سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

از یک کودک ۱/۵ ساله چه توقعی داشته باشیم؟

کودک ۱/۵ ساله نوپاست و به طور غریزی کنجکاوی می کند چون به تازگی متوجه شده خودش می تواند مستقل از دیگران کشفیات مهمی انجام دهد. در این سن می توانید به مدت کوتاه ، او را به حال خودش بگذارید و فقط از دور مراقبش باشید که کار خطرناکی انجام ندهد. اگر مدام کودک خود را سرگرم کنید، توانایی او در کشف مطالب جدید ، پیشرفت نمی کند. در این سن کودک نمی تواند به مدت طولانی تمرکز کند ولی اگر محیط مناسب خوبی برای یادگیری او فراهم باشد ، خسته نمی شود چون یکسره در حال کشف است و همه چیز برایش جالب است . با راستینه همراه باشید.

کودک 1/5 ساله

کودک ۱/۵ ساله چه توانایی هایی دارد ؟

چندی پیش جدول رشد نوزاد را مرور کردیم. اکنون قصد داریم راجع به کودک ۱/۵ ساله شما صحبت کنیم. از نظر رشد جسمی ، کودک اکنون قادر است سریع راه برود و حتی می تواند بدون اینکه کنترل خود را از دست بدهد، کمی بدود. با راه رفتن و دویدن، ماهیچه های بزرگ پا تقویت می شوند و همین موضوع باعث می شود او بتواند زمان راه رفتن توقف کند و دوباره راه بیفتد. حرکات او به تدریج دارای کنترل بیشتری می شوند و شاید اکنون بتواند چند قدمی به عقب بردارد یا به راست و چپ برود . کودک شما با تعامل بیشتر و قوی تر شدن پاها می تواند به اجسام لگد بزند یا توپ را شوت کند.
بازتاب های قامتی نوزاد بسیار جالب است. از آنجایی که مهارت انجام کارهای ظریف در کودک، با رشد تدریجی او در حال پیشرفت است ، با استفاده از انگشت سبابه و نشانه خودش بهتر از قبل می تواند اشیای کوچک را با دست بگیرد و همین موضوع توانایی بعضی کارهای ظریف تر مثل باز کردن زیپ لباس ( البته اگر خیلی ظریف نباشد) را برای او ممکن می کند.
کودک ۱/۵ ساله شما ، احتمالا دایره لغتی به اندازه ۵۰ کلمه پیدا کرده است. خوب است بدانید که رشد حافظه ارتباط نزدیکی با رشد زبان او دارد.

از حدود ۱/۵ سالگی همچنین ممکن است درک مالکیت نیز در او آغاز شود؛ یعنی بفهمد بعضی اشیاء به بعضی افراد تعلق دارد . تغییر دیگری که ممکن است متوجه آن شوید، درک مفاهیم پیچیده تر از سوی کودک است. ا اکنون وقت آن رسیده که برای کتاب های او جا ، یا قفسه مخصوصی در نظر بگیرید. جایی که خودش بتواند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.

در روز حداقل یک بار فرصتی فراهم کنید و کنار کودک بنشینید و برایش کتاب بخوانید. این عمل باعث علاقه مند شدن کودک به کتاب می شود و برای هر دوی شما لحظات آرام و انرژی بخشی ایجاد می کند. با وجودی که کودک در این سن به تدریج و آهسته آهسته به معنی مالکیت پی می برد ، بدون شک اگر شیئی را از دستش بگیرید به شدت ناراحت و آشفته می شود. در این سن احتمالا کودک به روی همه کودکان دیگر در هر سنی که باشند لبخند می زند و دوست دارد آنها را تماشا و از آنها تقلید کند ، مخصوصا اگر این کودکان کمی بزرگتر از خودش باشند.
کودک در این سن با بحران تازه ای مواجه است؛ تایید شدن یا تایید نشدن. وقتی والدین صبوری ، همکاری، دلگرمی و تشویق نشان می دهند ، کودک خودمختاری و شایستگی احساس می کند. برعکس ، وقتی کودک ۱/۵ ساله شما هیچ آزادی ای ندارد ( آنهم به خاطر محدودیت های افراطی والدین یا بیش از اندازه که مورد حمایت است ، بیش از اندازه شرم و حیا و تردید احساس می کند . پس سعی کنید سطح تحمل خود را بالا ببرید و خودتان را کنترل کنید .

مقاله مرتبط : بازتاب ها و رفتارهای نوزاد

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر هانیه زایررضایی (روانشناس بالینی کودک)

منبع تصاویر 

  • ekintza

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

سفر دردوران بارداری

مسافرت در دوران بارداری

اختصاصی

جدول رشد نوزاد

جدول رشد نوزاد

اختصاصی

بازتاب های قامتی نوزاد

بازتاب های قامتی نوزاد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *