سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آشنایی با گزش حشرات

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال روزهای تعطیل در داخل تقویم میگردید تا برای گردش و سفر برنامه ریزی کنید، حتما این مقاله از راستینه را بخوانید چرا که ممکن است مجبور شوید به جای لذت بردن از مناظر و طبیعت به درمان و تسکین گزیدگی ناشی از نیش حشرات بپردازید. این مقاله به شما خواهد گفت دچار چه نوع گزشی شده اید و همچنین علائم و عوارض و چگونگی درمان آنرا توضیح می دهد.

تشخیص گزش حشرات 

 

انواع ساس و کنه

انواع ساس و کنه

بسیاری از حشرات، از جمله عنکبوت، چیگر (نوعی حشره شبیه کنه)، زنبور عسل و شپش فرصتی برای مکث به ما میدهند. اما برخی دیگر مانند کنه، به معنای واقعی کلمه در زیر پوست ما مخفی میشوند. اگر میخواهید از بیرون رفتن لذت ببرید، مراقب کنه و ساس باشید، آنها می توانند زمانی که روی چمن یا زمین نشسته اید به شما بچسبند. انواع ساس و کنه همیشه حامل بیماری هستند، و اکثرا گزش های آنها جدی نیستند. اما می توانند بیماری هایی از جمله: بیماری لایم و تب منقوط کوه های راکی را به شما منتقل کنند.

 

گزش ساس و کنه

گزش ساس و کنه

هنگامی که ساس و کنه به پوست شما میچسبند، و اغلب به سمت قسمت های مرطوب و گرم بدن مثل کشاله ران و زیر بغل حرکت میکنند، از خون شما تغذیه میکنند و هر گونه بیماری را انتقال میدهند. گزش کنه می تواند آغاز گر واکنش های آلرژیک نیز باشد. اگر کنه یا ساس روی پوست خود دارید، مهم است که آن را به درستی از بین ببرید. برای جلوگیری از گزش کنه، دست ها، پاها، و سر خود را هنگام خروج از منزل بپوشانید. از دفع کنه حاوی DEET (دی اتیل تولامید) روی پوست یا لباس، و یا محصولاتی حاوی پرمترین بر روی لباس خود استفاده کنید. پس از گذراندن وقت خود در مناطق پوشیده از چمن و یا پوشیده شده از درخت پوست خود را بررسی کنید تا کنه یا ساس روی پوست شما نباشد.

 

بیماری لایم

بیماری لایم

در ایالات متحده، کنه غربی با پاهای سیاه و کنه کوهی می توانند حامل باکتری بیماری لایم باشند. کنه آلوده معمولا تا زمانی که حداقل ۳۶ ساعت به بدن فرد متصل نباشد، بیماری را پخش نمیکند. نشانه اول عفونت است که اغلب جوش های پوستی دایره ای شکل است. علائم اولیه ممکن است شامل تب، سردرد و خستگی باشند. بیماری لایم درمان نشده ممکن است به سایر نقاط بدن، از جمله عضلات، مفاصل، قلب، و سیستم عصبی گسترش یابد. در بیشتر موارد بیماری لایم می تواند به وسیله آنتی بیوتیک با موفقیت درمان شود.

 

عنکبوت بیوه سیاه

عنکبوت بیوه سیاه: سمی!

ستون های چوبی و کنده های درخت محل پنهان شدن بیوه سیاه سمی هستند. این عنکبوت پاهای بلند و رنگ سیاه براق، با شکلی شبیه ساعت شنی به رنگ نارنجی، قرمز و یا زرد مشخص در سطح زیرین خود، دارد. این عنکبوت ها تقریبا ۱/۳ اینچ عرض و با در نظر گرفتن پاهای بلندشان، ۱٫۵ اینچ طول دارند.

 

گزش عنکبوت بیوه سیاه

گزش عنکبوت بیوه سیاه

گزش عنکبوت بیوه سیاه میتواند باعث دردی شود که در منطقه نیش تیر بکشد، اما ممکن است گزش آنها بدون درد نیز باشد. به دنبال یک یا دو علامت نیش قرمز، قرمزی، حساسیت به لمس، و برآمدگی در محل گزش باشید. پس از گزش به زودی ممکن است گرفتگی شدید عضلات، تهوع، استفراغ، تشنج، و افزایش فشار خون رخ دهند. فورا مراقبت های پزشکی دریافت کنید. داروی ضد سم موجود است. در صورت امکان، برای شناسایی مثبت، عنکبوت را با خود ببرید.

 

عنکبوت های منزوی قهوه ای

عنکبوت های منزوی قهوه ای میتوانند گزش زننده ای داشته باشند.

در ایالات غرب میانه و جنوب، در اتاق های زیرشیروانی و پستوها این عنکبوت ها یافت خواهند شد. این عنکبوت ها از رنگ قهوه ای مایل به زرد تا قهوه ای تیره متغیرند و پاهای تیره تر دارند. زهر آنها سمی است و نیش آنها گاهی اوقات می تواند زخم های جدی و عفونت ایجاد کند. با این حال، شما حتی ممکن است نیش آنها را تا مدتی احساس نکنید.

 

گزش عنکبوت منزوی قهوه ای

گزش عنکبوت منزوی قهوه ای

هنگامی که این عنکبوت نیش میزند، اغلب بدون درد است و پس از گزش پوست ممکن است قرمز شود، تاول بزند، و دردناک شود. گاهی اوقات زخم ایجاد میشود. این نیش ها در موارد بسیار نادر می توانند کشنده باشند. در صورتی که از این نوع عنکبوت گزیده شدید، تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید. در صورت امکان، برای شناسایی مثبت، عنکبوت را با خود ببرید.

 

شپش سر

شپش سر: خارش!

مو جایی است که شپش در آنجا یافت خواهد شد. آنها دوست دارند در ناحیه گردن در پوست سر و پشت گوش پنهان شوند. اگر در موهای خود شپش دارید، به احتمال زیاد آن را از استفاده مشترک کلاه، برس مو، و یا مورد دیگر با کسی که شپش داشته است، گرفته اید. شپش میتواند باعث خارش شود، اما خاراندن می تواند به عفونت منجر شود. در موارد شدید، موها ممکن است بریزند.

 

درمان شپش سر

درمان شپش سر

برای کشتن شپش و تخم های آن (تحت عنوان نیت)، از لوسیون، کرم ها، و یا شامپوهایی که به طور ویژه برای شپش طراحی شده اند، استفاده کنید، آنها را میتوانید بدون نسخه و یا طبق تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کنید. به منظور جلوگیری از گسترش شپش لباس، ملافه، و برس ها را در آب گرم بشویید و در خشک کن داغ خشک و تمیز کنید. تمام اعضای خانواده را بررسی کنید، و هر کس که نیت یا شپش داشت، درمان کنید.

 

کک

کک تنها برای حیوانات خانگی نیست

کک ها حشرات کوچک، بدون بال و چالاکی هستند که از خون میزبان تغذیه میکنند و تنها حیوانات خانگی را نیش نمیزنند. آنها از خون انسان نیز تغذیه میکنند.

 

گزش کک

گزش کک

برخی افراد به نیش کک بسیار حساس هستند، اما خاراندن می تواند موجب زخم یا عفونت شود. بهترین راه خلاصی از شر کک ها در حیوانات خانگی و منزل است. حیوانات خانگی را از تخت خود دور کنید و حتما روزانه فرش ها را جارو برقی بکشید. حشره کش را طبق دستورالعمل در مناطق آلوده اسپری کنید. در نظر بگیرید از یک حشره کش مورد تایید دامپزشکی برای حیوان خانگی خود استفاده کنید.

 

انواع زنبور عسل

زنبور عسل، زنبور معمولی، زنبور سرخ، زنبور زرد

زمانی که انواع خاصی از زنبور عسل نیش میزنند، نیش خود را از دست میدهند و می میرند. اما زنبور معمولی، زنبور سرخ و یا زنبور زرد می توانند چندین بار نیش بزنند زیرا نیش خود را از دست نمیدهند. این نیش ها می توانند واکنش های جدی در افرادی که به آنها حساسیت دارند ایجاد کنند.

 

گزش انواع زنبور عسل

گزش زنبور عسل، زنبور معمولی، زنبور سرخ، زنبور زرد

اگر واکنش آلرژیک ندارید، به سادگی نیش را خارج کنید، محل گزش را تمیز کنید، از یخ استفاده کنید، برای تسکین خارش آنتی هیستامین خوراکی مصرف کنید، و برای تسکین درد از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. در صورتی که واکنش شدید آنافیلاکتیک دارید، اگر انژکتور خودکار اپی نفرین دارید، از آن استفاده کنید. با اورژانس تماس بگیرید. دراز بکشید و با دقت بدون فشار به کیسه زهر، نیش را خارج کنید.

 

مورچه های آتشین

مورچه های آتشین

مورچه های آتشین بسیار شبیه مورچه های عادی هستند و در اکثر ایالت های جنوبی در امریکا یافت می شوند. آنها کپه های بزرگی در دشت ها ایجاد میکنند و زمانی که ناراحت میشوند تهاجمی میشوند. در طول حمله، مورچه آتشین با فک خود به پوست میچسبد و سپس از شکم خود نیش میزند. این مورچه ممکن است چندین بار زهر را وارد بدن کند.

 

گزش مورچه آتشین

گزش مورچه آتشین

نیش مورچه آتشین معمولا باعث زخم های قرمزی میشود که میسوزند و خارش دارند. زخم های دردناک و پر از عفونت نیز می توانند ایجاد شوند. کمپرس سرد، مسکن های درد، و آنتی هیستامین ها می توانند به تسکین ناراحتی کمک کنند. تعداد زیادی از نیش ها ممکن است موجب واکنش های آلرژیک سمی یا شدید تهدید کننده برای زندگی شوند. در صورت نیاز فورا با مراقبت های اورژانس تماس بگیرید.

 

چیگر

چیگر (نوعی عنکبوت شبیه کنه): خارش!

برخلاف باور عموم، چیگر ها جزو حشرات نیستند. آنها از خانواده عنکبوتیان هستند. به طور خاص، چیگر شکل نوزاد (یا لارو) از خانواده ای از کرم های ریز تحت عنوان Trombiculidae می باشد. آنها در زمان نوزادی تنها از انسان تغذیه میکنند. گزش آنها بدون درد است، اما زخم های ناشی از گزش آنها بسیار خارش دار هستند. خارش معمولا یک تا دو روز پس از گزش به اوج خود میرسد.

 

گزش چیگر

گزش چیگر

چیگر پس از چند روز از اینکه به پوست متصل میشود، می افتد و تاول، قرمز خارش دار باقی می ماند. محصولات بدون نسخه می توانند به تسکین خارش کمک کنند. اگر پوست آلوده به نظر میرسد یا تاول به نظر می رسد در حال گسترش است به پزشک مراجعه کنید.

 

گال ها

گال ها: آفات پنهان

وقتی کرم های ریز گال به پوست راه می یابند، می توانند موجب مشکل پوستی بزرگی شوند. این کرم های ریز از طریق تماس پوستی با فرد آلوده یا با استفاده مشترک از حوله، ملافه، و اشیاء دیگر گسترش می یابد.

 

درمان گال

درمان گال

خارش شدید و زخم های پوستی تا چند هفته پس از وارد شدن این کرم های ریز به پوست، ظاهر نمیشوند. خارش بسیار شدید است و معمولا در شب بدتر میشود. این بثورات معمولا در اطراف انگشتان، مچ دست، آرنج، اندام تناسلی و باسن دیده میشوند. برای رهایی از آنها به تجویز لوسیون یا قرص نیاز دارید. تمام لباس ها، حوله ها و ملافه ها را در آب گرم بشویید و در خشک کن خشک و تمیز کنید.

 

ساس

ساس

این حشرات کوچک تمایل دارند در رختخواب پنهان شوند. آنها اغلب در هتل ها، پناهگاه ها و مجتمع های آپارتمانی پیدا میشوند و می توانند از طریق چمدان، حیوان خانگی، و سایر لوازم به خانه شما راه یابند.

 

گزش ساس

گزش ساس

گزش این حشرات خارش و قرمزی بر روی پوست، معمولا در بازوها یا شانه ها را به جای میگذارد. علاوه بر آزار و اذیتی که دارد، ممکن است به خاطر خاراندن موجب گسترش عفونت شود. اگر واکنش های آلرژیک پوستی دارید، از کرم های حاوی کورتیکواستروئیدها و آنتی هیستامین خوراکی استفاده کنی و به پزشک مراجعه کنید.

 

کرم پروانه سمی

کرم پروانه سمی puss

سمی ترین کرم پروانه در ایالات متحده، کرم پروانه puss است که می تواند در ایالت های جنوبی یافت شود در محل هایی که در سایه درختانی همچون نارون، بلوط، و چنار زندگی میکند. این سم در برآمدگی توخالی در میان موها پنهان است.

 

گزش کرم پروانه سمی

گزش کرم پروانه سمی puss

هنگامی که این کرم پروانه سمی شما را نیش میزند، ممکن است موجی از درد شدید، بثورات پوستی، تب، استفراغ، و گرفتگی عضلانی به سراغ شما بیایند. نیش شکسته شده را با استفاده از نوار سلفون و یا لایه بردار تجاری صورت بردارید و با پزشک خود تماس بگیرید.

 

عقرب

عقرب: مرگبار!

همه عقرب ها سمی نیستند، اما آنهایی که سمی هستند، می توانند کشنده باشند. عقرب ها عمدتا در ایالات جنوبی و غربی یافت میشوند. علائم گزش شامل درد، تورم، خارش، استفراغ، افزایش تعریق، و مشکلات بینایی می باشند. فرد باید بلافاصله تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

 

سگ مگس

سگ مگس (مگس سگ): دردناک

این مگس های گزنده در تالاب ها، جنگل ها، و دیگر محیط های مرطوب زندگی می کنند. محل این گزش های دردناک را تمیز نگه دارید و برای جلوگیری از عفونت از خاراندن محل گزش اجتناب کنید. برخی از انواع سگ مگس، تولارمی را گسترش میدهند، نوعی بیماری باکتریایی عفونی که نیاز به مراقب پزشکی دارد. دفع حشرات و لباس های محافظ به جلوگیری از نیش های سگ مگس کمک میکنند.

 

پشه

پشه: بیش از حد تحریک کننده!

پشه ها تنها آزار دهنده نیستند، خاراندن محل نیش می تواند عفونت پوستی ایجاد کند. همچنین، پشه ها می توانند حامل ویروس نیل غربی، ویروس تب دانگ، و سایر بیماری ها باشند. برای محافظت خود از پشه ها، از مواد دافع حشرات استفاده کنید و زمانی که از منزل خارج میشوید، خود را بپوشانید. از محافظ پنجره استفاده کنید، و از شر آب های راکد در حیاط خود خلاص شوید.

 

مگس

مگس: کثیف، کُرکین!

مگس حشره ای کثیف است که بیش از یک میلیون باکتری را در بدن خود حمل میکند. این حشره می تواند عفونت های روده را از طریق مواد غذایی آلوده گسترش دهد. برای کنترل مگس ها، مواد غذایی و زباله را در ظروف در بسته نگه دارید و از محافظ پنجره در خانه خود استفاده کنید.

 

سوسک

سوسک: زشت و بدترکیب

آنها فقط زشت نیستند. سوسک حامل بیماری هایی مانند سالمونلا نیز می باشد. آنها می توانند موجب واکنش های آلرژیک و آسم شوند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، رهایی از شر سوسک ها می تواند دشوار باشد. استفاده از آفت کش ها (یا دافع حشرات)، تمیز نگه داشتن آشپزخانه، تعمیر ترک و سوراخ در کف و دیوارها میتوانند کمک کننده باشند.

مقاله مرتبط : از حشره دراکولا چه می دانید؟ مقابله و درمان

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • University of Kentucky College of Agriculture, “Horse Flies and Deer Flies.”
 • WebMD
 • KidsHealth.Org, “”Bug Bites and Stings.”

منبع تصاویر 

 • ۱)   Scott Camazine / Photo Researchers, Inc
 • (۲)   ©۲۰۰۷ Interactive Medical Media LLC. All rights reserved.
 • (۳)   Photo courtesy of CDC
 • (۴)   Photo courtesy of CDC
 • (۵)   Photo courtesy of David O’Connor
 • (۶)   Photo courtesy of Vickie Rauh
 • (۷)   Photo courtesy of CDC
 • (۸)   A. Muraawski / National Geographic / Getty Images
 • (۹)   ©۲۰۰۷ Interactive Medical Media LLC. All rights reserved.
 • (۱۰) Andy Crawford / Dorling Kindersley / Getty Images
 • (۱۱) ©۲۰۰۷ Interactive Medical Media LLC. All rights reserved.
 • (۱۲) Eric Delmar / iStockphoto
 • (۱۳) Courtesy of JK Keller
 • (۱۴) James H. Robinson / Photo Researchers, Inc.
 • (۱۵) ©۲۰۰۷ Matt Odom
 • (۱۶) Dennis Kunkel Microscopy, Inc / Phototake — All rights reserved.
 • (۱۷) Photo courtesy of Ryan Archer
 • (۱۸) Credit: Eye of Science / Photo Researchers, Inc
 • (۱۹) ©۲۰۰۷ Interactive Medical Media LLC. All rights reserved.
 • (۲۰) Photo courtesy of CDC
 • (۲۱) Photo courtesy of Phil Pellitteri, University of Wisconsin
 • (۲۲) Photo courtesy of CDC
 • (۲۳) Photo courtesy of Armed Forces Pest Management Board
 • (۲۴) Warren Brooks / iStockphoto
 • (۲۵) Bryan Reynolds / Science Faction / Getty Images
 • (۲۶) Photo courtesy of CDC
 • (۲۷) Konrad Wothe / Minden Pictures / Getty Images
 • (۲۸) Photo courtesy of Jinah Ibraheem

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *