سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ابدومینوپلاستی (تامی تاک) چیست؟

آیا دراز و نشست کردن شما را به شکم سفتی که می‌خواهید نمی‌رساند؟ چنانچه به قدری گوشت و پوست اضافه روی شکم خود دارید که حتی با رژیم غذایی و ورزش نیز برطرف نمی‌شود، شاید بهتر باشد تامی تاک یا آنچه پزشکان آن را ابدومینوپلاستی می‌نامند را امتحان کنید.
این عمل جراحی، از طریق برداشتن چربی و پوست اضافه، شکم را صاف و ماهیچه‌های دیواره شکم شما را سفت و محکم می‌کند.
این عمل مشابه لیپوساکشن نیست، اما ممکن است بخواهید در حین عمل ابدومینوپلاستی، عمل لیپوساکشن نیز داشته باشید.
این عمل عملی پیچیده محسوب می‌شود و چنانچه قصد انجام آن را دارید بهتر است پیش از تصمیم‌گیری، در مورد آن اطلاعاتی کسب کنید.

کاندیدای مناسب برای ابدومینوپلاستی

چه افرادی بیش از همه مناسب این عمل هستند؟

ابدومینوپلاستی برای زنان و مردانی که از شرایط سلامتی خوبی برخوردارند مناسب است. زنانی که چند مرتبه عمل زایمان داشته‌اند نیز انجام چنین عملی را با هدف سفت کردن ماهیچه‌های شکم و همچنین کم کردن پوست اضافه، برای خود مناسب می‌دانند.
این عمل همچنین برای افرادی که زمانی چاق بوده‌اند و اکنون هنوز کمی چربی اضافه و پوستی شُل و آویزان در اطراف شکم خود دارند مناسب است.

 

چه افرادی برای ابدومینوپلاستی مناسب نیستند؟

چنانچه قصد باردار شدن دارید، بهتر است انجام این عمل را به بعد از تولد کودک‌تان موکول کنید. عمل ابدومینوپلاستی ماهیچه‌ها را سفت می‌کند و بارداری‌های پیش رو می‌توانند مجددا به جدا شدن ماهیچه‌ها از یکدیگر منجر شود.
چنانچه قصد کاهش وزن چشمگیر دارید نیز این عمل مناسب شما نیست. ابدومینوپلاستی باید آخرین راه شما پس از طی کردن انواع روش‌های دیگر باشد. به این عمل نباید به چشم یکی از راه‌های موجود برای کاهش وزن نگاه کرد.

 

انجام عمل ابدومینوپلاستی

آماده‌سازی برای انجام عمل ابدومینوپلاستی

قدم اول، انتخاب پزشک جراح و مشورت با او است. در زمان ملاقات با پزشک در مورد اهداف و همچنین گزینه‌هایی از این دست صحبت خواهید کرد:

 • ابدومینوپلاستی کامل. در این روش پزشک از سمت راست تا چپ پهلو برشی ایجاد می‌کند. این روش شامل جابجایی ناف می‌شود و ممکن است به وجود چند روزه‌ی لوله تخلیه در زیر پوست نیاز باشد.
 • مینی‌ ابدومینوپلاستی. این روش معمولا برای افرادی مناسب است که چربی باقی‌مانده آن‌ها در زیر ناف واقع شده است. در طول این عمل، پزشک به طور معمول ناف را جابجا نمی‌کند و کل فرآیند تا دو ساعت زمان خواهد برد. کمتر کشیدن سیگار فایده‌ای ندارد. چنانچه سیگاری هستید بایستی سیگار کشیدن را به کل کنار بگذارید چرا که سیگار کشیدن احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد و روند بهبودی را با کندی مواجه می‌کند.

پیش از عمل جراحی سراغ رژیم‌های غذایی سنگین نروید. وعده‌های غذایی کامل و متعادل میل کنید. داشتن رژیم غذایی سالم به روند بهبودی شما کمک شایانی می‌کند.
از داروهای تجویز شده تا داروهای گیاهی و سایر مکمل‌ها، هرآنچه که مصرف می‌کنید را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما ممکن است مصرف برخی داروهای خاص پیش و پس از عمل را ممنوع کند.

پیش از انجام عمل، در خانه موارد زیر را آماده کنید:

 • کمپرس یخ
 • لباس راحت و گشادی که به راحتی پوشیده و یا از تن خارج شود.
 • وازلین
 • دوش آب دستی و توالت فرنگی

پس از اتمام عمل به کسی نیاز دارید تا شما را به خانه برساند. چنانچه تنها زندگی می‌کنید، بایستی کسی را پیدا کنید تا دست کم شب اول را در کنار شما بماند. برای انجام چنین کاری از پیش برنامه‌ریزی کنید.

 

شرایط انجام ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی در چه شرایطی انجام می‌شود؟

این عمل به طور کلی از یک تا ۵ ساعت به طول خواهد انجامید. بسته به شرایطی که دارید ممکن است یک شب ماندن در بیمارستان نیاز باشد.
در این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود که در آن فرد در طول عمل در خواب فرو می‌رود.

 

عوارض احتمالی

تا چند روز پس از عمل جراحی درد و ورم‌کردگی خواهید داشت. پزشک شما برایتان مسکن تجویز خواهد کرد و راه‌هایی برای تحمل درد به شما پیشنهاد می‌کند. این درد ممکن است تا چندین هفته یا ماه همراه شما باشد.
در طول دوران نقاهت همچنین ممکن است احساس بی‌حسی، کبودی و خستگی نیز داشته باشید.
همچون هر عمل جراحی دیگر، این عمل نیز با خطراتی همراه است. اگرچه که بروز این عوارض نادر است اما می‌تواند شامل عفونت، خونریزی زیر پوستی یا لخته شدن خون باشد. چنانچه گردش خون ضعیفی داشته باشید و یا به دیابت یا بیماری‌های قلبی و ریوی و کبدی دچار باشید، احتمال بروز این عوارض افزایش پیدا می‌کند.
روند بهبودی شما ممکن است با اخلال مواجه شود و این مسئله به بروز زخم‌های بیشتر و آب شدن پوست بدن می‌شود. چنانچه روند بهبودی شما کند باشد ممکن است به جراحی بعدی نیاز باشد.
ابدومینوپلاستی زخم بر جای می‌گذارد. اگرچه که این زخم‌ها ممکن است کمی محو شوند اما هرگز به طور کلی ناپدید نخواهند شد. پس از رسیدن به بهبودی کامل، پزشک شما می‌تواند برای هر چه محو‌تر ساختن رد زخم، کرم‌ها و یا پماد‌هایی خاص را برایتان تجویز کند.

 

مراقبت پس از عمل

عمل شما چه از نوع کامل باشد و چه مینی ابدومینوپلاستی، محل مورد عمل واقع شده بخیه و بانداژ می‌شود. پیروی از دستورالعمل‌های پزشک مبنی بر مراقبت از بانداژ از اهمیت بسیاری برخوردار است. بانداژ مورد استفاده، نواری کِشی و محکم است که روند بهبودی مناسب را تسریع می‌کند. پزشک شما همچنین شما را در مورد چگونگی نشستن و دراز کشیدن راهنمایی می‌کند تا متحمل درد کمتری شوید.
پس از عمل بایستی دست کم تا ۶ هفته از انجام هرگونه فعالیت سنگین پرهیز کنید. شاید نیاز باشد تا مدت یک ماه از محل کار خود مرخصی بگیرید تا نسبت به بهبودی کامل خود اطمینان حاصل کنید. پزشک شما، شما را در باب اینکه چه کارهایی باید و چه کارهایی نباید انجام دهید، توجیه می‌کند.

 

ابدومینوپلاستی

بازگشت به زندگی روزمره

به طور کلی افراد پس از انجام این عمل از نتیجه آن کاملاً راضی هستند. هرچند که رسیدن به این مرحله ممکن است زمان‌بر باشد. ممکن است تا ماه‌ها پس از اتمام عمل جراحی نسبت به خودتان حسی طبیعی نداشته باشید.

 

آیا بیمه هزینه‌های این عمل را پوشش می‌دهد؟

شرکت‌های بیمه به طور کلی هزینه‌های عمل‌های زیبایی و به دور از نیاز‌های پزشکی را پوشش نمی‌دهد. چنانچه به فتق مبتلا باشید و در طول این عمل آن را برطرف کنید، شاید هزینه‌های آن تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.
پیش از تصمیم‌گیری برای انجام این عمل، با بیمه تحت پوشش خود تماس بگیرید و در خصوص پوشش هزینه‌ها اطلاعات کسب کنید. چنانچه تصور می‌کنید می‌توانید برای این عمل پرونده‌ای پزشکی تهیه کنید، پزشک شما می‌تواند نامه‌ای برای اداره بیمه آماده کند.

 

 

منابع

 • The American Society for Aesthetic Plastic Surgery.
 • webmd

منبع تصاویر 

 • oldschoollabs
 • tintuconline
 • aidsmap
 • coastalplasticsurgeons

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *