مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار آمار بالای مرگ‌و‌میر در سراسر جهان بخاطر آلودگی …!

آمار بالای مرگ‌و‌میر در سراسر جهان بخاطر آلودگی …!افزودن دیدگاه

یک گزارش جدید می‌گوید که هوا و آب آلوده، تنها مقصران ماجرا نیستند.

یک گزارش جدید نشان می‌دهد که آلودگی در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۹ میلیون مرگ ومیر در سراسر جهان منجر شد؛ یعنی ۱ مورد از هر ۶ مورد مرگ‌و میر در آن سال.

 

آلودگی هوا

کمیسیون لنست در آلودگی و سلامت گفت که آلودگی هوا – بدترین مقصر – با ۶٫۵ میلیون مرگ‌و‌میر ناشی از مشکلات قلبی و ریه مرتبط بود.

آلودگی آب با ۱٫۸ میلیون مرگ عمدتا ناشی از عفونت‌های گوارشی و انگلی مرتبط بود. آلودگی ناشی از محیط کار و آلودگی سرب نیز در این مرگ‌و‌میرها نقش داشتند و به ترتیب به ۸۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار مرگ‌و‌میر منجر شدند.

دکتر فیلیپ لندریگان، یکی از سرپرستان این کمیته می‌گوید: «آلودگی، چیزی بسیار بیشتر از یک چالش زیست‌محیطی است. آن یک تهدید عمیق و فراگیر است که بر بسیاری از جنبه‌های سلامت و رفاه انسان تأثیر می‌گذارد.»

او می‌افزاید: « این مسئله، سزاوار توجه‌ی کامل رهبران بین‌المللی، جامعه‌ی مدنی، کارشناسان بهداشت و مردم سراسر جهان است.»

این گزارش در ۲۰ اکتبر در نسخه‌ی آنلاین لنست منتشر شد. تهیه‌ی این گزارش حدود ۲ سال طول کشید و شامل بیش از ۴۰ نویسنده‌ی بین‌المللی سلامت و محیط‌ زیست بود.

این گزارش گفت که مرگ‌و‌میرهای ناشی از آلودگی هوا به بیماری های قلبی، سکته‌ مغزی، سرطان ریه و بیماری مزمن انسدادی ریه نسبت داده شدند.

براساس این گزارش، آلودگی شغلی به بیماری‌های کشنده‌ای مانند پنوموکونیوز (بیماری ریه ناشی از استنشاق محرک‌ها) در کارگران زغال‌سنگ، سرطان مثانه در کارگران رنگ‌رزی و آزبستوز، سرطان ریه، مزوتلیوما و سایر سرطان‌ها در کارگرانی که در معرض آزبست قرار گرفته بودند، منجر شد.

در همین حال، فشار خون بالا، نارسایی کلیه و بیماری قلبی به مرگ ناشی از آلودگی سرب منجر شدند.

لندریگان می‌گوید: «هدف ما این است که با ارائه‌ی دقیق‌ترین برآوردها از آلودگی و سلامت، سطح آگاهی جهانی در مورد اهمیت آلودگی را بالا ببریم و اراده‌ی سیاسی موردنیاز برای مقابله با آن را بسیج کنیم.»

تقریبا تمام مرگ‌و‌میرهای ناشی از آلودگی (۹۲ درصد) در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق افتادند. این گزارش می‌گوید که در کشورهای به‌سرعت در حال توسعه مانند بنگلادش، چین، هند، پاکستان، کنیا و ماداگاسکار، از هر ۴ مورد مرگ‌و‌میر، ۱ مورد ناشی از آلودگی است.

 

آلودگی در هند

بیشترین مرگ‌و‌میر ناشی از آلودگی به چین و هند مربوط می شود (۴٫۳ میلیون).

نویسندگان این گزارش می‌گویند که بسیاری از آلاینده‌های شیمیایی نوظهور همچنان مبهم هستند بنابراین احتمالا این گزارش، میزان مرگ‌ومیر و بیماری ناشی از آلودگی را کمتر از مقدار واقعی تخمین زده است.

ریچارد فولر که یکی از رهبران این کمیسیون است، می‌گوید راه مقابله با آلودگی، آن است که آن را از نظر برنامه‌ریزی، تحقیق و یافته‌ها در الویت قرار دهیم. او بنیانگذار Pure Earth است، یک گروه غیرانتفاعی که در زمینه‌ی پاکسازی و پیشگیری از آلودگی فعالیت می‌کند.

فولر می‌گوید: «آلودگی می‌تواند از بین برود و پیشگیری از آلودگی می‌تواند بسیار مقرون‌ بصرفه باشد. این کار به بهبود سلامت و افزایش طول عمرکمک می‌کند و در عین حال اقتصاد را تقویت می‌نماید.» او اضافه می‌کند که در بسیاری از کشورهای ثروتمند، قانون به محدود کردن فاحش‌ترین آلودگی‌ها کمک کرده است.

نتیجه‌ی این کار، آب و هوای پاک‌تر، غلظت‌های پایین سرب در خون، حذف سایت‌های زباله‌ی خطرناک و شهرهایی تمیزتر و قابل‌سکونت‌تر بوده است.

مقاله مرتبط : با تغذیه سالم به جنگ آلودگی هوا برویم

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • The Lancet, news release, Oct. 19, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر

  • media.healthday
  • cdn.cnn
  • s.yimg

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

تب در بزرگسالان

درمان تب در بزرگسالان

سلامت جنسی

ورزش کردن

مهمترین راه پیشگیری از اختلال نعوظ

سلامت عمومی

ماسک فیلتردار

آیا ماسک فیلتردار مناسب است؟

سلامت عمومی

دستگاه تصفیه هوا

آیا دستگاه تصفیه هوا فایده ای دارد؟

سلامت عمومی

نمایه توده بدنی (BMI)

نمایه توده بدنی (BMI) چیست ؟

تغذیه و سلامتی

طبخ گوشت

بهترین روش برای طبخ گوشت کدام است ؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

تغذیه و سلامتی

فایده‌ سیب

۴ فایده‌ سیب که هرگز درباره‌ آنها نشنیده‌اید!

اطلاعات دارویی

کاربامازپین

موارد استفاده و عوارض کاربامازپین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *