سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونگی جلوگیری از اتلاف زمان

ممکن است بخواهید تعادل بهتری در کار و زندگی پیدا کنید، ورزش بیشتری داشته باشید و بیشتر در فعالیت های بعد از مدرسه فرزندانتان دخالت داشته باشید. هنگامی که می دانید که چه اهدافی دارید، می توانید آنها را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید و بر چگونه هماهنگی آنها با زندگی خود تمرکز کنید.

پیگیری کارها

پیگیری کارها

پیگیری کارها به مدت یک هفته یا بیشتر و توجه به اینکه کارهایی که همیشه انجام می دهید چقدر زمان می برند، مثل لباس شستن و اتو کردن، صبحانه خوردن، مرتب کردن تخت، میتواند کمک کننده باشد. اکثر افراد برای کارهای ساده ای مثل دوش گرفتن زمان زیادی برآورد میکنند و برای انجام وظایف بزرگتر، مانند نوشتن یک مقاله کوتاه، زمان مورد نیاز اندکی برآورد میکنند. اگر دقیقا بدانید چه مقدار زمان باید صرف کنید، ممکن است بتوانید آنها را بهتر مدیریت کنید.

 

اولویت بندی

اولویت بندی

اهداف را در ۴ گروه قرار دهید:

  • فوری و مهم
  • غیر فوری اما مهم
  • فوری اما غیر مهم
  • نه فوری و نه مهم

هدف این است که تا آنجا که ممکن است چند کار زیر “فوری و مهم” داشته باشید. این طور کارها زمانی که انباشته می شوند، باعث استرس می شوند. اگر زمان خود را خوب مدیریت کنید، احتمالا بیشتر وقت خود را صرف «کارهای غیر فوری، اما مهم» می کنید- این بدان معنی است که شما می توانید کارهای مفید تر انجام دهید و از احساس استرس در آینده جلوگیری کنید.

 

برنامه روزانه

برنامه روزانه داشته باشید.

هنگامی که فهمیدید چقدر طول می کشد کارها را انجام دهید و چه کارهایی مهم تر هستند، شروع به برنامه ریزی کنید. انعطاف پذیر باشید. آیا شما در اواخر بعد از ظهر یا صبح زود بیشتر کار انجام می دهید؟ آیا دوست دارید شبها را آزاد کنید تا آرامش داشته باشید؟ اگر زمان زیادی داشته باشید آیا بیشتر ترجیح میدهید به کارهای باغچه حیاط یا بیرون منزل بپردازید؟ در مورد آنچه که برای شما بهتر است، فکر کنید و نترسید که همه چیز را تغییر دهید.

 

کارهای سخت را اول انجام دهید

کارهای سخت را اول انجام دهید.

مارک تواین گفت: “اگر وظیفه ات این است که قورباغه ای را بخوری، بهتر است این کار را اول صبح انجام دهی. و اگر وظیفه ات این است که دو قورباغه بخوری، بهتر است که قورباغه بزرگتر را اول بخوری.” به عبارت دیگر، اگر شما کار دشواری برای انجام دادن دارید، آن را اول انجام دهید، بنابراین بقیه روز را نگران آن نیستید. حداقل این چیزی است که نویسنده کتاب معروف مدیریت زمان آن را درک کرده است. او این کتاب چنین نامگذاری کرده است ” قورباغه ات را قورت بده!”

 

کارهای خود را یادداشت کنید

کارهای خود را یادداشت کنید.

تهیه فهرست “کارها” ، امتحان شده و درست است. اما شما می توانید از ابزارهای دیگر نیز استفاده کنید – مهمترین چیز این است که آنها را در جایی بنویسید. هر چیزی را میتوانید برای پیگیری کارهایی که باید انجام دهید، استفاده کنید، فقط بهتر است از یک روش استفاده کنید و آن را هر کجا که می روید با خود همراه داشته باشید – به عنوان مثال روی تلفن همراه خود یادداشت داشته باشید. انواعی از اپلیکیشن ها یا تقویم ها هستند که احتمالا بر روی گوشی شما نصب شده اند.

 

آیا زمان شما ارزش دارد؟

آیا زمان شما ارزش دارد؟

اهداف بزرگ خود را به خاطر بسپارید و از خودتان بپرسید که آیا کاری که شما انجام می دهید، به شما کمک می کند تا به آن اهداف برسید. به عنوان مثال، آن ساعت اضافی که برای انجام کاری صرف کردید که هیچ کسی از شما نخواسته بود انجامش ندهید، بهتر بود در ورزشگاه یا کار با پیانو و یا بازی بیس بال کودک خود صرف می کردید.

 

تقلب نکنید

تقلب نکنید.

اگر یک جلسه کاری در ساعت ۹ صبح برنامه ریزی کرده اید، ۰۹:۱۷ صبح به سراغ آن نروید، حتی اگر به تنهایی کار می کنید. از دست دادن زمان شروع یک کار، باعث میشود احتمال از دست دادن کارهای دیگر نیز بیشتر شود. اگر اندکی انعطاف پذیری می خواهید، به خودتان اجازه انتخاب دهید – برای مثال پاسخ به ایمیل ها و یا بررسی مقالات، اما طوری با برنامه پیش بروید که گویی روی سنگ حک شده اند. اگر برنامه را امتحان کردید و متوجه شدید برای شما فایده ای ندارد، می توانید آن را تغییر دهید.

 

فقط برنامه را شروع کنید!

فقط برنامه را شروع کنید!

اگر احساس قوی در به به تعویق انداختن کارها دارید، راهی برای جلوگیری از آن پیدا کنید و حتی یک گام کوچک به جلو بردارید. پس از اندکی پیشرفت، احساس خوبی خواهید داشت و ممکن است به زودی خود در زندگی روزمره واقعی پیدا کنید. به همین دلیل نگرش شما اغلب از رفتار و نتایج شما بر می خیزد نه از چیزهای دیگر.

 

تمام زمان ها را به حساب آورید

تمام زمان ها را به حساب آورید.

قبل از اینکه جایی بخواهید بروید، ۱۵ دقیقه وقت آزاد دارید – زمانی برای مرور وب سایت ها و بررسی شبکه های اجتماعی، درست است؟ ممکن است از آنچه که در آن زمان می توانید انجام دهید متعجب شوید. چهار زمان ۱۵ دقیقه ای که در طول روز پخش می شوند یک ساعت از بهره وری محسوب میشوند. بعدا در مورد بی توجهی به این زمان ها احساس خوبی نخواهید داشت.

 

کامپیوتر می تواند کمک کند

کامپیوتر می تواند کمک کند.

تکنولوژی- وب سایت، ایمیل، سایت های شبکه های اجتماعی – می توانند ساعت ها حواس شما را پرت کنند. اما در عین حال میتوانند به شما کمک نیز کنند. به دنبال ابزارهایی برای کمک به پیگیری و برنامه ریزی وقت خود، یادآوری زمانی که نیاز دارید کاری را انجام دهید یا حتی بلاک کردن وبسایت هایی که فقط وقت شما را هدر میدهند و شما را وسوسه میکنند، باشید.

 

تعیین محدوده زمانی

تعیین محدوده زمانی

بدین معنی که زمان مجاز برای انجام وظایف را تعیین کنید. ممکن است آن را زودتر انجام دهید، اما اگر زودتر تمام نکردید، این تعیین محدوده کمک می کند تا شما بیش از اندازه روی یک کار متمرکز نشوید. هنگامی که محدوده زمانی تمام شد به سراغ کار بعدی بروید. اگر کاری فوری است یا باید بتوانید آن را سریع انجام دهید، آن را در اولویت قرار دهید. اگر ایمیلی برای شما فرستاده شده و از شما درخواستی شده است، فورا به آن پاسخ دهید و بعد سراغ کار بعدی بروید.

به تاخیر انداختن: اگر کاری بیشتر از زمانی که در حال حاضر دارید، وقت می برد، زمان دیگری را برای آن اختصاص دهید.

 

موقع ناهار استراحت کنید

موقع ناهار استراحت کنید.

ممکن است به نظر برسد کار کردن در طول ناهار، “موثر و کارآمد” باشد، اما می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به عنوان یک قاعده کلی، ۳۰ دقیقه دور بودن از کار به شما کمک خواهد کرد که بعد از ظهر بهتر کار کنید. اگر گرسنه نیستید، برای پیاده روی بیرون بروید و یا کمی حرکات کششی انجام دهید. شما به احتمال زیاد با انرژی و تمرکز بیشتر به کار باز خواهید گشت.

 

برنامه های خوبی برای خود بچینید

برنامه های خوبی برای خود بچینید.

بهترین چیز این است که زمان بیشتری برای چیزهایی که می خواهید انجام دهید داشته باشید. در طول هفته، کارهای سرگرم کننده، سالم و غیر کاری را در طول هفته در برنامه داشته باشید تا برنامه شما مثبت باشد و انگیزه ای برای ادامه دادن برنامه داشته باشید. این کارها شامل استراحت های کوتاه، خوردن تنقلات، تفریح، ورزش، حتی مرخصی – به خصوص هنگامی که کار مهمی را به انجام رسانده اید.

مقاله مرتبط: بهترین زمان برای انجام برخی از کارها

 

منابع

  • American Psychological Association: “Where do the hours go?”
  • NHS Choices: “Easy time-management tips.”
  • Brian Tracy: “Eat That Frog!”

منبع تصاویر

  • consulting.spc-intl
  • Thinkstock Photos

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

سلامت عمومی

سطح ایده آل قند خون

سطح ایده آل قند خون چه مقدار است؟

اطلاعات دارویی

نحوه عملکرد سولفات منیزیم

هرآنچه که باید درباره سولفات منیزیم بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *