مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی قند خون بالا ممکن است احتمال مشکلات حافظه را افزایش دهد!

قند خون بالا ممکن است احتمال مشکلات حافظه را افزایش دهد!افزودن دیدگاه

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که سطوح قند خون بالا – حتی نه آنقدر بالا که باعث پیش‌دیابت یا دیابت کامل شود – ممکن است خطر ابتلا به مشکلات حافظه را در فرد افزایش دهد.

 

قند خون بالا و مشکلات حافظه

قند خون بالا و مشکلات حافظه

نویسنده‌ی ارشد این مطالعه، دکتر اگنس فلوئل به روئیترز گفت که ارتباطی بین اختلالات قند خون (دیابت و یک وضعیت پیش‌دیابت به نام اختلال تحمل گلوکز) و عملکرد ضعیف مغز و حتی زوال عقل وجود دارد.

فلوئل که یک متخصص مغز و اعصاب است، می‌گوید: «برای ما جالب بود که بدانیم آیا این مسئله در مورد افرادی که هنوز در یک محدوده‌ی طبیعی هستند نیز صدق می‌کند یا نه.»

دکتر اگنس فلوئل که این مطالعه را در آلمان هدایت کرد، نتوانست مشخص کند که آیا سطوح قند خون باعث مشکلات حافظه شدند یا اینکه این مسئله به کوچک شدن مغز که با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد، مربوط است.

شرکت‌کنندگان این مطالعه بین ۵۰ و ۸۰ سال سن داشتند و هیچ یک از آنها سابقه‌ی مشکلات حافظه یا دیابت نداشتند. همچنین این مطالعه، افراد چاق و آنهایی را که به مقدار زیاد از مشروبات الکلی استفاده می‌کردند، حذف کرد.

بررسی میزان قند خون و حافظه‌ی هر یک از شرکت‌کنندگان با گرفتن یک نمونه از خون آنها حداقل پس از ۱۰ ساعت غذا نخوردن شروع شد. سپس یک اسکن MRI از مغز آنها گرفته شد تا بررسی شود که آیا هیچ‌گونه نتایج واضحی در خود مغز دیده می‌شود یا نه.

سپس به هر شرکت‌کننده، یک تست حافظه داده شد که در آن، ۱۵ کلمه‌ی نامرتبط به فرد داده شده بود که باید آنها را بخاطر می‌سپردند و پس از دوره‌های زمانی مختلف تکرار می‌کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد افرادی دارای سطوح قند خون بالاتر در مقایسه با آنهایی که قند خون پایین‌تری داشتند، عملکرد ضعیف‌تری در تست‌ها از خود نشان دادند.

مطالعه‌ی مشابه دیگری نیز توسط موسسه‌ی تحقیقاتی ناتان کلاین انجام شد و نتایج آن نشان داد که بخشی از مغز به نام هیپوکامپ – که مسئول حافظه است – در شرکت‌کنندگانی که قند خون بالاتری داشتند، کوچکتر بود. اندازه‌ی هیپوکامپ در مطالعه‌ی تحقیقاتی فولئل نیزالگویی مشابه همین مطالعه را نشان داد.

دیابت یک بیماری جدی است که هر ساله ۳٫۴ میلیون نفر را به کام مرگ می‌برد. بنابراین من به عنوان یک متخصص تغذیه نمی‌توانم بر اهمیت نگه داشتن سطوح قند خون در محدوده‌ی سالم و طبیعی تأکید نکنم. حتی هنگامی که قند خون شما در محدوده‌ی طبیعی اما به سمت انتهای بالایی محدوده قرار دارد، بهتر است قند خون‌تان را به‌طور منظم تست کنید و حتی کوچکترین تغییرات را در سلامت‌تان تحت نظر بگیرید؛ چون این تغییرات هر قدر هم که کوچک باشند، می‌توانند مانع عملکرد صحیح و کامل شما شوند. و دو مطالعه‌ی بحث‌شده در بالا نیز این مطلب را اثبات می‌کنند.

مقاله مرتبط : یک ماده‌ی غذایی بسیار متداول که برای پوست، مفاصل و قند خون شما مضر است!

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

نعنای فلفلی

۱۶ گیاه و ادویه برای مبارزه با دیابت!

تغذیه و سلامتی

مزایای خوردن گردو

خوردن مقداری گردو در روز می تواند باعث افزایش عملکرد مغز شود!

تغذیه و سلامتی

آلبالو

۴ خوراکی ضد التهابی که باید همیشه در خانه داشته باشید!

رانینگ تایتل

زانو درد

چرا در زمستان بیشتر دچار زانو درد می شوید؟

اطلاعات دارویی

متوکلوپرامید

موارد استفاده و عوارض متوکلوپرامید

اطلاعات پزشکی

خواص برنج

راجع به کاربردهای برنج چه می دانید؟ خواص برنج

داروهای گیاهی

چای جیسینگ

۶ خاصیت شگفت انگیز چای جینسنگ

تغذیه و سلامتی

بلغور گندم

۱۰ مورد از بهترین فواید بلغور گندم!

اطلاعات دارویی

هیدروکورتیزون

موارد استفاده و عوارض هیدروکورتیزون

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *