سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آزمون آی کیو ( IQ ) استرس

0%

کدام مورد ممکن است باعث ایجاد استرس شود؟

صحیح غلط !

استرس میتواند هم در اتفاقات خوب و هم اتفاقات بد زندگی ایجاد شود. آنچه که اهمیت دارد چگونگی واکنش بدن شماست: ممکن است مسئله ای موجب استرس زیاد در فردی دیگر شود اما شما در آن شرایط کاملا آرامش داشته باشید.

استرس و اضطراب یکسان هستند.

صحیح غلط !

استرس واکنش فیزیکی به چیزی است که شما نسبت به آن احساس تهدید می کنید. اضطراب احساسی است که به واسطه استرس ایجاد میشود- شما احساس ناراحتی، عصبانیت یا ترس میکنید.

واکنش استرس بدن را برای ... آماده میکند.

صحیح غلط !

اگر در جنگل با شیری برخورد کنید، واکنش استرس اکسیژن بیشتری به مغز ارسال میکند، عضلات شما منقبض می شوند و ضربان قلب شما تندتر می شود. این واکنش ها باعث می شوند هوشیارتر شوید و بیشتر برای اقدام لازم آماده شوید: واکنش "جنگ یا گریز". این واکنش هنگامی که با شیر یا حیوان وحشی برخورد میکنید، بسیار عالی کار می کند. هنگامی که تنها در ترافیک گیر کرده اید، این واکنش خیلی مفید نیست.

استرس هیچ هدفی را دنبال نمیکند.

صحیح غلط !

شما مجبور نیستید برای بهره بردن و مفید واقع شدن واکنش استرس به سمت شیر بروید. این واکنش می تواند در موقعیتی دیگر نیز بروز کند – مثلا در صحبت با رئیس یا فرزند نوجوانتان - اما باز هم می تواند مفید باشد. اضطراب ناشی از استرسِ اندک می تواند موجب شود حافظه و مغز شما بهتر کار کنند و حتی ممکن است به ایجاد سلول های مغزی جدید کمک کند. این واکنش می تواند در طول بحران در کار یا در صورت یادگیری مهارتی جدید به تمرکز شما کمک کند.

میتوانید روی تاثیری که استرس روی شما دارد اندکی کنترل داشته باشید.

صحیح غلط !

ذهنیت شما یک عامل بسیار مهم در نحوه برخورد بدن با استرس است. اگر به استرس به عنوان یک چیز مثبت و ضروری نگاه کنید، به احتمال زیاد به لحاظ جسمی و عاطفی کمتر تحت تاثیر قرار خواهید گرفت.

داشتن استرس همیشگی میتواند به مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی کمک کند.

صحیح غلط !

اگر به مدت طولانی استرس داشته باشید، دچار استرس مزمن هستید. استرس مزمن موجب میشود احتمال ابتلا به عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا بیشتر شود، همچنین باعث مشکلات هضم، عصبی شدن، سردرد و مشکلات خواب می شود.

استرس با دیابت مرتبط است.

صحیح غلط !

وقتی دچار استرس می شوید، کبد شما برای سوخت واکنش جنگ و گریز گلوکز بیشتری وارد خون میکند. اما گلوکز میتواند زمانی که به آن نیازی نیست آزاد شود- به عنوان مثال در یک جلسه استرس زا ممکن است گلوکز آزاد شود. اگر در معرض خطر قند خون بالا هستید و به طور مکرر هم دچار استرس می شوید، ممکن است استرس به دیابت منتهی شود.

استرس ناشی از زندگی روزمره میتواند موجب مشکلاتی در سلامتی شود.

صحیح غلط !

ممکن است در ابتدا متوجه نشوید، اما مسائل ناشی از مسئولیت های کاری و خانوادگی می توانند استرس را افزایش دهند. اگر بدن شما استراحت نداشته باشد، استرس می تواند باعث بیماری قلبی، فشار خون بالا و افسردگی شود.

استرس مزمن میتواند بر اندازه دور کمر شما تاثیر بگذارد.

صحیح غلط !

هنگامی که دچار استرس می شوید، به خوردن غذاهای راحت روی می آورید (غذاهایی که دارای چربی و قند بالا هستند)، سطوح بالاتر هورمون های خاص می تواند بیشتر به چربی شکمی تبدیل شود. این نوع خطرناک ترین نوع چربی است زیرا خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.

استرس مزمن میتواند بر سلامت جنسی در ... تاثیر بگذارد.

صحیح غلط !

زنان در صورتی که دچار مشکلات کاری یا مالی شوند ممکن است میل جنسی خود را از دست دهند. اما این مشکلات در مردان بیشتر بروز میکنند. استرس میتواند منجر به اختلال در نعوظ شود و سطح تستوسترون را که هورمون مرتبط با عملکرد و میل جنسی است را تحت تاثیر قرار دهد-همچنین بر کیفیت و توانایی تولید اسپرم نیز تاثیر میگذارد.

ممکن است به خاطر استرس دچارسردرد شوید زیرا استرس میتواند منجر به ... شود.

صحیح غلط !

به نظر می رسد سردردهای میگرنی و سردردهای تنشی ناشی از استرس هستند. هنگامی که تنش عضلانی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار میدهد، میتواند موجب درد و التهاب مداوم شود.

افرادی که به طور منظم ورزش میکنند بیشتر احتمال دارد دچار استرس شوند.

صحیح غلط !

تنها 30 دقیقه ورزش در روز میتواند به تقویت خلق و خوی و روحیه و محدود کردن تاثیرات منفی استرس کمک کند. اگر برای ورزش بیرون از منزل بروید و در نور خورشید ورزش کنید به مراتب تاثیر بیشتر خواهد داشت.

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علي گفت:

    چه باحاله