سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

پوست بزرگ‌ترین و مشهودترین اندام بدن است اما با بسیاری از اندام‌های بدن تنها به یک دلیل ساده متفاوت است و آن این است که وقتی شما مشکلی را در پوست خود تجربه می‌کنید، این امر قابل ‌مشاهده است.
این مسئله منجر به ایجاد طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها برای کمک به حفظ سلامتی و زیبایی چهره شما می‌شود. آنالیز صورت یکی از این تکنیک‌ها است. این امر برگرفته از یک باور چینی کهن مبنی بر این است که پوست یک انسان بازتابی از سلامت درونی او است.
در سال‌های اخیر تکنیک‌های جدید آنالیز صورت ارائه ‌شده‌اند. این موارد بیش از آنکه متکی بر دانش سنتی باشند بر روی علم پوست‌شناسی متکی هستند. اما هنوز هم این باور وجود دارد که ایجاد لکه بر روی صورت نشانه یک مسئله حادتر است.
بنابراین آیا آنالیز صورت می‌تواند باعث شفافیت پوست شود؟ تحقیقات محدودی انجام‌ شده است.
در ادامه در مورد سه نوع مختلف آنالیز صورت و آنچه علم در مورد قابلیت آن‌ها در بهبود سلامت پوست شما ابراز می‌دارند خواهید آموخت.

آنالیز صورت

آنالیز صورت توسط چینی‌ها

آنالیز صورت در چین که یک عمل ۳ هزار ساله است با عنوان مین شیانگ نیز شناخته می‌شود و به‌طور تحت لفظی “خواندن صورت” ترجمه می‌شود. در این شیوه چهره به‌عنوان یک نقشه با بخش‌هایی که مرتبط با اندام‌های مختلف است، در نظر گرفته می‌شود.
زمانی که مشکلی در جسم به وجود می‌آید، پوست آن را از طریق بروز جوش‌ها، قرمزی یا خشکی نشان می‌دهد. محل قرارگیری این لکه‌ها بر روی صورت، اندامی که دچار مشکل شده است را مشخص می‌کند.
هیچ مبنای علمی واقعی برای آنالیز صورت توسط چینی‌ها وجود ندارد بلکه این امر مبتنی بر سال‌ها مشاهده و اعتقاد بر این است که انرژی کیو آی، در امتداد مسیرهای غیرقابل مشاهده در اندام‌ها جریان می‌یابد.
یک کار تحقیقاتی که در مجله طب سوزنی و مطالعات نصف‌النهار منتشر شده است نشان می‌دهد که این سیستم پنهان بر هر دو سیستم قلبی‌عروقی و عصبی تأثیر می‌گذارد. اما برخی از کارشناسان اصلاً به آن اعتقاد ندارند و ادعا می‌کنند که جوش‌ها به دلیل تعداد زیاد غدد تولیدکننده چربی در ناحیه صورت ظاهر می‌شوند.
بسیاری از مردم هنوز هم این عمل را انجام می‌دهند. اگر شما علاقه‌مند به امتحان کردن آن هستید، در اینجا مجموعه‌ای از آنچه پزشکان طب سنتی چینی (TCM) معتقدند هر ناحیه از صورت چه مشکلی را نشان می‌دهد آورده شده است.

پیشانی

ایجاد تغییر در پوست پیشانی به بروز مشکل در دستگاه گوارش مرتبط است. شرایطی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر می‌تواند با بروز جوش یا خطوط خود را نشان دهد. بنابراین رژیم غذایی نامناسب، کمبود خواب و افزایش استرس نیز می‌تواند از عوامل آن باشد.

شقیقه‌ها

این نواحی از صورت می‌توانند خود را از طریق آکنه نشان دهند. داروهایی که با بدن شما موافق نیستند نیز می‌توانند در اینجا تأثیر بگذارند.

ابروها

فضای بین ابروها مربوط به وضعیت کبد است. کبد نقش سم‌زدایی را ایفا می‌کند، بنابراین سموم ناشی از احساسات منفی یا رژیم غذایی بد می‌توانند برای این ناحیه از صورت مضر باشند.

چشم‌ها

زیر چشم با مایعات بدن مرتبط است. استرس یا کمبود آب می‌تواند منجر به پف چشم، ایجاد کیسه در زیر چشم یا حلقه‌های تیره شود.

بینی

بینی به دو قسمت تقسیم می‌شود. سمت چپ نشانه سمت چپ قلب و سمت راست مربوط به سمت راست است.
هرگونه انسداد مرتبط با قلب که به شکل قرمزی یا جوش‌های سرسیاه ظاهر می‌شود و چربی پوست یا جوش می‌تواند نشانه فشارخون یا مشکلات کلسترول باشد.

گونه‌ها

گونه‌ها به معده، طحال و دستگاه تنفسی مربوط می‌شوند. گونه‌های قرمز ممکن است نشانه التهاب معده باشد. وجود جوش می‌تواند مربوط به آلرژی یا مشکلات سینوس باشد.

دهان

دهان نمادی از معده و روده بزرگ است. وجود زخم‌ها در این قسمت ممکن است نشانه زخم معده یا رژیم غذایی خام‌خواری یا مصرف مواد غذایی سرد باشد که باعث می‌شود معده برای گرم کردن مواد غذایی، فعالیت بیش ‌از حد داشته باشد.

چانه

فک و چانه به سیستم هورمونی و تولیدمثل مرتبط هستند. جوش‌های موجود در این قسمت ممکن است مربوط به زمان قاعدگی یا احساس استرس باشد.

 

بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت مشاهده هر یک از مشکلات فوق، یک پزشک TCM احتمالاً توصیه می‌کند ویژگی‌های رژیم غذایی یا شیوه زندگی خود را تغییر دهید.
این توصیه می‌تواند مزایایی به همراه داشته باشد. اما اگر مطمئن نیستید که تمایل به استفاده از آن دارید یا خیر، با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید.

 

آنالیز صورت درماتولوژیک

آنالیز صورت درماتولوژیک

نسخه مدرن‌تر از روش سنتی آنالیز صورت، توسط برند مراقبت از پوست درماتولوژیک راه‌اندازی شد. این شیوه شامل تشخیص چینی همراه با دانش پوست شناسی می‌شود.مجدداً صورت به دو ناحیه تقسیم می‌شود و هر قسمت توسط یک متخصص آموزش‌دیده موردبررسی قرار می‌گیرد. ترکیب این تجزیه و تحلیل با پرسشنامه‌ای در مورد شیوه زندگی، به پزشک این امکان را می‌دهد تا تشخیص دهد که چرا فرد ممکن است دچار مشکلات پوستی شود و این مشکلات می‌تواند آکنه یا روزاسه و یا اگزما باشد.

ناحیه ۱ و ۳: پیشانی

وجود هرگونه مشکل در این قسمت بیانگر یک مسئله احتمالی در مثانه یا دستگاه گوارش است. وجود جوش می‌تواند به معنای رژیم غذایی نامناسب و کمبود آب باشد. (توجه داشته باشید که ارتباط بین رژیم و آکنه هنوز مشخص نیست چراکه منابع معتبری از سوی کارشناسان وجود ندارد).
احتقان یا گرفتگی منافذ پوست همچنین می‌تواند به علت استفاده از لوازم آرایشی یا مواد شوینده نامطلوب یا محصولاتی باشد که منافذ پوست را مسدود می‌کنند. حتی یک نام برای این وضعیت وجود دارد: آرایش آکنه.

ناحیه ۲: بین ابروها

وسط پیشانی شما به کبد شما مرتبط است. وجود جوش‌ها یا چرب بودن پوست در این قسمت حاکی از آن است که احتمالاً رژیم غذایی باید به‌طور اساسی تغییر کند.
خودداری از مصرف بیش ‌از حد الکل، غذاهای چرب و خوردن غذا در اواخر شب به همراه بررسی حساسیت غذایی به‌ویژه عدم تحمل لاکتوز توصیه می‌شود.

ناحیه ۴ و ۱۰: گوش‌ها

مشکلات کلیوی در این قسمت نمود پیدا می‌کند. به افرادی که گوش گرم دارند یعنی احساس داغی در گوش خود دارند توصیه می‌شود که میزان مصرف آب را بالا برده و مصرف کافئین، الکل یا نمک را کاهش دهند. سایر تحریکات ممکن است مربوط به استفاده از تلفن همراه یا آلرژی به جواهرات باشد.

ناحیه ۵ و ۹: گونه‌ها

در ارتباط با دستگاه تنفسی، کسانی که سیگار می‌کشند و یا آلرژی دارند ممکن است متوجه مویرگ‌های از بین رفته، فشارخون بالا یا احتقان عمومی شوند. اینها همچنین ممکن است نتیجه ترکیبات آرایشی حاوی کامدوژنیک، مشکلات دندان، لثه یا باکتری‌های موجود در تلفن‌های همراه باشد.
وجود باکتری‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل ایجادکننده آکنه هستند و مطالعات نشان می‌دهد شما باید به‌خصوص از بهداشت تلفن خود مطمئن باشید. این دستگاه‌ها تعداد زیادی از باکتری‌ها را در خود جای ‌داده‌اند که برخی از آنها می‌توانند باعث بیماری شوند.

ناحیه ۶ و ۸: چشم‌ها

وضعیت کلیه‌ها نیز با چشم‌ها مرتبط است. حلقه‌های تیره و پف چشم می‌تواند نشانه کم‌آبی یا رژیم نامتعادل باشد. آلرژی، جریان ضعیف لنفاوی و فشار به کلیه نیز می‌توانند عوامل دخیل در این خصوص باشند.

ناحیه ۷: بینی

از بین رفتن مویرگ‌ها در اطراف بینی شما می‌توانند یک علت ساده داشته باشند، که شامل فشار زیاد جوش‌ها یا محیط یا ژنتیک است. اما اگر بینی از حد معمول قرمزتر باشد، ممکن است نشانه فشارخون بالا باشد چراکه آن مرتبط با قلب است.

ناحیه ۱۲: لب فوقانی

فضای بالای لب شما با سیستم تولیدمثل مرتبط است. وجود رنگ‌دانه یا افزایش رشد مو در این قسمت می‌تواند نتیجه عدم تعادل هورمون‌ها باشد.
این‌ یک مبنای علمی دارد. تغییر سطح هورمون می‌تواند بر تولید ملانین تأثیر بگذارد و منجر به افزایش فشارخون شود. افزایش تولید هورمون‌هایی به نام آندروژن می‌تواند منجر به رشد ناخواسته مو شود – که با عنوان هیرسوتیسم نیز شناخته می‌شود.

ناحیه ۱۱ و ۱۳: خط فک

کار دندانپزشکی می‌تواند باعث ایجاد جوش در امتداد طرفین چانه شما شود. اما هورمون‌ها نیز می‌توانند باعث آن شوند زیرا این منطقه مرتبط با تخمدان‌ها است. در پی انجام یک کار تحقیقاتی در سال ۲۰۰۱ این نتیجه‌گیری به‌دست آمد که تقریباً نیمی از زنان قبل از قاعدگی دچار آن می‌شوند.
جوش‌های ایجاد شده در این قسمت همچنین می‌توانند تحت تأثیر عدم پاک کردن صحیح مواد آرایشی، وجود مواد تحریک‌کننده بسته شدن منافذ پوست به دلیل استفاده از مواد آرایشی و لمس مداوم آن ناحیه باشد.

ناحیه ۱۴: گردن

هنگامی‌که استرس را تجربه می‌کنید غدد فوق کلیوی شما هورمون‌هایی از جمله آدرنالین را آزاد می‌کنند. این امر می‌تواند به ایجاد قرمزی در ناحیه گردن و قفسه سینه شما منجر شود اما مشکلات پوستی در این قسمت می‌توانند نشانه تحریک ناشی از عطر یا آسیب آفتاب نیز باشند.

 

سپس چه اتفاقی می‌افتد؟

این‌که آیا شما در یک مشاوره مطابق با زندگی واقعی شرکت می‌کنید یا از برنامه درماتولوژیک استفاده می‌کنید، نتیجه نهایی یکسان است. به شما برنامه‌ای شخصی جهت مراقبت پوستی متشکل از محصولاتی با برند درماتولوژیک داده خواهد شد.
البته، هیچ اجباری برای خرید این موارد وجود ندارد و شما می‌توانید برای مشاوره به یک متخصص پوست دیگر مراجعه کنید.

آنالیز صورت دارای آکنه

آنالیز صورت دارای آکنه

در آنالیز صورتی که دارای آکنه است اعتقادات چینی‌ها رد می‌شود و آن بیشتر بر مبنای دلایل علمی وجود طولانی‌مدت آکنه‌ها متمرکز است. درحالی‌که تحقیقات کمی وجود دارد تا ثابت کند یک عامل خاص می‌تواند باعث ایجاد آکنه در یک قسمت خاص شود اما به دلیل شیوع آکنه، این روش محبوب‌تر شده است.
طبق اطلاعات موجود، بیش از ۵۰ میلیون نفر در هر سال مبتلا به آکنه می‌شوند. در حقیقت، اعتقاد بر این است که این شایع‌ترین مشکل پوستی است.در آنالیز صورت دارای آکنه اگر شما بررسی کنید که در چه قسمت‌هایی جوش‌ها ظاهر می‌شوند، شما می‌توانید عامل محرک را پیدا کنید. هنگامی‌که این عامل را بدانید، می‌توانید به جوش‌های خود پایان دهید.
در این تکنیک، دقیقاً مانند موارد دیگر، صورت به چند ناحیه تقسیم می‌شود که با موقعیت خاص پزشکی یا سبک زندگی مرتبط است. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است.

پیشانی

این بخش با استرس و رژیم غذایی مرتبط است. در اینجا درمان‌های خانگی برای جلوگیری از ایجاد آکنه یا درمان آن شامل خوردن بیشتر میوه و سبزی‌ها، اطمینان از خواب کافی و نوشیدن آب زیاد است.

خط رویش مو

این بخش به‌عنوان یک ناحیه جداگانه طبقه‌بندی‌ شده است. مشکلات مربوط به مو با ساختار مو یا محصولات آرایشی آن مرتبط است. این مشکل شامل مواد مسدودکننده منافذ است.
جوش‌های ناشی از محصولات مو به‌عنوان آکنه روغنی شناخته می‌شوند. برای برطرف کردن آن، متخصصان پوست تمیز کردن مضاعف پوست و استفاده از لوازم ‌آرایشی غیرکومودون ساز را توصیه می‌کنند.

ابروها

فضای بین ابروها نیز با رژیم غذایی مرتبط است. وجود جوش‌ها می‌تواند به دلیل مصرف زیاد الکل یا غذاهای چرب یا فرآوری شده ایجاد شود.

گونه‌ها

گونه‌های شما می‌توانند تحت تأثیر تأثیرات بیرونی مانند آلودگی هوا و باکتری‌های موجود در ملحفه روی بالش و تلفن‌های همراه قرار بگیرند. برای مقابله با این وضعیت، پوست را به‌طور کامل تمیز کرده و رو بالشی‌ها را مرتباً بشویید.
همچنین اعتقاد بر این است که رژیم غذایی نیز تأثیرگذار است. تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد تأیید می‌کند که مصرف مکرر قند می‌تواند ریسک ایجاد آکنه را بالا برد. بررسی اخیر پژوهش‌های بی‌شمار انجام ‌شده نیز ارتباط بین مصرف لبنیات و آکنه را نشان می‌دهند، اگرچه انجام تحقیقات بیشتری لازم است.

چانه

استنباط می‌شود که چانه و فک شما نمایی از وجود تعادل هورمونی در شماست. در دوران قاعدگی و بارداری، وجود هورمون‌های اضافی می‌توانند به ایجاد جوش‌ها منجر شوند.
وجود آکنه در امتداد خط فک همچنین می‌تواند نشانه سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باشد، چرا که در این شرایط مقادیر بیشتری هورمون‌های مردانه در بدن زنان تولید می‌شود.

 

پس ‌از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

مانند تکنیک‌های قبلی آنالیز صورت، متخصص زیبایی شما توصیه‌هایی مبنی بر تغییرات رژیم غذایی تا تنظیم سبک زندگی را به شما ارائه می‌دهد. استفاده از محصولات مراقبت از پوست نیز ممکن است توصیه شود.

 

مزایای مراجعه به متخصص پوست

مزایای مراجعه به متخصص پوست

اگر چه بسیاری از متخصصان زیبایی در تکنیک‌هایی مانند آنالیز صورت آموزش خواهند دید، اما یک متخصص پوست اغلب بهترین فرد برای مراجعه جهت درمان هرگونه مشکلی در پوست است.
این پزشکان قادر به تشخیص و درمان تمام مشکلات پوستی هستند. آنها نه تنها می‌توانند علت بروز هر مشکلی را شناسایی کنند، بلکه به شما بهترین راه حل را با توجه به نوع پوست و سبک زندگی‌تان توصیه می‌کنند. آنها می‌توانند به شما در یافتن روند مناسب مراقبت از پوستتان کمک کنند.

 

 

منابع

 • ۱۰ skincare habits that can worsen acne. (n.d.).
  aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/skin-care-habits-that-worsen-acne
 • Aksu AE, et al. (2012). Acne: Prevalence and relationship with dietary habits in Eskisehir, Turkey. DOI:
  ۱۰٫۱۱۱۱/j.1468-3083.2011.04329.x
 • Bacteria in acne. (2014).
  dermnetnz.org/topics/bacteria-in-acne/
 • Bhate K, et al. (2012). Epidemiology of acne vulgaris. DOI:
  ۱۰٫۱۱۱۱/bjd.12149
 • Campos M. (2019). Acne: What you need to know.
  health.harvard.edu/blog/acne-what-you-need-to-know-2019010315717
 • Hirsutism. (n.d.).
  britishskinfoundation.org.uk/hirsutism
 • Juhl C, et al. (2018). Dairy intake and acne vulgarise: A systematic review and meta-analysis of 78,529 children, adolescents, and young adults.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6115795/
 • Kõljalg S, et al. (2017). High level bacterial contamination of secondary school students’ mobile phones.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5466825/
 • Kucharska A, et al. (2016). Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
 • McCarthy P. (2007). The face reader: Discover anyone’s personality, compatibility, talents, and challenges through Chinese face reading. New York, NY: Dutton.
 • Moore C. (2016). Namaslay: Rock Your Yoga Practice, Tap Into Your Greatness, & Defy Your Limits. Las Vegas, NV: Victory Belt Publishing.
 • Sebum. (2014).
  dermnetnz.org/topics/sebum/
 • Skin conditions by the numbers. (n.d.).
  aad.org/media/stats/conditions/skin-conditions-by-the-numbers
 • Soh K. (2011). Current state of research on the primo-vascular system. DOI:
  ۱۰٫۱۰۰۷/۹۷۸-۱-۴۶۱۴-۰۶۰۱-۳_۵
 • Stefanov M, et al. (2013). The primo-vascular system as a new anatomical system. DOI:
  ۱۰٫۱۰۱۶/j.jams.2013.10.001
 • Stoll S, et al. (2001). The effect of the menstrual cycle on acne.
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11712049
 • Vodyanoy V, et al. (2015). Primo-vascular system as presented by Bong Han Kim. DOI:
  ۱۰٫۱۱۵۵/۲۰۱۵/۳۶۱۹۷۴
 • Why see a board-certified dermatologist? (n.d.).
  aad.org/public/find-a-dermatologist/why-see-a-board-certified-dermatologist
 • healthline

منبع تصاویر 

 • doctissimo
 • skinfitstudio
 • hellomagazine

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *