سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۶ عامل موثر در بروز حمله‌های میگرنی

یک متخصص مغز و اعصاب میگرن را یکی از شایع‌ترین علل سردردهای مکرر دانست و گفت: در اغلب مبتلایان به میگرن زمینه ارثی وجود دارد.

کتر حسین علی قلیچ نیا گفت: درد ناحیه بخش هایی از پوست، عضلات، رگ های خونی چشم، حفره های بینی، التهاب سرخرگ های پوست سر و سینوس هایی که ناشی از التهاب یا کشش عضلانی که به درد حساس است، باعث بروز سردرد در فرد می شود.سردرد-میگرنی

وی علت اصلی میگرن را تنگ شدن گذرای عروق مغزی دانست که در مرحله انقباض عروق مغز، علایم چشمی در فرد بروز می کند و در مرحله گشاد شدن عروق سردرد ضربان دار ایجاد می شود و افزود: این سردرد ممکن است عوارضی برای فرد در ارتباط با اطرافیان، همکاران و خانواده داشته باشد، چراکه شاید بیمار نتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. همچنین ممکن است با بروز سردرد روزها و هفته های متوالی بازدهی فرد در مسائل اجتماعی و اقتصادی بسیار کم شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییرات هورمونی را در بروز میگرن موثر دانست و گفت: دوران قاعدگی و بارداری، گرسنگی، کم خوابی، خستگی، استرس های روحی و همچنین مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، عواملی هستند که باعث شروع حمله میگرنی می شوند.

قلیچ نیا با اشاره به این نکته که وجود استرس و حتی رفع ناگهانی آن می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود، افزود: در بیشتر مواقع به دنبال یک استرس یا افسردگی به صورت آگاهانه و گاهی ناآگاهانه سر درد ایجاد می شود و مدت های متمادی ممکن است که این سر درد ادامه داشته باشد و ممکن است به درمان ها پاسخ ندهد که در این شرایط اگر بیمار افسردگی دارد باید ابتدا ریشه افسردگی را و سپس سر درد وی را درمان کرد.

وی با اشاره به اینکه سردردهای میگرنی می تواند یک زمینه وراثتی یا سابقه فامیلی داشته باشد، گفت: بروز میگرن ممکن است به دلیل مشکلاتی در زندگی فرد یا به دلیل بیماری های دیگری باشد که اغلب با خوردن قرص، خوابیدن و استراحت کردن می توان جلوی پیشرفت آن را گرفت.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: در بسیاری از مبتلایان به میگرن آنچه که بیشتر برای فرد مورد توجه قرار می گیرد، ترس از وجود تومور مغزی یا ایجاد کوری دائمی است که با معاینه کامل توسط پزشک تا حد زیادی می توان باعث آسودگی خاطر فرد مبتلا به میگرن شد.

وی گفت: ورزش های سنگین، غذاهای خاص مانند قهوه، شکلات، پنیر مانده، آجیل و مشروبات الکلی و بوهای خاص مانند بوی سیگار یا عطر می تواند باعث شروع حمله میگرن شود. در مورد استرس نیز نه فقط وجود استرس، بلکه رفع شدن ناگهانی آن می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران شناسایی عواملی که باعث شروع یا تشدید حمله میگرنی می شود را در جلوگیری از آن بسیار موثر دانست و افزود: پرهیز از عواملی مانند بی خوابی، خستگی و گرسنگی می تواند باعث بهبود فرد شود. همچنین انجام ورزش های سبک روزانه به طور مداوم و پرهیز از ورزش های سنگین می تواند به کنترل میگرن کمک کند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از داروهای مسکن معمولی در کمتر شدن درد کمک کننده است، گفت: مصرف مسکن معمولی برای مختل نشدن کار روزانه فرد بسیار کمک کننده است، اما در مواردی که حملات میگرن به دفعات ایجاد می شود لازم است که داروهای خاصی تحت نظر پزشک به طور مرتب مصرف شود تا فراوانی حملات میگرنی کاهش یابد.

این متخصص مغز و اعصاب سردرد در جوامع شهری را بسیار شایع دانست و افزود: جوامع شهری و ماشینی که استرس و دغدغه های زندگی در آن زیاد است نسبت به روستاها که توقع مردم از زندگی کمتر است، سردرد بیشتر شایع است.

قلیچ نیا کم کردن زمینه های تنشی و داشتن زندگی آرام و ساده را در پیشگیری از میگرن بسیار مهم و موثر دانست و گفت: توصیه می شود که انسان ها سعی کنند زندگی آرام تری داشته باشند تا استرس و آسیب کمتری به آنها وارد شود.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • منبع عکس و مقاله http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1690051234114250424

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *