سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

درد لگن در دوران بارداری

واضح است که نوزاد در حال رشد است و بنابراین شما نیز بزرگ تر می شوید. همانطور که بارداری شما به سمت مرحله پایانی شما پیش می رود، ممکن است متوجه فشار یا دردی در ناحیه لگن خود شوید. گاهی اوقات این درد در استخوانهای لگنی است. گاهی اوقات این فشار در قسمت پایین لگن و واژن است. هر دو ناراحت کننده هستند و ممکن است ترسناک باشند.

 

درد لگن

رباط های گرد ممکن است باعث درد لگن شوند.

همانطور که رحم شما در دوران بارداری بزرگتر می شود، ممکن است درد خسته کننده یا شدیدی در ناحیه کشاله ران یا لگن خود تجربه کنید. این درد لگن ناشی از رباط های گرد است و درد رباط گرد نامیده میشود.
رباط های گرد دارای نوارهای قوی بافتی هستند که از رشد رحم شما پشتیبانی می کنند. این نوارهای بافت پشتیبانی به بالای رحم متصل می شوند و تا داخل مهبل ادامه دارند.
درد لگن ناشی از رباط های گرد ممکن است زمانی که شما به طور ناگهانی در حال تغییر موقعیت، سرفه یا عطسه هستید، و یا حتی زمانی که در خواب غلت می زنید، به شما ضربه ای بزنند. این درد ناخوشایند یا درد ناگهانی در لگن که احساس می کنید تنها چند ثانیه تا چند دقیقه طول میکشد.
شما می توانید فراوانی درد لگن رباط گرد را با اجتناب از حرکات سریع و شدید کاهش دهید. استراحت تمام چیزی است که شما برای کاهش درد به آن نیاز دارید.

 

استراحت کردن

فشار بر استخوان های لگنی با بزرگ شدن رحم

همانطور که بارداری پیش می رود، رحم همچنان به بزرگ شدن و حرکت عمیق تر به لگن ادامه می دهد. این مسئله فشار بیشتری بر لگن و واژن ایجاد می کند و موجب میشود شما احساس فشار بیشتری داشته باشید که گاهی اوقات به عنوان درد لگن توصیف می شود.
شما باید پاها را حرکت دهید و استراحت کنید تا احساس درد در ناحیه لگن همراه با رحم در حال بزرگ شدن کاهش یابد.

 

افتادن جنین در لگن

فشار لگن پس از اینکه کودک در لگن می افتاد، بسیار رایج است. بسیاری از شما کم کم مانند اردک راه می روید. راه رفتن ممکن است ناراحت کننده و باعث درد لگن شود.
پس از افتادن جنین در لگن، هر بار که کودک حرکت میکند، احساس خواهید کرد که سر كودك به بالای واژن برخورد میکند. این مسئله به شما احساس فشار در ناحیه لگن می دهد که می تواند دردناک نیز باشد. اما متاسفانه، هیچ چیزی به این احساس ناراحت کننده ای که در ناحیه لگن دارید کمک نمی کند.

 

انقباضات براکستون-هیکس

انقباضات براکستون-هیکس

انقباضات براکستون-هیکس، دردهای اولیه زایمان هستند و روشی هستند که بدن را برای زایمان آماده می کنند. اغلب زنان براکستون هیکس را هنگام قاعدگی مانند گرفتگی یا سفت شدن مختصر در ناحیه تحتانی شکم و لگن تجربه می کنند. انقباضات براکستون هیکس منجر به ناراحتی یا درد در ناحیه لگن می شوند.
انقباضات براکستون هیکس دوباره شروع خواهند یافت و تا زمانی که به زایمان واقعی برسید ادامه دارند. افزایش مصرف مایعات و استراحت میتوانند موجب کاهش قدرت این انقباضات شوند، اما تنها زمانی که آنها متوقف نمی شوند و زایمان واقعی آغاز می شود.

 

سلامت در بارداری

بخش سلامت بارداری

برای حفظ سلامت خود در بارداری با راستینه همراه باشید.

 

عفونت مثانه

ممکن است عفونت مجاری ادراری باعث فشار و درد لگن شود. از آنجا که الزام مکرر برای ادرار کردن اغلب یک نشانه معمول بارداری است، شما حتی نمی توانید بفهمید که دچار عفونت ادراری شده اید یا نه. اگر آزمایش برای عفونت مثانه مثبت باشد، پزشک به شما یک آنتی بیوتیک و ضد اسپاسم می دهد تا ناراحتی شما را متوقف کند.

 

درد در بارداری

فتق کشاله ران که از پیش وجود داشته است

فتق در کشاله ران ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری علائم بیشتری داشته باشد. فتق کشاله ران می تواند ناراحتی های لگنی ایجاد کند و به درد رباط گرد شبیه باشد.
برای رهایی از فتق به جراحی پس از زایمان نیاز دارید، در این میان باید از انجام فعالیت هایی با تحمل وزن جلوگیری کنید.

 

بارداری

افزایش حرکت مفاصل لگن

بارداری باعث افزایش تحرک مفاصل لگن می شود و باعث می شود که ناحیه لگنی به درد آسیب پذیر شود. برای رهایی از این درد استامینوفن به شما داده خواهد شد، اما تا پس از زایمان، این ناراحتی مداوم وجود خواهد داشت.

 

جدا شدن سمفیز پوبیس

استخوان جلویی لگن سمفیز پوبیس نام دارد. در دوران بارداری این استخوان از استخوان های اطراف لگن جدا می شود و می تواند باعث درد شدید لگنی و التهاب شود. این درد با راه رفتن و بالا رفتن از پله ها، چرخیدن در رختخواب، بلند کردن و یا بلند شدن از صندلی بدتر می شود. بنابراین به منظور کاهش درد، فعالیت های خود را کاهش دهید.

 

پیاده روی در بارداری

درد حلقه لگنی

درد لگن در دوران بارداری که عمدتا در ناحیه پایین کمر و ناحیه مقعد شما احساس می شود، ناشی از مفصل ساکروایلیایک است. این درد به عنوان یک درد شدید و ناگهانی در باسن توصیف می شود که تا زانو ادامه دارد. درد با تحمل وزن بدتر می شود و با بسیاری از فواصل بدون درد همراه است و مجددا شروع میشود.
اگر احساس درد یا فشار در لگن یا واژن دارید، نشانه ای برای استراحت کردن است. پاهای خود را باز کنید و استراحت کنید، زمانی که به مدت طولانی استراحت می کنید، درد و فشار باید از بین بروند.
اگر هر روز به طور منظم متوجه این فشار می شوید، ممکن است نیاز باشد میزان فعالیت بدنی که مرتب انجام می دهید را ارزیابی کنید. این بدان معنا نیست که غیرفعال بمانید؛ این بدان معنی است که کار کمتری انجام دهید. شاید پیاده روی بعد از ظهر شما در اطراف خانه باید کمی از لحاظ فاصله و زمان کوتاهتر باشد. شاید بتوانید مواد غذایی را که از مغازه خرید کرده اید را بگذارید تا شخص دیگری برای شما حمل کند.
اگر فشار یا درد لگن در دوران بارداری پس از استراحت یا وضع حمل از بین نرفت، با پزشک خود صحبت کنید.

 

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • Pelvic pain during pregnancy
  • greenvillemidwiferycare
  • pregnancyafter40
  • momjunction
  • hellodoktor
  • webconsultas

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

دیسک کمر و همه چیز درباره آن

دیسک کمر و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

سلامت زنان

اهمیت تمرینات کگل

تمرینات کگل؛ راهنمایی برای زنان

بارداری

علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند

۷ مورد از علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سولان گفت:

    مطالب عالی بودن ممنون از زحمتتون