سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

انواع مشکلات چشم ! علائم، تشخیص و درمان آنها

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که از تاری دید، حساس شدن چشم به نور، خشکی چشم، تورم، قرمزی، درد و دیگر مشکلات چشم رنج می برید و دلیل آن را نمی دانید. این مقاله از راستینه ضمن بالا بردن آگاهی شما درباره انواع مشکلات چشم، از شما خواهشمند است در اسرع وقت برای درمان مشکل خود به چشم پزشک مراجعه فرمایید.

 

علائم هشدار دهنده مشکلات چشم

علائم هشدار دهنده مشکلات چشم

تاری دید، لکه دیدن، حساسیت به نور در شب، این ها مشکلات معمول چشم هستند که می توانند نارضایتی بی ضرر و یا نشانه های اولیه بیماری باشند. بیان تفاوت بین آنها همیشه آسان نیست. بنابراین برای اطمینان در مورد هر گونه تغییر و یا نگرانی در مورد بینایی خود فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

آزمایش کور رنگی

آزمایش کور رنگی

چه عددی را در سمت چپ می ببینید؟ اگر عدد “۳” است، احتمالا دید رنگ طبیعی دارید. اگر “۵” است، ممکن است کور رنگی داشته باشید. این دید در مرکز پانل شبیه سازی می شود و نشان دهنده یک کور رنگی خفیف است. کور رنگی کامل (که بسیار نادر است) در سمت راست شبیه سازی می شود. هیچ عددی قابل مشاهده نیست. شیشه های رنگی می توانند به افراد کور رنگ کمک کنند تا بهتر ببینند.

 

نزدیک بینی (میوپی)

نزدیک بینی (میوپی)

یکی از مشکلات چشم نزدیک بینی می باشد. هنگامی که شما نزدیک بین هستید، همه چیز را در فاصله دور، تار می بینید. پزشکان این مشکل را میوپی می نامند. در صورتی که موارد زیر را دارید به احتمال زیاد دچار نزدیک بینی هستید:

 • پدر یا مادر یا هر دوی آنها دچار این مشکل باشند.
 • مطالعه فروان از فاصله نزدیک داشته باشید.

نزدیک بینی می تواند رانندگی، بازی های ورزشی، و یا دیدن تخته سیاه و یا تلویزیون را دشوار کند. علائم این بیماری شامل تاری دید، دوبینی، و خستگی هستند. برای اصلاح این علائم، می توانید عینک بزنید، لنز بگذارید، و یا در برخی موارد عمل جراحی انجام دهید.

 

دوربینی (هایپروپی)

دوربینی (هایپروپی)

اکثر مردم با دوربینی خفیفی به دنیا می آیند و در دوران کودکی آن را پشت سر می گذارند. هنگامی که دوربینی همچنان ادامه یابد، ممکن است اشیاء دور را به خوبی ببینید، اما کتاب، بافندگی، و دیگر اشیاء نزدیک را تار ببینید. این مشکل در خانواده انتقال می یابد. علائم این بیماری شامل مشکل در مطالعه، تاری دید در شب، خستگی چشم و سردرد هستند. برای درمان آن، می توانید از عینک یا لنز استفاده کنید. برخی از افراد برای درمان آن به عمل جراحی نیاز دارند.

 

مشکل پیر چشمی

مشکل پیر چشمی

دشواری در خواندن نوشته هایی با چاپ ریز نشانه ای از پیر چشمی است. این مشکل پرسبیوپی نامیده می شود، که به یونانی به معنی “چشم های پیر” است. برای اکثر افراد، این مشکل در ۴۰ سالگی آنها آغاز می شود. لنزهای چشم کمتر انعطاف پذیر هستند و نمی توانند برای تمرکز بر روی نوشته هایی در فاصله دور تغییر شکل دهند. راه حل: استفاده از عینک مطالعه یا عینک دو کانونی، که هم دید نزدیک و هم دور را اصلاح کند. اگر از لنز استفاده می کنید در مورد لنزها برای افراد مبتلا به پیر چشمی با چشم پزشک خود مشورت کنید.

 

نزدیک بینی

نزدیک بینی: در نزدیک بینی چه اتفاقی می افتد؟

علت نزدیک بینی معمولا کره چشمی است که بیش از حد گشاد شده است. قرنیه و یا عدسی ها با شکل غیر طبیعی نیز می توانند موجب این مشکل شوند. پرتوهای نور به جای تمرکز مستقیم بر روی شبکیه چشم، تنها روی سطح جلویی آن، متمرکز می شوند. این خطوط غشاء حساس پشت چشم (به رنگ زرد دیده می شود) سیگنال هایی از طریق عصب بینایی به مغز می فرستند. نزدیک بینی اغلب در کودکان در سن مدرسه و نوجوانان ایجاد می شود، که اغلب همان طور که رشد می کنند نیاز به تغییر عینک یا لنز دارند. این حالت معمولا در اوایل ۲۰ سالگی تثبیت می شود.

 

دوربینی

دوربینی: در دوربینی چه اتفاقی می افتد؟

دوربینی یکی دیگر از مشکلات چشم است. دوربینی اغلب به دلیل کره چشمی که بیش از حد کوچک شده است رخ می دهد. اشعه های نور پشت شبکیه متمرکز می شوند، که این مسئله موجب می شود اشیاء نزدیک تار دیده شوند. اگر دوربینی شدید باشد، دید دور نیز می تواند مبهم شود. شکل غیر طبیعی در قرنیه یا عدسی ها نیز می تواند به دوربینی منجر شود. کودکان مبتلا به دوربینی به احتمال زیاد چشم های لوچی (استرابیسم) و یا تنبلی چشم (آمبلیوپی) دارند و ممکن است در مطالعه مشکل داشته باشند. این یکی از دلایلی است که چشم پزشک معاینات بینایی را برای کودکان خردسال توصیه می کند.

 

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم

اگر در یک یا هر دو چشم خود دچار آستیگمات هستید، دید شما ممکن است در هر فاصله ای خارج از کانون باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که قرنیه، یعنی روزنه روشنی که جلوی چشم را پوشش می دهد، بدشکل باشد. اشعه های نور می توانند به نقاط مختلف بر روی شبکیه، به جای تمرکز بر روی یک نقطه تنها، پراکنده شوند. عینک و یا لنزهای عدسی این مشکل را بر طرف می کنند. جراحی ممکن است گزینه دیگری برای رفع مشکل باشد. همراه با تاری دید، علائم ممکن است شامل سردرد، خستگی، و فشار چشم باشند.

 

جراحی عیوب انکساری چشم

جراحی عیوب انکساری چشم

آیا آرزو دارید بدون عینک همه چیز را به وضوح ببینید؟ جراحی به منظور تغییر شکل قرنیه می تواند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم را اصلاح کند. این نوع جراحی بیش از ۹۰٪ زمان ها با موفقیت انجام شده است. در صورتی که خشکی چشم شدید، قرنیه نازک یا شکل غیر طبیعی، و یا مشکلات شدید بینایی داشته باشید، جراحی ممکن است برای شما مناسب نباشد. عوارض جانبی این جراحی شامل تابش خیره کننده یا حساسیت به نور هستند.

 

آب سیاه

آب سیاه: دید

شما نمی توانید آب سیاه را احساس کنید، اما این مشکل می تواند با آسیب رساندن به عصب بینایی، دید شما را بگیرد. ممکن است تا زمانی که پس از، از دست رفتن بینایی محیطی، بینایی مرکزی را از دست ندهید، نشانه ای نداشته باشید. به منظور تشخیص به موقع این مشکل، باید به طور منظم هر ۱-۲ سال، به خصوص بعد از سن ۴۰ سالگی، معاینه چشم انجام دهید. پزشکان می توانند آب سیاه را با دارو یا جراحی درمان کنند.

 

عوارض آب سیاه

آب سیاه: در آب سیاه چه اتفاقی رخ میدهد؟

در رایج ترین شکل آب سیاه، افزایش فشار چشم منجر به آسیب عصب بینایی و از دست رفتن بینایی می شود. چشم شما به طور طبیعی پر از مایعی است که تعذیه ساختار داخلی آن را برعهده دارد. گاهی اوقات این مایع بیش از حد افزایش می یابد. این تجمع فشار را افزایش می دهد و به عصب بینایی در پشت چشم آسیب می رساند، جایی که در آن دسته یک میلیونی فیبرهای عصبی اطلاعات را به مغز منتقل می کنند. آب سیاه بدون درمان، می تواند موجب کوری کامل شود.

دایره زرد روشن سر عصب بینایی را نشان می دهد که به خاطر آب سیاه آسیب دیده است. قسمت مرکزی تیره ماکولا است، که مسئول دید مرکزی دقیق و خوب است.

 

دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا: دید

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) ابتدا به دید مرکزی آسیب می زند و سپس آن را از بین می برد، که این امر موجب دشواری مطالعه و رانندگی می شود. علائم می توانند شامل یک نقطه تار مرکزی و یا خطوط راست که راه راه به نظر می رسند باشند. در صورتی که سن شما بیشتر از ۶۰ سال است، سیگاری هستید، فشار خون بالا دارید، چاق هستید، زن هستید، و یا سابقه خانوادگی این بیماری را دارید، به احتمال زیاد دچار این مشکل می شوید. به طور منظم برای بررسی AMD به پزشک مراجعه کنید. درمان سریع می تواند به آهسته شدن روند از دست دادن بینایی کمک کند.

 

عوارض دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا: در این مشکل چه اتفاقی می افتد؟

AMD بخش مرکزی شبکیه، به نام ماکولا، را تحت تاثیر قرار می دهد. شما می توانید AMD “خشک” و یا “مرطوب” داشته باشید. در شکل خشک، پزشکان اغلب رسوبی زرد به نام دروزن در ماکولا می بینند. هنگامی که این مشکل بدتر شود، بافت ماکولا از بین می رود. این مشکل به تدریج مانع تحویل تصاویر به مغز می شود. در شکل مرطوب، عروق خونی غیر طبیعی، رشد می کنند. آنها خون و مایع را منتشر می کنند (که در اینجا دیده می شود)، که بافت ماکولا را زخم می کند و بیشتر به آن آسیب می رساند. هر دو نوع آن شما را به نقطه کوری مرکزی دچار می کنند.

 

دژنراسیون ماکولا: آزمایش

دژنراسیون ماکولا: آزمایش

یک چشم را بپوشانید و به نقطه مرکزی در شبکه Amsler از فاصله ۱۲ تا ۱۵ سانتی متری، خیره شوید (شما می توانید عینک مطالعه خود را بزنید.) آیا شما خطوط مواج، شکسته، و یا تار را می ببینید؟ آیا قسمتی است که بد بینید یا اصلا نبینید؟ این آزمایش را برای چشم دیگر خود تکرار کنید. اگرچه هیچ خودآزمایی نمی تواندجایگزین معاینه چشم شود، این شبکه می تواند به تشخیص علائم اولیه AMD کمک کند.

 

دژنراسیون ماکولا: علائم

دژنراسیون ماکولا: علائم

همان طور که در اینجا دیده می شود، شبکه Amsler می تواند برای فرد مبتلا به دژنراسیون ماکولا کاملا بدشکل به نظر برسد و ممکن است شامل یک نقطه تاریک مرکزی باشد. خطوط مستقیم که مواج به نظر می رسند نیز موجب نگرانی می شوند، چرا که آنها می توانند از اولین علائم AMD مرطوب، یعنی نوع جدی تر با پیشرفت سریع دژنراسیون ماکولا، باشند. برای معاینه چشم گشاده شده، به چشم پزشک مراجعه کنید.

 

رتینوپاتی دیابتی: دید

رتینوپاتی دیابتی: دید

دیابت نوع ۱ و نوع ۲ می تواند بینایی را کاهش دهد (در اینجا دیده می شود) و منجر به کوری شود. این آسیب شامل مویرگ های خونی در شبکیه چشم است. رتینوپاتی دیابتی در اغلب موارد می تواند درمان شود، اما منتظر علائم نشوید. زمانی که علائم ظاهر می شوند، علائمی همچون تاری دید، لکه ها، سایه ها، یا درد، در این بیماری ممکن است شدید باشد. افراد مبتلا به دیابت باید به صورت سالانه معاینه چشم انجام دهند، حتی زمانی که افراد دیابتی قبلا تغییرات چشم دیابتی را تجربه کردند، بیشتر باید معاینه انجام دهند. بهترین پیشگیری ادامه کنترل قند خون خود است.

 

در رتینوپاتی دیابتی چه اتفاقی می افتد؟

در رتینوپاتی دیابتی چه اتفاقی می افتد؟

سطح قند خون بالا می تواند به مویرگ های خونی که شبکیه را پشتیبانی می کنند آسیب برساند. این رگ های خونی می توانند متورم شوند، پاره شوند، و مایع منتشر کنند. در برخی موارد، ده ها عروق خونی غیر طبیعی و جدید رشد می کنند، که مشکلی به نام رتینوپاتی پرولیفراتیو را ایجاد می کنند. این عروق غیر طبیعی بسیار شکننده هستند و به راحتی پاره می شوند. این فرایندها به تدریج به شبکیه چشم آسیب می رسانند، که به موجب آن تاری دید، نقاط کور، یا نابینایی پدید می آیند.

 

آب مروارید: دید

آب مروارید: دید

در سن ۸۰ سالگی بیش از نیمی از ما دچار آب مروارید، یا کدر شدن عدسی خواهیم شد. بینایی به تدریج تار می شود و موجب می شود مطالعه، رانندگی، و دید در شب دشوار شوند. دیابت، سیگار کشیدن، و یا قرار گرفتن بیش از حد در آفتاب این خطر را افزایش می دهد. نوعی جراحی که عدسی های تیره را با عدسی های مصنوعی جایگزین می کنند، بسیار موثر است.

 

در آب مروارید چه اتفاقی می افتد؟

در آب مروارید چه اتفاقی می افتد؟

یک عدسی سالم نور را به یک تصویر دقیق و واضح بر روی شبکیه متمرکز می کند، شبکیه تصویر را مانند فیلم در دوربین ذخیره می کند. با افزایش سن، پروتئین در عدسی تجمع می یابد و موجب تیرگی آن می شود. اشعه های نور به جای تمرکز شبکیه روی تصویر دقیق و واضح، پراکنده می شوند. نتیجه این مشکل می تواند تاری دید، تغییر در بینایی رنگ، و تابش خیره کننده، به خصوص در شب باشد. آب مروارید بسیار پیشرفته قابل توجه است، مانند دایره گل آلود در مرکز این تصویر است.

 

رتینیت پیگمنتوزا (RP)

رتینیت پیگمنتوزا (RP)

می توانید این اختلال را از پدر و مادر خود به ارث ببرید. این بیماری اغلب با مشکلات دید در شب آغاز می شود. بعد به از دست دادن تدریجی بینایی تبدیل می شود، سپس به دید کانونی، و سرانجام، در برخی موارد، به نابینایی توسعه می یابد. مطالعه ای نشان داد که مکمل های ویتامین A با دوز بالا می توانند از دست دادن بینایی را محدود کنند. اما از آنجا که ویتامین A بیش از حد می تواند سمی باشد، قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید.

 

در رتینیت پیگمنتوزا چه اتفاقی می افتد؟

در رتینیت پیگمنتوزا چه اتفاقی می افتد؟

در افراد مبتلا به RP، طی گذشت سال ها بافت حساس به نور شبکیه به آرامی از بین می رود. همانطور که این اتفاق رخ می دهد، بافت ارسال سیگنال به مغز را متوقف می کند، و شما مقداری از بینایی خود را از دست می دهید. معاینات چشم لکه های تیره غیر طبیعی (رنگدانه) پراکنده در اطراف شبکیه چشم را نشان می دهند. آب مروارید زودرس، همچنین تورم شبکیه چشم به نام ادم ماکولا، نیز می توانند رخ دهند (توده نارنجی مرکزی که در اینجا دیده می شود).

 

فلوتر (یا مگس پران) و لکه لکه دیدن

فلوتر (یا مگس پران) و لکه لکه دیدن

لکه ها یا نقاط تار در بینایی شما که حرکت می کنند می توانند فلوتر باشند، که باقی مانده ژل زجاجیه چشم هستند. آنها دید را مسدود نمی کنند و برای دیدن در نور روشن راحت تر هستند. فلوتر شایع و معمولا بی ضرر است. اما اگر ناگهانی پدید آید و یا به صورت ناگهانی افزایش یابد، و یا شما نور روشنی ببینید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید. لکه های سیاه و سفید مداوم و یک سایه ناگهانی و یا از دست دادن دید محیطی نیاز به توجه فوری پزشکی دارند.

 

آمبلیوپی (تنبلی چشم)

آمبلیوپی (تنبلی چشم)

هنگام کودکی، اگر یکی از چشم های شما نتواند به خوبی ببیند، مغز شما گاهی اوقات چشم دیگر را پشتیبانی می کند. این وضعیت، به نام آمبلیوپی، ممکن است به دلیل مشکل تراز بودن چشم ها (استرابیسم یا لوچی چشم یا انحراف چشم) باشد. لکه و یا قطره هایی که بینایی را در چشم بیمار تار می کنند می توانند موجب شوند مغز از چشم دیگر استفاده کند. اگر این بیماری در دوران کودکی درمان نشود، از دست دادن بینایی به خاطر آمبلیوپی می تواند دائمی باشد.

 

جسم خارجی در چشم

مراقبت از چشم: جسم خارجی در چشم

پایانه های عصبی بسیاری، درست در زیر سطح و یا قرنیه شما هستند، بنابراین یک لکه کوچک می تواند دردناک باشد. چشم را مالش ندهید، وگرنه ممکن است آسیب جدی ببینید. به آرامی چشم را با آب ولرم بشویید. در صورتی که شئ بیرون نیامد، به پزشک مراجعه کنید تا او شئ را خارج کند و قطره آنتی بیوتیک برای محافظت قرنیه از عفونت، به شما بدهد.

 

اشک و خشکی چشم

اشک و خشکی چشم

اشک چشم های شما را نرم می کند. هنگامی که به اندازه کافی اشک جریان نیابد، شاید به دلیل هوای خشک، پیری، و یا دیگر مشکلات سلامتی، چشم شما ممکن است دردناک و تحریک شود. برای افراد مبتلا به موارد خفیف خشکی چشم، گاهی اوقات استفاده از قطره های چشمی با برچسب اشک های مصنوعی می تواند ترفند خوبی باشد. اگر مشکل بزرگ تر باشد، ممکن است به داروها یا روش های دیگر برای درمان آن نیاز داشته باشید.

 

ورم ملتحمه (كونژكتيويت)

ورم ملتحمه (كونژكتيويت)

این مشکل چشم التهاب ناشی از یک ویروس، باکتری، تحریک کننده، و یا آلرژی است. چشم شما قرمز است و ممکن است خارش یا سوزش احساس کنید و همچنین ترشح از چشم داشته باشید. اگر خارش علامت اصلی شما است، آلرژی عامل احتمالی است. اغلب موارد ورم ملتحمه عفونی مسری هستند، که به آنتی بیوتیک نیاز ندارند. در صورتی که ورم ملتحمه ناشی از باکتری باشد، پزشک شما تنها قطره های چشمی آنتی بیوتیک را تجویز می کند. هر دو ورم ملتحمه باکتریایی و ویروسی بسیار مسری هستند، بنابراین هنگامی که با دستان خود چشمتان را پاک می کنید، دستان خود را به صورت مکرر بشویید.

 

گل مژه

گل مژه

گل مژه رایج است، گل مژه برآمدگی قرمزی است که مانند یک جوش است و در نزدیکی لبه پلک ظاهر می شود. این مشکل یک نوع عفونت پلک (بلفاریت) است.گل مژه ها معمولا طی یک هفته التیام می یابند. می توانید سه تا شش بار در روز از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید، تا بهبودی سرعت یابد. تا زمانی که گل مژه التیام نیافته است، از لنز استفاده نکنید و از آرایش چشم اجتناب کنید.

 

آلرژی

آلرژی

آلرژی می تواند موجب آبریزش و خارش چشم ها شود. گرده، چمن، گرد و غبار، علف های هرز، و موی حیوانات خانگی از عوامل محرک رایج هستند. پزشک می تواند به شما بگویید از چه چیزهایی اجتناب کنید. در خانه و در ماشین خود پنجره ها را بسته نگه دارید. از تشک و بالش های ویژه که مواد حساسیت زا را دور نگه می دارند، استفاده کنید. خانه خود را به طور کامل تمیز کنید، و در اجاق و تهویه هوا از فیلتر های آلرژن استفاده کنید. قطره های چشمی آلرژی، اشک مصنوعی، و آنتی هیستامین ها نیز می توانند کمک کننده باشند.

 

معاینات چشم

معاینات چشم را ادامه دهید.

شما باید در سراسر زندگی خود به طور منظم چشم خود را معاینه کنید، به خصوص اگر مشکلات چشم در خانواده شما رواج داشته باشند و یا اگر عوامل خطر دیگری داشته باشید. معاینه چشم می تواند مشکلات دیگر، همچون دیابت و فشار خون بالا و یا حتی تومور یا سکته مغزی را نیز آشکار سازد. چشم های برآمده (پف کرده) نشانه ای از بیماری تیروئید، و یک ته رنگ زرد در سفیدی چشم می تواند نشانه ای از مشکلات کبدی باشد.

 

حفاظت از چشم

حفاظت از چشم: پرتوهای خورشید

اشعه های UV می توانند به چشم شما آسیب برسانند. با گذشت زمان، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می تواند ۸ تا ۱۰ سال زودتر آب مروارید زودرس را پدید آورد. تنها یک بار قرار گرفتن طولانی در معرض آفتاب می تواند قرنیه شما را بسوزاند. بنابراین کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید که اشعه های UV را مسدود کنند. همچنین می توانید به پنجره های طرفین ماشین خود پرده محافظ، که UV را مسدود می کند، اضافه کنید. افراد با چشمان رنگ روشن بیشتر به نور حساس هستند. اگر به طور ناگهانی، از حد معمول به نور حساس تر می شوید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید، چرا که این نشانه می تواند نشانه ای از یک مشکل چشم باشد.

 

محافظت از چشمان خود

محافظت از چشمان خود

پاشیدن قطرات روغن از ماهی تابه، پریدن آت و آشغال حیاط از ماشین چمن زنی و پاشیدن محلول های تمیز کننده از سطل، برخی از بزرگترین خطرات برای چشم شما در خانه خود شما هستند. متخصصان مراقبت از چشم توصیه می کنند که هر خانواده عینک محافظ تایید شده ANSI داشته باشد. حتی اگر آسیب چشم جزئی به نظر برسد، برای بررسی آن فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

تغذیه برای سلامت چشم

تغذیه برای سلامت چشم

هویج واقعا برای چشم ها مفید است. همین طور اسفناج، آجیل، پرتقال، گوشت گاو، ماهی، غلات کامل، و بسیاری از غذاهای دیگر جزو رژیم غذایی سالم هستند. به دنبال مواد غذایی حاوی آنتی باشید مانند: اسیدهای چرب امگا ۳ ، ویتامین E، ویتامین C ، بتا کاروتن و همچنین روی، لوتئین و زیگزانتین باشید. تحقیقات نشان می دهند این مواد مغذی می توانند احتمال ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، را کمتر کنند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • .National Eye Health Education Program, National Eye Institute
 • .News release, National Eye Institute
 • “.American Optometric Association: “Optometric Clinical Practice Guideline Care of the Patient with Hyperopia
 • .EyeCare America, The Foundation of the American Academy of Ophthalmology
 • .McBrien, N. Optometry and Vision Science, 2009
 • “.American Academy of Ophthalmology: “Is LASIK for me? A Patient’s Guide to Refractive Surgery
 • “.EyeSmart, Academy of Ophthalmology: “Eye Injuries at Home
 • “.Emory Eye Center: “Eye Conditions” and “Glaucoma
 • “.Lighthouse International: “Vision Disorders
 • “.Johns Hopkins Medicine, Wilmer Eye Institute: “Eye Conditions
 • “.American Optometric Association: “Eye & Vision Problems
 • “.American Academy of Ophthalmology: “Diseases & Conditions A to Z,” “Symptoms,” “Living Eye Smart
 • “.National Eye Institute: “Eye Health Tips
 • “.Genetics Home Reference: “Retinitis pigmentosa
 • “.Kids Health from Nemours: “Styes

منبع تصاویر 

 •  Dan McCoy/Science Faction
 •  Science And Society Picture Library
 • Anna Webb/WebMD
 • Steve Pomberg/WebMD
 • Steve Pomberg/WebMD
 •  BSIP/Photo Researchers, Inc
 •  BSIP/Photo Researchers, Inc
 •  BSIP/Photo Researchers, Inc
 • Chris Barry / Phototake
 • Getty Images
 • ISM / Phototake
 •  Getty Images
 • William Feig/Phototake
 • WebMD
 • WebMD
 • Getty Images
 • Jean-Luc Kokel / Photo Researchers, Inc
 • Getty Images
 • Watney Collection / Phototake
 • Getty Images
 • ISM / Phototake
 • iStock
 •  Carolyn A. McKeone / Photo Researchers, Inc.
 • Dr P. Marazzi / Photo Researchers, Inc.
 • M. Fermariello/De Agostini Picture Library
 • Getty Images
 • Pulse Picture Library/CMP Images / Phototake
 • Dr. P. Marazzi / Photo Researchers, Inc.
 • Getty Images
 • Anthony Saffery/Workbook Stock
 • Getty Images
 • Image Source

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. روح الله گفت:

  سلام چشمام دو روزه بد میبینه رنگایه قرمز زو خیلی پررنگ تر میبینم صورت مردم رو هم قرمز میبینم شب ها سفید رو هم صورتی میبینم همه چی خیلی شفاف تر شده که این خیلی چشمامو اذیت میکنه فقط دیروز خیلی به خورشید نگاه کردم به نظره شما قرنیه ی چشمم اسیب دیده یا نه اگه لطف کنین راهنماییم کنین ممنون

 2. فاطمه گفت:

  سلام عالی بود واقعا خسته نباشید
  فقط من یه سوال دارم
  علت ناهمسان بودن چشم چی هست
  یعنی یکیش زده بیرون مشکلی جز تیروئید میتونه باشه؟چون تیروئید ندارم
  اگه جواب بدید ممنون میشم