سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

جینسینگ چیست؟ خواص جینسینگ

از مهمترین خواص جینسینگ ، تحریک مغز، کم کردن استرس، جلوگیری از پیری، افزايش قوای جنسی، کمک به کاهش وزن، کنترل دیابت، تسکین درد قاعدگی، تقویت سلامت مو و حفاظت از پوست می باشد.

 

جینسنگ

جینسینگ چیست؟

جینسینگ، اصطلاحی با دامنه وسیع است که دوازده گونه گیاهی از سرده پاناکس را در بر می گیرد. این گیاه ریشه های گوشتی (منبع اصلی مواد مغذی ) بزرگی دارد که در آمریکای شمالی و مناطق خنک تر آسیا دیده می شود. اما بدلیل تقاضای جهانی ، این گیاه به سراسر جهان صادر می شود. جینسینگ انواع مختلفی دارد،برخی ريشه های چوبی و برخی گوشتی دارند. ریشه بخش اصلی گیاه است که خاصیت دارویی دارد و می توان آن را بشکل خشک، درسته یا خرد شده خرید.از برگهای جینسینگ بصورت محدودتری استفاده می شود. خیلی از توزیع کنندگان گیاهان دیگر را بجای خانواده جینسینگ می فروشند، بنابرين همیشه دقت کنید که ترکیب جینسینگ شما از چه گیاهی گرفته شده است.

ریشه جینسنگ، را می توان به تنهايي خورد یا از طریق مکمل ها،نوشیدنی های انرژي زا،چای و يا به شکل های دیگر مصرف کرد. چای جینسینگ یکی از شناخته شده ترین نوشیدنی هاست.شاید این گیاه بخاطر خواص انطباق دهنده آن، یعنی تطبيق دادن بدن با شرایط استرس زا معروف شده باشد. جینسینگ، متابولیسم و سیستم ایمنی را انعطاف پذیر تر می سازد. بهمين دليل در فرهنگ های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است.

 

خواص جینسنگ

خواص جینسینگ

جینسینگ، خواص زیادی برای سلامتی دارد. در اینجا دقیق تر به برخی از این خواص می پردازیم.

کنترل دیابت

تحقیقات گسترده ای در زمینه کنترل و پیشگیری از دیابت وجود دارد، اما یکی از درمان های امیدوار کننده گیاهی برای این بیماری شایع در سال های اخیر، مصرف این گیاه است. جینسینگ بنظر می رسد که سطح شکر را پایین می آورد. با تنظیم دریافت و جذب گلوکز، جینسینگ بدن را از افت و خیز ناگهانی شکر خون که منجر به بیماری دیابت می گردد، مصون می سازد.

پیشگیری از پیری زودرس

در سراسر دنیا، جینسینگ علائم پیری را کم می کند. دراصل از این گیاه بعنوان آنتی اکسیدان استفاده می شود که از تاثیرات منفی رادیکالهای آزاد بدن جلوگیری می کند. رادیکالهای آزاد محصولات جانبی متابولیسم سلولی اند که سلول های سالم را نابود می کنند. آنتی اکسیدان هايي که در جینسینگ وجود دارند از بیماری های مزمنی مانند بیماری قلبی و برخی از انواع سرطان جلوگيري می کند. علاوه بر این با جلوگيري از شکل گیری مالتول، ارتباط دارد. مالتول ماده سمی خطرناکی است که بدن می سازد و موجب وخیم شدن بیماری می شود.

 

تقویت ذهن

تقویت ذهن

هر فردی از دانشجو گرفته تا سالمند برای تقویت ذهن رو به جینسینگ می آورند. استفاده از جینسنگ، نه تنها قدرت تمرکز ذهن را بالا می برد، بلکه موجب تحریک فعالیت نورون های عصبی می شود. تحریک فعالیت نورون ها در سنین بالا به سختی انجام می شود. فعالیت آنتی اکسیدان در جهت جلوگیری از تجمع پلاک ها و رادیکالهای مغز از بروز زوال عقل،آلزايمر و دیگر ناهنجاری های ذهنی جلوگیری می کند.

کاهش وزن

ترکیبات شیمیایی قدرتمند جینسینگ تاثیرات متعددی از جمله سرکوب اشتها دارد.مصرف جینسنگ، بصورت خشک یا پودر شده هورمون گرسنگی را از ایجاد اشتها سرکوب می کند و بدین ترتیب به افراد در پرهیز از خوردن تنقلات ناسالم در میان وعده و در نتیجه کاهش وزن کمک می کند.

تقویت قوای جنسی

یکی از رایج ترین کاربردهای جینسینگ، در گذشته استفاده از آن برای تحریک میل جنسی بوده است. باورها بر این بوده که پودر جینسینگ موجب تقویت میل و عملکرد جنسی مردان می شود. امروزه از جینسینگ برای درمان طبیعی اختلال نعوظ مردان استفاده می شود.

 

درمان دردهاي قاعدگی

درمان دردهاي قاعدگی

از خاصیت تسکین دهندگی و ضد التهاب جینسینگ، برای زنانی که از درد و گرفتگی شدید قاعدگی رنج می برند، استفاده می شود. همچنين به کاهش نوسانات خلق و خوی دوره قاعدگی و تغییرات مربوط به یایستگی در زنان میان سال کمک می کند.

تقویت سلامت مو

یکی از کربوهیدرات های موجود در جینسینگ با جلوگيري از آلوپسی و کچلی در مردان ارتباط مستقیمی دارد. زدن ضماد جینسینگ و یا خوردن آن می تواند به سلامت بستر فولیکول مو،جلوگیری از شوره سر و کم شدن ریزش مو کمک کند.

سلامت پوست

با به جریان انداختن خون در بدن، مخصوصا در سلول های پوست، پوست جوان ترو شاداب تر می گردد. این موضوع جزو خاصیت ضد پیری پوست محسوب می شود. اما لازم به ذکر است که جینسینگ با سم زدایی پوست بعنوان بزرگترین ارگان مسئول ایمنی بدن نیز ارتباط دارد.

 

جلوگیری از سرطان روده بزرگ

جلوگیری از سرطان روده بزرگ

براساس تحقیقات وسيعي که درمورد سرطان در حال انجام است، امیدوار کننده ترین ناحیه ای که جینسینگ می تواند اثر بخش باشد،روده بزرگ است. نتایج تحقيقات رابطه مستقیم کاهش شیوع سرطان روده بزرگ را با مصرف منظم جینسینگ در رژیم غذایی نشان می دهد. تحقیقات اولیه بر روی دیگر سرطان ها،حاکی از خاصیت ضد توموری جینسینگ است، اما این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و هنوز خواص واقعی جینسینگ برای درمان سرطان اثبات نگردیده است.

کاهش استرس

جینسینگ، به طرق مختلف بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد. این گیاه متابولیسم و سطح انرژی را بالا می برد و در پی آن استرس و اضطراب بدن کاهش می یابد. مهم تر از آن ماده تطبيق دهنده موجود در جینسینگ سطح هورموني را تغيير می دهد که خود میزان هورمون های استرس زا را کم می کند و بدن را به حالت تعادلی می رساند.

 

احتیاط

احتیاط

جینسینگ، ادویه قوی بشمار می رود و ممکن است منجر به واکنش های منفی مانند معده درد،سردرد، بد خوابی و آلرژی در بدن شود. با اینکه معمولا عوارض جانبی قوی ندارد اماباید قبل از افزودن آن به رژيم غذایی با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

منابع

 • http://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-73739-8_91
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/037887419290057X
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0939475305000839
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1745-7254.2005.00034.x/abstract
 • https://metapress.com/
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/eat.10159/abstract
 • http://europepmc.org/abstract/med/8750052
 • http://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/366162
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874111005861
 • https://books.google.com/books?id=O1jDyr1EkhEC
 • http://www.worldscientific.com/doi/abs/10.1142/S0192415X08006545
 • https://www.jstage.jst.go.jp/article/jphs/95/2/95_2_158/_article

منبع تصاویر 

 • hmfstaffingsolutions
 • benworl
 • elytis-hospital
 • heandshefitness
 • organicfacts
 • ۷۸٫media.tumblr

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *