سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

از زیتون چه می دانید؟ خواص زیتون

زیتون میوه ای قوی و خوشمزه است که میتواند طیف وسیعی از فواید سلامتی که شامل توانایی محافظت در برابر بیماریهای قلبی، پیشگیری از پوکی استخوان، پیشگیری از سرطان های مختلف، کاهش جریان خون و آرتریت و بهبود هضم، می باشند، را در اختیار بدن انسان قرار دهد. زیتون ها به تسکین واکنش های آلرژیک کمک میکنند، گردش خون را بهبود می بخشند، عملکرد شناختی را تقویت میکنند، در برابر عفونت ها از بدن دفاع میکنند و به کاهش فشار خون کمک می کنند.

 

زیتون

زیتون چیست؟

زیتون ها (olives) میوه هایی هستند که معمولا در منطقه مدیترانه شرقی یافت می شوند و به لحاظ گیاه شناسی به عنوان Olea Europaea شناخته می شوند. کلمه “olive” در واقع از زبان های مختلف اروپایی گرفته شده است و در ادبیات و تاریخ امپراتوری ها و فرهنگ های بی شمار مدیترانه ای دیده می شود. اگر چه اکنون زیتون ها در سراسر جهان در دسترس هستند، مدیترانه منطقه ای است که این میوه در ابتدا مهم برشمرده شد، همچنین در مناطق شمالی عراق و ایران نیز برجسته شد. آنها هزاران سال است که به خاطر ارزش غذایی و فواید دارویی مورد استفاده قرار گرفته اند و این موارد استفاده به دوران باستان یونان و رم برمیگردند. روغن زيتون توجه زيادي را به خود جلب مي کند، زيرا در آشپزي بسيار کاربردي است و به خاطر داشتن شکل متمرکزی از مواد مغذي بيشتر از خود ميوه هاي زيتون، ارزشمند تلقی میشود.

گونه های زیادی از زیتون وجود دارند و بعضی از آنها ممکن است مولفه های مهم بیشتر یا کمتری داشته باشند که برای سلامتی شما مفید هستند. با این حال، تمام گونه های زیتون دارای عناصر خاصی هستند که موجب میشود در یک رژیم غذایی سالم غیر قابل جایگزین باشند. آنها بهترین گزینه برای افزودن به سالاد ها و ساندویچ ها یا افزودن به یک میان وعده شور و یا پیش غذا هستند. روغن آنها در دستور پخت های بی شماری استفاده می شود و درختان زیتون منابع استخراج روغن و چوب با کیفیت بالا برای ساخت و ساز هستند. اساسا هر قسمت از درخت زیتون مهم است و مردم در سراسر جهان هزاران سال است که برای آن ارزش قائل اند؛ قطعا همه مردم نمی توانند اشتباه کنند!

ارزش غذایی زیتون

فواید سلامتی و دارویی زیتون ها به طور عمده از مواد مغذی، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک از جمله آهن، فیبر، مس، ویتامین e ، ترکیبات فنولی، اسید اولئیک و انواع آنتی اکسیدان ها منشاء می گیرند. زیتون ها از شاخص گلیسمی پایین (GI) برخوردارند.

فواید سلامتی زیتون

اجازه دهید در مورد فواید سلامتی زیتون مفصل تر صحبت کنیم.

سلامت قلب

بهبود سلامت قلب

بیماری قلبی یکی از مرگبار ترین و گسترده ترین بیماری ها در سراسر جهان است. بنابراین افراد همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود سلامت قلب و پیشگیری از همه عواملی هستند که می توانند در آترواسکلروز، حملات قلبی، ایجاد پلاک، بیماری های قلبی عروقی، و سکته مغزی نقش داشته باشند. زیتون حاوی چربی تک غیر اشباع به نام اسید اولئیک است که با پیشگیری از بیماری های قلبی مرتبط است. اسید اولئیک در روغن زیتون وجود دارد و مسئول کاهش فشار خون است که باعث کاهش احتمال عوارض قلبی عروقی و فشار کلی بدن می شود.

 علاوه بر این، زیتون ها غنی از ترکیبات فنولی هستند که معمولا با پیشگیری از سرطان مرتبط هستند، همچنین به عنوان هدف اصلی در محافظت از قلب عمل میکنند. ترکیبات فنولیک مانند هیدروکسی تیروزول به عنوان ضد انعقاد برای رقیق کردن خون عمل می کنند، که باعث کاهش احتمال لخته شدن خون و انسداد خطرناک جریان خون میشود. به غیر از این، همان ترکیب فنولیک باعث کاهش فشار خون رگ و گشاد شدن رگ های خونی می شود، که فشار بر قلب را کاهش میدهد و جریان خون را در سراسر بدن به شیوه ای سالم افزایش می دهد. این امر عملکرد درست و اکسیژن رسانی به سیستم های مختلف بدن را تضمین می کند.

زیتون و درمان سرطان

پیشگیری از سرطان

رمز و راز پیرامون “درمان سرطان” امروزه به عنوان مشکلی بزرگ در جهان باقی مانده است. راه های متعددی برای درمان، کاهش یا حتی جلوگیری از ابتلا به سرطان وجود دارند. اول از همه، زیتون ها حاوی آنتوسیانین ها هستند که با پیشگیری از سرطان به عنوان یک آنتی اکسیدان و یک ماده ضد التهابی به طور مثبت مرتبط هستند. آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر رادیکال های آزاد که سلول های سالم را به سلول های سرطانی تبدیل می کنند، محافظت میکنند، بنابراین به همان نسبت که آنتی اکسیدان های بیشتری مصرف میکنید، می توانید بهترین راه برای محافظت از خودتان در اختیار بدن قرار دهید.

در مرحله دوم، زیتون دارای اسید اولئیک است که قبلا ذکر شد، اسید اولئیک گیرنده های خاص عامل رشد که باعث ایجاد سرطان پستان می شوند را سرکوب میکند. در نهایت، هیدروکسی تیروسول با پیشگیری از جهش DNA و رشد غیرطبیعی سلولی، برای سومین بار وارد بازی می شود. به عبارت دیگر، به عنوان نوع دوم آنتی اکسیدان عمل می کند. حتی پوست زیتون حاوی مواد مغذی است که با مرگ سلولی برنامه ریزی شده (آپوپتوز) در سلول های سرطانی روده مرتبط است.

رژیم غذایی

از دست دادن تراکم استخوانی پایینتر

افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای دارند، موارد کمتری از دست دادن استخوان و پوکی استخوان در بین آنها یافت می شود اما تنها توضیح قطعی این پدیده اخیرا کشف شده است. ترکیباتی که قبلا ذکر شد، هیدروکسی تیروسول و همچنین اولئوروپین، در مطالعات تحقیقاتی با افزایش میزان رسوب کلسیم و رشد استخوان که منجر به کاهش شدید پوکی استخوان میشود، به طور مثبتی مرتبط هستند. اگر در معرض دژنراسیون استخوانی هستید، یا اگر سابقه خانوادگی این بیماری را دارید، مقدار سالم زیتون یا روغن زیتون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

کاهش التهاب

ترکیبات مختلف موجود در زیتون نه تنها به عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی عمل میکنند بلکه به عنوان ضد التهاب نیز عمل می کنند. این ترکیبات باعث کاهش التهاب در بدن می شوند که شامل کاهش درد و تحریک در مفاصل، ماهیچه ها، تاندون ها و دیگر اندام ها می شود. به خصوص از لحاظ آرتریت، نقرس و سایر شرایط روحی، زیتون می تواند یک مزیت عمده باشد و درد مرتبط با این بیماری ها را کاهش می دهد.

سیستم گوارش

کمک به هضم

زیتون منبع سالمی از فیبر است که تقریبا ۲۰٪ از نیاز روزانه برای فیبر را تنها در یک فنجان فراهم می کند. محتوای فیبر بالا عملکرد خوب سیستم گوارش شما را تضمین می کند. فیبر حرکات دودی روده را تحریک می کند و حرکات روان روده را تضمین می کند. فیبر همچنین موجب می شود احساس سیری کنید، بنابراین گرلین، هورمون گرسنگی، آزاد نمی شود بنابراین پرخوری را می توانید کنترل کنید. فیبر نه تنها می تواند سلامت گوارشی و دستگاه گوارش را بهبود بخشد، بلکه می تواند باعث کاهش وزن شود. فیبر همچنین با تلاش برای از بین بردن کلسترول بیش از حد در خون، سلامت قلب را تقویت میکند.

درمان آلرژی ها

زیتون ها در رابطه با فعالیت های ضد التهابی خود، می توانند به کاهش شدت یا فراوانی واکنش های آلرژیک کمک کنند. برخی از اجزای زیتون با مسدود کردن مکان های گیرنده برای هیستامین که باعث واکنش آلرژیک میشوند، به عنوان آنتی هیستامین عمل می کنند. با افزودن زیتون به رژیم غذایی خود، میتوانید علائم آلرژی فصلی، و نیز واکنش های حساسیتی خاص را کاهش دهید. این جنبه قدرتمند و سودمند زیتون است که اغلب نادیده گرفته می شود.

گردش خونبهبود گردش خون

زیتون ها منبعی غنی از آهن و مس هستند، دو عنصر ضروری برای ایجاد گلبول های قرمز خون. بدون این دو ماده معدنی، تعداد گلبول های قرمز در بدن کاهش می یابد، و در نتیجه کم خونی ایجاد می شود. کم خونی با خستگی، ناراحتی معده، سردرد، نقص شناختی و کاهش کلی سلامت و عملکرد اندام های بدن مشخص می شود.

خواص ضد باکتریایی

اولئوروپین، یکی از اجزای شیمیایی ارزشمند زیتون، به عنوان یک عامل ضد میکروبی و ضد باکتری برای بدن نیز عمل می کند. خوردن مقدار زیادی زیتون، وجود این ماده شیمیایی که در برابر عفونت های باکتریایی هم داخلی و هم خارجی از بدن محافظت می کند، را افزایش میدهد.

زیتون و سدیم بالا

عوارض جانبی زیتون

زیتون به طور کلی یک خوراکی بسیار سالم است. با این حال، برخی از آلرژی های فصلی مرتبط با گرده درخت زیتون وجود دارند که گاهی اوقات به زیتون ها می رسند، بنابراین واکنش های آلرژیک چیزی نیستند که ناشناخته باشند.

همچنین، اسیدهای قوی و ترکیبات ارگانیک در زیتون و روغن زیتون را در نظر بگیرید. توصیه نمی شود که هنگام بارداری یا شیردهی زیاد زیتون بخورید، زیرا مطالعات ناکافی برای انتقال مواد از مادر به کودک انجام شده اند.

در نهایت، زیتون ها حاوی مقادیر زیاد سدیم هستند. اگر از فشار خون بالا یا اختلالات قلبی عروقی رنج می برید، به جای اینکه با سدیم بیشتر، وضعیت خود را تشدید کنید، باید مصرف زیتون را محدود کنید.

به غیر از این موارد، از خوردن زیتون در اشکال مختلف لذت ببرید و ببینید که چگونه می توانند برای شما احساس خوبی به ارمغان آورند.!

منابع

 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996900000727
 • https://quod.lib.umich.edu/d/did/did2222.0002.220/–olive-tree?rgn=main;view=fulltext
 • https://www.intechopen.com/books/olive-germplasm-the-olive-cultivation-table-olive-and-olive-oil-industry-in-italy/nutritional-and-sensory-quality-of-table-olives
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ejlt.200390046/abstract
 • http://www.pnas.org/content/105/37/13811.short
 • https://doi.org/10.1017/S0007114508061539
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19219997
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299911004134
 • https://doi.org/10.1079/BJN20041181
 • http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02562224?LI=true
 • http://annonc.oxfordjournals.org/content/16/3/359.short
 • http://jn.nutrition.org/content/136/10/2553.short
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19079898
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14988435
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20209466
 • http://dx.doi.org/10.1016/j.atherosclerosis.2006.01.011
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002822300004168
 • http://www.cabdirect.org/abstracts/20103127020.html;jsessionid=6EF5E6CD6F77B0D09BF3FE418D982EAE
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814607005079
 • http://aem.asm.org/content/26/5/777.short
 • https://link.springer.com/article/10.1007/BF02863092

منبع تصاویر 

 • olivenews
 • acropolisoliveoil
 • saomaicenter
 • tovima
 • mnn
 • viverbemsj
 • dakwatuna

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. sara گفت:

  مرسی عالی بود