سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نکات بسیار ساده برای کمک به تنظیم و رسیدن به اهداف کاهش وزن خود!

کاهش وزن دشوار است، اما کارهای کوچک زیادی وجود دارند که می توانید برای کمک به کاهش وزن خود و داشتن احساس خوب انجام دهید. این ۲۵ ترفند و پیشنهاد می توانند به شما در تنظیم و دستیابی به اهداف کاهش وزن و بازگشت به شیوه زندگی سالم تر و شادتر کمک کنند.

 راه حل های ساده برای دستیابی به اهداف کاهش وزن

 

برنامه ریزی کردن برای کاهش وزن

اهداف از دست دادن وزن خود را تعریف کنید – هنگامی که شما تصمیم به از دست دادن وزن می گیرید، مهم است اهداف واقع بینانه برای خودتان تعیین کنید. خوب است که چالشی داشته باشید، اما اگر انتظاراتی که احتمالا نمی توانید آن ها را برآورده کنید را برای خود تنظیم کنید، این موضوع می تواند آزار دهنده و ناخوشایند باشد.

شیوه زندگی خود را تنظیم کنید- برای کاهش وزن، باید تغییرات بزرگی در سبک زندگی خود به وجود بیاورید، بنابراین برای تنظیم رژیم غذایی خود آماده باشید و زمان خود را به ورزش و استراحتی که بدن شما به آن احتیاج خواهد داشت، اختصاص بدهید.

معیارهای واقع گرایانه تنظیم کنید – نه تنها برای از دست دادن وزن ، بلکه برای داشتن زندگی سالم تر، برنامه ریزی دراز مدتی انجام دهید.
معیارهای خود را در راستای شروع سبک زندگی جدید و سالم تر تنظیم کنید. برای چند روز اول هدف واقع گرایانه ای برای شروع تغییر در نظر بگیرید، سپس در حالی که ورزش و غذا خوردن سالم بخشی از زندگی شما می شود، شروع به افزایش چالش کنید.

 

از ظروف کوچک تر استفاده کنید

از ظروف کوچک تر استفاده کنید – در حالی که برنامه ریزی یک رژیم غذایی سالم می تواند تغییری بزرگ ایجاد کند، کاهش اندازه بخش های غذایی، به سادگی می تواند تفاوت زیادی در مصرف کالری شما ایجاد کند. از ظروف کوچکتر برای محدود کردن مقدار غذای مصرفی در هر وعده استفاده کنید، یا سعی کنید در پایان هر وعده غذایی، ۲۰٪ از غذای خود را در بشقاب ترک کنید (فقط سبزیجات را کنار نگذارید!) اسراف مواد غذایی کار شرم آوری است، اما با این روش دریافت کالری تا ۲۰ درصد کاهش می یابد و شما به خوردن مقادیر کوچک تر غذا عادت خواهید کرد، بنابراین معده شما به سرعت شروع به انتظار برای مصرف غذای کمتر می کند.

عاقلانه سفارش دهید- اگر زمان لازم برای آماده سازی تمام غذاهای خود را ندارید، ممکن است مجبور به استفاده زیاد از غذاهای رستوران ها و فست فود ها شوید.دفعه بعد سالاد و ساندویچ سالمی حاوی چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده را برای خود آماده کنید. اکثر رستوران ها سعی می کنند گزینه های سالمی را ارائه دهند و آن ها معمولا بسیار خوشمزه هستند، حتی اگر آن ها احتمالا اولین انتخاب شما نباشند.

تاریخی را تعیین کنید – تاریخ مشخصی در آینده را برای دستیابی به هدف خود انتخاب کنید. این کار انگیزه ای برای حرکت به سمت جلو به شما می دهد ، و می تواند در طول راه شما را تشویق کند. یک عروسی در آینده نزدیک یا پیوستن به کلاس خاصی، انتخاب های عالی هستند یا می توانید برای روز اول تابستان در کنار ساحل برنامه ریزی کنید.

 

حذف خوراکی های مضر و نامناسب

حذف خوراکی های مضر و نامناسب- از وسوسه تنقلات شور و شیرین مورد علاقه خود اجتناب کنید. این خوراکی ها ممکن است در نوع خودشان راحت و بسیار خوشمزه باشند، بنابراین آن ها را در دسترس خود نگهداری نکنید. به جای آن ها، گزینه های سالم تری مانند هویج و هوموس، کرفس و کره بادام زمینی یا میوه های خوشمزه را برای میان وعده انتخاب کنید.

کتاب آشپزی بخرید – بسیاری از خوراکی های خوشمزه و سالم وجود دارند که شما می توانید خودتان آن ها را درست کنید، و تهیه بسیاری از آنها سخت نیست. پخت و پز می تواند بسیار سرگرم کننده باشد و تنقلات خانگی به شما کمک خواهند کرد از مصرف خوراکی های فرآوری شده اجتناب کنید.

وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کنید – اگر برای تهیه وعده های غذایی خود وقت دارید، می توانید در مخارج خود صرفه جویی کنید و غذای بسیار سالم تری بخورید. از قبل برای کل هفته پیش رو برنامه ریزی کنید و چند ساعت صرف آماده سازی دستور غذاهای سالم و خوشمزه کنید. آن ها را تقسیم بندی کنید، به این ترتیب وعده های غذایی محل کار و منزل، آماده خوردن هستند.

 

خودتان را به چالش بکشیدخودتان را به چالش بکشید – خودتان را در انجام این کار راحت نگذارید. از دست دادن وزن دشوار است اما قابل انجام است. اهدافی تعیین کنید که محدودیت های شما را کنار بزنند، اگر شما در مورد اهداف خود جدی هستید، ممکن است از آن چه قادر به انجام آن هستید، متعجب شوید.

مربی شخصی داشته کنید – اگر در مورد کاهش وزن جدی هستید، مربی شخصی می تواند تفاوت بزرگی در این روند ایجاد کند.این افراد در این موضوع کارشناس هستند و اگرچه داشتن مربی می تواند گران تر از انجام این کار توسط خودتان باشد، داشتن کسی برای تشویق و به چالش کشیدن در مسیر کاهش وزن، ممکن است به طور کامل ارزش پول خرج کردن را داشته باشد.

صبحانه مفصلی بخورید – صبحانه در واقع مهمترین وعده غذایی طی روز است. صبحانه سالم، ساده، و غنی از فیبر در حدود ۳۰۰ کالری، می تواند متابولیسم بدن شما را به حرکت در بیاورد و به شما انرژی لازم برای کار کردن، ورزش کردن و احساس خوب داشتن را بدهد.

 

سبزیجات بیشتری مصرف کنید

سبزیجات بیشتری مصرف کنید- بشقاب خود را با کمی سالاد بیشتر و ساندویچ کم تر پر کنید. هر چه سبزیجات سالم بیشتری مصرف کنید، کم تر گرسنگی ناشی از مصرف مواد مغذی کم را تحمل خواهید کرد.

کابینت های خود را خالی کنید- این مرحله دشوار است، اما می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. کابینت های خود را خالی کنید و سعی کنید از ابتدا شروع کنید. هر ماده فرآوری شده ای که حاوی مقدار زیادی نمک، قند و چربی های اشباع شده است را دور بریزید.
احتمالا بعد از این کابینت شما تا حدی خالی خواهد شد (فضای بیشتری برای دانه های سالم و سبزیجاتی دارید که بعد از این شروع به پر کردن کابینت ها با آن ها می کنید). می توانید اقلام فاسد نشدنی را به افرادی که بیشتر از شما به آن ها نیاز دارند، اهدا کنید؛ وقتی میل و هوس خود برای عادات خوردن غذاهای کمتر سالم را کنار می گذارید، در مورد خودتان احساس خوبی خواهید داشت.

در این امر با کسی شریک شوید- داشتن شریکی حمایتی در اهداف کاهش وزن، می تواند به ایجاد اعتماد به نفس و استقامت شما کمک کند. شریک و یار شما می تواند در تشویق و به چالش کشیدن شما کمک کند و شما هم همین کار را می توانید برای او انجام دهید. فرد شایسته دیگری، دوستی خوب یا عضوی از خانواده می توانند کمک بزرگی باشند، و هر دوی شما همان طور که با هم سالم تر می شوید، احساس خوبی خواهید داشت.

 

انرژی خود را بالا ببرید

انرژی خود را بالا ببرید- آن چه را که باعث می شود، برای تمرین هیجان زده شوید، انجام دهید! آی پد خود را با لیست پخشی از آهنگ های شاد مورد علاقه برای به حرکت در آوردن خود و بالا بردن انرژی، پر کنید.

اوقات فراغت خود را پر کنید – وقت آزاد دارید؟ وقت آزاد خود را به سرعت با ورزش شدید پر کنید. حتی اگر برای تمرینی کامل وقت ندارید، یک دور سریع شنا یا پروانه کمک خواهد کرد احساس فوق العاده ای داشته باشید و می تواند ذهن شما را از استرس روزانه دور کند.

میان وعده های سالم مصرف کنید- در حالی که میزان کالری دریافتی خود را در وعده غذایی کاهش می دهید، بهتر است که با تنقلات سالم تغذیه کنید، به خصوص هنگامی که به طور منظم ورزش می کنید. دریافت سریع مقداری فیبر یا پروتئین می تواند انرژی لازم برای ادامه حرکت و انجام امور را به شما بدهد!

 

قسمت بالای نان را جدا کنید

قسمت بالای نان را جدا کنید- به سادگی می توانید با مصرف ساندویچ مورد علاقه خود به صورت باز، نیمی از کربوهیدرات را از آن حذف کنید. ممکن است خوردن ساندویچ در این حالت به راحتی قبل نباشد، اما دقیقا به همان خوشمزگی و سالمی است.

فضای کافی برای خوردن دسر نگه دارید- همان طور که چالش های خود برای کاهش وزن را تحمل می کنید، سلامت روانی شما مهم است. بعضی اوقات با هدیه ای کوچک به خود پاداش دهید، یا بعد از شام برای دسری کوچک جای کافی نگه کنید. این کار ممکن است کمی به مصرف کالری شما آسیب برساند اما می تواند باعث شود احساس بهتری داشته باشید و انگیزه شما را برای چیزی که انتظار دارید، حفظ کند.

پیاده روی کنید – اگر می توانید به جای ماشین یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ،با پای پیاده یا دوچرخه به مقصد مورد نظر خود بروید، این کار را انجام دهید. ممکن است کمی زمان اضافی صرف کنید اما باعث می شود به سوزاندن کالری ادامه دهید و در هزینه سوخت ماشین و کرایه اتوبوس صرفه جویی کنید.

 

کلاس ورزشی

کلاس ورزشی را امتحان کنید – یک کلاس تمرین یا لیگ ورزشی گاه به گاه می تواند ورزش را به امری خیلی سرگرم کننده تر تبدیل می کند. این کار بیشتر اجتماعی و هدف گراست، و شما مجبور نیستید برای حرکت به جلو، به طور کامل به خودتان تکیه کنید.

عکسی از خودتان را به دیوار بزنید – تصویری قدیمی از خودتان زمانی که لاغرتر و خوش هیکل تر بودید، پیدا کنید، و آن را به دیوار بزنید. یخچال محل خوبی است، هر بار که برای میان وعده های اضافی به سمت آن می روید، آن را می بینید. این کار به شما در مورد آنچه شما قادر به انجام آن هستید یادآوری می کند، و حتی زمانی که شرایط سخت می شود، شما را تشویق کنید. و وقتی ببینید که هنگامی جوانتر بودید چقدر سالم و لاغر بودید، احساس خوبی خواهد بود!

۸ ساعت خواب داشته باشید – داشتن خواب کافی موضوع مهمی است ، مخصوصا هنگامی که در تلاش برای کاهش وزن هستید. این امر زمان لازم برای هضم غذا را به بدن شما می دهد و انرژی که برای روال ورزشی شدید نیاز خواهید داشت را برای بدن فراهم می کند.

 

به خود پاداش بدهید

به خود پاداش بدهید – هنگامی که در نهایت به هدف خود رسیدید، پاداشی برای خود در نظر بگیرید. اگرچه بدن و ذهنی سالم، به خودی خود پاداش بزرگی است، شما سزاوار این هستید کهبه خود برسید. چیزی را انتخاب کنید که برای مدتی مایل به داشتن آن بودید – سفر، ابزاری جدید، لباس جدید فانتزی. این کار یادآوری مداومی خواهد بود از آن چه که شما در حال کار بر روی آن هستید، حتی زمانی که احساس می کنید از این روال رژیم غذایی جدید و ورزش رنج می برند ، این کار دلیلی اضافی خواهد بود که کمک می کند این همه سختی ارزشش را داشته باشد.

 

منابع

 • http://www.huffingtonpost.co.uk/2012/01/18/use-contrasting-colours-and-smaller-plates-to-lose-weight_n_1212598.html
 • http://www.realsimple.com/food-recipes/recipe-collections-favorites/healthy-meals/breakfast-to-go-10000001047596/index.html
 • http://www.self.com/fooddiet/2009/06/30-healthy-snacks

منبع تصاویر 

 • healthyforgood.heart
 • taosnews
 • coreperformance
 • dine-healthy.blogspot
 • t-nation
 • legionathletics
 • dreamstime
 • joyofageing
 • community.advanceweb

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *