سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۰ دلیل برای اضافه کردن اسپیرولینا به رژیم غذاییتان

ما قبلا به دفعات زیاد در مورد سوپرفودها صحبت کرده‌ایم، چون به معنای واقعی کلمه، هزاران سوپرفود بسیار مغذی وجود دارد که همه‌ی آنها حاوی یک مجموعه‌ منحصربفرد از ویتامین‌های مبارزه‌کننده با بیماری، مواد معدنی، آنزیم‌ها و سایر ترکیبات شفادهنده هستند. اما یک سوپرفود که بیشتر از بقیه به چشم می‌آید – همانی که برای داشتن سلامت مطلوب باید در تک تک روزها مصرف کنید – اسپیرولینا است؛ یک نوع خاص از جلبک که سرشار از کلروفیل و تعدادی مواد مغذی حیات‌بخش دیگر است.

پروتئین‌های مبارزه‌کننده با عفونتپروتئین‌های مبارزه‌کننده با عفونت

اسپیرولینا به‌طور ویژه غنی از پروتئین‌های مبارزه‌کننده با عفونت است که بطور علمی ثابت شده تولید آنتی‌بادی‌های مبارزه‌کننده با بیماری را در درون بدن افزایش می‌دهند. از آنجا که اسپیرولینا تقریبا از ۷۰ درصد پروتئین ساخته شده است – بیشترین مقدار پروتئین در میان سایر مواد غذایی – در افزایش تولید ماکروفاژها – یک نوع سلول سفید خون که با عفونت مبارزه کرده و از آن جلوگیری می‌کند – بسیار موثر است.

 

مهار واکنش‌های آلرژیک

یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ که در مجله‌ی غذاهای دارویی منتشر شد، دریافت که اسپیرولینا به مهار واکنش‌های آلرژیک نیز کمک می‌کند، به‌ویژه در افرادی که از رینیت آلرژیک رنج می‌برند. به‌نظر می‌رسد که مصرف دوزهای بالای اسپیرولینا به‌طور منظم می‌تواند به مبتلایان آلرژی کمک کند بهبودهای قابل توجهی را در علائم آلرژی‌شان تجربه کنند.

 

درمان کم‌خونی

درمان کم‌خونی

تا آنجا که به سلامت خون مربوط می‌شود، ثابت شده که اسپیرولینا یک درمان موثر برای کم‌خونی است. پُل پیچفورد در کتابش به نام «درمان با غذاهای کامل: سنت‌های آسیایی و تغذیه‌ی مدرن» توضیح می‌دهد که چطور اسپیرولینا و چندین گونه‌ی دیگر از میکروجلبک‌ها، تولید سلول‌های قرمز خون را به‌طور موثر افزایش می‌دهند؛ به‌خصوص هنگامی که در ترکیب با ویتامین B12 مصرف شوند.

 

خون را تصفیه می‌کند.

اسپیرولینا که غنی از فایکوسیانین و کلروفیل است، یک تصفیه‌کننده‌ی قوی خون نیز می‌باشد. این دو ماده‌ی مغذی نه تنها به رشد سلول‌های خون کمک می‌کنند بلکه ذخیره‌ی خون موجود را نیز تمیز می‌کنند. کلروفیل تقریبا همانند هموگلوبین است؛ مولکولی که مسئول پاکسازی خون و حمل اکسیژن به سلول‌ها می‌باشد.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

توانایی اسپیرولینا در تقویت سیستم ایمنی بدن، بی‌نظیر است، چون حاوی هر ۱۸ اسیدآمینه‌ی ضروری و ۱۰ اسید آمینه‌ی غیرضروری، آنتی‌ اکسیدان‌ های بتاکاروتن و زکسانتین، ویتامین‌های ب کمپلکس، ده ها ماده‌ی معدنی کمیاب، اسید چرب ضروری گاما لینولنیک اسید، پروتئین‌های هدف‌گیرنده‌ی پاتوژن و باکتری‌های پروبیوتیک مفید است.

 

سم‌زدایی

همین مواد مغذی به سم‌زدایی سلول‌ها و بدن از فلزات سنگین و سایر سموم نیز کمک می‌کنند. اسپیرولینا به‌طور عمیق در بافت‌های بدن نفوذ می‌کند و سمومی مانند جیوه، تشعشعات، آرسنیک، کادمیوم، آفت‌کش‌ها، مواد شیمیایی مصنوعی غذاها و مواد سرطانزای محیطی را ازبین می‌برد. همچنین اسپیرولینا به حمل مواد مغذی ضروری از میان سد مغزی خونی کمک می‌کند تا فضاهای خالی به‌جای مانده توسط این سموم را جایگزین کند.

 

سطوح کلسترول

سطوح کلسترول را کاهش می‌دهد.

یک مطالعه در سال ۱۹۸۸ از ژاپن و چندین مطالعه‌ی دیگر دریافته‌اند که اسپیرولینا به کاهش سطوح کلسترول و کم کردن مشکلات التهابی زمینه‌ای که منجر به جمع شدن کلسترول در جریان خون می‌شوند، کمک می‌کند. مصرف مکمل اسپیرولینا به‌صورت روزانه، سطوح سرمی کلسترول خون را به‌طور موثری کاهش می‌دهد. این بدان معناست که کلسترول به‌جای ته‌نشین شدن در دیواره‌های شریانی که باعث بروز مشکلات قلبی عروقی می‌شود، در جاهایی از بدن که لازم است، ذخیره می‌گردد.

 

کنترل وزن

افراد چاق یا دارای اضافه وزن که سعی دارند وزن کم کنند نیز ممکن است بتوانند از توانایی اسپیرولینا برای کمک به کاهش وزن بهره ببرند. مصرف مکمل اسپیرولینا نه تنها می‌تواند به شما کمک کند وزن اضافه‌تان را ازدست دهید بلکه همچنین ممکن است به رشد و توسعه‌ی توده‌ی عضلانی خالص نیز کمک کند – به‌خصوص به دلیل نسبت بسیار بالای پروتئین فراهمی‌زیستی.

 

سلامت مغز

سلامت مغز را افزایش می‌دهد.

بسیاری از افرادی که از مکمل اسپیرولینا استفاده می‌کنند، متوجه‌ی بهبودی‌های چشمگیری در سلامت روان و آگاهی شناختی خود می‌شوند. از آنجا که اسپیرولینا حاوی سطوح فوق‌العاده بالایی از ال تریپتوفان – یک اسید آمینه که انتقال دهنده‌‌های عصبی سروتونین و ملاتونین را تولید می‌کند – است، یک متعادل‌کننده‌ی بی‌نظیر برای شیمی مغز می‌باشد که می‌تواند به بهبود خلق و خو، تقویت حافظه و افزایش احساس آرامش و شادی کمک کند.

 

فواید زیبایی

انواع آنتی‌اکسیدان‌های مختلف، اسیدهای چرب ضروری و مواد مغذی پاک کننده‌ی موجود در اسپیرولینا به تقویت سلامت پوست و مو کمک می‌کنند. اسپیرولینا با هدف قرار دادن عوامل مضری که در ریزش مو، شل شدن پوست و سایر عوارض جانبی پیری نقش دارند، می‌تواند به جوانسازی بزرگ‌ترین ارگان بدن از درون به بیرون کمک کند. کرم‌های اسپیرولینای موضعی نیز می توانند برای تقویت پوست و بهبود سلامت آن مفید باشند.

برای بهره‌مندی از حداکثر مزایای اسپیرولینا ممکن است لازم باشد بعضی از افراد چندین گرم از این ابرماده‌ی مغذی را در روز مصرف کنند. فقط یادتان باشد که حتما مارک‌های معتبر اسپیرولینا را خریداری کنید.

مقاله مرتبط: ۷ سوپرفود (اَبَرغذا) باستانی برای سلامتی مدرن

 

منابع

 • naturalnews.com
 • http://www.inspiredliving.com/greenfoods/a~spirulina-immunity.htm
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15857205
 • http://www.umm.edu/altmed/articles/spirulina-000327.htm
 • http://www.drmirkin.com/nutrition/N246.html
 • http://www.supremeorganicdetox.com/formula7.html
 • http://bodyecology.com/articles/boost-mood.php#.UEZDakRpyKw

منبع تصاویر 

 • canadianprotein
 • wisegeek
 • candidaspecialists
 • easyhealthoptions
 • ayurvediccure

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *