سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ریپورتاژ: کمر درد در بارداری، یکی از مهمترین مشکلات رایج در خانم های حامله

به گفته دکتر مجید حیدریان متخصص درد تعجبی ندارد که بسیاری از زنان درجاتی از درد کمر را در دوران بارداری تجربه می‌کنند؛ اما لازم نیست این درد فقط تحمل شود و از آن به عنوان «یکی از مسائل بارداری» عبور شود. درد کمر در دوران بارداری تاثیر زیادی بر لذت بردن شما از باردار بودن و حفظ فعالیت‌های خانه داری، خانوادگی و کاری دارد. با این حال کارهای ویژه‌ای وجود دارد که شما می‌توانید برای کمک به کاهش میزان کمردرد خود انجام دهید و امیدوارانه آن را برطرف کنید. بیشترین ناحیه‌ی کمر که توسط درد، تحت تاثیر قرار می‌گیرد، قسمت پایینی کمر، به ویژه در ناحیه بالای لگن خاصره می‌باشد. این بخش، نقطه‌ای از کمر است که اکثر زنان باردار در برخی مراحل بارداری دست خود را روی آن قرار می‌دهند و در بالای ناحیه سرینی قرار دارد. اگر زنان از قبل دچار کمردرد باشند این درد در دوران بارداری بدتر می‌شود.

 

کمر درد بارداری

علائم شایع کمر درد در خانم های باردار

خبر خوب این است که فرزند شما در حال رشد است و این دقیقا همان چیزی است که باید اتفاق بیفتد؛ اما تحمل آن می‌تواند همچنان برای کمر شما سخت باشد. با این حال شما در این درد تنها نیستید؛ بسیاری از زنان باردار این درد را که معمولا در نیمه دوم بارداری شروع می‌شود، تجربه می‌کنند. باید بدانید کارهایی هستند که می‌توانید برای به حداقل رساندن درد کمر انجام دهید.

 

دلایل درد کمر

دلایل درد کمر در دوران بارداری

کمر درد دلایل مختلفی دارد که یکی از این دلایل می تواند دیسک کمر باشد که با توجه به هزینه درمان دیسک کمر نیاز است دلیل آن دقیق مشخص شود. البته روش های جدید درمان مثل جراحی لیزری کمر اخیرا آن را آسان کرده است. درمان های درد دوران بارداری معمولا در مفصل ساکروایلیاک، یا SIJ ، جایی که لگن خاصره به ستون فقرات وصل می‌شود، یا در میان دو لبه لگن که سمفیز پوبیس نامیده می‌شوند، اتفاق می‌افتد. دلایل احتمالی بسیاری برای این درد وجود دارد. در اینجا برخی از علل احتمالی آورده شده است:

تغییرات هورمونی

در دوران بارداری بدن شما هورمونی به نام ریلاکسین تولید می‌کند که باعث آرامش رباط‌های اطراف لگن و در نتیجه آماده سازی مفاصل برای فرایند زایمان می‌‌گردد. همین هورمون‌ها می‌توانند باعث شل شدن رباط‌هایی که از ستون فقرات حمایت می‌کنند گردیده و باعث بی‌ثباتی و درد شوند؛ به خصوص اگر از قبل از بارداری، در این ناحیه دچار ضعف عضلانی باشید.

 

جداسازی عضلات

همانطور که رحم گسترش می‌یابد، ممکن است دو صفحه موازی عضلانی (عضلات رکتوس شکم یا عضلات سیکس پک) که از قفسه سینه به استخوان شرمگاهی می‌رسند، در امتداد خط اتصال مرکزی خود از یکدیگر جدا شوند. این جدایی ممکن است درد کمر را بدتر کند.

 

افزایش وزن

در طول یک بارداری سالم زنان معمولا وزن اضافه می‌کنند. ستون‌فقرات مجبور است از این وزن حمایت کند. همین می‌تواند منجر به درد پایین کمر شود. وزن ناشی از رشد و همچنین وزن رحم، بر عروق خونی و اعصابی که در ناحیه لگن و کمر قرار دارند فشار وارد می‌کند.

 

تغییرات در وضعیت قرار گیری

بارداری، مرکز ثقل بدن شما را تغییر می‌دهد؛ در نتیجه‌ی آن، ممکن است به تدریج – بدون آنکه متوجه شوید- وضعیت قرارگیری بدن شما و نحوه‌ی حرکاتتان تغییر کند. این امر ممکن است منجر به درد کمر یا فشار بر آن شود.

 

استرس

فشار احساسی می‌تواند باعث ایجاد تنش عضلانی در کمر شما شود که ممکن است به صورت درد کمر یا درد اسپاسم، احساس گردد. ممکن است متوجه شوید که درد کمر شما در پی دوره‌‌های استرس‌زای بارداری افزایش می‌یابد.

 

عادات خواب ضعیف

عادات خواب ضعیف

از آنجا که در دوران بارداری خوابیدن به پشت یا روی شکم ممنوع است؛ زنان باردار اغلب برای داشتن خواب شبانه مناسب مشکل دارند. حتی هنگامی که به پهلو می‌خوابند، وزن جنین رشد یافته می‌تواند شکم و شانه‌های آنها را به تخت فشار دهد و گردن و کمر آن‌ها را در یک موقعیت خطرناک قرار دهد. اگر با درد گردن، شانه و کمر از خواب بیدار می‌شوید، تغییراتی در نحوه خوابیدن خود اعمال کنید. یک بالش را زیر شکم خود و بالش دیگری بین زانوها و یکی در میان مچ‌های پا قرار دهید. ممکن است برای خرید بالش ویژه‌ای که بدن شما را در دوران بارداری حمایت می‌کند، اقدام کنید. ممکن است احساس کنید پرنده بزرگی هستید که یک لانه به شکل بالش را در اطراف خود دارید؛ اما در عین حال این بالش باعث همطرازی بدن در حین خوابیدن و جلوگیری از دردهای عضلانی و خستگی مفرط می‌شود.

 

درمان درد کمر در دوران بارداری

خبرهای خوبی نیز وجود دارد. احتمالاً، بجز در مواردی که قبل از دوران بارداری دچار دردهای مزمن در کمر باشید، درد کمر شما قبل از زایمان به‌تدریج کاهش می‌یابد. موارد زیادی وجود دارند که می‌توانید برای از بین بردن درد پایین کمر یا کمتر و ملایم‌تر کردن آن انجام دهید.

 

کمربند بارداری

بعضی از زنان از بریس‌های کمری حمایت کننده استفاده می‌کنند که به طور خاص برای زنان باردار طراحی شده است. درباره مناسب بودن این کمربند برای خود، از فیزیوتراپیست خود سوال بپرسید.

 

حرارت و سرما

اعمال گرما و سرما روی کمر ممکن است کمک کند. مراقب باشید که در دوران بارداری گرما را روی شکم خود اعمال نکنید. اگر به مشاوره بیشتری نیاز دارید لطفاً در این‌باره با فیزیوتراپیست، پزشک یا متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

 

وضعیت قرارگیری بدن خود را اصلاح کنید.

خمیده راه رفتن، ستون فقرات شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین در هنگام کار، نشستن یا خوابیدن، به قرار گرفتن در یک وضعیت مناسب نیاز دارید. به عنوان مثال؛ برای خوابیدن به پهلو قرار گرفته و بالشی را در میان زانوها قرار دهید تا فشار را از روی کمر شما بردارد. هنگام نشستن پشت میز یک حوله پیچیده شده را پشت کمر خود قرار دهید تا کمر را حمایت کند. پای خود را روی یک کرسی یا یک دست کتاب یا چهار پایه قرار دهید و صاف و در حالی که شانه‌ها را عقب نگه داشته‌اید، بنشینید. پوشیدن کمربند پشتیبان می‌تواند کمک کننده باشد. اگر هر یک از این موارد برای شما مفید باشد، فیزیوتراپیست شما بهترین کسی است که می‌تواند در این‌باره به شما مشاوره دهد.

 

تمرینات مبتنی بر یوگا یا پیلاتس

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست شما در ارزیابی و مدیریت درد کمر مربوط به دوران بارداری متخصص است. پس از ارزیابی دقیق، فیزیوتراپیست‌های بسیاری هستند که می‌توانند در زمینه درد کمر دوران بارداری به شما کمک کنند. در بیشتر موارد آنها می‌توانند در اصلاح وضعیت قرارگیری مفاصل و کنترل آن‌ها به شما کمک کنند.
فیزیوتراپیست شما با توجه به نیازها و مرحله‌ی بارداری شما، برنامه تخصصی خاصی طراحی خواهد کرد.

درمان فیزیوتراپی می‌تواند بسته به نیازهای خاص شما شامل موارد زیر باشد:

 • ماساژ
 • آمادگی مفاصل
 • چسب کینزیولوژی
 • گرما یا یخ
 • آمادگی مفاصل و تمرینات استحکامی
 • آموزش وضعیت قرارگیری بدن
 • دستورالعمل‌های پشتیبانی بارداری
 • تمرینات مبتنی بر یوگا یا پیلاتس

 

پیاده روی

ورزش کردن

تمرینات عمومی منظم، عضلات را تقویت کرده و انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد و این امر می‌تواند فشار روی ستون فقرات شما را کاهش دهد.
تمرینات ایمن برای اکثر زنان باردار عبارتند از:

 • پیاده روی
 • شنا
 • دوچرخه ثابت

بهتر است ورزش‌های قبل از حاملگی و برنامه ورزشی کنونی خود را با فیزیوتراپیست هماهنگ کنید.
فیزیوتراپیست می‌تواند بهترین تمرینات را با توجه به نیاز شما به تقویت کمر و شکم توصیه کند.

 


زمانی که باید در مورد کمر درد بارداری نگران شوید و احساس خطر کنید:

 • اگر درد کمر با وجود امتحان کردن استراتژی‌های فراوان برای بر طرف کردن آن همچنان ادامه یابد.
 • افزایش سطح درد که باعث ناراحتی شدید شما می‌شود.
 • اگر علائم دیگری مانند تب بالا، خونریزی واژینال یا احساس دردهای اولیه زایمان دارید.
 • احساس درد و سوزش در هنگام دفع ادرار
 • اگر مجبورید به طور مداوم داروهای مسکن درد مصرف کنید و با این حال مصرف آنچه که تجویز شده است، درد کمر شما را کاهش نمی‌دهد.

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

سلامت عمومی

نحوه آماد‌گی برای انجام ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی

موشن‌لب یا شبیه‌ساز ورزشی چیست؟

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم کیست آراکنوئید

همه چیز درباره کیست آراکنوئید

اطلاعات پزشکی

دیسک کمر و همه چیز درباره آن

دیسک کمر و همه چیز درباره آن

بارداری

علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند

۷ مورد از علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند!

سلامت عمومی

کمر درد

تمرین کششی روزانه برای کاهش کمر درد و درد عصب سیاتیک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *