شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت عمومی تاثیر مصرف روزانه زردچوبه بر روی مغز!

تاثیر مصرف روزانه زردچوبه بر روی مغز!افزودن دیدگاه

زردچوبه از دیرباز به عنوان ادویه ای با مزایای سلامتی فراوان شناخته شده است. به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی، ضد درد و ضدتومور طبیعی زردچوبه، به آن ادویه معجزه گر می گویند. وجود آنتی اکسیدان کورکومین در زردچوبه، دلیل تمام این خصوصیات است. از این جهت، مصرف مکمل های کورکومین در بین مردم رایج شده است. با این حال، خواص زردچوبه مجموع تمام اجزای آن است، و هیچ جزء نباید به عنوان تنها ماده شیمیایی گیاهی (فیتو کمیکال) قوی موجود در آن شناخته شود. زرد چوبه خواص بیشتری نسبت به کورکومین دارد. تحقیقات منتشر شده در مجله تحقیق و درمان سلول های بنیادی، ترکیب معجزه گر دیگری را در زردچوبه کشف کردند: آروماتیک تورمرونaromatic-turmerone (ar-turmerone) . آر-تورمرون همان چیزی است که به زردچوبه بو و طعم می دهد.

زردچوبه و تاثیر آن بر مغز

زردچوبه و تاثیر آن بر مغز

تورمرون باعث تکثیر و بازسازی سلول های بنیادی عصبی می شود. مشکل اساسی در بیماریهای نورودژنراتیو (تخریب کننده عصب) مانند آلزایمر این است که هنگام ابتلا به این بیماری ها سلول های عصبی مغز ارتباطی با یکدیگر ندارند. در نهایت، این سلول های ضروری تضعیف می شوند و می میرند. تورمرون نورون ها را احیا کرده و تولید سلول های بنیادی جدید را تحریک می کند. علاوه بر این، این ترکیب با تحریک تمایز سلولی، به سلول های بنیادی اجازه می دهد تا تبدیل به نورون های جدید شوند.

این امر توسط خواص ضد التهابی قوی زردچوبه انجام می شود. کاهش التهاب عصبی و تحریک تولید سلول های بنیادی جدید به ویژه برای افرادی که از سکته مغزی رهایی می یابند حیاتی است زیرا در حین سکته به دلیل توقف جریان خون، به سلول های مغزی آسیب می رسد.

علاوه بر این، ثابت شده است که آنتی اکسیدان های موجود در زردچوبه اثرات آسیب ناشی از داروها را، به ویژه در درمان اسکیزوفرنی، برعکس می کنند. داروهای ضد روان پریشی که معمولا تجویز می شوند اغلب باعث حرکات ماهیچه ای غیر ارادی و تغییرات شدید رفتاری می شوند. در تحقیقی مشخص شد که در هنگام درمان با کورکومین، اثرات اختلال حرکتی دیسکینزی تاردیو (تاخیری) معکوس شدند.

مطالعات مربوط به خطوط سلولی مختلف به این نتیجه رسیده اند که این ترکیب قوی باعث مرگ سلول های سرطانی می شود و با فعال سازی پروتئین هایی در بدن که بیشتر به سلول های سرطانی حمله می کنند، از رشد تومورهای سرطانی موجود جلوگیری می کند.

 

زردچوبه

اما فواید این ادویه بیشتر از این موارد است. در سال ۲۰۰۵، ثابت شد آر-تورمرون به عنوان یک فیتوکمیکال فعال در زردچوبه، قند خون را تنظیم می کند: “این نتایج نشان می دهند که زردچوبه، ماده موثر غذاهای اساسی برای پیشگیری و یا بهبود دیابت نوع ۲ است و کورکومین موجود در این ادویه، دمتوکسی کورکومین( (demethoxycurcumin ، بیس دمتوسکی کورکومین(bisdemethoxycurcumin )و آر-تورمرون عمدتا در این تاثیرات نقش دارند. ”

این مطالعات و بقیه تحقیقات انجام شده در این زمینه، نشان می دهند که برای کسب حداکثر مزایای این ریزوم فوق العاده، باید از ادویه زردچوبه استفاده کنید، نه فقط عصاره کورکومین یا مکمل های آن.

توانایی بدن برای استفاده از مواد مغذی زردچوبه صرفا به شکل کورکومین، محدود است؛ جذب این مواد مغذی زمانی که آروماتیک تورمرون همراه با آن مصرف می شود، به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. علاوه بر این، در زردچوبه تازه آر-تورمرون بیشتری نسبت به نوع خشک آن یافت می شود.

زردچوبه را به آسانی در سوپرمارکت ها پیدا می کنید؛ این ادویه در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی نیز به فروش می رسد. می توانید از زردچوبه در حین پخت وپز ( همراه با فلفل سیاه برای افزایش زیست فراهمی)، یا به صورت خام در سالاد، اسموتی و یا ساندویچ استفاده کنید.

با این که زردچوبه معجزه طبیعت است، با این حال توجه داشته باشید که اگر داروی خاصی مصرف می کنید، در این حالت عوارض جانبی ناخوشایند و گاهی اوقات خطرناکی می توانند به عنوان نتیجه تعاملات شیمیایی بروز پیدا کنند. در صورت استفاده از رقیق کننده های خون، داروهای ضد اسید یا داروهای دیابت، زردچوبه را به عنوان دارو مصرف نکنید.

 

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • newatlas
  • topskinsecrets

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

دیابت نوع 1

آینده درمان دیابت: آیا درمان ممکن است؟

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف پلاویکس (کلوپیدوگرل)

موارد استفاده و عوارض پلاویکس

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

فواید منیزیم

فواید منیزیم

تغذیه و سلامتی

پاکسازی کبد

بهترین خوراکی ها برای پاکسازی کبد

دسته‌بندی نشده

کمبود هورمون کورتیزول

کورتیزول

تغذیه و سلامتی

وعده صبحانه

۱۶ مورد از بدترین و بهترین خوراکی ها برای وعده صبحانه

دسته‌بندی نشده

لپتین

لپتین

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *