سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

خطوط یا چین و چروک گردن مانند هر چین و چروک دیگری هستند که ممکن است در اطراف دهان، چشم‌ها، دست‌ها یا پیشانی خود مشاهده کنید. با وجود اینکه ایجاد چین و چروک رویدادی طبیعی و درنتیجه بالا رفتن سن است، اما برخی عوامل مانند سیگار کشیدن یا قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض اشعه ماوراءبنفش (UV) می‌تواند آنها را بیشتر کند. وجود خطوطی از چین و چروک در گردن اجتناب‌ناپذیر است. میزان خطوط گردن و سایر علائم بالا رفتن پوست تا حدی توسط منابع معتبر علم ژنتیک تعیین‌ شده‌اند. هرچند محصولاتی وجود دارند که می‌توانید آنها را امتحان کنید و نیز ترفندهایی در جریان سبک زندگی برای کاهش و بهبود ظاهر آنها وجود دارند.
با مطالعه این مقاله از راستینه می‌توانید در مورد عواملی که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک گردن می‌شوند و آنچه می‌توانید انجام دهید تا آنها را از بین ببرید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چین و چروک گردن

دلایل ایجاد چین و چروک گردن

قرار گرفتن در معرض آفتاب

در اغلب اوقات گردن بخشی فراموش ‌شده در بدن است. در حالی‌که بسیاری از افراد در مورد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در صورت خود بسیار دقیق هستند، اما اکثراً از گردن غافل می‌شوند.
قرار گرفتن گردن در معرض آفتاب و عدم محافظت از آن، می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک زودرس شود.

ژنتیک

ژنتیک نقش زیادی را در چگونگی و زمان پیری پوست ایفا می‌کند. هرچند، می‌توان علائم مربوط به چین و چروک گردن را با مرطوب کردن پوست، سیگار نکشیدن و استفاده از کرم ضد آفتاب کاهش داد.

حرکات مکرر

انجام بیش‌ از حد یک حرکت – به‌عنوان ‌مثال اخم کردن – منجر به ایجاد چین و چروک خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که چند مرتبه به سمت پایین یا کنار نگاه می‌کنید، زیرا حرکات مکرر می‌تواند باعث ایجاد خطوط گردن شود.

 

نحوه کاهش و جلوگیری از چروک‌های گردن

نحوه کاهش و جلوگیری از چروک‌های گردن

به نحوه نگه‌داشتن گوشی تلفن خود توجه داشته باشید.

حتماً در مورد گردن درد که با نگاه کردن طولانی‌مدت به صفحه تلفن ایجاد می‌شود مطالبی را شنیده‌اید. آیا می‌دانید که تکرار همین عمل به‌طور مکرر می‌تواند باعث ایجاد خطوط گردن شود؟
تقریباً تمام چین و چروک‌ها در اثر انجام حرکات تکراری ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که افرادی که سیگار می‌کشند اغلب در اطراف دهانشان چین و چروک به وجود می‌آید.
حرکت مداوم نگاه کردن به سمت پایین و به تلفن همراه می‌تواند باعث ایجاد خطوط در گردن شود. با گذشت زمان، این خطوط به چین و چروک‌های دائمی تبدیل می‌شوند. وقتی از تلفن خود استفاده می‌کنید، سعی کنید آن را روبروی صورت خود قرار دهید و مستقیم به جلو نگاه کنید. ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد اما این ترفند در تغییر سبک زندگی می‌تواند مانع از شکل‌گیری خطوط گردن شود.

سرم ویتامین C را امتحان کنید.

ویتامین C خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد که برای پوست عالی است.
مطالعات انجام‌ شده با منبع معتبر نشان می‌دهند که این ویتامین در واقع با غیرفعال کردن رادیکال‌های آزاد می‌تواند برخی از آسیب‌های ناشی از اشعه UV و سایر عوامل محیطی را خنثی کند. در این بررسی کاهش چین و چروک پس از ۱۲ هفته مشاهده شد، بنابراین حداقل ۳ ماه از این سرم استفاده کنید.

از کرم ضد آفتاب

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

در سال ۲۰۱۳ تحقیقی انجام شد که نتایج آن با منبع معتبر نشان داد که استفاده منظم از کرم ضد آفتاب می‌تواند علائم پیری پوست را کند. به این منظور باید به‌طور روزانه از کرم‌های ضد آفتاب با فاکتور SPF حداقل ۳۰، دست‌کم دو مرتبه در روز استفاده شود.

تزریق بوتاکس انجام دهید.

در حال حاضر افراد زیادی برای مقابله با روند طبیعی پیری پوست و از بین بردن چین و چروک مربوط به گردن به بوتاکس روی می‌آورند. مطالعات انجام‌ شده نشان داده‌اند که بوتاکس همچنین توانایی تسکین درد مزمن گردن را دارد.
بوتاکس در واقع تزریق نوعی سم بوتولینوم است. در این عمل که با هدف زیبایی انجام می‌شود، بوتاکس با مسدود کردن سیگنال‌های شیمیایی از سوی عصب‌ها که به عضلات دستور عکس‌العمل را می‌دهند، انجام می‌شود. این امر باعث می‌شود پوست صاف‌تر و نرم‌تر به نظر برسد.
بوتاکس با متوجه به برخی از عوامل خاص مانند سن و خاصیت ارتجاعی پوست، حدود ۳ تا ۴ ماه دوام خواهد داشت.

سیگار نکشید.

استعمال سیگار یکی از مهم‌ترین دلایل پیری زودرس است. دود تنباکو به کلاژن پوست آسیب می‌زند و نیکوتین باعث مسدود شدن رگ‌های خونی می‌شود و در نتیجه اکسیژن کمتری به پوست می‌رسد و پوست پیرتر و چروکیده‌تر به نظر می‌رسد.
در پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ بر روی دوقلوهای همسان انجام شد، نشان داد افرادی که سیگار می‌کشیدند به‌طور قابل‌توجهی چین و چروک بیشتری نسبت به قل‌های خود داشتند که سیگار نمی‌کشیدند.
نتایج پژوهشی با منبع معتبر در سال ۲۰۱۰ نشان داد که حتی اگر همین حالا سیگار مصرف می‌کنید با ترک آن، پوست می‌تواند خود را دوباره بازسازی و جوان کند و شما به ‌اندازه ۱۳ سال جوان‌تر به نظر خواهید رسید. در صورتی‌که سیگار مصرف می‌کنید، با پزشک خود در مورد برنامه ترک سیگار مشورت کنید تا به شما در ترک آن کمک کند.

 

ماسک‌های مخصوص گردن

ماسک‌های مخصوص گردن را امتحان کنید.

دقیقاً مانند ماسک‌های مخصوص پوست صورت، چسب‌ها و ماسک‌هایی وجود دارند که برای رفع چروک‌های گردن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
برای اثبات اثربخشی این ماسک‌ها، دلایل علمی چندانی وجود ندارد، اما بنا به گفته برخی افراد، استفاده از ماسک گردن می‌تواند باعث بهبود ظاهر و بافت پوست شده و خطوط ریز را کاهش دهد.
بسیاری از ماسک‌های موجود در بازار ۱۰۰ درصد از سیلیکون ساخته‌ شده‌اند که به جذب رطوبت در لایه پایینی پوست کمک کرده و از این طریق باعث بهبود ظاهر چین و چروک موجود می‌شوند.

از کرم رتینوئید استفاده کنید.

بر اساس منابع معتبر، رتینوئیدها مشتقی از ویتامین A هستند. آنها یکی از پرکاربردترین و مشهورترین مواد ضدپیری هستند. برخی از محصولات دارای درصد بالاتری از رتینول هستند، بالاترین میزان رتینول موجود در محصولات بدون نسخه در بازار ۲ درصد است. بهتر است مصرف آن را با مقداری کم و بلافاصله چند روز آغاز کنید. در غیر این صورت، این ماده می‌تواند باعث خشکی شدید و لایه‌لایه شدن پوست شود. برای انتخاب مناسب از میان پنج نوع رتینول موجود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا به شما بگوید که کدام‌ یک برایتان مناسب‌تر است.

از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.

اکثر افراد به استفاده از کرم مرطوب‌کننده بر روی پوست خود اهمیت می‌دهند اما ممکن است مرطوب کردن پوست گردن خود را فراموش کنند. برخی از محصولات مرطوب‌کننده به‌طور خاص برای گردن تولید می‌شوند. نتایج پژوهشی با منبع معتبر در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که همه کرم‌های مخصوص گردن دارای “توانایی بهبود سریع و مداوم” علائم آثار پیری روی گردن، ازجمله چین و چروک و خطوط ریز هستند.
آب‌رسانی به پوست کمک می‌کند تا چروک‌ها کمتر به نظر برسند و همچنین می‌تواند به جلوگیری از ایجاد چروک‌های بعدی کمک کند.
از مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که حاوی اسید هیالورونیک باشد، چراکه طبق پژوهش معتبر انجام‌ شده در سال ۲۰۱۴، این ماده از نظر آماری تأثیر قابل‌توجهی در مرطوب کردن پوست دارد. اسید هیالورونیک را همچنین می‌توان به‌صورت تزریق برای پر کردن خطوط پوست استفاده کرد چراکه تحقیقات اولیه نشان داده است که می‌تواند در کاهش خطوط افقی گردن مؤثر باشد.مرطوب کننده‌هایی که به طور خاص برای رفع خطوط گردن ایجاد شده اند عبارتند از:

 • کرم سه‌گانه تقویت کننده فعال پوستNeoStarta ، که ترکیبی عالی برای پوست گردن است.
 • کرم درمانی پوست گردن با نام Tarte Maracuja
 • کرم تقویت پوست گردن StriVectin-TL
 • کرم تقویت کننده گردن Pure Biology

 

درمان چین و چروک گردن

خلاصه مطالب

ایجاد چین و چروک‌ها و خطوط روی گردن، بخشی از روند طبیعی بالا رفتن سن است. این امر عموماً در اثر از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور UV روی می‌دهد. همچنین ممکن است در نتیجه نگاه کردن مداوم به سمت پایین و صفحه تلفن، سیگار کشیدن یا عدم استفاده از کرم ضد آفتاب، چین و چروک‌های زودرس به وجود آیند.
مرطوب‌کننده‌های زیادی در بازار وجود دارند که گفته می‌شود می‌توانند به کاهش چین و چروک گردن کمک کنند. استفاده از پرکننده‌های بوتاکس و اسید هیالورونیک روش‌های جدی‌تری هستند که می‌توانند خطوط ریز را به‌طور موقت اصلاح کنند.

 

 

منابع

 • Fitzpatrick RE, et al. (2002). Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage. DOI:
  ۱۰٫۱۰۴۶/j.1524-4725.2002.01129.x
 • Ganceviciene R, et al. (2012). Skin anti-aging strategies. DOI:
  ۱۰٫۴۱۶۱/derm.22804
 • Hughes MCB, at al. (2013). Sunscreen and prevention of skin aging: A randomized trial. DOI:
  ۱۰٫۷۳۲۶/۰۰۰۳-۴۸۱۹-۱۵۸-۱۱-۲۰۱۳۰۶۰۴۰-۰۰۰۰۲
 • Hyun MY, et al. (2015). Novel treatment of neck wrinkles with an intradermal radiofrequency device.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4323608/
 • Jabbour S, et al. (2019). Updates in the treatment of the lower face and neck with botulinum toxin injections. DOI: .
  ۱۰٫۱۰۹۳/asj/sjy286
 • healthline
 • Jegasothy SM, et al. (2014). Efficacy of a new topical nano-hyaluronic acid in humans.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/
 • Lee SK, et al. (2017). Correction of horizontal neck lines: Our preliminary experience with hyaluronic acid fillers. DOI:
  ۱۰٫۱۱۱۱/jocd.12382
 • Makrantonaki E, at al. (2012). Genetics and skin aging. DOI:
  ۱۰٫۴۱۶۱/derm.22372
 • Mayo Clinic Staff. (2018). Wrinkles.
  mayoclinic.org/diseases-conditions/wrinkles/symptoms-causes/syc-20354927
 • Mayo Clinic Staff. (2019). Botox injections.
  mayoclinic.org/tests-procedures/botox/about/pac-20384658
 • Okada HC, et al. (2013). Facial changes caused by smoking: A comparison between smoking and nonsmoking identical twins. DOI:
  ۱۰٫۱۰۹۷/PRS.0b013e3182a4c20a
 • Persaud R, et al. (2013). An evidence-based review of botulinum toxin (Botox) applications in non-cosmetic head and neck conditions. DOI:
  ۱۰٫۱۱۷۷/۲۰۴۲۵۳۳۳۱۲۴۷۲۱۱۵
 • Saxena SJ, et al. (2015). Assessment of a comprehensive anti-aging neck cream.
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26355619
 • Serri R, et al. (2010). Quitting smoking rejuvenates the skin: Results of a pilot project on smoking cessation conducted in Milan, Italy.
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20839421

منبع تصاویر 

 • rd
 • sanctuarysalondayspa
 • eldiariodecoahuila
 • joopzy
 • lightningboltink

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

زیبایی

هدف از اگزیمیا

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

علل و درمان چین‌های بینی

علل و درمان چین‌های بینی

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

درمان تجمع رنگ‌دانه‌ها ( پیگمانتاسیون )

بهبود پیگمانتاسیون در خانه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *