سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اکسیژن درمانی در احیاء مغز کودکان نقش مهمی ایفا میکند!

اکسیژن درمانی ، مغز کودکی نو پا که نزدیک بود غرق شود، را احیا کرد.

به گفته پزشکان در واقع قسمت کوچک شده بافت مغز پس از اکسیژن درمانی دوباره رشد کرد.

 

اکسیژن درمانی

اطلاعاتی درباره اکسیژن درمانی

در یکی از اولین موارد این چنینی، کودک نوپایی پس از غرق شدگی، دچار آسیب مغزی شدید شد، با استفاده از این درمان جدید به زندگی برگشت.

این درمان تحت عنوان اکسیژن درمانی با فشار بالا (HBOT) شناخته می شود. اکسیژن درمانی با فشار بالا بیمار را در معرض اکسیژن خالص در یک محفظه تحت فشار کنترل شده قرار می دهد. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده، در طول درمان، بدن سه برابر مقدار طبیعی اکسیژن دریافت میکند.

ماجرا با کابوس پدر و مادری آغاز شد. تنها یک روز از دومین سالگرد تولد ادن کارلسون می گذشت که نزدیک بود در استخر خانوادگی شان غرق شود. دخترک در حالی که بدون عکس العمل در آب معلق بود پیدا شد. زنده بود اما به سختی نفس می کشید.

مقاله مرتبط : غرق شدن می تواند ساعت ها بعد از شنا نیز رخ دهد!

دکتر پل هارچ اشاره کرد، پیش آگهی اولیه خوب نبود. ضربان قلب دختر متوقف شده بود. وی گفت: “۱۰۰ دقیقه CPR در خانه و اورژانس برای بازگشت گردش خون به طول انجامید.” “و هنگامی که آنها این کار را انجام دادند، نتایج آزمایشگاهی در دختر طوری بود که به ندرت در یک انسان زنده دیده می شود.”

اسکن های MRI نشان دهنده آسیب مغزی شدید بودند. مغز او شروع به کوچک شدن کرد. او هم قشر خاکستری مغز – که برای کنترل عضلانی، ادراک حسی و گفتار حائز اهمیت هستند – و هم قشر سفید مغز که شبکه ای از مدارهای سیستم عصبی است و قسمت بزرگی از مغز را تشکیل می دهد، را از دست داده بود.

طی دو ماه آینده، ادن به تدریج کنترل عضلات و همچنین توانایی صحبت کردن، راه رفتن و درست پاسخ دادن به دستورات را از دست داد.

روند حوادث طی این دو ماه زمانی که تحت نظارت هارچ، ادن تحت درمان اکسیژن درمانی با فشار بالا قرار گرفت، درمانی که هارچ از آن به عنوان “ناشناخته مانده ترین درمان در تاریخ علم” توصیف کرد، تغییر کرد.

او گفت که به دلیل اینکه توضیح چگونگی این نوع درمان دشوار است، تردیدی در مورد اکسیژن درمانی هایپرباریک وجود دارد.

هارچ توضیح داد که اما چندین مطالعاتی که اخیرا در مورد بیماران بزرگسال مبتلا به آسیب حاد انجام شدند، نشان دادند که حتی یک جلسه HBOT میتواند تاثیری فوری بر فعالیت هزاران ژن مهم برای ارتقاء بهبود بافت مغز داشته باشد.

او گفت، این بدین معنی است که “هر بار که شما HBOT دارید، ما بیان ژن را به شیوه ای مفید دستکاری میکنیم، که این کار مانع از مرگ سلولی و تورم و در عین حال افزایش رشد و ترمیم بافت میشود.”

هارچ گفت: “تجربه ادن کاملا این مطلب را تفهیم میکند”.

اگر چه بسیاری از بیمارستان ها اکسیژنی درمانی هایپرباریک را ارائه می دهند، بیمارستان کودکان آرکانزاس – که ادن برای اولین بار در آن درمان شد- در میان آنها نیست.

بنابراین، پس از انجام مراحل اولیه دریافت اکسیژن درمانی، هارچ – که به عنوان مدیر فیزیوتراپی در دانشگاه پزشکی مرکز پزشکی دانشگاه لوئیزیانا خدمت می کند، این دختر را به نیواورلئان آورد.

 

ماسک اکسیژن درمانی

هفتاد و هشت روز پس از غرق شدگی، درمان با اکسیژن هایپرباریک برای ادن شروع شد. او در نهایت ۴۰ جلسه اکسیژن درمانی دریافت کرد. این جلسات هر کدام ۴۵ دقیقه به طول می انجامیدند و بیش از پنج روز در هفته انجام میشدند.

هارچ خاطرنشان کرد: با هر جلسه “او پیشرفت های خوبی داشت.”

او گفت مادر ادن گزارش داد که در دوره دهم، کودکش “نزدیک به حالت طبیعی” به نظر میرسید. هارچ گفت: “او توانست دوباره راه برود.” “پیشرفت زبان او شتاب گرفت و به جایی رسید که بهتر از قبل از این حادثه حرف میزد.”

او می گوید: “اسکن های بعدی MRI چیزی را که هارچ در مورد آن تردید داشت را تایید کردند: قسمت کوچک شده مغز او تقریبا به طور کامل دوباره رشد کرده بود. ”

وی افزود: “این مورد تقریبا هرگز دیده نشده است.” “اما شما یک کودک رو به رشد، یک مغز پر از هورمون و تحریک در این موقعیت دارید. و نتیجه این است که ما قادر به نشان دادن یک رشد آشکار و بزرگ مجدد از بافت مغز هستیم که بدون شک نتیجه این درمان است.”

همانطور که تجربه ادن یک معجزه بود، مهم است که توجه داشته باشیم که این فقط یک گزارش موردی است. این یک مورد نمیتواند ثابت کند که اکسیژن درمانی هاپرباریک برای دیگران در شرایط مشابه اثر گذار است.

با این حال، هارچ معتقد است که این درمان می تواند مفید باشد، و او اعتقاد ندارد که این نتیجه مثبت وابسته به سن است.

او گفت: “سن مسئله نیست. چیزی که مهم است زمان مداخله شما است، هرچه زودتر بهتر “.

هارچ در ادامه گفت:”در حقیقت، اکنون چهار آزمایش دیگر که همگی در بزرگسالان اتفاق افتاده اند وجود دارند که نشان می دهند در صورتی که در هفته اول بعد از آسیب این درمان را شروع کنید، می توانید میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به آسیب حاد مغزی را تقریبا ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش دهید.”

او گفت: “بنابراین من می خواهم پزشکان را تشویق کنم که به این درمان توجه کنند.”

“ضعف این درمان بسیار اندک است اما مزیت بالقوه فوق العاده دلگرم کننده است”.

FDA می گوید خطرات اکسیژنی درمانی هایپرباریک از خفیف، مانند درد سینوس و فشار گوش، تا بسیار جدی، مانند فلج و یا آمبولی هوا (حباب هوای به دام افتاده در رگ های خونی) متفاوت است.

این مطالعه موردی اخیرا در مجله Medical Gas Research گزارش شده است.

 

 

منابع

  • Paul G. Harch, M.D., clinical professor, and director of hyperbaric medicine, department of medicine, section of emergency medicine, University Medical Center, Louisiana State University School of Medicine, New Orleans; June 2017, Medical Gas Research
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • brainblogger
  • hgcdn

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اخبار

اکسیژن درمانی با فشار بالا

اکسیژن درمانی با فشار بالا برای بهبود سندرم پس از ضربه مغزی

اختصاصی

برونشیت

برونشیت چیست؟ علائم، پیشگیری و درمان برونشیت

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *