سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مردان از همسر خود چه می خواهند؟

پس از مدت ها زوج درمانی بالینی برای زوج های آسیب دیده ای که مشکلات بین فردی ساده و جدی را تحمل می کنند ، وقتی پرونده ی مراجعانم را نگاه می کنم، مردانی که از نظر روانشناختی دچار اختلال نیستند معمولاً خواسته های مشابهی از همسر خود دارند.در این مقاله قصد دارم تا تجربه ی خود را در اختیار مخاطبان راستینه قرار دهم. توجه داشته باشید که این مقاله صرفاً تجربیات یک روانشناس در مورد مردانی است که از نظر روانشناختی اختلال قابل ملاحظه ای ندارند.

انتظارات مردان از همسر خود

متأسفانه این روزها دیده می شود که سایت های مختلف، افراد ناآگاه به حوزه های زناشویی و یا گاهاً افراد سودجو نیازهای مردان را تنها محدود به نیازهای جسمانی و جنسی می دانند.بسیار پیش آمده که زنان با توجه به توصیه ی این افراد راه غلطی را انتخاب کرده و همسر خود را از نیاز های اصلی اش محروم کرده اند.

 

اعتماد به نفس همسر

خودت را قبول داشته باش

اولین خواسته ای که هر مردی از همسرش دارد، داشتن اعتماد به نفس بالاست.مردان به زنی که می تواند گلیم خود را از آب بکشد، به توانایی های خود ایمان دارد و از پس زندگی بر می آید افتخار می کنند.

مردی که همسری با اعتماد بنفس بالا دارد ، خیلی بهتر می تواند برای زندگی برنامه ریزی کند.البته ذکر این نکته ضروری است که تقریباً هیچ مردی دوست ندارد از همسرش بشنود :«خودم می تونم همه ی کارهام رو انجام بدم و به کمک تو نیازی ندارم».شوهر شما نیاز دارد بداند شما از پس زندگی و کارهای خود بر می آیید اما همیشه به حضور و کمک او نیازمندید.

 

احترام به همسر

به خودت و خانواده احترام بگذار

می توان گفت اکثر مردان با اینکه خود از اصطلاحات مردانه (!) استفاده می کنند، اما هرگز نمی پسندند که همسرشان ناسزا بر زبان بیاورد.کوچکترین فحش یا ناسزا به شوهر یا فرزندان می تواند هر مردی را از زندگی دلسرد کند.

اغلب مردان انتظار دارند همسرشان آن ها را با کلمات محترمانه (حسین آقا،علی جان،عزیزم و ….) خطاب کند. البته موضوع احترام صرفا محدود به نوع استفاده از کلمات نمی شود.در فرهنگ ما بسیاری از رفتارها نظیر بدرقه کردن، به استقبال شوهر رفتن، با هم سر یک سفره نشستن و با هم به رختخواب رفتن نشان دهنده ی احترام به شوهر است.

 

همفکری با همسر

به توانایی های من ایمان داشته باش

یکی از اشتباهات رایج خانم ها ،عدم اعتماد به توانایی های همسر است.مردی که همسرش به وی اعتماد ندارد ، به تدریج اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و احتمالاً رفتارهایی نظیر لجبازی ، گذراندن وقت با خانواده ی پدری و دوستان نشان می دهد.

به همسر خود نشان دهید که به او ایمان دارید.این باید صدایی باشد که از بیشتر مکالمات شما به گوش همسرتان میرسد:«من می دونم که تو از پس کارها بر می آیی، من هم کنارت هستم، هر جا نیاز به همفکری داشتی می تونی روی من حساب کنی».

 

مقایسه همسر

مرا با کسی مقایسه نکن

یکی از مراجعانم می گفت :«بعد از بیست سال زندگی مشترک ، هنوز همسرم مرا با برادرش مقایسه می کند و از من می خواهد مثل برادرش زندگی کنم».

پیغامی که یک مرد از مقایسه شدن می گیرد این است:«من نمی توانم به تو اعتماد کنم، تو برای من ارزشمند نیستی». اگر می خواهید شوهرتان در کنار شما خوشبخت باشد به او احساس «منحصربفرد بودن» بدهید.

 

همکاری با همسر

در زندگی همراهم باش

بسیاری از مردان (و به اعتقاد من همه ی مردان سالم) دوست دارند همسری داشته باشند که در مسیر زندگی همراهشان بوده و بتواند با آن ها همفکری کند.

برای اینکه بتوانید با همسر خود همراه باشید لازم است مدل فکری خاصی را دنبال کنید:«من و همسرم به یک اندازه در این زندگی سهیم هستیم، من نباید فقط به دنبال برآورده شدن نیازهای خودم باشم».این موضوع هرگز بدان معنا نیست که شما خود را نادیده بگیرید یا فداکاری کنید، بلکه به معنای تناسب برقرار کردن بین نیازهای خود و توانایی های همسرتان است.

بخاطر دارم زوج میانسالی به من مراجعه کردند. شکایت اصلی خانم این بود که آقا کم کار می کند و درآمدش کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد و باید یک نوبت دیگر کار کند.آقا می گفت من از ساعت ۷ صبح تا پنج بعد از ظهر مشغول به کار هستم و نمی توانم بعد از این ساعت دوباره سر کار بروم. وقتی از خانوم پرسیدم که آیا می تواند خودش در تأمین هزینه های زندگی کمک کند گفت:«این وظیفه ی مرد است و به من هیچ ربطی ندارد که از چه راهی می خواهد نیازهای مرا تأمین کند».

همراهی یعنی هر دو نفر ما به اندازه ی توانایی خود کار می کنیم، برای در آمدمان برنامه ریزی می کنیم،با هم پس انداز می کنیم و از زندگی لذت می بریم.

 

بوی خوب همسر

به ظاهر خودت اهمیت بده

یکی از خواسته های همیشگی مردان، آراستگی ظاهری همسرشان است.بیشتر آقایان انتظار دارند همسرشان لباس های مرتب بپوشد، بیشتر اوقات آرایش ملایمی داشته باشد، بوی خوی بدهد (این مورد بسیار مهم است)، موهایش مرتب باشد.

بیشتر زنان سعی می کنند تا این خواسته ی همسرشان را اجابت کنند اما گاهی دچار افراط و تفریط می شوند. یکی از مراجعین من می گفت :«نمی دانم چه طور و به چه زبانی به همسرم بگویم اینقدر عجیب و غریب آرایش نکن، این قدر هر روز در آرایشگاه نباش».

واقعیت است که بسیاری از مردان دوست ندارند همسرشان آرایش جیغ داشته باشد یا دائماً رنگ مویش را عوض کند. همچنین آراستگی و اهمیت دادن به ظاهر با خرید کردن های مداوم فرق دارد.

 

تمیز کردن خانه

به نظم خانه اهمیت بده

یکی از اصلی ترین شکایت های مردان ، نامرتب بودن خانه است.بسیاری از مردان دوست دارند وقتی وارد محیط خانه می شوند، حداقل نظم ظاهری در خانه بر قرار باشد، مثلاً وسایل منزل همگی سر جای خود باشند، لباس ها اتو شده و در کمد قرار گرفته باشند و ظرف کثیف در سینک ظرفشویی نباشد. البته همه ی ما می دانیم که این موضوع نمی تواند همیشه رعایت شود اما بهتر است در هفته حداقل ۵ روز ، وقتی شوهرتان وارد خانه می شود ، با یک خانه ی تمیز و مرتب روبرو گردد.

 

مادر خوب

مادر خوبی برای فرزندانم باش

بسیاری از مردان به فرزندان خود نه تنها به چشم ثمره ی زندگی می نگرند ، بلکه بچه ها را نوعی سرمایه می دانند.حال اگر زنی می خواهد هر چه بیشتر در قلب همسر خود جا داشته باشد، بهتر است از سرمایه ی همسرش بخوبی محافظت کند.

یکی از مراجعینم می گفت :«من نمی توانم به زنم اعتماد کنم، او توانایی تربیت فرزندان مرا ندارد، او به دختر من می گوید وقتی بابا نیست میتونی روسری سرت نکنی اما پیش بابات روسری بپوش که غر نزنه».بخاطر داشته باشید برای اینکه مادر خوبی باشید، ابتدا لازم است عاشق همسر خود باشید و سپس در تربیت فرزندان با همسرتان توافق کنید. اگر هر دو نفر شما معتقدید که روسری پوشیدن خوب است ، فرزندانتان را به این سمت هدایت نمایید. همسویی پدر و مادر در تربیت فرزندان ، تضمین کننده ی سلامت فکری آن هاست.

 

زندگی جنسی

زندگی جنسی مان را دست کم نگیر

هر چند زندگی و رابطه ی جنسی ، اهمیت بسیاری دارد، اما  در این سال ها در مورد اهمیت آن اغراق بیش از حد شده است.

اگر زنی می خواهد نزد همسرش ارزش و احترام داشته باشد، باید نقشی بالاتر و بیشتر از یک شریک جنسی ایفا کند: یعنی همسر، همفکر شوهرش باشد.در مورد رابطه ی جنسی  توصیه می شود که زنان با روی باز و ملاطفت به نیاز همسرشان پاسخ بگویند.

هرگز نیاز جنسی خود را پنهان نکنید، شیطنت داشته باشید و به همسرتان نشان دهید از این رابطه لذت می برید. تنوع دادن در رابطه ی جنسی ، و داشتن رفتار تحریک کننده  به همراه تلاش برای لذت بردن همسر می تواند بهترین لحظات را در اتاق خواب برای شما و همسرتان رقم بزند.

بخاطر داشته باشید که نیاز جنسی مثل نیاز به خوردن ، آشامیدن ، امنیت داشتن و مورد محبت قرار گرفتن، نیازی ضروری است. بهتر است همان اندازه که به خوب لباس پوشیدن و خوب غذا خوردن اهمیت می دهید ، به نیاز جنسی خود و همسرتان نیز توجه داشته باشید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • زهرا بی غم – کارشناس ارشد روانشناسی

منبع تصاویر 

 • huffpost
 • entrepreneur
 • factualfacts
 • azilka
 • growthtrac
 • o0bg
 • greatist
 • examinedexistence
 • prettymomguide
 • motherforlife

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

کاشت مو یا طاس ماندن؟

کاشت مو یا طاس ماندن؟

پوست و مو

جراحی پلک

نکاتی درباره جراحی پلک

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

سلامت عمومی

کیست گانگلیون یا کیست مچ دست

چقدر از کیست می‌دانیم؟

بارداری

علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند

۷ مورد از علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند!

اطلاعات پزشکی

افسردگی

آیا من افسرده‌ام؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی گفت:

  سلام وقت بخیر..
  سپاس از شما خوب بود..

  این روزها مطالب بسیاری رو از زبان ها و فرهنگ های دیگه به فارسی برمیگردانند که با فرهنگ و مردم شناسی ما تفاوت دارد..
  شما بسیار خوب و متناسب نوشته اید..
  آفرین