شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی پای پرانتزی آرتروز می آورد ؟

پای پرانتزی آرتروز می آورد ؟افزودن دیدگاه

پای پرانتزی یا ژنوواروم در بیشتر بچه ها بعد از راه افتادن وجود دارد یعنی بیشتر بچه ها در ماه های اول راه رفتن ممکن است پاهای پرانتزی داشته باشند . این موضوع نباید باعث نگرانی خانواده ها شود زیرا به مرور زمان اصلاح می شود . این نوع پای پرانتزی را ژنوواروم فیزیولوژیک می گویند که خود به خود درمان می شود . با مجله راستینه همراه باشید .

 

پای پرانتزی

آیا پای پرانتزی آرتروز می آورد ؟

معمولا خانواده ها حساسیت زیادی در این خصوص دارند و مرتب بچه ها را نزد متخصص می برند . این رفتار درست نیست و باید به بچه ها زمان داد و روند پیشرفت پرانتزی شدن پاها را تحت نظر گرفت . مثلا در یک دوره ی شش ماهه ، باید والدین توجه کنند که پای بچه بهتر شده یا بدتر … اگر روند بهبود را طی می کند نگرانی ندارد اما اگر احساس کردند که انحراف پاها بیشتر شده ، باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند . اگر این مشکل اصلاح نشود ، با راه رفتن بچه تشدید خواهد شد و ممکن است بیماری های دیگری در این میان مطرح شود که شایع ترین آنها بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان است .

بیماری راشیتیسم با رادیو گرافی یا آزمایش های خون قابل تشخیص است و اگر درمان شود به تدریج ژنوواروم هم اصلاح می شود ولی اگر شدید باشد ، ضمن درمان دارویی نرمی استخوان ، انحراف زانو ها هم باید با استفاده از وسایل ارتوپدی اصلاح شود . استفاده از این وسایل کمکی حتما باید با تشخیص پزشک متخصص باشد زیرا کاربرد آنها با توجه به میزان انحراف متفاوت است .

البته تصمیم به استفاده از روش های درمانی با استفاده از وسایل ارتوپدی به میزان درمان بیمار با دارو بستگی دارد . گاهی نرمی استخوان به درمان های ساده جواب نمی دهد و مقاوم به درمان است ولی حتی این شکل از بیماری هم درمان دارد . ممکن است پای پرانتزی به علت اختلال صفحه رشد به وجود آمده باشد که به درمان جدی و تصمیم گیری به موقع نیاز دارد و تاخیر در تشخیص ، ممکن است باعث نیاز به جراحی شود .

 

نشستن در حالت دبلیو

پای پرانتزی را باید جراحی کرد ؟

اگر پای پرانتزی خود به خود یا با کفش های طبی درمان شود حداکثر تا ۱۰ سالگی این مشکل برطرف می شود اما در غیر اینصورت ، چنانچه فرد مراحل رشد را پشت سر بگذارد و مشکل او برطرف نشده و مورد غفلت واقع شود ، جراحی تنها روش درمان به حساب می آید .

هیچ ژنووارومی بعد از اتمام رشد اسکلتی با وسایل ارتوپدی قابل اصلاح نیست و جراحی به نوعی اجتناب ناپذیر است . بعضی از افراد در کودکی به علت نشستن در حالت دبلیو به حالت های چرخشی نامناسب استخوان های ران و ساق پا مبتلا می شوند یعنی دامنه ی حرکت آنها بیش از حد معمول به داخل ران سوق پیدا می کند . در این حالت ممکن است ساق پا هم به طرف بیرون چرخیده شود و این اشکال چرخشی ظاهر اندام را مثل ژنوواروم بکند .

این موضوع در همه ی افراد بالغی که برای ژنوواروم معاینه می شوند ، مد نظر قرار می گیرد . ژنوواروم در سنین بالا علاوه بر مشکلات زیبایی ، باعث ایجاد درد در زانو می شود یا این انحراف ، زمینه را برای ابتلا به آرتروز زودرس فراهم می کند .

 

جراحی پای پرانتزی

با پای پرانتزی بعد از سن بلوغ ، چه باید کرد ؟

اگر فرزند شما ، سن بلوغ را پشت سر گذاشته است ، روند پیشرفت پاهای پرانتزی در ایشان ثابت شده است ، و وسایل کمکی مثل کفش های طبی ، فیزیوتراپی و ورزش که روش های موقتی هستند بعید است جای درمان قطعی یعنی جراحی را بگیرد . خوب می دانیم که این بیماری باید هر چه سریعتر درمان شود زیرا زانو درد به مرور زمان شدت می یابد و مشکل حادتر می شود و درنهایت مفصل زانو تغییر شکل پیدا می کند و باعث بروز آرتروز می شود .

 

معاینه زانوی پرانتزی

سخن پایانی

متاسفانه هزینه های این عمل جراحی نسبتا بالاست . اگر زمان بیشتری هم بگذرد ، حتی مفصل زانو هم تغییر شکل می دهد و جراحی مفاصل هم ضروری است . بنابراین بهتر است به موقع و قبل از اینکه دیر شود برای معاینه زانوی پرانتزی فرزندتان با پزشک ارتوپد مشورت کنید .

مقاله مرتبط : زانوی پرانتزی و مشکلات حرکتی

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر تقی بغدادی (فوق تخصص ارتوپدی اطفال)
  • دکتر نورالدین نخستین انصاری (متخصص فیزیوتراپی)

منبع تصاویر 

  • healthline
  • pmmonline
  • kindercare
  • cfjctoday

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

وزن بالا و زانو درد

وزن بالا و زانو درد

رانینگ تایتل

زانو درد

چرا در زمستان بیشتر دچار زانو درد می شوید؟

سلامت عمومی

پوکی استخوان

۵ توصیه برای حفظ سلامت استخوان ها

اخبار

نوزادان نارس

تاثیر دوزهای بالای ویتامین D بر روی نوزادان نارس

اطلاعات پزشکی

راشیتیسم

راشیتیسم چیست؟ درمان راشیتیسم چگونه است؟

اطلاعات پزشکی

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی و کاهش دامنه حرکتی

اطلاعات پزشکی

پارگی مینیسک

پارگی مینیسک زانو چیست ؟ تعریف٬پیشگیری و درمان آن

اخبار

آفتاب دوست کودکان شماست

اطلاعات درمانی

۵ پیشنهاد طب سنتی برای کاهش درد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *