سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دیابت موجب چه مشکلاتی می شود؟

هنگامی که تشخیص داده میشود که دیابت دارید باید مراقب خود باشید. باید قند خون خود را بررسی کنید، تغذیه مناسب داشته باشید، فعال باقی بمانید، و داروهای خود را مصرف کنید. این کارها تفاوت بزرگی ایجاد می کنند، زیرا می توانند به شما کمک کنند از بروز مشکلات عمده در تمام بدن جلوگیری کنید، حتی به صورتی که ممکن است انتظار نداشته باشید. با دنبال کردن برنامه درمانی خود، می توانید کمک کنید سرعت بروز چنین مشکلاتی را کاهش دهید و یا از بروز آنها جلوگیری کنید.

مشکلاتی که دیابت به وجود می آورد

 

بیماری لثه و پوسیدگی دندان

بیماری لثه و پوسیدگی دندان

دیابت باعث می شود احتمال بروز عفونت داخل دهان، مانند بیماری لثه یا برفک و عفونت قارچی که می تواند زخم های دردناک سفید ایجاد کند، بیشتر شود. قند خون بالا و کنترل نشده نیز می تواند خطر ابتلا به پلاک و پوسیدگی دندان را بالا ببرد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵، انجام شد نشان داد که افراد مبتلا به دیابت دو برابر افراد بدون این بیماری دندان های خود را از دست میدهند. حتما دندانپزشک خود را در مورد وضعیتتان مطلع سازید، مسواک زدن، نخ دندان و شستشو با دهانشویه ضد عفونی کننده را فراموش نکنید. مراقب خونریزی لثه یا دیگر علائم بیماری لثه باشید.

 

مشکلات بینایی

مشکلات بینایی

دیابت می تواند به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم) و آب مروارید (تیره شدن عدسی چشم) منجر شود. همچنین می تواند به رگ های خونی در شبکیه در پشت چشم شما آسیب وارد کند، مشکلی که پزشکان آن را رتینوپاتی دیابتی می نامند. همه ی این شرایط می توانند دید شما را بدتر و حتی منجر به کوری شوند. زمانی که متوجه تار شدن بینایی شوید، ممکن است آسیب جدی اتفاق افتاده باشد. بنابراین به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید.

 

آسیب های عصبی

آسیب های عصبی

بسیاری از افراد دیابتی از آسیب های عصبی (نوروپاتی) رنج میبرند. آسیب عصبی در هر نقطه از بدن شما می تواند رخ می دهد، اما اغلب بازوها، پاها، دست ها و پاها را تحت تاثیر قرار می دهد. پزشکان این مشکل را نوروپاتی محیطی می نامند. علائم این مشکل می تواند شامل احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی، حساسیت، یا درد باشند. نوع دیگر، تحت عنوان نوروپاتی اتونوم، میتواند ادرار، رابطه جنسی، هضم غذا، و دیگر عملکردهای بدن را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که اضافه وزن نداشته باشید، و فشار خون و قند خون را مدیریت کنید، احتمال بروز چنین مشکلی کمتر می شود.

 

مشکلات پا

مشکلات پا

اگر دیابت به اعصاب پای شما صدمه وارد کند، بی حسی می تواند احتمال متوجه شدن ابتلا به آسیب یا عفونت را کمتر کند. وضعیت شما می تواند جریان خون را در آن منطقه دشوارتر سازد. با همه اینها، این مشکلات در نهایت می توانند باعث آسیب جدی شوند به طوری که نیاز باشد انگشتان پا یا خود پا قطع شوند. به منظور کاهش احتمال بروز چنین مشکلاتی سیگار کشیدن را ترک کنید و ورزش کنید. همچنین، به صورت روزانه پاهای خود را بررسی کنید، آنها را تمیز و مرطوب نگه دارید، و کفش های مناسب بپوشید.

 

بیماری های پوستی

بیماری های پوستی

بسیاری از این تغییرات ناشی از عفونت هستند، که دیابت احتمال عفونت را بیشتر می کند. پوست شما ممکن است دچار خارش شود، ممکن است نازک تر یا ضخیم تر شود، و یا ممکن است متوجه پوسته پوسته شدن و یا لکه های رنگی روی پوست شوید. مشکلات گردش خون و عصبی ناشی از دیابت نیز می توانند پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. دیابت کمک می کند تا در وزن مناسب بمانید و قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید. اگر دچار جوش یا زخم ناشی از عفونت شوید، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک، کرم، و یا داروی های دیگری را تجویز کند.

 

مشکل دستگاه گوارش

مشکل دستگاه گوارش

عصب واگ به شما کمک می کند غذا در دستگاه گوارش شما حرکت کند. اگر دیابت به این عصب آسیب وارد کند، عمل هضم کُند می شود. در نتیجه می توانید دچار سوزش سر دل، تهوع، استفراغ، نفخ، احساس سیری بیش از حد پس از غذا خوردن، و بی اشتهایی شوید. قند خون خود را برای کمک به جلوگیری از این مشکل مدیریت کنید. به صورت شایع تر، آسیب های عصبی میتوانند روده شما را تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین یبوست یا اسهال ایجاد می شود. رژیم غذایی سالم و یا مسهل ها میتوانند شما را سالم نگه دارند.

 

سکته مغزی

سکته مغزی

سکته مغزی در میان افراد مبتلا به دیابت بسیار بیشتر رخ میدهد، و در سنین پایین تر ممکن است برای این افراد رخ دهد. سکته مغزی زمانی که یکی از رگ های خونی که خون را به مغز شما می فرستد ضعیف، مجروح و یا مسدود می شود، اتفاق می افتد. هنگامی که بافت مغز از خون محروم می شود، می تواند در عرض چند دقیقه برای همیشه دچار آسیب شود. برای جلوگیری از این مشکل چه کاری می توانید انجام دهید؟ مراقب قند خون، کلسترول و فشار خون خود باشید. ارقام بالای این موارد می تواند به معنای خطر بالاتر باشد. ورزش، حفظ وزن مناسب، و از همه مهمتر، اجتناب از سیگار کشیدن ضروری هستند.

 

بیماری های قلبی

بیماری های قلبی

فرسایش و پارگی در عروق خونی شما ناشی از دیابت به معنای کار بیش از حد قلب شماست. افراد مبتلا به این بیماری بیشتر احتمال دارد دچار اضافه وزن و یا مشکلات دیگر، مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا شوند. همه اینها خطر جدی برای بیماری های قلبی را افزایش میدهند. به همین دلیل دنبال کردن سبک درست زندگی برای قلب- ورزش کردن، داشتن رژیم غذایی سالم، آزمایشات غربالگری منظم کلسترول و فشار خون و پرهیز از سیگار کشیدن و یا قرار نگرفتن در معرض دود سیگار- حائز اهمیت است.

 

بیماری های کلیوی

بیماری های کلیوی

کلیه های شما پر از عروق خونی کوچک هستند که ضایعات را فیلتر می کنند، سپس هنگام دفع آنها را از بدن شما خارج می کنند. قند خون بالا این فیلتر کردن را زیاد میکند. با گذشت زمان، این فیلتر کردن بیش از حد می تواند مشکلاتی ایجاد کند و کار کلیه را متوقف کند. کنترل بهتر قند خون – و فشار خون، که عامل خطر دیگری برای بیماری های کلیوی است – احتمال حفظ سلامتی بهتر کلیه ها را به دنبال دارد. اگر شما نشانه های بیماری کلیه را دارید، مدیریت دقیق قند خون امری ضروری است.

 

مشکل در رابطه جنسی

مشکل در رابطه جنسی

تمام مشکلات به رگ های خونی شما مربوط می شوند. آسیب به اعصاب و عروق خونی ناشی از دیابت می تواند جریان خون را کاهش دهد، و این امر به نوبه خود می تواند به اختلال نعوظ برای مردان منجر شود و زنان در هنگام رابطه جنسی ممکن است مشکلاتی در تحریک، ناراحتی یا درد، و یا احساس کمتری داشته باشند. کنترل دقیق قند خون میتواند کمک کننده باشد، همانطور که تغییر در شیوه زندگی می تواند فشار بر روی عروق خونی شما را کاهش دهد، تغییراتی مانند ورزش، کاهش وزن و ترک سیگار.

 

عفونت ها

عفونت ها

دیابت موجب می شود شما بیشتر دچار عفونت و بیماری شوید. افراد مبتلا به این بیماری بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه، عفونت های تنفسی، آنفولانزا، ذات الریه، عفونت ادراری، عفونت های قارچی، و غیره هستند. حتما به موقع واکسینه شوید، واکسن هایی از جمله ایمن سازی در برابر آنفولانزا و ذات الریه.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • American Diabetes Association: “Living With Tight Control,” “Eye Complications,” “Autonomic Neuropathy,” “Foot Complications,” “Skin Complications,” “Gastroparesis,” “Stroke,” “Kidney Disease (Nephropathy).”
 • Mayo Clinic: “Diabetes Complications,” “Diabetes and Dental Care: Guide to a Healthy Mouth,” “Cataracts,” “Amputation and Diabetes: How to Protect Your Feet
 • “.National Institute of Dental and Craniofacial Research: “Diabetes: Dental Tips
 • WebMD
 • .Luo, H., Preventing Chronic Disease, December 2015.
 • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases: “Diabetic Neuropathies: The Nerve Damage of Diabetes,” “Sexual and Urologic Problems of Diabetes
 • “.Cleveland Clinic: “Skin Conditions in Diabetes,” “Diabetes and Stroke
 • “.National Stroke Association: “Diabetes and Stroke
 • .Shakil, A., American Family Physician, Gastrointestinal Complications of Diabetes, June 2008
 • “.Joslin Diabetes Center: “Diabetes and Heart Disease — an Intimate Connection
 • “.American Heart Association: “Cardiovascular Disease and Diabetes
 • “.National Kidney Foundation: “Diabetes — A Major Risk Factor for Kidney Disease

منبع تصاویر 

 • Getty Images
 • gluxus
 • istockphoto
 • cdn.images.express

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *