سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

تصور کنید لاک ناخن خود شما خراشیده شده و شما از سوزش بر اثر بریدگی ژیلت رنج می‌برید و در شرایط وخیم‌تر، ابروهای خود را بیش‌ از حد برداشته‌اید.
هر یک از این دلخوری‌های کوچک برای خراب کردن روز شما و تحت‌ تأثیر قرار دادن زیبایی شما کافی است. انباشته شدن این مسائل اثر مخربی دارد.
زندگی بدون استرس نیست، اما ما می‌توانیم خود را برای مقابله با آن آماده کنیم. در اکثر موارد مربوط به زیبایی روش‌های درمانی و تاکتیکی پیشگیرانه وجود دارد. در این مقاله از راستینه ۱۰ مورد از بدترین و آزاردهنده‌ترین مشکلات مربوط به زیبایی و نحوه برخورد مؤثر و همراه با آرامش با آنها ارائه ‌شده است.

۱۰ مشکل آزاردهنده زیبایی و چگونگی برطرف‌کردن آنها

 

لاک ناخن‌

لاک ناخن‌های من همیشه خراشیده می‌شود.

خراش‌های ایجاد شده بر روی لاک ناخن رایج‌ترین و آزاردهنده‌ترین مشکل زیبایی در فهرست ما است. این اتفاق برای همه ما می‌افتد. حتی اگر شرکتی با برند تجاری معتبر ادعا کند که لاک‌های تولیدی آنها هرگز دچار خراشیدگی نمی‌شود، اما اغلب این اتفاق روی می‌دهد.
زمانی که لباس زیبایی می‌پوشید و این اتفاق می‌افتد و شما زمان کافی برای ترمیم آن ندارید این مسئله بسیار آزاردهنده است. بنابراین اگر لاک ناخن شما در طی یک یا دو روز خراشیده می‌شود، راه‌های زیر را امتحان کنید. جایگزین‌های دیگر برای لاک ناخن مانند ژل‌ها یا لاک‌های الکلی می‌توانند بسیار طولانی‌تر دوام آوردند. حتماً از محصولاتی استفاده کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشند و از استفاده از لاک‌هایی که خیلی سریع خشک می‌شوند خودداری کنید زیرا این‌گونه محصولات اغلب بیشتر مستعد خراشیده شدن هستند. لاک‌هایی که با استفاده از آکریلیک مصنوعی ساخته ‌شده‌اند جایگزین بسیار خوبی هستند. هنگامی‌که برای دفعات بعدی مانیکور انجام می‌دهید حتماً با یک فرد متخصص در مورد نوع مناسب آن مشورت کنید.
زمانی لاک بزنید که ناخن‌های شما از هرگونه رطوبتی، حتی از وجود کرم‌ها و لوسیون ها نیز عاری باشد. لاک روی ناخن‌های خشک بهتر می‌چسبد و باعث می‌شود که مقاوم‌تر باشد (این باور که بهتر است ناخن‌ها خیس باشند اشتباه است.)

به‌جای ترکیب دو نوع لاک، در دو مرحله لاک پایه و سپس لاک روکش را به‌طور جداگانه بزنید. لاک‌هایی به‌طور خاص به همین منظور طراحی‌شده‌اند و از فرمول ترکیبی بهتر عمل می‌کنند. به یاد داشته باشید قبل از زدن لایه‌ای دیگر، اجازه دهید هر لایه به‌درستی خشک شود. نتیجه این اعمال، ماندگاری طولانی‌تر و عدم ایجاد خراشیدگی خواهد بود.

 

من نمی‌توانم نرم‌کننده مناسبی برای موهایم پیدا کنم.

نرم‌کننده مو به صاف کردن و رفع حالت مجعد موی سر شما کمک می‌کند. معمولاً باید بعد از شامپو زدن موها از آنها استفاده کرد تا پوشش شاخی مو را درمان کرده و تعادل PH آن را بهبود ببخشید. نتیجه این عمل درخشندگی بیشتر، کاهش الکتریسیته ساکن در موها و به‌طورکلی، داشتن موهایی باقابلیت کنترل بیشتر است.
در صورتی که از وضعیت موهای خود راضی نیستید شاید از نوع اشتباهی از نرم‌کننده مو استفاده می‌کنید. به‌عنوان یک قاعده کلی، باید شامپوی خود را بر اساس نوع پوست سرخود و نرم‌کننده را بر مبنای نوع موی خود انتخاب کنید.بنابراین برای پوست سر چرب با موهای خشک یا دارای موخوره باید شامپویی برای پوست سر چرب و نرم‌کننده موهای خشک استفاده شود.
از مصرف نرم‌کننده مخصوص موهای چرب خودداری کنید زیرا پس از استفاده ممکن است موهای شمارا سست کرده و باعث ریزش آن شود. درصورتی‌که به‌طور مداوم از نرم‌کننده مو استفاده می‌کنید آن را تنها به بخش‌های انتهایی موهای خود بزنید و از تماس آن پوست سرتان خودداری کنید.

انتخاب نادرست مرطوب‌کننده‌ها

کرم مرطوب‌کننده‌ام باعث ایجاد جوش می‌شود.

انتخاب نادرست مرطوب‌کننده‌ها می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی و آکنه روی پوست شود. این جوش‌ها زمانی به وجود می‌آیند که مرطوب‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید منافذ پوستتان را مسدود کرده و باعث ایجاد التهاب یا عفونت می‌شود و به دنبال آن جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید و برآمدگی‌ها ایجاد می‌شوند.
برخی از کرم‌های خاص، احتمال ایجاد جوش‌ها را بیشتر می‌کنند. طبق اظهارات مسئولین کلینیک آکنه صورت، کرم‌های حاوی لانولین (ماده‌ای که توسط گوسفندان تولید می‌شود تا پشم خود را نرم نگه‌دارند) عامل اصلی این اتفاق هستند. این کلینیک همچنین به کرم‌های حاوی روغن، بخصوص آنهایی که روغن نارگیل، سبزیجات، سویا و روغن جوانه گندم دارند، اشاره می‌کند. بنابراین از این موارد کم استفاده کنید یا اصلاً از آنها استفاده نکنید.
برای جلوگیری از ایجاد جوش‌ها، شما به مرطوب‌کننده مناسبی نیاز دارید که عاری از چربی باشد زیرا این نوع از مرطوب‌کننده‌ها باعث مسدود شدن منافذ پوستتان نمی‌شوند. این نوع از مرطوب‌کننده‌ها معمولاً با فرمولی بر پایه آب و فاقد چربی هستند.
نکته آخر اینکه کرم مرطوب‌کننده مورد استفاده برای صورت خود را با احتیاط انتخاب کنید، به‌خصوص اگر مستعد آکنه هستید.

رژگونه من طبیعی به نظر نمی‌رسد یا با پوست من هماهنگ نمی‌شود.

رژگونه باید بارنگ پوست صورت شما (رنگی که گونه‌هایتان را برجسته می‌کند) مانند زمانی که گونه‌هایتان بر اثر خجالت سرخ شود هماهنگ باشد. به همین دلیل است که آن را رژگونه می‌نامند.
هر چند درست انجام دادن آن کاری پیچیده است و به عوامل زیادی بستگی دارد. این موارد شامل رنگ طبیعی چهره شما، ظاهری که می‌خواهید به آن برسید، محصولی که انتخاب می‌کنید و نحوه استفاده از آن می‌باشد.
رژگونه را به نحوی روی صورت خود استفاده کنید تا با آرایش شما هماهنگ باشد. آن را طوری به‌ کار نبرید که ناهماهنگ و مجزا باشد. باید به‌صورتی باشد که ویژگی‌های دیگر صورت شما مانند لب‌ها و چشمانتان شاخص‌تر به نظر برسد.

 

منافذ پوست

منافذ پوست من مسدود شده‌اند؛ حتی پس از پاک‌سازی های منظم.

اگر صورت خود را به‌طور نادرست شستشو داده و یا تمیز می‌کنید، این امر احتمالاً منجر به مسدود شدن منافذ، تیره شدن، از بین رفتن سلول‌های پوست و ایجاد آکنه خواهد شد. خوشبختانه، رفع این مشکل آسان است.
روش پاک‌سازی پوست خود را اصلاح کنید و دست‌کم قبل از خواب صورت خود را بشویید. هنگام تمیز کردن پوستتان، حتماً تمام مواد آرایشی و آلودگی‌ها را به‌درستی بشویید. رویه‌ای مانند رژیم زیبایی کره‌ای یا فرایند پاک‌سازی ۵ مرحله‌ای را در پیش گیرید.
در صورت لزوم، بعد از تمرین یا در مواقعی که عرق کرده‌اید، دو مرتبه پوست خود را بشویید. عرق و چربی روی پوست باید در اسرع وقت پاک شود زیرا این امر دلیل اصلی آکنه است.
در آخر، بیش ‌از حد تمیز نکنید (شستشوی بیش از ۲ تا ۳ بار در روز)، زیرا این کار می‌تواند چربی‌های محافظ را از بین ببرد و پوست را تحریک کند. تنها یک بار شستشوی مؤثر در روز و شستشوی بعد از تمرین یا عرق شدید را مدنظر قرار دهید.

 

مدتی طول می‌کشد تا لوسیون بدن من جذب پوستم شود.

دلایل زیادی برای استفاده از لوسیون بدن وجود دارد که شامل مرطوب کردن پوست و نرم شدن پوست خشک یا خشن می‌شود.
با این ‌حال، اگر متوجه شدید که جذب لوسیون بیش ‌از حد طول می‌کشد، چندین دلیل اصلی وجود دارد که به‌راحتی قابل ‌حل هستند.
ممکن است مقداری بیش‌ از حد استفاده کرده باشید، بله، پوست شما محدودیت دارد و میزان بیش ‌از حد لوسیون فقط روی سطح پوست شما خواهد ماند یا لایه‌ای از سلول‌های مرده پوست بر روی سطح پوست شما جمع شده است که ابتدا باید پاک‌سازی شود. با استفاده از کرم لایه‌بردار یا اسکراب مناسب می‌توان این مشکل را حل کرد.یا اینکه ممکن است از لوسیون نامناسبی استفاده می‌کنید. به‌عنوان ‌مثال پوست چرب به مرطوب‌کننده‌ای سبک با درصد بیشتری از آب نسبت به کرم موجود در آن نیاز دارد.

پوست لب

پوست لب من

بیشتر خانم‌ها در فصل زمستان یا پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ماه‌های گرم سال با مشکل لب‌های ترک‌خورده یا پوسته پوسته مواجه هستند. سایر دلایل ممکن است شامل سیگار کشیدن، حساسیت یا کمبود ویتامین‌های خاص باشد. تماس مداوم زبان با لب‌ها و یا تنفس از طریق دهان نیز می‌تواند شرایط را بدتر کند. اولین قدم مرطوب نگه‌داشتن لب‌ها و خودداری از تحریک آنها است. تحریک لب‌ها توسط شرایط ذکر شده می‌تواند منجر به ایجاد زخم، آسیب‌دیدگی و عفونت شود.
رطوبت لب‌ها را با استفاده از مصرف وازلین چندین مرتبه در روز و شب فراهم کنید. کرم‌هایی مانند کره کاکائو یا روغن بادام شیرین را امتحان کنید. با یک مسواک تمیز به‌آرامی لایه‌ای از سلول‌های پوست مرده را پاک‌کنید. در صورت امکان هوای اطراف خود را با بخار مرطوب نگه‌دارید.
اگر لب‌های شما بعد از این مراحل بهبود نیافت، این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید تا علل یا محرک‌های جدی‌تر را بررسی کند.
به‌غیر از ایجاد ناراحتی برای شما، وجود ترک و پوسته بر روی لب‌هایتان، می‌تواند مانعی جدی برای زیبایی شما باشد. حفظ رطوبت و نرمی لب‌ها با دستورالعمل صحیح ساده است.

 

پوست من خیلی زود در معرض آفتاب می‌سوزد و یا برنزه می‌شود.

پرتوهای خورشید یا اشعه ماوراءبنفش برای پوست شما خطرناک هستند و می‌توانند باعث سوزش و قرمز شدن آن و حتی تاول شوند. هر یک از این موارد بر روی زیبایی شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به‌مرور زمان مشکلات جدی را ایجاد کند، از جمله سرطان و پیری زودرس.
بهترین کار این است که از نور مستقیم خورشید دوری‌ کنید و همیشه در برابر آفتاب از محافظ استفاده کنید. عادت کنید که هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید، هم در زمانی که در فضای بیرون هستید و هم در زمانی که در فضای داخل هستید. کرمی مناسب است که حاوی ضدآفتاب (با ۳۰ SPF یا بیشتر) باشد.
محافظت از پوست در برابر آفتاب ساده‌ترین راه برای خلاص شدن از شر این مشکل زیبایی آزاردهنده است. استفاده از کرم‌های محافظ و ضدپیری می‌تواند به مقابله با آسیب‌هایی که قبلاً به‌وجود آمده است کمک کند.

 

آرایش ابرو

ابروهایم را بیش ‌از حد نازک کرده‌ام.

برداشتن بیش ‌از حد ابروها، مشکل آزاردهنده دیگری است و مطمئناً باعث خجالت زیادی برای شما خواهد شد. اما لازم نیست خجالت بکشید.
چندین ابزار و تکنیک وجود دارد که شما می‌توانید برای رفع این مشکل از آنها استفاده کنید.
رایج‌ترین آنها استفاده از مداد ابرو است. مدادی را با نوک خوب پیدا کنید تا خطوط دقیقی را ایجاد کنید که مانند موهای واقعی ابرو باشد. از آن استفاده کنید تا جاهای خالی را با دقت پرکنید. ابزارهای دیگر شامل قلم‌مو و پودرهای ابرو، یا مواد مایع برای آرایش ابرو هستند. این موارد به شما این امکان را می‌دهند تا شکل ابروی خود را به‌طور دلخواه بازسازی کنید (برای رفع اشتباه استفاده نادرست از موچین).
صرف‌نظر از روش شما برای انجام این کار، ترفند این است که از رنگی محوتر از رنگ واقعی ابرو خود استفاده کنید. رنگ کم‌رنگ‌تر ابرو به شما کمک می‌کند تا ظاهری طبیعی داشته باشید. اگر متوجه شدید که بیش ‌از حد آن را پررنگ کرده‌اید، با انگشت خود آن را محو کنید تا سایه‌ای کم‌رنگ از آن به‌جا بماند.

 

در زمانی که از ژیلت استفاده می‌کنم پوستم آسیب می‌بیند.

اگر برای زدن موهای صورت خود از تیغ استفاده می‌کنید، باید مراقب پوست خود باشید. این امر می‌تواند پوست را قرمز و ملتهب کند یا باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک ایجاد شده توسط موهای زائد زیرپوست شود. اصطکاک تیغ در برابر پوست شما یک دلیل معمول است و با تراشیدن بیش ‌از حد و یا بدون مراقبت مناسب، بدتر می‌شود.
اصلاح مو در جهت رشد مو، استفاده از کرم اصلاح و مرطوب‌کننده (نه صابون) و تعویض زودهنگام تیغ‌، راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن این مشکل هستند.
اگر با وجود انجام این کارها هنوز هم از این مشکل رنج می‌برید این علائم را توسط لایه‌بردار درمان کنید. لایه‌بردار، پوست مرده را از بین می‌برد و موهای زیر پوست را خارج می‌کند. برای کاهش التهاب و قرمزی، پوست خود را با یک کمپرس آب گرم درمان کنید و از مرطوب‌کننده برای حفظ نرمی و لطافت پوست خود استفاده کنید.

 

مشکلات مربوط به زیبایی

خلاصه مطالب

مشکلات مربوط به زیبایی، رایج و آزاردهنده هستند اما نباید به آنها اجازه داد تا روحیه شما را تضعیف کرده و روزتان را خراب کنند.
زمانی را برای آمادگی جهت مقابله با این ناراحتی‌های کوچک در نظر بگیرید، یا بهتر است که از ایجاد آنها جلوگیری کنید. دانستن اینکه چه ‌کاری و چه‌ زمانی باید انجام شود، به‌سرعت آموخته ‌شده و به‌کار می‌رود.
این‌ها همه به نحوه اداره اوضاع توسط شما بستگی دارد. آرام باشید و با عملکرد مناسب روز خود را بسازید.

 

 

منابع

  • thekewlshop

منبع تصاویر 

  • skincare-usa
  • goodhousekeeping
  • canva
  • freepik
  • thehealthy
  • mikoplasticsurgery

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

سیب و کره بادام زمینی

۸ غذای سالم که خوردن آنها بهتر از مصرف تنقلات ناسالم است

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *