مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار سوء مصرف مسکن های درد، اغلب به یک کار خانوادگی تبدیل می‌شود!

سوء مصرف مسکن های درد، اغلب به یک کار خانوادگی تبدیل می‌شود!افزودن دیدگاه

یک مطالعه‌ی جدید هشدار می‌دهد که اعتیاد به مواد مخدر، اغلب از قفسه‌ی داروی خانواده‌ها آغاز می‌شود.

محققان دریافتند که اگر یک نفر در خانواده برای تسکین درد از مخدرهای نسخه‌ای مانند اُکسی‌کانتین استفاده کند، احتمال بیشتری دارد که سایر اعضای آن خانواده نیز به مواد مخدر روی بیاورند.

سوء مصرف مسکن های درد

ماریسا سیمنز، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «استفاده از مخدر نسخه‌ای ممکن است در خانواده گسترش یابد و بیماران باید این ریسک را درنظر بگیرند.»

او خاطرنشان می‌کند که اگرچه میزان افزایش خطر، کم بوده است – کمتر از یک درصد – اما می‌تواند به کل جمعیت مربوط باشد، چون هرساله میلیون‌ها داروی مخدر تجویز می‌شود.

اپیدمی مواد مخدر همچنان ویرانی به بار می آورد. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، هر روز ۹۱ نفر در اثر مصرف بیش‌ازحد مواد مخدر، جانشان را ازدست می‌دهند. اُوردوز مواد مخدر بین سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۷ به مرگ بیش از ۵۰۰ هزار نفر منجر شد.

دکتر استوارت گیتول، سخنگوی انجمن آمریکایی پزشکی اعتیاد می‌گوید که در اغلب موارد، مسیر اعتیاد به مواد مخدر با در دسترس بودن مخدرهای نسخه‌ای در خانه آغاز می‌شود.

او می‌گوید: «اولین منبع مواد مخدر نسخه‌ای، کابینت‌های دارو هستند. اعضای خانواده یا آنها را می‌فروشند و یا از آنها استفاده می‌کنند؛ بنابراین من از این یافته‌ها شگفت‌زده نشدم.»

گیتلو می‌گوید راه جلوگیری از دسترسی به این داروهای قوی با محدود کردن تعداد قرص‌های تجویز‌شده توسط پزشکان آغاز می‌شود.

او می‌گوید: «پزشکان نباید مخدرهای نسخه‌ای را برای مدت یک ماه تجویز کنند بلکه باید آنها را به‌میزان موردنیاز برای ۳ تا ۴ روز تجویز نمایند و در صورت لزوم آن را تجدید کنند

گیتلو می‌گوید بیماران نیز نباید مخدرهای تجویزی استفاده‌نشده را در کابینت داروها نگه دارند بلکه باید آنها را به داروخانه برگردانند یا دور بیندازند.

او توضیح می‌دهد که مخدرهای نسخه‌ای در اغلب موارد، ضروری نیستند و اکثرا یک داروی ضددرد بدون مخدر نیز برای برطرف کردن درد، کافی است.

گیتلر می‌گوید: «به‌عنوان مثال مصرف ادویل و تیلنول با یکدیگر در اکثر موارد، موثر است. اغلب مخدرها ضروری نیستند – بجز در موارد خیلی شدید و درصد زیادی از مخدرهای نسخه‌ای می‌توانند قطع شوند.»

برای بررسی آنکه آیا داشتن مخدرهای نسخه‌ای در خانه، بر استفاده‌ی سایر اعضای خانواده از آنها تأثیر می گذارد یا نه، سیمنز و همکارانش نگاهی به اعضای خانواده‌هایی انداختند که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ یک بیمه‌ی درمانی داشتند.

به‌طورخاص، محققان علاوه بر بررسی آنهایی که برای اولین بار مخدر مصرف کردد، به بررسی نسخه‌های مخدر تجویز‌شده برای یک عضو دیگر خانواده نیز پرداختند.

 مسکن‌های غیرمخدر

محققان این نسخه‌ها را با نسخه‌هایی که شامل مسکن‌های غیرمخدر مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) از جمله آسپرین بودند، مقایسه کردند تا ببینند چه تعداد دیگری از اعضای خانواده، نسخه‌های شامل مخدر دریافت کرده‌اند.

یافته‌ها نشان داد که در مجموع برای حدود ۱۳ میلیون بیمار، مخدر نسخه‌ای تجویز شد و حدود ۶٫۴ میلیون نفر، نسخه‌های NSAIDs دریافت کردند.

در عرض یک سال، احتمال دریافت یک نسخه‌ی مخدر در هنگامی که یک عضو دیگر خانواده قبلا چنین نسخه‌ای دریافت کرده بود، در مقایسه با خانواده‌هایی که در آنها NSAIDs تجویز شده بود، ۰٫۷۱ درصد بیشتر بود.

بخاطر طراحی این مطالعه، محققان نتوانستند توضیح دهند که چرا سایر اعضای خانواده، نسخه‌هایی برای داروی مخدر دریافت کردند و ضمنا ثابت نکردند که داشتن چنین مسکن‌های قدرتمندی در خانه باعث می‌شود که بقیه از آنها استفاده کنند و سپس نسخه‌های خودشان را دریافت کنند.

یک کارشناس دیگر اعتیاد می‌گوید اگرچه احتمال مصرف مخدرهای یک نفر یا دریافت نسخه‌ی یک نفر دیگر کم است اما این داروها باید دور از دسترس دیگران و بخصوص کودکان نگهداری شوند.

جاناتان مورگن استرن، معاون خدمات اعتیاد در Northwell Health در نیویورک می‌گوید: «اگر یک نسخه‌ی مخدر دارید، بهتر است آن را جایی نگه دارید که براحتی در دسترس دیگران نباشد.»
همچنین او توصیه می‌کند از شر مخدرهای استفاده‌نشده خلاص شوید.

این گزارش به صورت آنلاین در ۱۱ دسامبر در مجله‌ی طب داخلی JAMA منتشر شد.

مقاله مرتبط : ۵ پیشنهاد طب سنتی برای کاهش درد

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری جوانا

مهمترین سوالات راجع به اعتیاد!

اطلاعات دارویی

مصرف کلومیپرامین

موارد استفاده و عوارض کلومیپرامین

اطلاعات پزشکی

کمبود آنزیم G6PD

فاویسم یا کمبود آنزیم G6PD: علل، علائم، عوامل خطر و موارد دیگر

ادویه ها

فواید زنجبیل

۵ دلیل عالی برای اینکه چرا باید هر روز زنجبیل بخورید!

تغذیه و سلامتی

زردچوبه

۷ ویژگی زردچوبه که مانند دارو عمل می کند!

تغذیه و تناسب اندام

کم کردن وزن

رژیم غذایی و کم کردن وزن

اطلاعات پزشکی

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید: علائم، تسکین درد، علل آن

رانینگ تایتل

معده از خود محافظت میکند

۱۲ حقیقت شگفت انگیز در مورد سیستم گوارش

اطلاعات پزشکی

تب

سرخک چیست؟ علائم، علل و درمان سرخک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *