سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی بر چشم

کارشناسان می گویند همیشه بعد از خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی مواردی از آسیب های چشمی بوجود می آیند، و در اینجا بیان میشود که چگونه می توان گفت که آیا شما تحت تاثیر این رویدادها قرار گرفته اید یا خیر.

 

 تماشای خورشید گرفتگی

آیا تماشای خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی به چشم آسیب می زد؟

میلیون ها نفر در سراسر دنیا هنگام خورشید گرفتگی کامل یا جزئی که اخیرا رخ داد به آن نگاه کردند، اما هیچ کس هرگز به توصیه های ایمنی چشم توجه نکرد.

دکتر آونیش دبیختا اشاره کرد: “پس از خورشیدگرفتگی، ده ها بیمار به ما مراجعه میکنند که نگرانی هایی از سردرد تا تاری دید دارند”.

در حالت ایده آل، تماشاگران خورشیدگرفتگی باید از هر گونه نگاه مستقیم به خورشید اجتناب کنند. آنها باید از عینک های مخصوص که بدین منظور طراحی شده اند، استفاده کنند. اما در صورتی که این توصیه ها فراموش شد، در اینجا راه هایی برای چگونگی تشخیص اینکه آیا چشم شما یا یکی از عزیزانتان از اشعه های خورشید آسیب دیده است یا نه، ارائه خواهد شد.

به گفته Deobhakta، “برخی از علائم عبارتند از تاری دید، سوراخ ها و یا نقاطی در دید، حساسیت به نور و یا دردی که به ندرت رخ میدهد. همچنین اگر از زمان تماشای خورشید گرفتگی دچار تاری دید مداوم، حساسیت به نور، درد و یا سردرد شده اید، باید نگران باشید و مسئله را پیگیری کنید. ” او گفت، مشاهده مستقیم خورشید می تواند به قرنیه نیز آسیب بزند.

Deobhakta اشاره کرد: “اگر دچار تاری دید هستید، ممکن است دچار صدمه شبکیه شده باشید. با این حال، اگر حساسیت به نور یا سردرد دارید، ممکن است آسیب دیدگی قرنیه داشته باشید. در هر صورت، در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید.”

Deobhakta گفت: بیشتر بیمارانی که تیم او تا کنون دیده اند هیچ گونه مشکل دائمی نداشته اند. وی گفت: تعداد کمی از افراد تغییراتی در شبکیه داشته اند که نیاز به نظارت خواهند داشت.

Deobhakta توضیح داد: “به طور خاص، شبکیه می تواند به طور شیمیایی در نقاطی که اکثر اشعه های خورشیدی متمرکز شده است، سوزانده شود. با توجه به چگونگی شکل چشم، اکثر این اشعه ها دقیقا در محل شبکیه قرار می گیرند که برای دید دقیق روزمره مانند خواندن یا استفاده از رایانه استفاده می شود. در نتیجه، هر گونه آسیب شیمیایی به این مناطق از شبکیه می تواند به تاری دید دائمی منجر شود. ”

وی افزود: متاسفانه، این نوع آسیب شبکیه ای قابل درمان نیست.

Deobhakta گفت: تعداد بیمارانی که چنین آسیب شبکیه ای در آنها به خودی خود برطرف شده است، زیاد نبوده است: مهم این است که تعیین کنید که آیا آسیب در محل مورد نظر رخ داده است یا خیر، که این کار تنها می تواند با استفاده از ابزار خاص در مطب چشم پزشک آموزش دیده انجام شود.

اما دکتر راجش رائو، استادیار چشم پزشکی و علوم بصری در دانشگاه میشیگان، تاکید کرد که نگاه به خورشید با چشم غیر مسلح هرگز بی خطر نیست. رائو در نشست خبری دانشگاهی گفت که حتی نگاه کردن از طریق عینک آفتابی عادی، گوشی هوشمند، دوربین دوچشمی یا تلسکوپ نیز بی خطر نیست.

 

تاثیر خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی بر چشم

به گفته کارشناسان چشم، تنها راه برای تماشای مطمئن گرفتگی خورشید از طریق عینک های مخصوص خورشیدی است که بدین منظور طراحی شده اند و فیلترهایی برای جلوگیری از اشعه های مضر خورشید دارند.

دکتر جولز وینوکور، چشم پزشکی در بیمارستان Lenox Hill در شهر نیویورک، توضیح داد: “عینک های خورشیدی، لنزهای خاصی دارند که به فرد امکان می دهد تا به صورت بی خطر و امنی به راحتی خورشید گرفتگی را مشاهده کند.”

اما اغلب اوقات، افراد ایمنی نگاه کردن به خورشید گرفتگی را نادیده میگیرند. دکتر مارک موگاوین در بخش چشم پزشکی دانشگاه لوئیزویل کار می کند. وی و تیمش در نشریه خبری دانشگاهی که پیش از خورشید گرفتگی اخیر منتشر شد، گفت: “ما در سال، شاهد حدود ده مورد بیمار مبتلا به رتینوپاتی خورشیدی هستیم که به خاطر نگاه به اشعه خورشید با شدت بالا یا قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید مانند مشاهده خورشید گرفتگی دچار این مشکل میشوند.”

موگاوین اضافه کرد او انتظار دارد که موارد بیشتری را در پی رویداد بزرگ خورشیدی امسال ببیند.

 

منابع

  • Avnish Deobhakta, M.D., assistant professor, vitreoretinal surgery, department of ophthalmology, New York Eye and Ear Infirmary of Mount Sinai and Icahn School of Medicine, New York City; University of Louisville and University of Michigan, news releases, August 2017
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • s.yimg
  • irishnews

‏‫‬‬‬

‏‫‬‬

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

بیرون زدگی چشم ها

۸ نکته ای که چشم ها در مورد سلامتی شما فاش می کنند!

سلامت عمومی

سردرد

چگونه می توان بدون مصرف قرص در عرض ۵ دقیقه سردرد را درمان کرد؟

کمک های اولیه

خراشیدگی قرنیه چشم

درمان خراشیدگی قرنیه چشم

کمک های اولیه

استفراغ و تهوع

درمان استفراغ و تهوع

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

اطلاعات پزشکی

ناخنک چشم

ناخنک چشم یا پتریژیوم: علل، علائم و درمان آن

اختصاصی

هیوسین

موارد استفاده و عوارض هیوسین

اختصاصی

تاریخ دوره های زایمان

هفته سی و یکم بارداری

اختصاصی

داروهای ضد افسردگی

عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *