سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ال اس دی و تاثیرات آن بر بدن

ال اس دی (اسید لیزرژیک دی اتیل آمید)، یک روانگردان بسیار قوی است. این روانگردان که از اسید لیزرژیک تهیه میشود، در ارگات یافت میشود، قارچی که بر روی چاودارها و دیگر دانه ها رشد می کند.برای اطلاعات بیشتر راجع به این ماده مخدر با مجله سلامتی راستینه همراه شوید.

نام عمومی: اسید لیزرژیک دی اتیل آمید
نام های رایج یا خیابانی: ال اس دی براساس بیش از ۸۰ نام خیابانی از جمله اسید، بلوتر، سید، دوز، داتز، و تریپز همچنین نام هایی که طرح هایی را بر روی ورق کاغذ بلوتر منعکس میکنند ( به عنوان مثال، اژدها بنفش) فروخته میشود.

 ال اس دیال اس دی (اسید لیزرژیک دی اتیل آمید)

ال اس دی (اسید لیزرژیک دی اتیل آمید)، برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ سنتز شد،ال اس دی به صورت کریستالی تولید می شود و سپس با مواد افزودنی مخلوط می شود و یا به صورت مایع برای تولید در فرم های قابل انجماد رقیق می شود. این ماده بی بو و بی رنگ است و طعم آن کمی تلخ است. LSD به صورت قرص (معمولا قرص های کوچکی که میکرودات نامیده میشوند) در مکعب های قندی، در مربع های نازک ژلاتین (معمولا به صورت پنجره های پلاستیکی)، و بیشتر به صورت کاغذ بلوتر فروخته میشود (ورق های کاغذ جاذب آغشته یا اشباع شده با ال اس دی، پوشیده شده با طرح های رنگی و یا آثار هنری که هر یک چهارم اینچ مربع آن، یعنی واحد های دوز هر فرد، تقسیم شده است).

 

اثرات استفاده از LSD

اثرات استفاده از ال اس دی

اثرات ال اس دی غیر قابل پیش بینی است. معمولا اولین اثرات مواد روانگردان ۳۰ تا ۹۰ دقیقه پس از مصرف آن احساس می شود. مصرف کننده ممکن است تغییرات شدیدی در خلق و خو تجربه کند، احساسات مختلفی را در یک لحظه احساس کند یا به سرعت از یک احساس به احساس دیگری دست یابد. اگر در دوزهای زیاد مصرف شود، باعث ایجاد توهم و اختلالات بصری می شود. اثرات فیزیکی شامل مردمک های گشاده شده؛ دمای بدن بالاتر و تعریق؛ حالت تهوع و از دست دادن اشتها؛ افزایش قند خون، ضربان قلب و فشار خون؛ بی خوابی خشکی دهان و لرز.

همچنین مصرف کننده ممکن است دچار ضعف در درک عمق و زمان، با درک تحریف شده از اندازه و شکل اشیاء، حرکات، رنگ، صدا، لمس و تصویر بدن خود شود. ممکن است در احساسات اختلال ایجاد شود، مثلا احساس کنید رنگ ها را میشنوید و صداها را می بینید. این تغییرات می توانند ترسناک باشند و باعث ایجاد وحشت شوند. برخی از مصرف کنندگان LSD نیز احساسات و افکار بسیار وحشتناک، ترس از دست دادن کنترل، و ترس از دیوانگی و مرگ را تجربه می کنند.

به تجربه با ال اس دی به عنوان یک “سفر یا تریپ” اشاره میشود و واکنش های جانبی شدید به عنوان “سفر بد” نامیده می شوند. این تجربیات طولانی هستند و اثرات دوزهای بالاتر ۱۰ تا ۱۲ ساعت طول می کشند.

 

خطرات سلامتی

خطرات سلامتی

تحت تاثیر LSD، توانایی قضاوت های منطقی و دیدن خطرات معمول در معرض خطر قرار می گیرند و موجب آسیب رسیدن به مصرف کننده می شود که می تواند مرگبار باشد. پس از یک سفر LSD، مصرف کننده ممکن است از اضطراب یا افسردگی حاد رنج ببرد و همچنین ممکن است بازگشت به گذشته (فلش بک) را تجربه کند، که عواقب اثرات مصرف ال اس دی روزها یا حتی ماه ها پس از مصرف آخرین دوز است. بازگشت به گذشته به طور ناگهانی، اغلب بدون هشدار رخ میدهد، و معمولا در افرادی که به طور مداوم روانگردان مصرف میکنند یا مشکلات اساسی فردی دارند رخ می دهد. افراد سالمی که گاهی اوقات از LSD استفاده می کنند نیز ممكن است بازگشت به گذشته را تجربه کنند. سفرهای بد و تجربه بازگشت به گذشته تنها بخشی از خطرات استفاده از LSD هستند. مصرف کنندگان LSD ممکن است دچار مشکلات روانی نسبتا طولانی مدت مانند اسکیزوفرنی یا افسردگی شدید شوند.
ال اس دی تحمل ایجاد می کند، بنابراین برخی از مصرف کنندگانی که این ماده مخدر را به طور مرتب مصرف می کنند، باید دوزهای بالاتری دریافت کنند تا به حالتی که قبلا به دست آورده اند، دست یابند. با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن این ماده مخدر، این یک اقدام بسیار خطرناک است.

 

مقدار مصرف LSD

مقدار مصرف ال اس دی

در بررسی ملی پیرامون مصرف و سلامت مواد مخدر در سال ۲۰۱۰ برآورد شد که درصد جمعیت ۱۸ تا ۲۵ ساله که از LSD استفاده می کردند (میزان شيوع در طول زندگي) ۶٫۴ درصد و در سال ۲۰۰۲ ، ۱۵٫۹ درصد بود. در سال ۲۰۱۰ تعداد افرادی که سال گذشته در میان جمعیت ۱۲ ساله و بالاتر مصرف این ماده مخدر را آغاز کردند ۳۷۷۰۰۰ نفر بوده است، که مشابه تعداد افراد در سال ۲۰۰۹ (۳۳۷۰۰۰) است، اما از پیش بینی های سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ بالاتر بود (که بین ۲۰۰۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰۰ بوده است). مصرف ال اس دی در سال گذشته و ماه گذشته، در میان جوانان در سال ۲۰۱۰ به ترتیب ۰٫۶ و ۰٫۲ بود، که مشابه میزان سال ۲۰۰۹ بود.

از سال ۱۹۷۵، محققان نظارت بر آینده پژوهی (MTF) به صورت سالانه برای تعیین روند استفاده از مواد مخدر و به منظور سنجش نگرش و باورهای مربوط به سوء مصرف مواد، حدود ۱۷۰۰۰ از دانش آموزان دبیرستانی را در سراسر کشور مورد بررسی قرار دادند. در پژوهش سال ۲۰۱۰، ۲٫۴ درصد از دانش آموزان دبیرستانی گزارش کردند حداقل یک بار در زندگی خود LSD مصرف کردند. به گفته محققان نظارت بر آینده پژوهی، در سال ۲۰۰۲، ۳٫۸ درصد از دانش آموزان دبیرستانی حداقل یک بار در طول عمر خود مصرف LSD را تجربه کرده بودند.

در نظرسنجی بهداشت و مصرف مواد مخدر در سال ۲۰۱۰، ۷۱٫۵ درصد از جوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله که یک یا دو بار در هفته از LSD مصرف میکردند دچار خطرات شدید شدند، در مقایسه با سال ۲۰۰۲ که ۷۶٫۲ درصد افرادی که از ال اس دی یک بار یا دو بار در هفته مصرف میکردند دچار خطرات شدید شدند. حدود ۱۲٫۹ درصد جوانان نشان دادند که مصرف LSD نسبتا یا بسیار راحت است. بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰، کاهش هایی در دسترسی آسان به LSD وجود داشت (از ۱۹٫۴ به ۱۲٫۹ درصد).

 

منابع

  • Substance Abuse and Mental Health Services Administration, Results from the 2010 National Survey on Drug Use and Health: Summary of National Findings, NSDUH Series H-41, HHS Publication No. (SMA) 11-4658. Rockville, MD: Substance Abuse and Mental Health Services Administration, 2011.
  • drugs
  • Monitoring the Future. National Results on Adolescent Drug Use. Overview of Key Findings 2010

منبع تصاویر 

  • postimg
  • informacionsobredrogas
  • ohfact.1ygkv60km.netdna-cdn
  • cdn1.collective-evolution

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

اسهال

علت‌ها و علامت‌های اسهال

زیبایی

انواع لیپوساکشن

هر آنچه که باید درباره لیپوساکشن بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *