سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

عمق واژن چقدر است؟ و ۱۱ نکته دیگر که باید در مورد واژن بدانید!

بسیاری از تصورات غلط در مورد نحوه عمل واژن و نحوه مراقبت از آن وجود دارد. برخی افراد فکر می کنند واژن، یک فضای باز بی پایان است (که درست نیست) و یا تنها زمانی که مشکلی هست، واژن بو میدهد (این باور نیز درست نیست). مطمئن نیستید که چه چیزی واقعیت است و چه چیزی باور نادرست؟

در این مقاله از راستینه با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چه چیزی درست و چه چیزی نادرست است.

اطلاعاتی درباره واژن

 

طول کانال واژن

طول کانال واژن چقدر است؟

طول کانال واژن، خیلی زیاد نیست. به طور متوسط کانال واژن ۷ تا ۱۴ سانتی متر طول دارد. اگر عینی میخواهید بفهمید، تقریبا طول دستتان است. اما کانال واژن شما می تواند در شرایط خاص، مانند حین رابطه جنسی و زایمان تغییر شکل دهد.

 

 آیا وقتی تحریک می شوید طول واژن بلندتر میشود؟

هنگامی که رابطه جنسی دارید، کانال واژن برای انجام دخول می تواند طولانی تر شود. تحریک جنسی باعث می شود که دهانه رحم و رحم شما بالا رود و از مسیر خارج شود، که موجب افزایش دو سوم مایعات مهبل (واژن) شما می شود.
اما اگر احساس می کنید آلت تناسلی به دهانه رحم شما ضربه وارد میکند، این بدان معنا است که بدن شما به اندازه کافی برای دخول کامل آماده نشده است. البته این تنها دلیل این احساس نیست .گردن رحم شما هنگامی که فشار خیلی عمیق باشد و یا اگر آلت تناسلی بزرگتر از اندازه متوسط باشد، دهانه رحم لمس میشود. آلت تناسلی در هنگام نعوظ حدود ۱۰ سانتی متر است.

 

 کشش واژن برای زایمان چطور است؟

کانال واژن و دریچه واژن شما برای اجازه دادن به عبور نوزاد از طریق کانال، کشش بسیار زیادی خواهد داشت. برخی از زنانی که زایمان کرده اند ممکن است متوجه تغییر در مهبل (واژن) خود، مثلا احساس شل یا خشک شدن، و یا بزرگتر شدن واژن نسبت به قبل، شده باشند. همچنین ممکن است درد و سوزش احساس کنید. این احساسات کاملا طبیعی هستند.
واژن شما باید ظرف چند روز پس از زایمان تنگ تر شود و تا حدود شش ماه پس از زایمان به حالت قبل از تولد خود برسد. اگر چه ظاهر واژن شما دقیقا همانند قبل نیست، اما بسیار نزدیک خواهد بود.

 

بنابراین واژن نمی تواند به طور دائم کشیده شود؟

نه، اصلا. این یک تصور غلط در مورد واژن است. امکان ندارد واژن به طور دائم کشیده شود. واژن، قابلیت ارتجاع دارد، به طوری که میتواند کشش پیدا کند و مانند بند لاستیکی دوباره به حالت قبلی باز گردد.
اگر احساس می کنید واژن شما در طول زمان شل می شود، ممکن است نتیجه یک یا دو مسئله باشد. اگر قابلیت کشش واژن شما ضعیف شود، ممکن است قادر نباشد به طور کامل جمع شود. این مسئله می تواند برای زنانی که چندین زایمان داشته اند رخ دهد. سالخوردگی نیز می تواند عضلات واژن را بدون در نظر گرفتن زایمان تضعیف کند.

 

 تمرینات کگل

آیا باید تمرینات کگل را انجام دهم؟

با گذشت زمان، عضلات کف لگن ممکن است به علل مختلف از جمله:

 • زایمان
 • جراحی
 • پیری
 • کشیده شدن به خاطر یبوست یا سرفه
 • افزایش وزن

تمرینات کگل می تواند به شما در تقویت عضلات لگن که از مثانه، رحم، رکتوم و روده کوچک حمایت می کنند کمک کنند.
همچنین تمرینات کگل به شما در جلوگیری یا کنترل بی اختیاری ادرار یا مدفوع کمک کنند.

 

آیا کلیتوریس هم بزرگتر می شود؟

بله هنگامی که تحریک می شوید، کلیتوریس شما متورم می شود و دوباره جمع میشود، به این معنی که زیر حفاظ خود پنهان شده است. کلیتوریس شما به شدت آلت تناسلی مرد هنگام برانگیختگی، تغییر اندازه نخواهد داد، اما قطعا افزایشی در اندازه آن وجود دارد.

 

آیا تمام واژن تمام خانم ها به یک شکل است؟

نه، اصلا. واژن، لب های فرج، کلیتوریس، و تمام قسمت های دیگر اندام تناسلی شما منحصر به فرد هستند. لُب های فرج شما ممکن است نامتقارن باشند، یا ممکن است کلیتوریس شما کوچک باشد. پوست در این ناحیه ممکن است حتی روشن تر یا تیره تر از رنگ کلی پوست شما باشد. هرچند ممکن است اندازه و شکل متوسط وجود داشته باشد، اندام تناسلی همگی واقعا متفاوت هستند!

 

واژن

چرا پوست اندام تناسلی تیره تر از بقیه بدن من است؟

داشتن پوستی با رنگ متفاوت در قسمت اندام تناسلی با بقیه بدن کاملا طبیعی است. به عنوان مثال، برخی از زنان دارای لب های قهوه ای یا قرمز هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است لب های صورتی یا مایل به بنفش داشته باشند.
اندام تناسلی شما ممکن است هنگامی که تحریک می شوید تیره تر نیز شود. جریان خون به این ناحیه می تواند موجب تورم شود و رنگ کلیتوریس و لب های داخلی (لب های کوچک) تغییر میکند.
اما در نظر داشته باشید اگر واژن شما همیشه رنگ بنفش داشته باشد، ممکن است عفونت قارچی یا تحریک مزمن ناحیه تناسلی موسوم به لیکن سیمپلکس داشته باشید. اگر نگران رنگ واژن خود هستید، میتوانید با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید.

 

آیا موی شرمگاهی واقعا لازم است؟

این که آیا موی شرمگاهی داشته باشید یا نه، به ترجیح شخصی شما برمی گردد. این مسئله برای سلامت واژن، ضروری نیست.
اما بسته به روشی که موهای خود را از بین می برید، خطراتی وجود خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر موها به درستی حذف نشوند، ممکن است نشانه هایی از قبیل سوزش، بریدگی یا خارش داشته باشید.

مقاله مرتبط : خارش واژن و درمان آن

 

دوش واژینال

آیا بهتر است دوش واژینال بگیرم؟

اگر چه دوش واژینال یک روش معمول است، پزشکان توصیه می کنند که دوش واژینال نگیرید. خود واژن، به طور طبیعی پاک است، بنابراین نیازی به کار اضافی نیست. در واقع دوش واژینال می تواند واژن شما را از میکروب های طبیعی و سالم پاکسازی کند، و همچنین موقتا اسیدیته طبیعی را تغییر می دهد و باعث ایجاد باکتری های مضر می شود. این بدان معنی است که واژن شما حساس به عفونت واژن و عفونت های منتقله جنسی (STIs) می شود.

 

آیا در زمان های مختلف در طول ماه بوی واژن متفاوت است؟

این مسئله کاملا قابل درک است که اگر واژن شما بو دهد، چرا ممکن است فریب بخورید. اما حقیقت این است که در حقیقت طبیعی است که مهبل (واژن) بو بدهد. به عنوان مثال، ممکن است پس از تغییر رژیم غذایی متوجه تغییر بوی واژن، نیز شوید، سیر، ماهی تن و مکمل های غذایی می توانند این اثر را داشته باشند. همچنین طبیعی است که در طول قاعدگی شدت و بوی واژن تغییر یابد.
اما اگر بوی مداوم و نامطبوعی وجود داشته باشد، یا اگر ترشح غلیظ یا مایل به سبز وجود داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت یا عدم تعادل باکتری داشته باشید. پزشک می تواند برای کمک به درمان بو و مشکل اساسی دارو تجویز کند.

 

 مشکلات پزشکی

خلاصه کلام

عمق، بو و رنگ پوست واژن، برای همه افراد یکسان نیست. اما اگر در مورد مهبل (واژن) خود، مانند تغییر رنگ یا بوی بد نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما اطمینان دهند که آیا همه چیز طبیعی است یا اگر مشکلات پزشکی وجود داشته باشد، برنامه درمانی به شما میدهند. در هر صورت، مهم این است که به یاد داشته باشید که واژن هر شخص متفاوت است و این خوب است!

مقاله مرتبط: هر آنچه باید درباره پرده بکارت (هایمن) بدانید!

 

منابع

 • healthline

منبع تصاویر 

 • tipsforwomens
 • behealthy.today
 • healthline
 • fthmb.tqn
 • cdn.diply
 • medifemme.co

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آنوشا گفت:

  ببخشید طول واژن من حدودا ۹ سانت بیشتر نیست و همسرم طول آلتشون ۲۰سانت هست و ایشون می گن انگار اصلا التشون وارد واژنم نمی شود فقط به مقدار خیلی خیلی کم آیا به مرور طول واژن بیشتر می شود؟

 2. سامان گفت:

  ممنون

 3. م گفت:

  سلام
  ببخشید من تقریبا اندازه ی یه انگشت الت در واژنم فرو میره و دیگه داخل نمیشه انگار مانعی جلوشه نمیدونم چیکار کنم راهنمایی کنید

 4. احمد گفت:

  سلام چه طوری آلت خود را کلفت کنم

 5. بی نام گفت:

  واقعا مرسی خیلی خیلی اموزنده بود من هزاران جا برای اطلاعات بیشتر گشتم سایت های خارجی ایرانی ک یک موقع مشکلی پیش نیاد برام فکر هم میکردم التم کوچیکه ولی واقعا متوجه شدم ک اصلا مهم نیست چقدر باشه فقط رعایت کردن اون موارد مثل ارضا درست طرف مقابل مدت زمان درست ن کم ن زیاد مهمند .میانگین طول الت ۳ اینچه یعنی ۷/۵ گفتم بدونن بعضی اقایون ک ی موقع اعتماد بنفسشون پایین نیاد من باز ۱۷ سانت شاید بیشتر دارم بازم فکر میکردم کوچکه . برای زود انزالی هم روش های خیلی خوبی (ورزش های خاصی هست که میتونین استفاده کنن )

 6. بهنوش گفت:

  حساس ترین نقطه جنسی زنها همون دم در ورودی دستگاه تناسلیشون یعنی کلیتوریسشون هستش در واقع نیازی به طول زیاد الت مرد نیست یه الت هفت هشت سانتی هم برای ارضا زن کافیه قطر واژن زنها هم حدود ۲ تا ۲٫۵ سانتی متره که اگه قطر الت مرد هم این اندازه باشه کافی در ضمن زنها بیشتر از دخول به نوازش و ارتباط لمسی و عاطفی و گفتاری حین رابطه برای ارضا شدن نیاز دارن تا دخول

 7. رها گفت:

  سلام من با اقایی نامزد هستم ک طول آلت جنسی ایشون ۲۱ سانت هست. باتوجه به طول واژن حین رابطه جنسی با ایشون ممکنه به رحمم آسیب برسه؟ خیلی نگرانم اگه اینطوره از ازدواج با ایشون صرف نظر کنم

 8. محمد گفت:

  خیلی خوب و اموزنده بود . یعنی الت مرد اگه ۱۰ سانت باشه میتونه ازدواج کنه ؟

 9. Mery گفت:

  سلام
  من در رابطه با ارتفاع واژن مشکل دارم چون کوتاه هست وآلت همسرم کامل وارد نمیشود آیا این مشکل قابل حل میباشد