سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

درمان های خانگی برای تسکین درد

راستینه در این مقاله راهکارهای ساده ای را ارائه می دهد که با بکارگیری آنها درد کاهش پیدا میکند.

روش هایی برای درمان درد در منزل

 

مراجعه به پزشک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

درد ناشی از آسیب، تصادف یا بیماری می تواند برای هر کسی در هر زمانی رخ دهد. می توانید کارهایی برای احساس بهتر و تسکین درد، در منزل انجام دهید. اما اگر به طور ناگهانی درد شما بدتر شد و یا تغییر کرد، به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی یا سوزش وجود داشته باشد، یا اگر هر چه تلاش کردید احساس خوبی به شما دست نداد به پزشک مراجعه کنید.

 

RICE

RICE

RICE معرفrest, ice, compression, elevation می باشد، یعنی: استراحت، کمپرس یخ، فشار کنترل شده از طریق بانداژ یا آتل و بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده، که به درمان کشیدگی ها و کوفتگی های خفیف کمک می کند. فورا روی محل آسیب دیده یخ بگذارید و آن را باند یا پارچه با فشار ببندید. اگر به دست یا پا ضربه زده اید، برای جلوگیری از تورم دست یا پا را بالاتر از قلب قرار دهید. اما بیش از حد در یک موقعیت باقی نمانید بهتر است به محض اینکه میتوانید، دوباره حرکت کنید.

 

آب

آب

از آب برای تمیز کردن بریدگی ها و خراش ها و درمان سوختگی ها استفاده کنید. اگر در معرض سوختگی قرار گرفته اید، منطقه آسیب دیده را فورا در آب سرد قرار دهید یا آن را با کمپرس سرد به سرعت ببندید. اگر پوست شما، تاول زده است، مایع از آن ترشح میشود، بی حس شده است، یا رنگ آن سیاه، قهوه ای یا سفید شده است فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

 

حوله چند منظوره

حوله چند منظوره

کیسه سبزیجات یخ زده و یا یک کیسه پلاستیکی با تکه ها یخ را در حوله بپیچید و روی محل آسیب دیده قرار دهید تا تکه های یخ بتوانند با تورم و درد ناشی از اسپرین و استرین (کشیدگی رباط ها و مفاصل) مقابله کنند. یک حوله گرم و مرطوب نیز می تواند برای درمان انواع مختلف عفونت ها مانند جوش، بریدگی ها عفونی و یا گل مژه – مژه آلوده که باعث ایجاد برآمدگی قرمز بزرگ در پلک می شود. یا برای تسکین خارش و درد ورم ملتحمه از این روش استفاده کنید.

 

داروهای ضد التهاب بدون نسخه

داروهای ضد التهاب بدون نسخه

این داروها شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن میشوند. آنها اغلب برای درمان درد ناشی از التهاب مانند اسپرین (کشیدگی رباط ها) استفاده می شوند. شما برای خریداری این داروها به نسخه نیاز ندارید، اما باید در مورد مصرف آنها دقت لازم را داشته باشید: دوزهای زیاد این داروها می توانند درد معده و تهوع ایجاد کنند و مصرف بیش از حد و طولانی مدت می تواند منجر به مشکلات کلیه، زخم معده و فشار خون بالا شود. اگر دچار زخم معده یا بیماری کلیوی هستید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

 

استامینوفن

استامینوفن

این دارو برای سردرد، درد دندان، گرفتگی عضلات شکم در دوران قاعدگی و سایر انواع درد که لزوما با التهاب همراه نیستند، استفاده می شود. اگر این دارو را فقط گاهی اوقات مصرف کنید، معمولا باعث بروز مشکلی نمی شود. اما آن را در دوزهای بالا مصرف نکنید چون مصرف در دوزهای بالا می تواند به کبد و کلیه شما آسیب برساند. افرادی که در کلیه و کبد مشکلاتی دارند نباید بدون مشورت با پزشک از آن استفاده کنند.

 

مسکن های درد موضعی

مسکن های درد موضعی

این نوع مسکن ها ژل ها، کرم ها، اسپری ها و پچ هایی هستند که روی پوست بر روی عضلات، تاندون یا مفصل دردناک قرار می گیرند. آنها می توانند درد را بدون عوارض جانبی جدی تسکین دهند.

دوش آب گرم

دوش آب گرم

این کار می تواند برای تمام انواع مشکلاتی که ماهیچه ها، تاندون ها و استخوان ها را تحت تاثیر قرار میدهند، مانند کمر درد و درد مفصلی مفید باشد. بعضی از نکات در این خصوص: دمای ایده آل بین ۹۲ تا ۱۰۰ فارنهایت است. فقط در آنجا دراز نکشید و بیکار بنشینید ، آب گرم می تواند به جابجایی خون به مکان هایی که به خون نیاز دارد کمک کند، بنابراین به آرامی قسمت های آسیب دیده و دردناک را بکشید و ماساژ دهید.

 

استحمام نشیمن

استحمام نشیمن

اگر درد در نزدیکی ناحیه پشتی یا ناحیه تناسلی شما باشد -برای مثال زخمهای باز، مشکلات مقعدی، هموروئیدها ، خیساندن قسمت های پایینی خود در آب گرم می تواند به تسکین خارش، تحریک و اسپاسم عضله اسفنکتر کمک کند. وان حمام را با آب گرم پر کنید و به مدت ۲۰ دقیقه دو یا سه بار در روز در آن بنشینید.

 

ماساژ

ماساژ

خواه ماساژ توسط یک فرد حرفه ای انجام شود یا یکی از دوستانتان یا حتی توسط خودتان، می تواند به کاهش انواع خاصی از درد، مانند سردرد یا کمردرد کمک کند. درباره بهترین شیوه هایی که درد و آسیب شما را با ماساژ در خانه هدف قرار میدهند، با پزشک صحبت کنید.

 

عینک آفتابی

عینک آفتابی

در صورتی که به خاطر میگرن یا دیگر بیماریها به نور حساس هستید، عینک های آفتابی می توانند کمک کنند. و می توانند چشم شما را از خارش و سوزش ناشی از گرده، گرد و غبار و کپک محافظت کنند.

 

مدیتیشن

مدیتیشن

اگر درد شما طولانی مدت باشد، این تمرین ذهنی می تواند به شما در مدیریت آن کمک کند. شما با تمرکز روی یک چیز ساده، مانند تنفس خود، میتوانید ذهن خود را از افکار مزاحم پاک کنید. این کار میتواند به تنهایی یا در ترکیب با دارو اثرگذار باشد.

 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب برای درد مزمن یا بعضی از جراحی ها یا جراحت ها استفاده می شود، همچنین می تواند درد ناشی از چیزهایی مانند پیچ خوردگی مچ پا یا کشیدگی عضله را درمان کند. با پزشک خود در مورد روال مناسب فیزیوتراپی برای خود صحبت کنید.

 

ورزش ایروبیک

ورزش ایروبیک

افرادی که به طور منظم تمرین هوازی انجام می دهند، برای مثال دوچرخه سواری و یا دویدن، احتمال اینکه به دردهای خاصی دچار شوند کمتر است. و اگر این افراد مجروح شوند، بدن آنها بهتر می توانند با آن مقابله کنند. اگر مطمئن نیستید که برای این نوع ورزش به اندازه کافی سالم هستید یا نه، با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

 • American Academy of Ophthalmology: “Home Remedies for Simple Eye Problems.”
 • American Journal of Epidemiology: “Physical Exercise, Body Mass Index, and Risk of Chronic Pain in the Low Back and Neck/Shoulders: Longitudinal Data From the Nord-Trøndelag Health Study.”
 • American Lung Association: “Stop Smoking.”
 • webmd
 • Arthritis Foundation: “Warm Water Works Wonders on Pain.”
 • CDC Injury Prevention: “Burns.”
 • Cleveland Clinic: “Read This If You Are a Smoker Who Struggles With Chronic Pain.”
 • Harvard Health Publications: “Physical therapy as good as surgery and less risky for one type of lower back pain,” “Yoga for pain relief,” “Hemorrhoids and what to do about them.”
 • International Society for the Study of Pain: “Vitamin D Supplements Reduce Pain in Fibromyalgia Sufferers.”
 • Mayo Clinic: “Cuts and Scrapes: First Aid,” “Dehydration,” “Have a sprain? Get some R.I.C.E.,” “Self-care approaches to treating pain.”
 • National Institutes of Health: “Chicken soup inhibits neutrophil chemotaxis in vitro,” “The effects of self-massage on osteoarthritis of the knee: a randomized, controlled trial,” “Short-term effects of self-massage combined with home exercise on pain, daily activity, and autonomic function in patients with myofascial pain dysfunction syndrome,” “The Impact of Massage Therapy on Function in Pain Populations—A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials: Part I, Patients Experiencing Pain in the General Population,” “Mindfulness meditation-related pain relief: Evidence for unique brain mechanisms in the regulation of pain,” “Mindfulness Meditation Reduces Pain, Bypasses Opioid Receptors,” “Aerobic training increases pain tolerance in healthy individuals.”
 • Orthopedics Today: “Home-based rehabilitation can outperform physical therapy for ACL reconstruction.”
 • Pain Science: “Basic Self-Massage Tips for Myofascial Trigger Points.”
 • PhysiotherapyExercises.com.

منبع تصاویر 

 • BakiBG / Thinkstock
 • SEASTOCK / Thinkstock
 • George Doyle / Thinkstock
 • WebMD
 • Thinkstock
 • Digital Vision / Thinkstock
 • George Doyle / Thinkstock
 • ulief514 / Thinkstock
 • proflohvac
 • TAGSTOCK1 / Thinkstock
 • Doc_Steele / Thinkstock
 • ۱۳thfloorhomes
 • kali9 / Getty Images
 • m-gucci / Thinkstock

‏‫‬‬‬

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

لیزر پا

لیزر پا و فواید آن

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

اطلاعات پزشکی

لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی و تمام دلایل بروز آن

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *