سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آسیب های زانو

مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است و از نظر آسیب پذیری مستعدترین آنها به شمار می آید . استخوانهای اصلی تشکیل دهنده ی مفصل ، رباط ها و عضلات اطراف آن از آسیب دیدگی محافظت می کنند .

 

آسیب های زانو

آسیب های زانو به چند دسته تقسیم می شوند ؟

مفصل زانو از انتهای تحتانی استخوان ران و انتهای فوقانی استخوان بزرگتر ساق پا که درشت نی نام دارد تشکیل می شود . انتهای هر یک از این استخوان ها از سطوح مفصلی و صاف ساخته شده است که با یکدیگر یک مفصل لولایی را تشکیل می دهند و به وسیله ی رباط ها و عضلات قوی متصل به اطراف زانو در کنار هم نگه داشته می شوند .کاسه زانو قسمتی از مفصل زانوست و شامل استخوان کشکک است که زردپی عضله ی چهارسر رانی از روی آن می گذرد . کاسه ی زانو یک محافظ استخوانی ایجاد می کند که جلوی مفصل زانو را می پوشاند . در داخل مفصل دو قطعه غضروف لیفی نیمه هلالی به شکل نیمکره ماه قرار دارند که به سر فوقانی استخوان درشت نی متصل هستند . این غضروفها انتشار مایع مفصلی را بر روی سطح مفصلی تسهیل می کنند و هرگونه بی نظمی در سطح مفصلی را برطرف می کنند . با وجود اینکه غضروفهای مزبور به استخوان درشت نی متصلند ، اما عملا با استخوان ران حرکت می کنند ، به این دلیل در اغلب موارد آسیب می بینند . به عنوان مثال وقتی که زانو باز می شود ، غضروفها همراه با استخوان ران بر روی استخوان درشت نی به سمت جلو سر می خورند و وقتی زانو خم می شود ، غضروفها همراه با استخوان ران بر روی استخوان درشت نی به سمت عقب می لغزند .

 

 شکستگی ها و در رفتگی ها

اصولا آسیب های زانو به این چهار دسته تقسیم می شوند :

 • کوفتگی
 • کشیدگی اتصالات عضلانی
 • پیچ خوردگی ، کشیدگی رباط ها
 • آسیب غضروف ها

البته آسیب های زانو دسته پنجمی نیز دارد که شامل شکستگی ها و در رفتگی هاست اما در ورزش های رزمی خیلی به ندرت اتفاق می افتند و متاسفانه در تصادفات ، زمین خوردن سالمندان یا پرت شدن از ارتفاعات رخ می دهند .

 

آسیب زانو

شایعترین آسیب کوفتگی است که در اثر وارد آمدن ضربه کوتاه توسط قسمت تحتانی پا یا استفاده از زانو برای دفاع در برابر ضربه رخ می دهد . معمولا اصابت استخوان پاشنه یا جلوی پا به زانو ، سبب خونریزی خفیف در بافت نرم اطراف زانو و حساس شدن آن می شود . بهترین شیوه ی درمانی گذاشتن سریع یخ بر روی محل آسیب دیده است که باید به مدت ۱۵ تا ۲۵ دقیقه طول بکشد . این کار به طور مشخص درد ، سفتی و تورم بعدی را کاهش می دهد و به ورزشکار کمک می کند که بدون اتلاف وقت برنامه ی تمرینی خود را ادامه دهد . گذاشتن یخ باید سه مرتبه در روز تا ۷۲ ساعت بعد از رخ دادن آسیب ادامه یابد .

 

پیچیدن باندِ کِشی

آسیب شایع دیگر باز شدن بیش از حد زانو است . این آسیب معمولا در هنرجویان مبتدی هنرهای رزمی روی می دهد ، یا در هنرجویان ماهر در حین مسابقه یا مبارزه بروز می کند . آسیب فوق در هنگام وارد آوردن ضربه از جلو درصورتی که مفصل زانو بیش از اندازه معمولی با فشار باز شود ، روی می دهد . در صورت بروز چنین آسیبی ، عضله ی پشت ران در عقب زانو عموما بیش از حد کشیده می شود و معمولا درد شدیدی در پشت زانو احساس می شود . در چنین مواردی باز هم درمان شامل گذاشتن یخ بر روی محلی که حساسیت زیادی دارد و پیچیدن باندِ کِشی به دور زانو است . کشش آرام عضله پشت ران و جلوگیری از اجرای ضربه های شدید تا چند روز پس از شروع مجدد تمرین به تکمیل روند بهبود کمک خواهد کرد .

از دیگر آسیب های زانو مربوط به وارد امدن صدمه به رباط جانبی داخلی است . این آسیب باعث ناتوانی بسیار شدیدتری نسبت به آسیب های دیگر زانو ست زیرا سبب بی تحرکی واقعی مفصل زانو می شود . اغلب پارگی در این رباط به صورت جزئی و ناقص بروز می کند با این وجود گاهی اوقات پارگی وسیع تر سبب ناتوانی سریع ، همراه با عدم استقامت در مفصل زانو می شود .

رباط صلیبی قدامی هم ، که در مفصل زانو قرار دارد ، از طرق مختلف آسیب می بیند . این نوع آسیب معمولا در اثر وارد آمدن ضربه مستقیم به جلو زانو اتفاق می افتد که معمولا این آسیب رباطی نادیده گرفته می شود .

مقاله مرتبط : زانوی پرانتزی و کاهش دامنه حرکتی

 

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • Treating martial arts injuries
 • Dr. Burke Dennis

منبع تصاویر 

 • angelasimpsonphysio
 • running.competitor
 • fthmb.tqn
 • willenslaw
 • longroadmedia

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

تسکین درد

درمان های خانگی برای تسکین درد

اختصاصی

استرین و اسپرین

استرین و اسپرین چیست؟ راههای درمان آن

اختصاصی

علائم درمان نشدن سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *