سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ریپورتاژ: تزریق ضد چروک، بوتاکس و فیلرها برای از بین بردن چروک‌ها و خطوط صورت

بوتاکس، فیلرهای آرایشی و دیگر مواد تزریقی از روش‌های بسیار محبوب برای از بین بردن چروک‌ها و خطوط صورت هستند، حتی بعضی از افراد از ترزیق‌های «پیشگیرانه» استفاده می‌کنند. اگر درصدد استفاده از این روش‌های درمانی هستید باید پیش از رفتن به سراغ جراح زیبایی از این موارد اطلاع داشته باشید.

 

تزریق ضد چروک

فیلرها

فیلر تزریقی به جای سفت کردن یا نرم کردن پوست، تغییری در حالت کلی صورت ایجاد می‌کند که موجب جوان‌تر شدن پوست می‌شود. تزریق فیلر به زیر پوست می‌تواند فرورفتگی‌های صورت را پر کند، خطوطی مثل خطوط نازولابیال (که خطوط پرانتزی هم نامیده می‌شوند و از کنار بینی تا کنار دهان کشیده می‌شود)، لب‌ها را پر کند و گونه‌ها و زیر چشم فرورفته را برجسته‌تر کند. پیش‌تر، فیلر استاندارد کلاژن بود اما حالا از هیالورونیک اسید استفاده می‌شود که با نام‌های تجاری مثل رستیلین در دسترس است.

آیا تزریق فیلر دردناک است؟
تزریق ژل دردناک است و میزان درد در بیماران مختلف و بسته به نواحی که تحت درمان قرار می‌گیرد، متفاوت است. مثلا در ناحیه خطوط نازولابیال ممکن است سوزش موقت و مختصری احساس کنید. برای تزریق لب معمولا بیمار بیهوش می‌شود چرا که سوزش و گزش تزریق در ناحیه لب برای بیمار غیرقابل تحمل است.

خطر تزریق فیلر چیست؟
مهم‌ترین عارضه‌ی تزریق فیلر، کبودی، عفونت و واکنش آلرژیک است. اگر فیلر تصادفاً داخل رگ‌های خونی تزریق شود مشکلات قابل توجهی را پیش می‌آورد که شایع‌ترین آن آسیب‌دیدگی و از دست رفتن پوست است. ترجیحا از فیلرهای دائمی پرهیز کنید، چرا که عوارض جانبی قابل‌توجه و بلندمدتی دارند. بنابراین همواره برای تزریق فیلر باید به پزشک با تجربه مراجعه نمایید.

تزریق ضد چروک
محصولات ضد چروک که از بوتولینوم تاکسین به دست می‌آید (مثل بوتاکس و دیسپورت) راز صورت‌های جوان بازیگران هالیوودی است. بوتاکس بعد از تزریق، عضلات را شل می‌کند و مانع کشیدگی و در نتیجه چروک پوست می‌شود. بوتاکس برای از بین بردن خطوط اخم روی پیشانی و چروک‌های دور چشم و خطوط روی گردن بسیار تاثیرگذار است.

بوتاکس را چگونه باید تهیه کرد؟
بوتاکس دارویی است که فقط با نسخه‌ی پزشک قابل خریداری است، البته کسانی که پزشک نیستند هم می‌توانند بوتاکس را به درستی تزریق کنند. اما باید حتما از پزشک متخصص که گواهی معتبر داشته باشن، یا اینکه در کلینیک‌های زیبایی عمل تزریق توسط تزریق‌کننده‌ها زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، البته پزشک می‌تواند حین تزریق حضور نداشته باشد. اما در هر صورت باید جوانب احتیاط را رعایت کنید چرا که بوتولینوم یک نوروتاکسین باکتریال است که اگر به درستی تزریق نشود، عواقب خطرناکی به همراه دارد.
اکثر متخصصان معتقدند که: «بوتاکس باید با نسخه‌ی پزشک و توسط پزشک در محیط مناسب تزریق شود. اگر کس دیگری به غیر از پزشک عمل تزریق را انجام می‌دهد باید تحت نظر و نظارت پزشک باشد. کسانی هستند که تزریق را بدون نظارت پزشک انجام می‌دهند، تاکید ما بر این است که این کار انجام نشود. پروسه‌ی غیرتهاجمی فیلر و بوتاکس از پروسه‌های درمانی کم‌خطر هستند. اما این به معنای بی‌خطر بودن‌شان نیست. بیشتر این عوارض جزئی هستند اما به هر حال باید در نظر گرفته شوند.»

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟
می‌گویند که درد ناشی از تزریق بوتاکس شبیه به نیش مورچه است و فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟
ماندگاری اثر تزریق بوتاکس به صورت معمولاً بین سه تا چهار ماه است اما می‌تواند با درمان مجدد طولانی‌تر شود.

تزرق بوتاکس چه عوارض جانبی دارد؟
عوارض جانبی احتمالی بوتاکس معمولا موقتی و محدود به ناحیه‌‌ای است که تزریق در آن انجام شده است. تورم در ناحیه‌ تزریق، قرمزی صورت، کبودی، سر درد، درد در ناحیه‌ صورت، کشیدگی پوست صورت، ضعف ماهیچه‌ها، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در پوست و حالت تهوع.
در موارد نادری، تاثیر تاکسین می‌تواند از ناحیه تزریق فراتر رود و عوارض جانبی جدی‌تر به همراه داشته باشد، از جمله اختلال در بلع، تنفس و صحبت کردن که در اثر ضعف ماهیچه‌های صورت ایجاد می‌شود و ممکن است در صورت تزریق دوز بالای بوتاکس که برای درمان اسپاستیکس استفاده می‌شود، ایجاد شود.

آیا تزریق پیشگیرانه بوتاکس کار درستی است؟
با توجه به تاثیر بوتاکس و محبوبیت بیش از اندازه‌ آن، گزارشاتی ثبت شده مبنی بر استفاده جوانان- حتی در برخی موارد نوجوانان- از بوتاکس که به آن تزریق پیشگیرانه بوتاکس می‌گویند. تصوری که این افراد دارند، این است که اگر تزریق بوتاکس را از دوران جوانی آغاز کنید، پوست هرگز چروک نمی‌شود. به گفته‌ دکتر لیونز نوجوانانی هستند که در ازای عملکرد خوب‌شان در امتحانات مدرسه درخواست تزریق بوتاکس از والدین‌شان دارند. اما دکتر لیونز درباره استفاده از بوتاکس در سن پایین می‌گوید: «اساسا تزریق بوتاکس کاری است هزینه‌بر مخصوصا اگر از سن پایین و پیش از پدیدار شدن نشانه‌های چروک انجام شود. هیچ اطلاعات مستند و معتبری در رابطه با پیشگیری زودهنگام خصوصا در گروه سنی زیر ۱۸ سال وجود ندارد.»

موارد استفاده غیرآرایشی از بوتاکس
بوتاکس اساسا دارویی است که بیشتر برای درمان موارد غیرآرایشی تجویز می‌شود. بوتاکس در درمان بیماری ام.اس و فلج مغزی مفید است و همین‌طور برای کسانی که از دندان قروچه، بی‌اختیاری ادرار و … رنج می‌برند. بوتاکس همچنین می‌تواند تعرق شدید (هایپرهیدورسیس) را با فلج کردن غده‌های تعریق کنترل کند. تزریق بوتاکس برای درمان تعرق شدید می‌توانددر ناحیه زیر بغل، صورت، دست و پا انجام شود و در برخی موارد هزینه‌ آن را بیمه درمانی تقبل می‌کند. در ناحیه زیر بغل، یک بار تزریق بوتاکس می‌تواند تعرق شدید را به مدت شش ماه و در برخی موارد یک سال از بین ببرد. در ناحیه پا اثر تزریق بوتاکس بعد از سه تا چهار ماه و در دست بعد از شش ماه از بین می‌رود. تنها نکته‌ی منفی در تزریق بوتاکس برای درمان تعریق، دردناک بودن تزریق در دست و پا است.
بوتاکس می‌تواند به ضعف مثانه هم کمک کند. تزریق بوتاکس به ماهیچه‌ مثانه موجب شل شدن آن و افزایش ظرفیت و کاهش بی‌اختیاری می‌شود. ماندگاری اثر این تزریق بین ۶ تا ۱۲ ماه است.
برای درمان میگرن مزمن (یعنی کسانی که بیش از ۱۴ روز در ماه به سردرد میگرنی دچار می‌شوند)، بوتاکس هر ۱۲ هفته یک بار به ناحیه سر و گردن تزریق می‌شود.

فهرست مواردی که باید برای تزریق رعایت کنید

 • انتخاب متخصص معتبر که یا مدرک پزشکی داشته باشد و یا زیر نظر پزشک تزریق را انجام دهد.
 • پیش از انجام تزریق بهتر است در جلسه‌ مشاوره شرکت کنید تا به طور کامل نسبت به روند درمان و کارهایی که باید انجام دهید و دفعات تکرار آن آگاهی داشته باشید.
 • هزینه تکرار تزریق بوتاکس را حتما در نظر بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که چند روز بعد از اولین جلسه مشاوره تا زمان تزریق فاصله زمانی وجود داشته باشد تا فرصت فکر کردن و تصمیم‌گیری داشته باشید. 

 

 این نوشته یک ریپورتاژ آگهی است و راستینه هیچ مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

نحوه کاهش و جلوگیری از چروک‌های گردن

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

پوست و مو

کاربردهای فیلر

با تزریق فیلر و انواع آن آشنا شوید

پوست و مو

جوانسازی پوست

این روش‌ها به جوانسازی پوست شما کمک می‌کنند

پوست و مو

بوتاکس کردن

۷ نکته‌ای که باید پیش از بوتاکس کردن بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کربلا گفت:

  سلام روزتون بخیر واقعا مفید بود برام
  هم اینجارو تو موبایلم سیو کردم هم تو واتس اپ برای دوستم فرستادمش
  خواستم نظر بزارم خستگیتونم در بیاد