سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۳ ترس پنهان که شما را چاق نگه‌ می‌دارد!

کاهش وزن برای اکثر افراد، کار آسانی نیست و برای افرادی که در گذشته با وزن و تصویر بدن‌شان در کشمکش بوده‌اند، بسیار سخت‌تر نیز هست. اگر تابه‌حال برای خودتان کلی برنامه‌ی کاهش وزن ریخته‌اید اما نمی‌توانید خودتان رابه دنبال کردن آنها متعهد کنید و سلامتی‌تان را بهبود ببخشید، به این فکر کنید که آیا ترس در تلاش نافرجام شما برای کاهش وزن نقشی ایفا می‌کند یا نه.

 ترس از شکست

ترس از شکست

این دلیل اولی است که چرا بسیاری از مردم نمی توانند به یک برنامه‌ی کاهش وزن پایبند بمانند یا در وهله‌ی اول حتی آن را شروع نمی‌کنند. این مسئله هم در مورد افرادی صادق است که در گذشته قادر نبودند وزن‌شان را ثابت نگه دارند و هم آنهایی که با اولین چالش کاهش وزن‌‌شان روبرو شده‌اند.

ترس از شکست، انواع بسیاری دارد و همه‌ی آنها می‌توانند مانع آن شوند که به‌طور کامل به ایجاد تغییر در سبک زندگی‌تان متعهد شوید. شاید می‌ترسید که خودکنترلی لازم را برای موفق شدن نداشته باشید و اینکه حتی با تمام برنامه‌ریزی‌های کاملی که انجام داده‌اید، نتوانید از خوردن غذاهای خوشمزه و البته پرکالری صرفنظر کنید یا نتوانید انگیزه‌ی لازم برای رفتن به باشگاه را پیدا کنید.

همچنین ممکن است بترسید که بعد از پایین آمدن وزن‌تان نتوانید آن را حفظ کنید. پس اگر قرار است فایده‌ای نداشته باشد، چرا این همه تلاش کنید؟ و در آخر ممکن است بترسید که صرفنظر از کاری که انجام می‌دهید، نتوانید اصلا وزن کم کنید.

 

ترس از تعهد

ترس از تعهد

کاهش وزن مستلزم تلاش و تعهد قابل‌توجهی است و شما ممکن است برای ایجاد یک تغییر کامل در سبک زندگی‌تان آماده نباشید. اگر نگران هستید که مجبور خواهید بود از شام‌های خانوادگی و بیرون رفتن با دوستان‌تان صرفنظر کنید، ممکن است ترس از تعهد چیزی باشد که شما را عقب نگه می‌دارد. یا می‌ترسید که رفتن به باشگاه به مدت ۱ ساعت در هر روز، زمان گرانبهایی که می‌توانید در کنار شریک زندگی، دوستان و خانواده‌تان سپری کنید را از شما بگیرد.

به همین ترتیب ممکن است نخواهید از برخی غذاها و فعالیت‌های مورد علاقه‌تان دست بکشید و این کاملا قابل درک است! به یاد داشته باشید که مهم‌ترین مسئله در کاهش وزن، انکار و عدم پذیرش نیست بلکه پیدا کردن جایگزین‌های سالم برای چیزهایی است که روی تندرستی شما تأثیر منفی می‌گذارند.

 

ترس از موفقیت

ترس از موفقیت

در نهایت ممکن است از موفق شدن در سفر کاهش وزن‌تان بترسید. اگر به یک تصویر بدنی منفی عادت کرده‌اید، تغییر تصویر بدنی‌تان می‌تواند وحشتناک باشد.

همچنین ترس‌تان می‌تواند شامل ترس از، از دست دادن باشد – آیا دوستانی دارید که وزن کم نمی‌کنند و فکر می‌کنید که اگر اهداف وزنی جدیدی برای خودتان تعیین کنید، آنها را ازدست می‌دهید؟ شاید نگرانید که با یک هیکل جدید، شخصیت‌تان تغییر کند یا حس کنید که دیگر خودتان نیستید. یا شاید نگران افزایش توجه روی بدن‌تان باشید – حتی خوش نیت‌ترین آشنایان نیز می توانند با گفتن آنکه لاغر به‌نظر می‌رسید، باعث ایجاد یک خویشتن‌بینی منفی شوند.

بر ترس‌تان غلبه کنید.

ترس شما هر چه که هست، اجازه ندهید مانعی در مسیر بهبود عزت نفس، سلامت و تندرستی‌تان باشد. اگر متوجه شدید که ترس‌ جلوی تلاش‌های کاهش وزن‌تان را می‌گیرد، لیستی از تمام چیزهای مثبتی که با کاهش وزن بدست خواهید آورد، درست کنید یا با یک دوست قابل اعتماد، یکی از اعضای خانواده یا یک مشاور صحبت کنید.

مقاله مرتبط : ۵ اشتباهی که مردم در هنگام تلاش برای کاهش وزن مرتکب می‌شوند

 

منابع

  • http://www.fearlessfatloss.com/self-sabotage/5-ways-fear-will-sabotage-your-weight-loss/
  • http://www.livestrong.com/article/338511-how-to-conquer-fear-to-lose-weight/
  • http://www.webmd.com/diet/features/losing-weight-fear-of-regaining-weight

منبع تصاویر 

  • ww4.hdnux
  • images.thestar
  • timedotcom.files.wordpress

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *