سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه حیوانات خانگی رباتیک می توانند به سالمندان تنها کمک کنند؟

شرکت های تولید اسباب بازی از اسباب بازی های خزدار کودکان به ارائه گربه ها و سگ های رباتیک برای سالمندانی که نیازمند همراهی هستند، روی آورده اند. فواید حیوان خانگی برای سلامتی به خوبی مستند شده است، اما افراد مسن اغلب مجبور به رها کردن حیوانات خانگی خود هستند چون دیگر نمی توانند از آنها مراقبت کنند و یا در مراکز مراقبت های ویژه اجازه این کار را ندارند. با این حال، این مراکز اگر این حیوان خانگی از نوع رباتیک باشد مشکلی با این مسئله ندارند. این شرکت تولید اسباب بازی با محققان و دانشمندان در بنیاد رباتیک دانشگاه رباتیک براون به منظور بررسی روش هایی برای ارائه نوعی گربه خانگی رباتیک که بتواند رفاقت و راحتی در اختیار سالمندان قرار دهد، همکاری کرده است.

 

حیوانات خانگی رباتیک

حیوانات خانگی رباتیک و سالمندان

برترام مال، استاد دانشکده علوم شناختی، زبان شناسی و روان شناسی براون و مدیر اجرایی این پروژه گفت: این محققان بر روی چگونگی واکنش افراد به ماشین هایی مانند ربات تمرکز دارند.

بنیاد ملی علوم (NSF) اخیرا یک میلیون دلار کمک هزینه برای کار با شرکت Hasbro به منظور توسعه نسل دوم این اسباب بازی های رباتیک که با هوش مصنوعی برای کمک به سالمندان با وظایف ساده اما چالش برانگیز – همه چیز از آوردن عینک تا یادآوری برای مصرف دارو، کار میکنند، به دانشگاه براون اهدا کرده است.

مال به هلث لاین گفت: “این چیزها واقعا می تواند بسیار دشوار باشد، به ویژه هنگامی که افراد دچار مشکلات حافظه می شوند.”

محققان در پروژه هوش مصنوعی رباتیک با قیمت مناسب برای پشتیبانی از سالخوردگان (ARIES) می گویند: این حیوانات خانگی “هوشمند” می توانند به طور ویژه برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشند.

 

 سگ رباتیک

از کودکان تا سالمندان

Hasbro نخستین حیوان خانگی هوشمند خود که یک گربه بود را دو سال پیش راه اندازی کرد. یک سال بعد یک سگ رباتیک ساخت. این حیوانات خانگی رباتیک بعد از موفقیت این شرکت در ساخت حیوانات خزداری که برای کودکان تولید شده بودند، ساخته شدند.

با این حال، در حالی که آن اسباب بازی های تعاملی برای کودکان طراحی شده اند، این گربه رباتیک به عنوان یک همراه رباتیک به فروش می رسد و مشخصا سالمندان را مورد هدف قرار میدهد.

تد فیشر، نایب رئیس توسعه و کسب و کار شرکتHasbro ، به هلث لاین گفت که این شرکت پس از کشف این که ۱۰ تا ۱۵ درصد از این حیوانات برای بزرگسالان سالخورده خریداری شده اند، احساس کرد این حیوانات خانگی تعاملی برای سالخوردگان کارایی دارند.

گروه های تمرکز روی سالمندان نیاز به حرکات و صداهای واقع گرایانه، از جمله گربه هایی که صدای خرخر در می آورند و خود را می لرزانند، را تقویت کردند.

یکی از چالش ها این بود که این حیوانات خانگی باید به مخاطب خود که می تواند از لحاظ جسمی ناتوان باشد، فورا واکنش نشان دهند و آنها را درک کنند.

فیشر گفت: “گربه ها کاری را که از آنها می خواهید انجام نمی دهند، بنابراین واکنش های حیوان خانگی کاملا تصادفی است.”

نوازش این حیوانات رباتیک باعث واکنش های احساسی در آنها می شود برای مثال آنها صدای خرخر می در آورند. یا گربه ممکن است فقط شما را نادیده بگیرد و پنجه های خود را لیس بزند.

از سوی دیگر، مدل سگ این حیوانات رباتیک، برای واکنش به صدایی مانند سگ – با پارس کردن، برنامه ریزی شده است.

پروژه سه ساله سرمایه گذاری شده توسط NSF (بنیاد ملی علوم) شامل مجموعه ای از مطالعات روی مصرف کننده برای تعیین چگونگی بهترین کارایی حیوانات خانگی رباتیک برای افراد سالخورده و همچنین توسعه سنسورها و هوش مصنوعی مورد نیاز برای پاسخگویی به این نیازها، خواهد بود.

طبق گفته مال، این پروژه می تواند شامل برنامه ریزی حیوان خانگی برای ایجاد حرکات و یا دادن سرنخ های دیگر برای کمک به صاحبان خود در انجام کارها باشد.

قیمت فعلی گربه های رباتیک حدود ۱۰۰ دلار است و آن را در دسترس صاحبان فردی قرار می دهد.

در مقایسه، یک عروسک رباتیک که PARO نامیده می شود، ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار هزینه می برد. مال گفت: این نوع عروسک رباتیک معمولا به طور مشترک در میان تمام ساکنان یک مرکز مراقبت بلند مدت استفاده می شود.

 

حیوانات خانگی رباتیک

همراهی به افزایش طول عمر کمک می کند.

محققان تأکید کردند هدف از ساخت حیوانات خانگی رباتیک جایگزین مراقبت های انسانی نیست بلکه مکمل تلاش های آنها است.

مطالعاتی که در دهه ۱۹۷۰ انجام شدند نشان می دهند که ارتباط برقرار کردن با یک حیوان خانگی اسباب بازی – و یا حتی با یک گیاه – می تواند طول عمر را افزایش دهد.

فیشر می گوید: ” فکر نمی کنم که حیوانات خانگی رباتیک برای همه مناسب باشند، اما این جمعیت رو به رشد از افراد سالخورده منزوی و تنها است که دوستی و همراهی را مهم می سازد.” فقدان واقعی بازی، شادی و سرگرمی در میان جمعیت سالخورده وجود دارد.

محققان به نیاز برای تعادل عملکرد با حفظ حداقل میزان توهم که حیوان خانگی رباتیک هنوز یک گربه یا سگ است، توجه دارند. به همین دلیل، صحبت کردن حیوان خانگی احتمالا خارج از برنامه است. اما برای مثال، این حیوان خانگی می تواند برای توجه به یک مشکل و برقراری ارتباط به صورت بی سیم با تلفن صاحب خود برای ایجاد هشدار، برنامه ریزی شود.

مال گفت: “ما روی ایده ساخت این حیوانات فوق العاده تمرکز کرده ایم. “ما به راحتی فیزیکی این حیوانات خانگی دست یافته ایم و پس از آن می خواهیم هوش مصنوعی را اضافه کنیم. ترکیب آنها واقعا جنبه سرگرم کننده این پروژه است. نسل اول بسیار زیبا است، اما ما می توانیم چند مرحله بیشتر پیش برویم. ”

فیشر افزود:” شرکت هایی بسیار کمی هستند که بچه ها را بهتر از ما می شناسند. ما در حال درک چیزهایی که برای سالمندان اهمیت داشته باشند و برای آنها مناسب باشند هستیم. هدف مشترک ما حفظ این قیمت مقرون به صرفه، دسترسی آسان پذیرش گسترده، و ارائه قابلیت هایی است که به افراد سالخورده و خانواده های آنها کمک کنند.”

مقاله مرتبط: افسردگی سالمندان! علل و راه حل آنها

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • healthline

منبع تصاویر 

  • healthline
  • recode
  • independent

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت روان

سالمندان زودرنج

زودرنجی و رفتارهای کودکانه ی سالمندان

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

تغذیه و سلامتی

مزایای خوردن گردو

خوردن مقداری گردو در روز می تواند باعث افزایش عملکرد مغز شود!

رانینگ تایتل

رژیم خام خواری

تاثیر “خام خواری” حیوانات خانگی بر سلامت انسان!

اطلاعات پزشکی

داروهای سالمندان

داروهایی که سالمندان نباید مصرف کنند!

اطلاعات پزشکی

قند خون بالا و مشکلات حافظه

قند خون بالا ممکن است احتمال مشکلات حافظه را افزایش دهد!

تغذیه و سلامتی

رُزماری

۹ مورد از بهترین گیاهان برای تقویت حافظه!

تغذیه و سلامتی

کارنوزین

۴ ماده‌ی مغذی برای مغز که فقط در گوشت، ماهی و تخم‌مرغ وجود دارد!

رانینگ تایتل

نداشتن خواب کافی

۶ کاری که با انجام آن ها باعث تحلیل حافظه خود می شوید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *