سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

میکروب های روده انسان براساس رژیم غذایی تعیین میشوند

پژوهشی نشان میدهد: پیشرفت های زندگی در طول هزاران سال ممکن است آرایش میکروبی افراد را تغییر داده باشند.

پژوهشی جدید نشان میدهد، آنچه می خورید یا نمی خورید بر ترکیب میکروب ها در دستگاه گوارش شما تاثیر می گذارند. هزاران گونه از میکروب ها در روده انسان رشد می کنند، و به افراد کمک می کنند تا فیبر را هضم کنند و ویتامین ها و مولکول های دیگر را تولید کنند. به گفته محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد این میکروب ها به تقویت سیستم ایمنی و محافظت باکتری های بالقوه مضر کمک می کنند.

باکتری روده انسان

محققان خاطرنشان كردند كه با ظهور كشاورزي در حدود ۱۵۰۰۰ سال قبل رژيم غذايي به طور چشمگيري تغيير کرد. و فقط در ۱۰۰ سال گذشته، مردم به طور فزاینده ای کم تحرک شده اند و کمتر غلات کامل، میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر را مصرف میکنند.

نویسندگان این مطالعه افزودند که آنتی بیوتیک ها، سزارین و سایر تغییرات شیوه زندگی نیز در تغییر ترکیب میکروب ها در روده انسان نقش داشته اند.

محققان به منظور بررسی چگونگی تاثیر این پیشرفت بر تنوع میکروبی، محققان فصلی در میکروب های روده مردم Hadza در تانزانیا که یکی از آخرین جمعیت های شکارچی سنتی باقیمانده در جهان هستند، را بررسی کردند.

مردمان Hazda عمدتا بر گوشت، انواع توت ها، بائوباب (نوعی میوه)، سبزیجاتی مانند سیب زمینی شیرین یا سیب زمینی هندی و عسل تکیه می کنند. محققان دریافتند باکتری های روده این افراد نسبت به باکتری های روده افرادی که در شهرهای صنعتی زندگی می کنند متفاوت هستند و تنوع بیشتری دارند.

جاستین سوننبورگ، نویسنده ارشد این پژوهش در نشریه استنفورد، گفت: “۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از مردمان Hazda که به این روال زندگی میکردند احتمالا در عرض یک یا شاید دو دهه دیگر این شیوه را کنار میگذارند. برخی از آنها اکنون از تلفن های همراه استفاده می کنند.”

 

روده انسان

سوننبرگ، استادیار میکروب شناسی و ایمونولوژی گفت: “ما قصد داشتیم مزیت این مسئله را به منظور کشف ریز اندامگان همزیست که در حال نابودی هستند، استفاده کنیم.”

نمونه های مدفوع افراد Hadza نشان دهنده تغییرات ترکیبی از میکروب های روده ای با فصل ها و رژیم غذایی آنها بودند.

این مطالعه نشان می دهد که تغییرات قابل توجهی که در طول ۱۰۰۰۰ سال گذشته در رژیم غذایی انسان ایجاد شده اند می توانند به توضیح از دست دادن تنوع در میکروب های موجود در دستگاه گوارش افراد معاصر مدرن کمک کنند.

سوننبورگ گفت: “جمعیت های شکارچی باقی مانده نزدیکترین شاخص موجود برای ماشین زمان هستند که ما در دنیای صنعتی مدرن می توانیم به سمت یادگیری راه های اجداد انسانی خود راه یابیم.”

سوننبورگ گفت: “ریز اندمگان همزیست می توانند روز به روز یا حتی در عرض چند ساعت، در واکنش به آنچه ما میخوریم، به طور قابل توجهی تغییر کنند. هضم فیبرها همگی در انتهای دستگاه گوارش ما که این میکروب ها زندگی می کنند باقی می مانند، بنابراین این میکروب ها در هضم فیبر بسیار خوب رشد کرده اند. مردمان Hadza از غذای خود به طور متوسط ​​۱۰۰ گرم در روز فیبر دریافت می کنند و ما به طور متوسط ​​۱۵ گرم در روز فیبر دریافت میکنیم. ”

این یافته ها ۲۵ آگوست در مجله Science منتشر شدند.

 

 

منابع

  • Stanford University School of Medicine, news release, Aug. 24, 2017
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • wallstreetotc
  • sci-news

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

وعده صبحانه

۱۶ مورد از بدترین و بهترین خوراکی ها برای وعده صبحانه

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *