سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض کلونازپام (کلونوپین)

از کلونازپام برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می شود. این دارو به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود. همچنین برای درمان حملات هراس استفاده می شود. کلونازپام با آرام کردن مغز و اعصاب شما کار می کند. این دارو متعلق به دسته ای از داروها موسوم به بنزودیازپین است.

نام تجاری : کلونوپین

نحوه مصرف کلونازپام

نحوه مصرف کلونازپام

قبل از شروع مصرف کلونازپام و هر بار مصرف دوباره، راهنمای دارو ارائه شده توسط داروساز را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو به صورت خوراکی طبق دستور پزشک، معمولا ۲ یا ۳ بار در روز مصرف میشود.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ به درمان تعیین میشود. دوز دارو برای کودکان، نیز بر اساس وزن آنها تعیین میشود.

این دارو برای سالمندان معمولا با دوز پایین تر برای کاهش خطر عوارض جانبی شروع می شود. دوز خود را افزایش ندهید، تعداد دفعات مصرف را بیشتر نکنید، یا آن را برای مدت زمان طولانی تر از آنچه تجویز شده است مصرف نکنید. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا از آن بیشتر بهره را ببرید. برای کمک به یادآوری دارو، هر روز آن را در همان زمان مصرف کنید.

مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. در صورتی که دارو به طور ناگهانی قطع شود، بعضی از این شرایط ممکن است بدتر شوند. ممکن است لازم باشد دوز خود را به تدریج کاهش دهید. کلونازپام ممکن است واکنش های ترک (ترک مواد مخدر) را ایجاد کند، به خصوص اگر به طور منظم برای مدت زمان طولانی یا در دوزهای بالا استفاده شود. در چنین مواردی، اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کنید، علائم ترک (مانند تشنج، تغییرات ذهنی / خلقی، لرز، گرفتگی عضلانی و معده) ممکن است رخ دهند. برای جلوگیری از واکنش های ترک، پزشک ممکن است دوز دارو را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید و در صورت بروز واکنش های ترک به پزشک گزارش دهید.

هنگامی که کلونازپام برای مدت زمان طولانی استفاده می شود، ممکن است به خوبی اثرگذار نباشد. اگر این دارو به خوبی اثرگذار نبود با پزشک خود صحبت کنید.

در کنار مزایای آن، کلونازپام به ندرت باعث ایجاد رفتار غیر طبیعی مصرف دارو (اعتیاد) می شود. این خطر ممکن است در صورت سوء مصرف از الکل یا مواد مخدر در گذشته افزایش یابد. برای کاهش خطر ابتلا به اعتياد دارو را دقیقا طبق تجويز، مصرف کنید.

اگر چندین نوع اختلال تشنج داشتید، در صورت شروع اولین بار مصرف کلونازپام ، ممکن است بدتر شدن تشنج رخ دهد. اگر این اتفاق رخ داد، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است نیاز به اضافه کردن یا تنظیم دوز داروهای دیگر شما برای کنترل تشنج داشته باشد.

اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

با مصرف این دارو، خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، عدم هماهنگی یا افزایش تولید بزاق ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه پیدا کردند یا بدتر شدند، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد کمی از افرادی که داروهای ضد تشنج برای هر گونه بیماری (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) مصرف میکنند، ممکن است افسردگی، افکار / اقدامات برای خودکشی یا سایر مشکلات ذهنی / روحی را تجربه کنند. در صورتی که شما یا اعضای خانواده / مراقب شما متوجه هرگونه تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در حالت، افکار یا رفتار شما شد، از جمله: سردرگمی، مشکلات حافظه، علائم افسردگی، افکار / تلاش برای خودکشی، افکاری در مورد صدمه به خود، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هر کدام از این عوارض غیرمنتظره اما جدی بروز کرد، به پزشک خود اطلاع دهید: کبودی / خونریزی آسان، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم).

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در اینجا ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

کلونازپام

هشدارها

قبل از مصرف کلونازپام، در صورت حساسیت به این دارو یا سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام، لورازپام)؛ یا داشتن هرگونه آلرژی دیگر، با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به ویژه سوابقی همچون: نوع خاصی از مشکلات چشم (گلوکوم زاویه محدود)، بیماری خاص خونی (پورفیری)، بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات ریه / تنفس، مشکلات روحی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، استفاده منظم / سوء مصرف مواد مخدر/ مواد دیگر.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید فعالیت هایی که مستلزم هوشیاری هستند را با خیال راحت انجام دهید، از رانندگی و استفاده از ماشین آلات خودداری کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

برای کودکان، اثرات درازمدت بر رشد فیزیکی و روانی / رفتاری نامشخص هستند و ممکن است تا چندین سال بعد دیده نشوند. بنابراین، در مورد خطرات و مزایای درمان با کلونازپام با پزشک خود صحبت کنید.
سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض این دارو، به خصوص خواب آلودگی و سردرگمی داشته باشند. این عوارض جانبی می توانند خطر سقوط در سالمندان را افزایش دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. با این حال، از آنجا که تشنج های درمان نشده وضعیتی جدی هستند که می توانند هم به زن باردار و هم جنین آسیب برسانند، مصرف این دارو را متوقف نکنید، مگر آنکه پزشک دستور داده باشد. اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، باردار شده اید یا فکر می کنید که ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر شیر مادر داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف داروها را شروع و متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: ارلیستات، سدیم اکسیباتی.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که میتوانند موجب خواب آلودگی یا ناراحتی تنفسی شوند، خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است افزایش یابد. اگر داروهای دیگری همچون ضد دردهای اپیوئیدی یا داروهای ضد سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، آرامبخش های عضلانی (مانند کاریزوپروتول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین) مصرف میکنید پزشک خود را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی شوند. از داروساز در مورد نحوه استفاده مطمئن داروها سوال کنید.

 

مصرف دوز بالا

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

فراموش کردن مصرف دارو

اگر دوزی را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید. در صورتی که نزدیک دوز بعدی باشد، دوز قبلی را فراموش کنید و طبق دستور معمول دوز بعدی خود را ادامه دهید. دوز دارو را دو برابر نکنید.

 

نگهداری از دارو

در ظرفی که محکم بسته شده باشد و در برابر نور، رطوبت و نور خورشید مقاوم باشد، دارو را نگهداری کنید. برای نگهداری در دمای مناسب، با داروساز مشورت کنید یا برچسب محصول را بخوانید. در توالت یا جای مرطوب دارو را نگهداری نکنید. تمام فرآورده های دارویی را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را در توالت و یا در چاه نریزید، مگر اینکه دستورالعمل دارو بدین صورت باشد. زمانی که تاریخ انقضای دارو فرا رسید یا دیگر مورد نیاز نبود، این محصول را از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دفع بی خطر داروی خود، با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی مشورت کنید.

 

منابع

 • WebMD

منبع تصاویر 

 • laboratoriochile
 • sasrxmedical
 • ۲۵۷cu52hn58148zsaf2jma2c-wpengine.netdna-ssl
 • netdoctor.cdnds
 • assets.bwbx

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

زیبایی

جراحی بینی

نکاتی درباره جراحی بینی

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

اطلاعات دارویی

کلیدینیوم سی (لیبراکس)

موارد استفاده و عوارض کلیدینیوم سی (لیبراکس)

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف کلردیازپوکساید

موارد استفاده و عوارض کلردیازپوکساید

تغذیه و سلامتی

موادی بر داروی شما تاثیر میگذارند

موادی که می توانند بر روی داروی شما تأثیر بگذارند!

سلامت کودکان

بیماری های قابل انتقال در مدرسه

چگونه جلوی انتقال ویروس را در مدرسه بگیریم؟

کمک های اولیه

عنکبوت گوشه نشین

اطلاعاتی در مورد عنکبوت گوشه نشین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کامران گفت:

  من این دارو رو در دوز بسیار پایین یکبار در روز مصرف میکنم. عوارض جانبی بدی از این دارو ندیدم و واقعا سود بردم .
  حملات ترس یا پانیک اتک بسیار ترسناکن و من همیشه احساس میکردم که دارم میمیرم اما کلونازپام همه اونارو متوقف کرده .