سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تعادل کار و خانواده

طبق گزارشی جدید، بر خلاف کلیشه ها، تنها زنان نیستند که تلاش می کنند بین کار و مسئولیت های خانوادگی تعادل ایجاد کنند. در بررسی بیش از ۳۵۰ مطالعه، محققان دریافتند که به طور کلی، مردان و زنان سطوح مشابهی از “درگیری های خانوادگی و کاری” را گزارش کردند. محققان اظهار داشتند که این امر متناقض با عقیده معمولی است که دغدغه هماهنگی کار و خانواده به شدت یک مسئله زنانه است.

 

مشکلات کاری و خانوادگی

دغدغه هماهنگی مشکلات کاری و خانوادگی هر دو جنسیت را تحت تاثیر قرار میدهد.

کریستن شاکلی، پژوهشگر ارشد این تحقیق، گفت: “هم زنان و هم مردان با این مسئله درگیر هستند، و ما باید مردان را وارد بحث کنیم.” وی استاد روانشناسی دانشگاه گرجستان است.

شاکلی خاطرنشان کرد: اگر رسانه های مردمی را نگاه کنید، ممکن است متوجه شوید که تنها زنان عملکرد متعادل کننده کار و خانواده را انجام می دهند.

به گفته شاکلی، به همین دلیل، زنان احتمال بیشتری دارد که مشکلات را پیش بینی کنند. وی افزود: به علاوه، “جامعه بیشتر می پذیرد که زنان در مورد این مسائل صحبت کنند”.

در عین حال، مردان ممکن است در مورد مشکلاتشان ساکت بمانند، چه به خاطر دیدگاه سنتی مردان به عنوان “نان آور”، و چه به خاطر ترس از اینکه این مسئله بتواند شغل آنها را زیر سوال ببرد.
شاکلی اشاره کرد که یک مطالعه ناشناس توانست برخی از احساساتی را که موجب پنهان کردن این مسئله در مردان میشود را پیدا کند. آنها از افراد به طور مستقیم سؤال پرسیدند، مثلا آیا آنها با اظهاراتی مانند “کار من با زندگی خانوادگی ام بیش از آنچه که دوست دارم، تداخل دارد” موافق هستند یا خیر.

به این ترتیب، بررسی تحقیقاتی نشان داد، مردان و زنان میزان سطوح مشابهی از مشکلات خانوادگی و کاری را اذعان می کنند.

کی نوماگوچی، استاد دانشکده جامعه شناسی در دانشگاه ایالت گرین بایولینگ اوهایو، گفت: “درست است که این مسئله مردان را نیز به خود درگیر میکند.”

نوماگوچی، که مسائل کار و خانواده را بررسی می کند، در تحقیقات جدید شرکت نداشته است.

نوماگوچی گفت: “به طور فزاینده، انتظار می رود که مردان بیشتر وقت خود را با خانواده صرف کنند، مخصوصا زمانی که بچه های کوچک دارند. وی افزود:” اما در عین حال، ممکن است مردان برای نقش سنتی خود فشاری را متحمل شوند.”

 

کار و خانواده

با این حال، یافته های جدید به این معنا نیستند که وقتی صحبت از کار و خانواده به میان می آید، زنان و مردان یکسان هستند.

نوماگوچی به محدودیت کلیدی مطالعات تیم شاکلی اشاره کرد و آن را تجزیه و تحلیل کرد: آنها افرادی را که در حال حاضر مشغول به کار هستند مورد بررسی قرار دادند. بنابراین کسانی که به خاطر دشواری برقراری تعادل بین کار و خانواده مجبور به ترک شغل خود شده بودند، مورد بررسی قرار نگرفته بودند.

نوماگوچی گفت: “زنان در این مطالعات کسانی بودند که توانسته بودند نوعی توازنی بین کار و خانواده پیدا کنند.”

شاکلی با این محدودیت موافقت کرد. وی گفت، این مطالعات نشان نمی دهند که چگونه زنان و مردان تحت تاثیر اختلافات خانوادگی و کاری خود قرار میگیرند.

برای مثال، آیا وقتی که کار در مسائل خانوادگی تداخل ایجاد میکند، زنان معمولا بیشتر احساس گناه میکنند؟

نوماگوچی گفت: تحقیقات دیگر نشان می دهد که همین طور است.

شاکلی اشاره کرد:”پس از تولد کودک، این سوال از زنان پرسیده میشود،” آیا به شغل خود بازمیگردید؟ اما هرگز نشنیده اید که کسی این سوال را از مردان بپرسد.”

علاوه بر این، نوماگوچی گفت، مسئولیت های خانوادگی زنان اغلب فراتر از فرزندانشان است. آنها ممکن است از والدین پیر یا سایر اعضای خانواده که بیمار هستند یا معلولیت دارند، مراقبت کنند.

درآمد خانواده نیز اهمیت دارد. نوماگوچی خاطر نشان کرد که در خانواده هایی با درآمد پایین، والدین اغلب مشاغلی دارند که فرصت های شغلی و ساعات کاری انعطاف پذیری ندارند. این بدین معناست که والدین – به ویژه مادران – در صورتی که نیاز به زمانی برای مراقبت از اعضای خانواده باشد، ممکن است شغل خود را از دست بدهند.

نوماگوچی گفت که در شغل هایی با درآمد بالاتر بیشتر احتمال می رود که انعطاف پذیری وجود داشته باشد. اما چنین شغل هایی ممکن است مستلزم این باشند که فرد کار را به خانه بیاورد و یا به طور مداوم در تماس باشد.

به گفته محققان، هر چند که درگیری های خانوادگی و شغلی ممکن است بر مردان و زنان دقیقا به طور یکسان اثر نگذارد، اما واضح است که مردان نیز با چالش هایی مواجه هستند.
اما این مشکل در محل کار مورد توجه قرار نمیگیرد.

 

به تازگی پدر شده

طبق گفته تیم شاکلی، تنها ۹ درصد از مشاغل در ایالات متحده، تسهیلاتی به مردانی که به تازگی پدر شده اند ارائه می دهند، در حالیکه این رقم برای زنان نزدیک به ۲۲ درصد است.
شاکلی گفت: ” بسیار نادر است که مزایای شغلی برای زنان و مردان یکسان باشند.”

او خاطر نشان کرد که ممکن است بخشی از این مسئله به دلیل این اعتقاد است که مردان نیازی به مرخصی ندارند و مرخصی هم نمیخواهند.

نوماگوچی گفت: با این حال، شواهد خلاف این را ثابت کرده اند. او گفت: “مردان زیادی هستند که مشکلات خانوادگی و کاری را گزارش کردند. “و توجه به این مشکل بسیار خوب است.”

این یافته ها در روز ۲۷ ژوئیه در مجله روانشناسی کاربردی به صورت آنلاین منتشر شد. این یافته ها بر اساس ۳۵۰ مطالعه از بیش از ۲۵۰۰۰۰ کارگر هستند. تقریبا نیمی از این تحقیقات در ایالات متحده انجام شدند، در حالی که بقیه عمدتا در اروپا و آسیا بودند.

 

منابع

  • Kristen Shockley, Ph.D., assistant professor, psychology, University of Georgia, Athens; Kei Nomaguchi, Ph.D., associate professor, sociology, Bowling Green State University, Bowling Green, Ohio; July 27, 2017, Journal of Applied Psychology
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • study
  • smartchemistry2014
  • carameltoast
  • brookings

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

اعتیاد به کار

آقایانی که فقط کار می کنند بخوانند!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *