سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۹ ماده‌ی غذایی سالمی که در مورد آنها اغراق می‌شود!

سوپرفودهای بسیاری وجود دارند که ظاهرا سالم‌ترین چیزهایی هستند که شما می‌توانید بخورید اما همه‌ی آنها به اندازه‌ای که در موردشان تبلیغ می‌شود، سالم نیستند. این ۹ ماده‌ی غذایی سالم ممکن است درواقع آنقدرها هم برای شما خوب نباشند.

ماست

ماست

ماست قطعا می‌تواند یک گزینه‌ی سالم باشد اما اکثر ماست‌های موجود، سالم نیستند. همه‌ی ماست‌ها مثل هم نیستند. در حالی که یک ماست یونانی بدون چربی، ساده و شیرین‌نشده می‌تواند به همراه مقداری میوه، یک گزینه‌ی سالم برای صبحانه باشد اما اکثر ماست‌هایی که در قفسه‌های فروشگاه‌ها می‌بینید، پر از قند و چربی هستند.

سویا

در مورد سویا هم همینطور است؛ تمام محصولات سویا مثل هم نیستند. فراوری اغلب می‌تواند مواد مغذی سویا را از بین ببرد و حتی موادی به آن اضافه کند که برای سلامتی شما مفید نیستند.

بهترین گزینه‌های سویا، آنهایی هستند که با یک فرایند تخمیر طبیعی درست شده‌اند. به عنوان مثال تمپه، ارزش غذایی بسیار بیشتری نسبت به توفو دارد.

مارگارینمارگارین

مارگارین به‌عنوان یک جایگزین سالم برای کره ارائه می‌شود اما درواقع یکی از بدترین غذاهای سالم برای شماست. به‌خصوص مارگارین قالبی سخت، هیدروژنه شده است و در این فرایند آنچه می‌توانست روغن‌های گیاهی سالم باشد، به چربی‌های ترانس که می‌توانند به سیستم بدن شما آسیب برسانند، تبدیل می‌شود. بجای آن از روغن‌های گیاهی طبیعی مانند روغن زیتون استفاده کنید.

سفیده‌‌ی تخم‌مرغ

زرده‌های تخم‌مرغ کاملا بدنام شده‌اند اما تا زمانی که شما کلسترول بالا نداشته باشید، خوردن تخم‌مرغ کامل برایتان مضر نیست. درواقع زرده‌ی تخم‌مرغ، مواد مغذی و پروتئین بیشتری نسبت به سفیده دارد! فقط مطمئن شوید که تخم‌مرغ‌‌تان را به شیوه‌ای سالم می‌خورید، مانند تخم‌مرغ پخته‌ی بدون پوست یا کاملا آبپز به‌جای تخم‌مرغ سرخ‌شده یا املت با پنیر.

گوشت جعلیجایگزین گوشت (گوشت جعلی)

مطمئنا این گوشت نیست و همین امر ممکن است شما را به اشتباه بیندازد که گزینه‌ی سالمی است اما فقط کافی است به اسم آن نگاه کنید: گوشت جعلی، به‌شدت فراوری‌شده و بسیار مصنوعی است! این به معنای مقدار زیادی مواد افزودنی، چربی و سدیم اضافه است. برای یک جایگزین پروتئین، توفو، تمپه یا سیتان را امتحان کنید.

پروتئین بار

پروتئین بارها معمولا پر از قند هستند و کالری بسیار بالایی دارند. اگر شما به یک انرژی‌دهنده‌ی سریع نیاز دارید، از میان‌وعده‌ای استفاده کنید که از مواد تشکیل‌دهنده‌ی کامل درست شده باشد، مانند یک مشت آجیل، یک تکه میوه یا مقداری پروتئین خالص.

آب میوهآب میوه

میوه برای شما مفید است اما آب میوه فاقد اکثر بخش‌های مفید میوه مانند فیبر و ویتامین‌هاست و فقط تمام قند میوه را به بدن‌تان می‌رساند. اگر می‌خواهید میوه را به شکل دیگری مصرف کنید، بجای آب گرفتن، آن را به همراه مقداری سبزیجات به شکل اسموتی بخورید.

آرد غلات کامل

غلات کامل به خودی خود برای شما مضر نیستند اما مهم است که مراقب باشید آنها را از چه غذاهایی دریافت می‌کنید. به‌عنوان مثال آرد غلات کامل، اغلب در شیرینی‌ها و دسرها به‌کار می‌رود که درواقع سالم نیستند – بلکه فقط کمی از جایگزین‌هایشان بهترند. این قطعا آرد غلات کامل را به یک ماده‌ی غذایی سالم اغراق‌شده تبدیل می‌کند.

 سس سالاد کم‌چربسس سالاد کم‌چرب

سس‌های سالاد با مقادیر بالاتری از چربی در واقع به شما کمک می‌کنند که مواد غذایی موجود در سالادتان را بهتر جذب کنید و بیشتر احساس سیری نمایید. با این حال مسئله‌ی مهم، اندازه‌ سهم است. مطمئن شوید که تنها مقدار توصیه‌شده از سس سالاد را مصرف می‌کنید، چون ریختن مقدار زیادی سس روی سالادتان می‌تواند کالری مصرفی‌تان را به‌سرعت افزایش دهد.

آیا شما فریب هیچ یک از این مواد غذایی به‌اصطلاح سالم را خورده‌اید؟

مقاله مرتبط : تغذیه سالم !

 

منابع

  • http://summertomato.com/top-10-most-overrated-health-foods/
  • http://www.shape.com/healthy-eating/diet-tips/ask-diet-doctor-overrated-health-foods
  • http://www.huffingtonpost.com/darya-pino/health-food_b_1391375.html
  • http://shine.yahoo.com/shine-food/10-most-overrated-health-foods-170600127.html
  • http://www.care2.com/greenliving/fake-meat-good-idea.html

منبع تصاویر 

  • glutenfreeforall
  • naturalsociety
  • ۴٫bp.blogspot
  • astucesdegrandmere
  • cdn.coloncancernewstoday

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *