سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ناگت‌های مرغ فست‌فود واقعا از چه چیزی ساخته شده‌اند؟

اخیرا یک مطالعه با نشان دادن آنکه قسمت اعظم ناگت مرغ فست فودی از چیزهایی بغیر از گوشت مرغ ساخته شده است، سر و صدای زیادی به پا کرد. اما این تحقیق نباید تعجب‌آور باشد.

 

ناگت‌های مرغ

صنعت فست فود قادر است وعده‌های غذایی خوشمزه را با نازل‌ترین قیمت ارائه دهد اما بهتر است بدانید که قیمت پایین این غذاها بخاطر آن نیست که این صنایع از سودشان صرفنظر می‌کنند بلکه به این علت است که از مواد تشکیل‌دهنده‌ی ارزان و گاهی اوقات سمی در تهیه‌ی غذاهایشان استفاده می‌کنند.

دکتر ریچارد دی شازو، نویسنده‌ی این مطالعه و استاد طب اطفال و تیمش، ۲ رستوران فست فود را در شهرشان انتخاب کردند و از منوی آنها ناگت مرغ سفارش دادند. سپس آنها بطور تصادفی یک ناگت از هر بسته انتخاب کردند و آن را آنالیز کردند تا بفهمند که واقعا از چه چیزی ساخته شده است.

نمونه‌ی اول تنها ۴۰ درصد عضله‌ی اسکلتی بود که ما آن را بعنوان گوشت می‌شناسیم. نمونه‌ی دیگر ۵۰ درصد گوشت بود. بقیه‌ی ناگت از چه چیزی ساخته شده بود؟ استخوان، رگ‌های خونی، بافت همبند، اعصاب و چربی – یعنی چیزهایی که در غذای سگ بکار می‌رود.

در حالی که اندازه‌ی نمونه برای این مطالعه براستی کوچک و فقط دو عدد ناگت بود اما محققان می‌گویند که هدف آنها یک افشاسازی در مورد صنعت فست فود نبود بلکه می‌خواستند به والدین و بچه‌ها نشان دهند آنچه بعنوان ماده‌ی غذایی سالم تبلیغ می‌شود، همیشه سالم نیست.

دکتر دی شازو می‌گوید: « همه‌ی ما می‌دانیم که گوشت سفید مرغ، یکی از بهترین منابع پروتئین خالص در دسترس است و بیماران‌مان را تشویق می‌کنیم که آن را مصرف کنند. آنچه اتفاق افتاده است، این است که برخی از شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند از یک ترکیب ساختگی از قسمت‌های مختلف مرغ بجای گوشت سفید و کم‌چرب استفاده کنند، آن را خمیر کنند، سرخ کنند و همچنان آن را مرغ بنامند.»

در حالی که بنظر می‌رسد ناگت‌های مرغ، محبوب‌ترین فست فود مورد علاقه‌ی کودکان باشد اما آنها حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ی عجیب و غریبی هستند. در غیر این صورت چگونه این شرکت‌های بزرگ می‌توانستند یک چیزبرگر دوبل را فقط ۱ دلار به مصرف‌کننده بفروشند؟

این برگرها اغلب مخلوطی از گوشت، چربی، استخوان، و بافت همبند به همراه هیدروکسید آمونیوم هستند. حتی ممکن است مقداری MSG یا عصاره‌ی مخمر autolyzed به همراه دی‌متیل پلی سیلوکسان – یک محصول سیلیکون که در ایمپلنت‌های سینه و خمیر بازی بکار می رود – نیز در آنها پیدا کنید. علاوه بر این، این برگرها فقط به اندازه‌ی ۲ درصد گوشت واقعی دارند.

بنابراین می‌بینید که این غذاها آنقدرها هم می‌گویند، ارزش غذایی ندارند. باید بدانید که سازندگان این مواد غذایی هرگز به قیمت متضرر شدن‌شان به شما محصول مقرون بصرفه ارائه نمی‌دهند. بلکه در واقع ماده‌ی غذایی واقعی را با مواد تشکیل‌دهنده‌ی ارزانی جایگزین می‌کنند که بسختی می‌توان گفت قابل خوردن هستند.

 

منابع

  • naturalsociety

منبع تصاویر 

  • livestrong

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

دستور پخت آشپزی

ناگت مرغ با خردل شاتوت و پوسته‌ آرد ذرت

طرز تهیه ناگت مرغ با خردل شاتوت و پوسته‌ آرد ذرت

دستور پخت آشپزی

ناگت مرغ با سبزیجات معطر

طرز تهیه ناگت مرغ با سبزیجات معطر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *