سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تزریق دوز بالا واکسن آنفولانزا می تواند به ساکنین خانه های سالمندان کمک کند

پژوهشی نشان داد سالمندانی که واکسن قویتر دریافت میکنند، به میزان قابل توجهی کمتر به خاطر آنفولانزا روانه بیمارستان میشوند.

هیچ کس نمی خواهد دچار آنفولانزا شود، اما این بیماری می تواند برای افراد ساکن در خانه های سالمندان مرگبار باشد.

 

واکسن سالمندان

در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می دهند که تزریق یک واکسن با دوز بالا به این جمعیت – یک تزریق با با چهار برابر مقدار معمول آنتی ژن های تحریک سیستم ایمنی – می تواند به شدت، خطر ابتلا به بستری شدن ناشی از آنفولانزا را کاهش دهد.

تیم دانشگاه براون می گوید: این تزریق موسوم به فلوزون، به نظر می رسید حتی به مسن ترین افراد نیز کمک میکند. “در مطالعه ما یک چهارم نمونه بیش از ۹۰ نفر بود. پژوهشگر ارشد این تحقیق، دکتر استیفن گرنشتاین توضیح داد:” بنابراین ما پرسیدیم که آیا واکسن با دوز بالا نیز بهتر از واکسن معمولی در جمعیتی که حداقل ما قادر به پاسخگویی آن هستیم، عمل میکند یا خیر. این مقاله می گوید، بله، می تواند.”

این مطالعه در ۲۱ ژوئیه در مجله پزشکی تنفسی Lancet منتشر شد. این پژوهش توسط سازنده واکسن، Sano fi-Pasteur ، تامین مالی شد.

یکی از متخصصان مراقبت از بیماران بسیار وخیم گفت که آنفولانزا خطرات خاصی برای ساکنین خانه های سالمندان ایجاد میکند.

دکتر تئودور استرینج خاطرنشان کرد: “بیمارانی که در حال حاضر از بیماری های مزمن دیگر رنج می برند، با کیفیت بهتر زندگی به آنها کمک می شود؛ زیرا آنها از محیط راحت خود به بیمارستان منتقل نمی شوند.”

استریج که مدیر بخش پزشکی در بیمارستان دانشگاه استتن است، گفت: “این [واکسن جدید] از نظر هزینه مراقبت و کیفیت زندگی برای این بیماران هنگفت است.

در تحقیق جدید، تیم براون، اطلاعاتی که از بیش از ۳۸۰۰۰ نفر از ۸۲۳ آسایشگاه سالمندان در ۳۸ ایالت در طول سال های ۲۰۱۳-۲۰۱۴ در فصل آنفولانزا ادعا شده است، را تجزیه و تحلیل کردند.

واکسن با دوز بالا به ساکنین بیش از ۴۰۰ خانه سالمندان داده شد، در حالی که ساکنین آسایشگاه های دیگر دوز استاندارد دریافت کردند.

نتیجه: میزان کل بستری ۳/۳٪ برای کسانی بود که واکسن با دوز بالا دریافت کرده بودند و برای افرادی که دوز استاندارد دریافت کردند ۳٫۸٪ بود.

به ویژه خطر بستری شدن در بیماری های تنفسی تقریبا ۱۳ درصد در گروه دوزهای بالا بود. گروه گرنشتاین گفت که این گروه به هر دلیلی، تنفسی یا دلایل دیگر، میزان بسیار کمتری میزان بستری در بیمارستان داشتند.

گرنشتاین که معتقد است این تزریق میتواند بستری شدن به خاطر مشکلات ریه را کاهش دهد، اشاره کرد که “بیماری تنفسی به عنوان دلیل اصلی بستری برای حدود یک سوم کاهش در میزان بستری که ما اندازه گیری کردیم، به شمار میرود.”

 

سرماخوردگی سالمندان

با تقسیم بندی به روشی دیگر، این مطالعه نشان داد که برای هر ۶۹ نفر که واکسن با دوز بالا در برابر واکسن با دوز استاندارد دریافت کرده بودند، یک نفر بیشتر در طول فصل آنفولانزا از بستری شدن در بیمارستان رهایی یافت.

با این حال، میزان کلی مرگ و میر تحت تاثیر واکسنی که توسط شرکت کنندگان دریافت شد، قرار نگرفت.

مطالعه ای که قبلا انجام شد نشان داد که واکسن با دوزهای بالا می تواند برای سالمندان پیرتر بهتر باشد، اما بر افراد نسبتا سالم تمرکز دارد. گرنشتاین اشاره کرد: “هنوز لازم است تحقیق شود که آیا این واکسن به کم بنیه ترین سالمندانی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند، کمک می کنند یا خیر.”

به عبارتی، استرینج این مطالعه را “طراحی شده” نامید و پس از بررسی نتایج، به این نتیجه رسید که “اگرچه هزینه واکسن با دوزهای بالا به میزان قابل توجهی بیشتر است، سود حفظ بیماران از بیرون بردن از آسایشگاه و انتقال به بیمارستان به مراتب بیشتر از هزینه های آن است . ”

دکتر آلن منش به امور پزشکی در بیمارستانهای Plainview Health و Syosset کمک می کند. او تا به حال موافق بوده است که “اطلاعات در مورد اثربخشی این واکسن در افراد سالمند کم بنیه، مانند کسانی که در مراکز درمانی بلند مدت زندگی می کنند، اندک هستند.”

منش، متخصص ریه است و معتقد است که میزان مرگ و میر تحت تأثیر این واکسن قرار نمیگیرد، زیرا این مطالعه در طول سالهای ۲۰۱۳-۲۰۱۴ صورت گرفت و در طی آن فشار نسبتا ملایمی از آنفولانزا غالب بود.

به گفته منش، عاقلانه است که افراد کم بنیه و ضعیفتر ممکن است از تزریق قوی تر آنفولانزا بهره مند شوند.

او گفت: “آنچه که ما می توانیم از این مطالعه یاد بگیریم این است که در پزشکی، مانند زندگی، یک اندازه مناسب همه چیز نیست. علم پزشکی باید تلاش کند تا درمانهای افراد را با زیست شناسی، جنسیت و سنین مختلف متفاوت کند. این مطالعه گامی در جهت درست است.”

 

 

منابع

  • Alan Mensch, M.D., senior vice president, medical affairs, Northwell Health’s Plainview and Syosset Hospitals, New York; Theodore Strange, M.D., vice chair, ambulatory medicine, Northwell Health, and associate director, medicine, Staten Island University Hospital, New York City; Brown University, news release, July 20, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • medicalbag
  • twimg
  • huffingtonpost

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف داکسی‌سایکلین

موارد استفاده و عوارض داکسی‌سایکلین

سلامت عمومی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌

بایدها و نبایدهای آنتی‌بیوتیک

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

پوست و مو

محافظت از پوست در برابر آفتاب

۱۰ خوراکی که پوست شما را از آسیب آفتاب محافظت می کند!

سلامت کودکان

بیماری های قابل انتقال در مدرسه

چگونه جلوی انتقال ویروس را در مدرسه بگیریم؟

کمک های اولیه

گزیدگی ساس

درمان گزیدگی ساس

اطلاعات پزشکی

انسفالیت

انسفالیت، کشنده تر از مننژیت!

سلامت عمومی

درمان مننژیت

مننژیت و انسفالیت با علائم سرماخوردگی

اختصاصی

در خانه بمانید

۱۱ نکته برای در امان ماندن از آنفولانزا و سرماخوردگی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *