سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه پوست‌های پیاز، یک کشاورز را در بیمارستان بستری کرد!

کارگران ممکن است شکایت کنند که شغل‌شان آنها را مریض می‌کند اما این مسئله در مورد یک مرد ژاپنی واقعا اتفاق افتاد: با توجه به گزارش جدیدی از پرونده‌ی این مرد، مشخص شد که یک مرد ۶۲ ساله که به‌عنوان کشاورز پیاز مشغول به کار بود، به‌خاطر قرارگیری مکرر در معرض پوست‌های پیاز کپک‌زده، دچار یک واکنش آلرژیک نادر شد.

کپک رشدکرده روی پوست‌های پیاز

ثابت شد که کپک رشدکرده روی پوست‌های پیاز، آسپرژیلوس نایجر بود؛ یک نوع کپک رایج که می‌تواند روی میوه‌ها و سبزیجات رشد کند. با توجه به این گزارش که به‌صورت آنلاین در ماه دسامبر در مجله‌ی Respiratory Medicine Case Reports منتشر شد، برخی از مردم با استنشاق هاگ‌های این کپک می‌توانند دچار التهاب ریه شوند.

این مرد سال‌ها به‌عنوان کشاورز پیاز کار می‌کرد تا اینکه دچار خستگی، تنگی نفس و سرفه‌ی خشک شد. بعد از حدود ۲ هفته، او در بیمارستان بستری شد.

پزشکان، بیماری او را پنومونی افزایش حساسیت تشخیص دادند که به آلوئولیت آلرژیک بیرونی نیز معروف است. باتوجه به موسسه‌ی ملی قلب، ریه و خون (NHLBI)، این بیماری پس از استنشاق برخی مواد موجود در محیط – مانند کپک‌ها، باکتری‌ها، پروتئین‌ها یا مواد شیمیایی – در بعضی افراد اتفاق می‌افتد که پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند و باعث می‌شود کیسه‌های هوایی کوچک – معروف به آلوئول – در ریه‌ها ملتهب شوند.

به گفته‌ی مایوکلینیک، این کیسه‌های هوایی کوچک به‌طور معمول با هر تنفس گشاد می‌شوند و کِش می‌آیند. اما هنگامی که بافت پوشاننده‌ی این کیسه‌ها متورم می‌شود، آنها انعطاف‌پذیری‌شان را ازدست می‌دهند و حتی ممکن است به مرور زمان زخم شوند و درنتیجه تنفس دشوار می‌شود.

NHLBI می‌گوید که قرارگیری مکرر در معرض پر، مدفوع پرنده، گردوغبار، کپک و خزهای حیوانی می‌تواند باعث یک پاسخ ایمنی قوی شود. اما همه‌ی افرادی که به‌طور مکرر ذرات این مواد را استنشاق می‌کنند، اینگونه به آن واکنش نشان نمی‌دهند.

دکتر آکیرا یامازاکی، یکی از نویسندگان این مطالعه و متخصص طب تنفسی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه توتری در یونوگای ژاپن که این مرد را درمان کرد، می‌گوید که او به‌مدت ۳۵ سال سیگار می‌کشید و وقتی ۵۶ ساله بود، سیگار را ترک کرد. مشخص نیست که آیا سابقه‌ی سیگار کشیدن او بر پنومونی افزایش حساسیت او اثر گذاشت یا نه.

شناسایی کپک سیاهشناسایی کپک سیاه

وقتی این مرد در بیمارستان بستری شد، تست‌های آزمایشگاهی و سی‌تی اسکن از قفسه‌ی سینه‌ی او، سطوح بالایی از التهاب را در ریه‌های او نشان داد. اما علائم و نتایج آزمایشات مرد در طول اقامت او در بیمارستان، بتدریج بهتر شد – بدون هیچ‌گونه درمانی.

با این حال تست‌های خون نشان داد که این مرد در معرض آسپرژیلوس بوده است.

با توجه به این گزارش، این مرد به پزشکان گفت که او اولین بار پس از تکمیل کردن یکی از کارهایش در سر کار، دچار این علائم شد: تمیز کردن پوست‌های پیاز با استفاده از یک کمپرسور هوا.

یامازاکی می‌گوید که این مرد گفت که معمولا در هنگام کار از یک ماسک ضخیم استفاده می‌کرده است اما وقتی تنگی نفس و سرفه‌ای برای اولین بار شروع شد، ماسک نپوشیده بود.

یامازاکی می‌گوید به‌نظر می‌رسد که آسپرژیلوس وارد ریه‌های این مرد شده است، چون کمپرسور هوا، کپک سیاه روی پوست‌های پیاز را در هوا پخش می‌کرد. بدون ماسک محافظ، او بارها و بارها این کپک را استنشاق کرد.

پزشکان گمان می‌کردند که علائم این مرد به این علت در طول بستری بودن در بیمارستان کاهش یافت که او دیگر در معرض این قارچ نبود. بنابراین برای تأیید آنکه آسپرژیلوس درواقع محرک بیماری او بود، از این مرد خواسته شد که وقتی به خانه بازگشت، یک تست چالش سه روزه را انجام دهد.

 

مشکلات ریوی بابت پوست پیاز

یک تست سه روزه، تکرار شد

در اولین روز، مرد در خانه ماند و هیچ علائمی نداشت. در روز دوم او به سر کار رفت و پوست‌های پیاز را با کمپرسور هوا تمیز کرد. در روز سوم او با سرفه و تب پایینی که ۳ ساعت پس از تمیز کردن پوست‌های پیاز شروع شده بود، به بیمارستان بازگشت.

پزشکان، تست چالش سه روزه را تکرار کردند. با این تفاوت که در روز دوم تغییر ایجاد کردند. مرد به سر کار رفت اما پوست‌های پیاز را تمیز نکرد. این بار او هیچ علائمی نداشت.

از این تست‌ها و به همراه نمونه‌برداری از کپک موجود در محل کار و خانه، پزشکان نتیجه‌گیری کردند که مشکلات ریوی این مرد توسط گونه‌ی آسپرژیلوس نایجر که یک علت نادر پنومونی افزایش حساسیت است، به وجود آمده بودند.

لازم نبود که این کشاورز، کارش را ترک کند. به او توصیه شد که در حین کار، یک ماسک فیلتردار ضخیم بپوشد و هیچ دارویی برای او تجویز نشد.

یامازاکی می‌گوید در آخرین چکاپ این کشاورز، حالش کاملا خوب بود و هیچ گونه مشکل ریوی نداشت.

 

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • pluska
  • i1.wp
  • i.dailymail

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *