سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ریپورتاژ آگهی : درمان ریزش مو – با روش‌هایی که در درمان ریزش مو موثر هستند آشنا شوید

بسیاری از کسانی که درگیر ریزش مو هستند، در سکوت رنج می‌برند، مدل موهای‌شان را تغییر می‌دهند تا قسمت‌های کم‌پشت و طاس شده را بپوشانند. اما هر چه سریع‌تر به دنبال درمان بروید شانس بهتری برای موفقیت در روش‌های مختلف دارید. در این مقاله سه روش رایج مبارزه با ریزش مو را می‌خوانید:

 

درمان به کمک پلاسمای غنی از پلاکت

پی‌آرپی (PRP) درمانی برای ترمیم موها و رسیدن به طبیعی‌ترین نتیجه‌ی ممکن استفاده می‌شود.
با یک سوزن نازک، پلاسمای غنی از پلاکت خون خود شما داخل پوست سر تزریق می‌شود. در نتیجه عامل‌های رشد که در سلول‌های خون وجود دارند به وظیفه شان عمل کرده و موجب تحریک رشد موی طبیعی می‌شوند.
روش ترمیمی پی‌آرپی هم برای زنان و هم برای مردان مناسب است. روشی برآمده از تکنولوژی روز، کاملا طبیعی و غیرجراحی است و جایگزینی برای روش‌های پزشکی دیگری که برای درمان ریزش و کم‌شدن موها استفاده می‌شد. در این روش تزریق انجام می‌شود و از خون خود بیمار در این فرآیند استفاده می‌شود.
پلاسمای خون ما حاوی عامل‌های رشد فعال است که می‌توانند رشد مو را بیشتر کنند. با بیشتر شدن اعتماد به نفس فرد نتیجه نهایی موهایی سالم،‌ پرپشت و زیبا خواهد بود.
این روش پوست سر و فولیکول های مو را تحریک می کند و موجب می‌شود تارهای مو حالت ضخیم‌تر و پرپشت‌تری داشته باشند. هنگامی که در مطب، پزشک نمونه‌ی خون بیمار را می‌گیرد، آن را در یک سانتریفیوژ چرخانده تا پلاکت های غنی از مواد مغذی را استخراج کند و پلاسما را برای تزریق آماده کند. سپس این مخلوط سالم در سراسر پوست سر تزریق می شود. عوارض جانبی عمده‌ای در این روش وجود ندارد و بیماران به طور معمول مطب پزشک را بعد از انجام روند درمانی بلافاصله ترک می‌کنند و نتایج قابل ملاحظه ای را طی یک ماه مشاهده می‌کنند. پس از سه ماه اول، کاهش ریزش مو کاملا محسوس خواهد بود؛ شش تا هشت ماه بعد، رشد موهای جدید را شاهد خواهید بود.

 

مزوتراپی

مزوتراپی نوعی درمان جایگزین است که به درمان طاسی در مردان و زنان با کاهش ریزش مو، ترویج رشد مو و کاهش سرعت پیشروی الگوی طاسی مردانه کمک می‌کند. فرآیندی است که در آن پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و سایر سطوح مواد مغذی و عامل‌های رشد را در پوست سر بیمار مبتلا به طاسی تنظیم می کند. این کار با تزریقی انجام می‌شود که حداقل درد و ناراحتی را دارد، تقویت کننده های مواد مغذی در پوست سر به وسیله‌ی تزریق به تغذیه و آبرسانی پوست سر کمک می‌کنند. این تزریق نتایج دیگری هم به دنبال دارد از جمله تحریک متابولیسم سلولی، از بین بردن عفونت ها و ترویج و تسریع رشد مو، بهبود گردش خون در پوست سر و تقویت و احیای فولیکول‌های مو برای کمک به ایجاد موهایی محکم، قوی، بلند و سالم. این درمان نسبتا سریع تر از انواع مشابه آن عمل می‌کند چرا که موجب می‌شود به تدریج تعادل هورمونی برقرار شود و اثرات هورمون DHT خنثی شود و در نتیجه‌ی آن رشد سریع موها اتفاق می‌افتد.
مزوتراپی برای رشد مو شامل تکنیک تزریق مایع غنی از مواد مغذی در لایه‌ی مژودرم پوست سر است – لایه زیر اپیدرم که به عنوان اتصال بین لایه چربی و بافت پوست عمل می کند. این کار به کمک یک تفنگ مزوتراپی ویژه انجام می شود که یک سوزن استریل به آن متصل است که محلول را به داخل پوست سر تزریق می‌کند. این درمان معمولا طی یک دوره و در هشت جلسه انجام می‌شود، هر هفته یک بار و هر بار نیم ساعت به طول می‌انجامد. کسانی که این درمان را انتخاب می‌کنند، باید صبور باشند، چرا که تا پس از جلسه‌ی پنجم هیچ تاثیر قابل مشاهده‌ای را احساس نخواهند کرد.. اساس ماده درماني که تزريق مي شود بستگي به علت ريزش مو دارد. از آنجایی که این ماده به طور کلی شامل ویتامین ها، مواد مغذی و دیگر مواد سازگار با بافت است، اصولا مزوتراپی را درمانی می‌دانند که معمولا عارضه‌ی جانبی یا واکنش آلرژیکی ایجاد نمی‌کند. بیمارانی که تحت مزوتراپی قرار می‌گیرند حداقل درد و ناراحتی ممکن را تجربه می‌کنند یا ابدا درد و ناراحتی نخواهند داشت. مزوتراپی راه حل آسانی برای از بین بردن مشکل مزمن طاسی است. با این حال، افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی، التهاب پوستی، دیابت، هموفیلی و افراد باردار نباید این درمان را انتخاب کنند، زیرا ممکن است برای سلامت آن‌ها خطرناک باشد. یکی دیگر از مشکلات مو و پوست سر که می تواند توسط مزوتراپی درمان شود شوره سر است. با این وجود، این روش درمانی فقط باید برای مشکل شوره‌ی سر مزمن و فقط پس از مشاوره با متخصص پوست و تعیین علت شوره سر و با توصیه‌ی پزشک انجام شود.

 

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در اصل برای درمان فشار خون بالا ساخته شد. افرادی که از این دارو استفاده می کردند، متوجه رشد مو روی سر و دیگر نقاط بدن شان شدند. بعد از انجام بسیاری از آزمایشات بالینی بر روی این دارو، بعدها در بازار تحت عنوان تجاری روگین به بازار معرفی شد. روگین یک فرمول ریزش موی موضعی است که محدودکننده‌ی DHT در فولیکول های مو است. امروزه میلیون ها مرد و زن در دنیا وجود دارند که با استفاده از این دارو از ریزش موهای‌شان جلوگیری می‌کنند. میزان موفقیت ماینوکسیدیل در رفع ریزش مو تقریبا ۹۰٪ است. ماینوکسیدیل برای درمان آلوپسی در مردان و زنان موفق بوده است. فرمول موضعی ماینوکسیدیل، روگین، یک مایع بدون بو و رنگ است که باید روزانه دوبار به پوست سر در مناطق طاس مالیده شود. قرص های ماینوکسیدیل نیز تحت نام تجاری Loniten عرضه می شوند. روگین بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک قابل تهیه است.. شما می توانید غلظت‌های تا ۵٪ را خریداری کنید که برای استفاده شخصی شما خطری ندارند و عوارض جانبی بسیار کمی دارند.
ماینوکسیدیل یک وازودیلاتور است. به این معنا که عروق خونی را باز می‌کند و با بالا بردن گردش خون و در نتیجه تغذیه‌ی موهای ضعیف‌تر باعث می شود فولیکول های مو فعال شوند. بنابراین، ماینوکسیدیل فقط در فولیکول‌های فعال مو تاثیرگذار است و نه فولیکول‌های مرده و در حال مرگ. این درمان پیشگیرانه از ریزش بیشتر موها جلوگیری می کند و باعث کاهش میزان تضعیف فولیکول‌های مو می‌شود که در نهایت ریزش کامل مو خواهد شد. فولیکول های تقویت شده توسط ماینوکسیدیل مدت طولانی‌تری در مرحله‌ی رشد باقی می‌مانند. بنابراین، درمان ریزش موی ماینوکسیدیل در واقع کمک به زنده ماندن موهای رو به موت شماست.
تنها نکته‌ی منفی در درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل این است که باید هر روز مصرف شود. روزی که استفاده از ماینوکسیدیل را متوقف می‌کنید، ریزش دوباره آغاز می‌شود. همچنین تاثیرگذاری ماینوکسیدیل از فرد به فرد متفاوت است. برای اکثر بیماران کاهش میزان ریزش مو با استفاده منظم از این دارو می تواند به طور چشمگیری کاهش یابد. حتی برخی از مردان و زنان متوجه رشد موهای جدید هم شده‌اند، اما ممکن است سال ها طول بکشد تا استفاده از ماینوکسیدیل به رویش مو در مناطق طاس منجر شود.

 

 این نوشته یک ریپورتاژ آگهی است و راستینه هیچ مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

پوست و مو

کاشت مو یا طاس ماندن؟

کاشت مو یا طاس ماندن؟

اختصاصی

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل چیست؟ کاربردها، عوارض و دوز ماینوکسیدیل

اختصاصی

ریزش مو

ریزش مو مردان ٬ درمان ها و راه حل ها

اختصاصی

ریزش مو

دلایل ریزش مو ، درمان ریزش مو و تصاویری از انواع آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. دکتر مظلومی گفت:

    بسیار عالی خسته نباشید با ارزوی موفقیت بیشتر برای شما

  2. جلال گفت:

    باسلام خسته نباشید ریزش مو های من باعث عصبی شدن و استرس شده و برای هر مسئله ویا موضوع کوچکی باعث عصبانی شدن من می شود لطفا کمکم کنید