هیجان و اعتیاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

سیگارهای الکترونیکی با سطوح نیکوتین مختلفی به فروش می‌رسند. سطوح نیکوتین آنها از ۰ تا بیش از ۲۵ میلی‌گرم نیکوتین در هر میلی‌لیتر (میلی‌گرم بر میلی‌لیتر) متغیر است. دراین مطالعه، یک سیگار الکترونیکی با ۱۸ میلی‌گرم نیکوتین در هر میلی‌لیتر ( یا بیشتر) به عنوا سیگاری با نیکوتین بالا درنظر گرفته شد.

تیم تحقیقاتی لونتال، نتایج مربوط به ۱۸۱ دانش‌آموز پایه‌ی دهم از دبیرستان‌های لس‌آنجلس را بررسی کردند. همه‌ی این نوجوانان گفتند که در عرض یک ماه گذشته از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده‌اند و اطلاعاتی در مورد سطوح نیکوتین در دستگاه‌های مورد استفاده‌شان ارائه دادند.

۶ ماه بعد، آنهایی که از سطوح نیکوتین بالاتری در سیگارهای الکترونیکی‌شان استفاده کرده بودند، در عرض یک ماه گذشته بیشتر از بقیه از هر دو سیگار الکترونیکی و معمولی استفاده کردند. این نوجوانان همچنین گزارش دادند که با شدت بیشتری سیگار می‌کشیدند.

گروه لونتال دریافتند در حالی که ۴۳ درصد از دانش‌آموزانی که از سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین بالا استفاده کرده بودند، گفتند که ۶ ماه بعد به‌طور مکرر سیگارهای معمولی می‌کشیدند، اما این امر فقط در مورد ۱۰ درصد از آنهایی که از سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین پایین استفاده کرده بودند، صادق بود.

همچنین یافته‌های تحقیقاتی نشان داد نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین بالا استفاده کردند، شش ماه بعد روزانه به‌طور متوسط ۱۴ برابر آنهایی که سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین را امتحان کردند، سیگارهای معمولی می‌کشیدند.

 

مقاله مرتبط : چگونگی ترک سیگار؟ روش ها و قوانین ترک سیگار

 

سیگارهای الکترونیکی

لونتال می گوید که این روزها بچه‌های بیشتری، سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین بالا را امتحان می‌کنند: «در حالی که تحقیقات قبلی نشان دادند که بیشتر نوجوانان از سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین استفاده می‌کردند، اما نتایج حاصل از بررسی ما و سایر مطالعاتی که به‌زودی منتشر خواهند شد، نشان می‌دهد تعداد نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر از میزانی است که در ابتدا تصور می‌کردیم.»

اما این دو پزشک که به‌شدت مخالف سیگار هستند، از این یافته‌ها شگفت‌زده نشدند.

دکتر لِن هوروویتس، متخصص ریه در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک گفت: «کشیدن نیکوتین از طریق سیگارهای الکترونیکی – مخصوصا در غلظت‌های بالاتر – با کشیدن مداوم سیگارهای معمولی و الکترونیکی مرتبط است.»

پاتریشیا فولان، یک پرستار است که مرکز کنترل توتون و تنباکو در Northwell Health در نیویورک را اداره می‌کند. او گفت که این تحقیق و سایر تحقیقات «نشان می‌دهد که سازمان غذا و دارو باید بر این دستگاه‌ها نظارت کند، از جمله بر مقدار نیکوتین موجود در این محصولات و برچسب‌زنی مناسب محتوای آنها.»

فولان هشدار داد که «سیگارهای الکترونیکی، این پتانسیل را دارند که یک نسل جدی را معتاد کنند، نسلی که اگر این دستگاه‌های الکترونیکی حاوی نیکوتین را امتحان نمی‌کرد، ممکن بود هرگز به سراغ سیگارهای معمولی نرود.»

 

مقاله مرتبط‌ : ترک سیگار ٬راهنمایی برای روزهای سخت نخستین

 

اگر به این دستگاه‌ها نظارت نشود و این روند، بدون کنترل ادامه یابد، به احتمال زیاد شاهد افزایش میزان سیگار کشیدن در میان جوانان خواهیم بود» سیگارهای الکترونیکی با غلظت مختلفی از نیکوتین در دسترس هستند. اخیرا به FDA این اختیار داده شده که بر محلول‌های سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین نظارت کند.

این مطالعه در ۲۳ اکتبر در مجله‌ی JAMA Pediatrics منتشر شد.

 

منابع

  • Len Horovitz, M.D., pulmonary specialist, Lenox Hill Hospital, New York City; Patricia Folan, R.N., DNP, director, Center for Tobacco Control, Northwell Health, Great Neck, N.Y.; University of Southern California, news release, Oct. 23, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر

  • cityofhope
  • i.huffpost

 

سیگارهای الکترونیکی زمینه‌ ای برای سیگاری شدن نوجوانان!

یک مطالعه نشان می‌دهد بیشتر نوجوانان ۱۵ تا ۱۶ ساله‌ای که این دستگاه‌ها را امتحان کردند، اندکی بعد به دام سیگارهای معمولی افتادند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی با سطوح بالای نیکوتین استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که کمی بعد شروع به کشیدن سیگارهای معمولی کنند.

(بیشتر…)

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

روغن ها

روغن اسانس نعناع فلفلی

فواید استفاده از روغن اسانس نعناع فلفلی!

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت عمومی

داروهای تزریقی

چه داروهایی به بهبود درد سرطان کمک می کنند؟

سلامت روان

دادن تلفن به فرزندتان

اعتیاد بچه ها به تلفن های هوشمند

سلامت عمومی

موافقان بچه دار شدن

نظر جوانان درباره بچه دار شدن چیست؟

اختصاصی

کروکودیل

کروکودیل چیست؟ اثرات کروکودیل بر بدن

اختصاصی

حقایقی درباره اعتیاد به شیرینی

حقایقی درباره اعتیاد به شیرینی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *