سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرا بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، مصرف متفورمین را قطع می‌کنند؟

افرادی که متداول‌ترین داروی تجویزشده برای دیابت یعنی متفورمین را مصرف می‌کنند، بیشترین احتمال را دارد که مصرف داروهای‌شان را قطع کنند. متفورمین به‌وسیله‌ی کاهش مقدار قند آزادشده توسط کبد و بهبود نحوه‌ی پاسخ‌دهی بدن به انسولین عمل می‌کند.

محققان می‌گویند که متفورمین، پایین‌ترین نرخ پایبندی را درمیان داروهای متداول دیابت دارد. با این حال بیماران می‌گویند راه‌هایی برای بهبود آن درصد وجود دارد.

بیماران مبتلا به دیابت

قطع مصرف متورفین توسط بیماران مبتلا به دیابت

متفورمین برای بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان تجویز شده است. این دارو در مقایسه با سایر داروها عوارض جانبی بسیار کمتری ایجاد می‌کند. متفورمین، فشار کمی روی ارگان‌ها وارد می‌کند، باعث اضافه وزن نمی‌شود و مقرون‌بصرفه‌ترین داروی دیابت موجود در بازار است. این دارو با نام تجاری گلوکوفاژ نیز بفروش می رسد که قیمت آن بسیار بالاتر است.

با این حال عوارضی که این دارو روی دستگاه گوارش می‌گذارد، ممکن است باعث شود بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، بیش از یک یا دو هفته از آن استفاده نکنند.

یک مطالعه‌ی جدید که در مجله‌ی دیابت، چاقی و متابولیسم منتشر شد، توضیح می‌دهد:‌«متفورمین معمولا باعث علائم گوارشی مانند اسهال و نفخ می‌شود.»

این مطالعه توسط محققان دانشگاه سِوری انجام شد.

محققان، میزان پذیرش داروی ۱٫۶ میلیون فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ را بررسی کردند.

متفورمین، پایین‌ترین میزان پایبندی را در بین تمام داروهای حاضر در این مطالعه داشت.

بنظر می‌رسد که بازدارنده‌های DPP – ۴ – یک رده از داروهای دیابت خوراکی که شامل نام‌های تجاری Januvia و Tradjenta هستند – بالاترین نرخ پایبندی را دارند. همچنین این رده از داروها، قابل تحمل‌ترین دارو توسط بدن هستند و کمترین میزان عوارض جانبی را ایجاد می کنند.

 

روش استفاده از متفورمین

بهترین روش استفاده از متفورمین چیست؟

در حالی که نمی‌توان عوارض جانبی متفورمین را به‌طور کامل برطرف کرد اما مارسی رابینسون، دارای مدرک RD و یکی از بنیانگذاران Achieve Health & Performance می‌گوید درواقع چند کار وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام تجویز متفورمین انجام دهند تا از پایبندی بیمار به آن اطمینان حاصل کنند.

با این حال او می‌گوید که بسیاری از پزشکان، این کارها را نجام نمی‌دهند.

رابینسون می‌گوید اولین مسئله، این است که دو نوع متفورمین وجود دارد: معمولی و آهسته رهش.

اکثر مردم با نسخه‌ی آهسته رهش، بیشتر احساس راحتی می‌کنند، چون قدرت دارو به‌جای تأثیر فوری و یکباره، در عرض چند ساعت روی بدن اثر می‌گذارد.

رابینسون می‌گوید: «گاهی اوقات آن فقط روش استاندارد یک پزشک است و آنها حتی در مورد آن فکر نمی‌کنند. آنها همیشه متفورمین را به یک روش تجویز می کنند و به این کار ادامه می‌دهند.»

او اضافه می‌کند:‌« در مورد بعضی از بیماران، پزشک ممکن است فکر کند که تأثیر فوری تمام قدرت دارو به یک‌باره برای فردی که با قند خون بالا پس از وعده‌ی غذایی دست‌وپنجه نرم می‌کند، مفیدتر است. اما متفورمین درواقع اینگونه در بدن عمل نمی‌کند.»

 

دیابت

 داستان‌های شخصی از بیماران

گرچن بِکِر،نویسنده‌ی «اولین سال: دیابت نوع ۲: یک راهنمای ضروری برای افرادی که دیابت‌شان به‌تازگی تشخیص داده شده» پس ازتشخیص دیابت نوع ۲ خود در سال ۱۹۹۶ بمدت بیش از ۲۰ سال متفورمین مصرف می‌کرد.

او می‌گوید:‌«من هرگز با متفورمین مشکلی نداشتم، تا زمانی که قرصی را مصرف کردم که فکر می‌کردم از نوع آهسته رهش است اما نبود.»

پزشک بِکِر به‌طور تصادفی برای او متفورمین معمولی تجویز کرده بود.

او می‌گوید:‌«مدفوع من برای چند ماه بسیار شل بود، تا زمانی که متوجه شدم مشکل از کجاست.»

بعد از دریافت نسخه‌ی مناسب، چندین ماه طول کشید تا سیستم گوارشی بِکِر بهبود یابد.

کورینا کورنجو که دیابت او در سال ۲۰۰۹ تشخیص داده شد، می گوید که عوارض گوارشی او پس از یک سال مصرف متفورمین آغاز شد.

او می‌گوید: «من در ابتدا فکر می‌کردم که این عوارض بخاطر مصرف مواد لبنی است اما پزشکم درنهایت نسخه‌ام را به نوع آهسته رهش تغییر داد و این کار تاحدی به من کمک کرد اما عوارض جانبی به‌طور کامل ازبین نرفتند.»

با این حال شل شدن مدفوع – که از اثرات جانبی ناخوشایند متفورمین است – در برخی از افراد باعث ایجاد تعادل در عوارض جانبی ناشی از سایر داروهای دیابت می‌شود.

رابینسون توضیح می‌دهد: «داروهای GLP-1 مانند Victoza یا Byettaمی‌توانند باعث یبوست شوند. مصرف متفورمین به همراه داروی GLP-1 به این معناست که آنها درواقع همدیگر را تکمیل کرده و عوارض جانبی هم را خنثی می‌کنند.»

اما برای بقیه، متفورمین داروی مناسبی نیست.

رابینسون می‌گوید: «گاهی اوقات شما هر کاری هم که انجام دهید، برخی از بیماران نمی‌توانند عوارض جانبی آن را تحمل کنند.»

 

آموزش بیماران

آموزش بیماران

اگرچه امروزه داروهای دیابت بسیاری در بازار وجود دارد اما پزشکان احتمالا اول متفورمین را تجویز خواهند کرد.

رابینسون توضیح می‌دهد: «گزینه های درمانی برای دیابت هرگز به اندازه‌ی امروز متنوع نبوده‌اند. اما پزشکان به هزینه‌ها نگاه می‌کنند و متفورمین ارزان‌ترین است. شرکت‌های بیمه نیز تمایل دارند این کار را انجام دهند: چگونه می‌توانیم همه‌ی افراد را از نظر داروی مصرفی در یک گروه قرار دهیم؟ اگر فقط از دیدگاه هزینه نگاه کنید، مردم را به پیروی از رژیم دارویی مجبور می‌کنید که برای همه مناسب نیست.»

اما رابینسون معتقد است که قطع مصرف داروی دیابت توسط افراد، یک دلیل دیگر هم دارد: نبود آموزش کافی.

او می‌گوید: اگر شما به دستورالعمل های انجمن دیابت آمریکا نگاه بیندازید، اولین خط دفاعی در مقابل دیابت، متفورمین است اما هیچ گونه آموزشی در مورد نحوه‌ی تجویز آن توسط پزشک وجود ندارد.»

رابینسون یک مربی دیابت است که با بیماران دکتر دیوید بروچرز در کلرادو کار می‌کند.

رابینسون می‌گوید: «اگر این پزشک از من نمی‌خواست که به بیمارانش آموزش دهم، حالا ما همین مشکل را در مطب او و با بیمارانی داشتیم که داروهایشان را قطع کرده بودند. مربی‌ها برای بیماران توضیح می‌دهند که چرا آن دارو را مصرف می‌کنند و این کار به نرخ پایبندی بسیار بالاتر منجر می‌شود.»

رابینسون می‌گوید توضیح دادن این مسئله برای بیماران که چرا یک داروی خاص را مصرف می‌کنند، چگونه باید آن را مصرف کنند و این کار چگونه باعث بهبود سلامتی‌شان می‌شود، بسیار مهم است. اما این مورد اغلب نادیده گرفته می شود.

به‌عنوان مثال متفورمین باید همیشه با غذا مصرف شود. برای پیشگیری از عوارض شدید معده، دوز مصرف آن باید درابتدا تثبیت شود و بتدریج در طی چندین هفته افزایش یابد.

این یک مورد حیاتی است که وقتی بیماران با یک مربی دیابت ملاقات نمی‌کنند، به راحتی باعث تجویز اشتباه یا سوء برداشت می شود.

تونی سانگ، رئیس و مدیر عامل Diabetes Care Partners می‌گوید:‌«من ۴ سال پیش شروع به مصرف متفورمین کردم.»

در سال ۲۰۰۸ مشخص شد که سانگ به پیش دیابت مبتلا است.

او می گوید:‌«هفته‌ی اول مصرف دارو بسیار سخت بود، چون اسهال و کمی سرگیجه داشتم. من با دوز پایین شروع کردم و از این عوارض جانبی آگاه بودم اما تعجب کردم که پزشکم در هنگام تجویز دارو به هیچ یک از این عوارض اشاره نکرده بود.»

سانگ پس از یک هفته با پزشکش تماس گرفت و دارویش به نوع آهسته رهش تغییر داده شد. در حالی که داروی جدید نیز باعث اسهال شد اما طی دو روز خودبه‌خود برطرف شد.

از آنجا که سانگ به‌طور کامل می‌دانست که این دارو چگونه به پایین آوردن قند خونش کمک می‌کند، تجربه کردن یک هفته عوارض جانبی باعث نشد که دارو را قطع کند.

سانگ می‌گوید که درجه‌ای از انکار و عدم پذیرش نیز در این بین وجود دارد.

او می‌گوید‌:«متفورمین، اولین خط درمان برای بیمارانی است که دیابت‌شان بتازگی تشخیص داده شده است. آن یک واقعیت ناخوشایند است زیرا مصرف این قرص، عملی است که تأیید می‌کند شما حالا دیابت دارید.»

 

منابع

  • healthline

منبع تصاویر

  •  diabetesdaily
  • achieveclinical
  • babycenter
  • express

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *