سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موشن‌لب یا شبیه‌ساز ورزشی چیست؟

دستگاه شبیه‌ساز ورزشی با بهره بردن از جدیدترین فن‌آوری‌ها می‌تواند میزان سلامت و فعالیت مراجعه‌کنندگان را اندازه‌گیری کند. متخصصان قادرند با استفاده از این دستگاه به ارزیابی اطلاعات دقیق و عینی در خصوص حرکات پرداخته و گزارشی از جزئیات در خصوص صحت حرکات ارائه دهند.
کسب آمادگی، نکته کلیدی برای رسیدن به نتایج ایده‌آل توسط ارزیابی با دستگاه شبیه‌ساز ورزشی است. در صورت عدم آمادگی، ممکن است نتیجه ارزیابی حرکتی متغیر باشد. در نتیجه‌ این امر بر قابلیت بهبود سلامت حرکتی شما تأثیر می‌گذارد.

برای جلوگیری از هرگونه عدم صلاحدید، بهتر است شما آگاهی لازم در مورد چگونگی ارزیابی توسط دستگاه شبیه‌ساز ورزشی و شیوه آمادگی کار با آن را به‌دست آورید.

ارزیابی توسط دستگاه شبیه‌ساز ورزشی

آنچه ما از ارزیابی توسط دستگاه شبیه‌ساز ورزشی انتظار داریم

با استفاده از سیستم سه‌بعدی ضبط حرکات بدون نشانگر – معیار دقیق ارزیابی اطلاعات و فناوری ضبط حرکت – که در اختیار متخصصین است، شما قادر به انجام بررسی کامل در مورد صحت حرکات خود خواهید بود. این سیستم سه‌بعدی حرکات شما را طی یک تست کوتاه‌مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای اندازه‌گیری و ضبط می‌کند.

شما در اتاقی با دیوارهای سبز (دقیقاً مانند استودیوهای ضبط جلوه‌های ویژه فیلم‌ها) با ۸ دوربین هماهنگ با کیفیت بالا در اطراف‌تان، قرار خواهید گرفت. همان‌طور که به دور سیستم در حال حرکت هستید حرکات شما تشخیص داده ‌شده و ضبط می‌شود. سپس اطلاعات به‌دست آمده گردآوری می‌شوند و حدود ۲ تا ۳ روز پس از مراجعه شما، گزارش مفصلی ارائه خواهد شد.
این تست را می‌توان متناسب با نیاز شما تنظیم کرد. بسته به نتایج موردنظر و وضعیت سلامتی‌تان، می‌توانید هر اطلاعاتی را از ارزیابی حرکات پایه تا آنالیز حرکات حرفه‌ای ورزشی به‌دست آوردید.

 

دستگاه شبیه‌ساز ورزشی

تنظیم تست متناسب با شرایط شما

ارزیابی توسط دستگاه شبیه‌ساز ورزشی می‌تواند برای هر کسی که نیاز به بررسی دقیق اسکلت عضلانی خود داشته باشد، مورد استفاده قرار گیرد. این ارزیابی را می‌توان در مورد افراد زیر به‌کار گرفت:

 • کسانی که از درد مزمن رنج می‌برند.
 • ورزشکارانی که در دوره بهبودی پس از آسیب‌دیدگی قرار دارند.
 • بهداشت و توان‌بخشی در مشاغل
 • افراد فعال و آگاه به ‌سلامت

شرکت در جلسه‌ای که گروه عرضه‌کننده خدمات دستگاه شبیه‌ساز ورزشی در مورد وضعیت سلامتی شما تدارک می‌بیند، امری مهم است.
به‌عنوان‌مثال اگر شما مبتلا به کمر درد مزمن هستید، باید به ارائه‌دهنده خدمات اطلاع دهید تا آن‌ها بتوانند ارزیابی را مطابق آن تنظیم کنند یا اگر فقط به ارزیابی قسمت خاصی از بدن خود نیاز دارید، آن‌ها تنها به بررسی حرکات مربوط به آن قسمت خواهند پرداخت.
هرچه اطلاعات بیشتری در اختیار تیم قرار دهید، آن‌ها قادر به سازمان‌دهی مطلوب‌تر این تست خواهند بود و بهترین نتایج را به شما عرضه خواهند کرد.

 

نحوه آماد‌گی برای انجام ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی

نحوه آماد‌گی برای انجام ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی

همان‌طور که به ‌اندازه کافی خاطرنشان شده است، در روند ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی، شما ملزم به انجام فعالیت هستید. از شما خواسته می‌شود تا طیف وسیعی از حرکات مانند خزیدن، پریدن، انجام حرکات کششی و حرکات دو را انجام دهید تا صحت و سلامت کامل حرکات شما مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین بسیار مهم است که آمادگی لازم را برای روند ارزیابی کسب کنید تا در طی انجام آن راحت باشید.

در اینجا نحوه آمادگی جهت ارزیابی با دستگاه شبیه‌ساز ورزشی ذکر شده است:

 • لباس راحت بپوشید تا بتوانید به سهولت حرکت کنید. پوشاک ورزشی ایده‌آل است زیرا به شما امکان انجام حرکات کششی و فعالیت موردنیاز را می‌دهد. هرقدر لباس‌تان امکان انعطاف‌پذیری بیشتری را به شما بدهد، آزمایش برای شما راحت‌تر خواهد بود.
 • پوشیدن لباس‌هایی با رنگ تیره بهتر است، چراکه این تست در “اتاق سبز” انجام خواهد شد و رنگ‌های روشن به ‌اندازه رنگ‌های تیره به‌وضوح مشاهده نمی‌شوند. لباس‌های تیره، تضادی را بین شما و پس‌زمینه سبزرنگ ایجاد می‌کنند و به سیستم امکان ثبت دقیق‌تر حرکات شما را می‌دهند. تحت هیچ شرایطی نباید لباس سبز روشن بپوشید، زیرا در پس‌زمینه محو خواهید شد.
 • در مورد کفش، حتماً از کفش‌های ورزشی استفاده کنید. کفش‌های تنگ، حرکت شما را دچار محدودیت می‌کنند، که این امر بر قابلیت حرکت و در نتیجه نتایج شما تأثیر می‌گذارد.
 • اگر موهای بلندی دارید، باید آن را دم‌اسبی یا پشت سر خود ببندید. در حین انجام ارزیابی، حرکات گردن شما اندازه‌گیری می‌شود.

 

 

منابع

 • yanamotion

منبع تصاویر 

 • yanamotion
 • sce.umkc

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

کمر درد

تمرین کششی روزانه برای کاهش کمر درد و درد عصب سیاتیک

رپورتاژ آگهی

دلایل درد کمر

ریپورتاژ: کمر درد در بارداری، یکی از مهمترین مشکلات رایج در خانم های حامله

کمک های اولیه

تب در بزرگسالان

درمان تب در بزرگسالان

اطلاعات پزشکی

تب هموراژیک کریمه-کنگو

تب هموراژیک کریمه کنگو چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات پزشکی

علائم سرطان بیضه

سرطان بیضه چیست؟عوامل خطر، علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات پزشکی

عفونت مثانه 

عفونت مثانه چیست؟ علل، علائم و تشخیص و درمان آن

اخبار

درد پشت یا مفصل در روزهای بارانی

احساس درد در استخوان‌هایتان هیچ ارتباطی با آب و هوا ندارد!

رانینگ تایتل

یک روش بهتر برای کشش

یک حرکت کششی که باید از آن اجتناب کنید!

اختصاصی

پوزیشن های خواب در دوران بارداری

بهترین پوزیشن های خواب در دوران بارداری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *