سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

همه چیز درباره لیفت ابرو

لیفت پیشانی، افتادگی پوست پیشانی، پلک‌های فوقانی و ابرو را اصلاح می‌کند. برخی افراد به‌طور همزمان با لیفت صورت یا جراحی زیبایی بینی، لیفت پیشانی را نیز انجام می‌دهند.

انواع لیفت ابروانواع لیفت ابرو

دو روش برای لیفتینگ پیشانی و ابرو وجود دارد:

 • لیفتینگ کلاسیک
 • لیفتینگ آندوسکوپی

لیفتینگ کلاسیک شامل برشی پیوسته از قسمت هم‌سطح گوش تا محدوده خط موها است. بسته به نوع خط مو، جراح برای جلوگیری از دیده شدن جای زخم، محدوده برش را مشخص خواهد کرد.
برای لیفتینگ آندوسکوپی، جراح چند برش کوتاه‌تر در پوست سر ایجاد می‌کند. سپس اسکوپی – دوربینی کوچک در انتهای یک لوله نازک – را در یکی از برش‌ها وارد و از دستگاه دیگری که در برش دیگر وارد شده است برای ایجاد تغییرات لازم استفاده می‌کند.
در لیفتینگ آندوسکوپی، جراح از مهارهای کوچکی برای ایمن‌سازی بافت استفاده می‌کند. از آنجا که بریدگی‌ها کوچک‌تر هستند، این روش نسبت به لیفتینگ کلاسیک، همراه با آسیب کم‌تری است و به دلیل زخم‌های کمتر، زمان بهبودی کوتاه‌تر خواهد بود.

 

مشاوره لیفتینگ ابرو

مشاوره لیفتینگ ابرو

قبل از عمل جلسه‌ای برای مشاوره با جراح خود خواهید داشت. در این جلسه، باید در مورد اهداف، سلامتی فعلی و تاریخ پزشکی خود صحبت کنید.
جراح با در نظر گرفتن عضلات، کل ناحیه پیشانی، ازجمله پلک‌های فوقانی را ارزیابی می‌کند. جراح ممکن است از شما بخواهد اجزای صورتتان را حرکت دهید تا بتواند به بهترین شکل تصمیم بگیرد که برای کمک به شما در رسیدن به وضعیت دلخواه چه می‌توان کرد.
از جراح خود در مورد جزئیات تمام هزینه‌ها، از جمله هزینه مراقبت و پیگیری‌های پس از جراحی و نحوه پرداخت سؤال کنید.

بیمه درمانی معمولاً هزینه‌های زیبایی را پرداخت نمی‌کند. برای شرکت بیمه، جراحی باید علت پزشکی داشته باشد تا بخشی از هزینه یا تمام آن را پوشش دهد. اگر در مورد پرونده خود مطمئن نیستید، قبل از تصمیم‌گیری در مورد این روند، از پزشک و شرکت بیمه درمانی خود سؤال کنید. به ‌این‌ ترتیب می‌توانید در مورد هزینه‌ها و نحوه پرداخت مطمئن شوید.

 

لیفتینگ ابرو

چگونه برای لیفتینگ ابرو آماده شوید؟

ممکن است لازم باشد قبل از لیفتینگ ابرو، تغییراتی کوچک در سبک زندگی خود ایجاد کنید. جراح باید در مورد کارهایی که باید انجام دهید و این‌که چه زمانی باید این کارها را انجام دهید، دستورالعمل‌های مفصلی به شما بدهد.

به‌عنوان ‌مثال، اگر سیگار می‌کشید، جراح ممکن است از شما بخواهد حداقل موقتاً آن را کنار بگذارید. همچنین ممکن است لازم باشد از مصرف برخی داروهای خاص خودداری کنید. اگر مرتباً آسپرین یا داروی ضدالتهاب مصرف می‌کنید، جراح از شما می‌خواهد مصرف این داروها را برای مدت معینی قبل از جراحی متوقف کنید. این داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند و باید از آنها اجتناب کرد.
همچنین، اگر موهای شما بلند است و برای عمل مزاحمت ایجاد می‌کند، ممکن است مجبور شوید آن را اصلاح کنید. اگر موهایتان کوتاه است، ممکن است لازم باشد بلندتر شود تا زخم‌ها را بپوشاند. حتماً در مورد همه این موارد – و همچنین نحوه عمل – با جراح خود صحبت کنید.

 

پماد ناحیه برش

آنچه پس از لیفتینگ، در خانه نیاز خواهید داشت؟

اطمینان حاصل کنید که تعداد زیادی حوله‌های بهداشتی و پاکیزه برای هنگام ورود به خانه بعد از لیفتینگ ابرو، در خانه داشته باشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که موارد زیر را داشته باشید:

 • یخ فراوان
 • ظروف مورد استفاده برای یخ یا آب سرد
 • کیسه‌های فریزر پلاستیکی برای نگه‌داشتن یخ یا کیسه‌های ذرت منجمد یا نخودفرنگی برای استفاده به‌ جای یخ
 • بالش (شما باید سر خود را برای مدت‌زمانی بالا نگه‌دارید.)
 • پماد ناحیه برش (که جراح در صورت لزوم می‌تواند توصیه یا تجویز کند.)

 

لیفتینگ ابرو

روز لیفتینگ ابرو

شما می‌توانید لیفت ابرو را در مطب جراح خود، در بیمارستان یا در یک مرکز جراحی سرپایی انجام دهید. این عمل معمولاً کمتر از دو ساعت طول می‌کشد و به‌طور معمول نیازی به بستری یک شبه نخواهید داشت. با این‌ وجود، باید شخصی را همراه خود ببرید که بتواند شما را تا خانه همراهی کند و اگر تنها زندگی می‌کنید، یک یا دو شب اول پیش شما بماند.
بیشتر اوقات، جراح از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. اما اگر بیهوشی برایتان بهتر است، می‌توانید درخواست کنید که عمل با بیهوشی عمومی انجام شود. پس از اتمام عمل، جراح برش‌ها را بخیه میزند، محدوده زخم را تمیز می‌کند و صورتتان را باند می‌پیچد.
بسیار مهم است که از دستورالعمل‌های جراح خود در مورد چگونگی مراقبت از زخم برش‌ها و نحوه تعویض مداوم باندها پیروی کنید.

 

پس از لیفت ابرو

پس از لیفت ابرو انتظار چه چیزهایی را باید داشت؟

بهبودی شما به نوع عمل لیفتینگ ابرو – کلاسیک یا آندوسکوپی – بستگی دارد.
در هر صورت، شما بخیه یا قلاب‌هایی خواهید داشت که پس از حدود یک هفته باید برداشته شوند. اگر پیچ‌های فیکس‌کننده موقت داشته باشید، جراح طی دو هفته آنها را برمی‌دارد. این فیکسچرها زیر خط مو نصب می‌شوند تا ابرو را در جای خود نگه‌دارند.
پس از عمل احتمالاً دچار تورم و کبودی خواهید شد که می‌تواند قسمت‌هایی از صورت شما را که تحت عمل جراحی قرار نگرفته‌اند، از جمله گونه‌ها و چشم‌ها، تحت تأثیر قرار دهد. تورم باید در یک هفته از بین برود. حداقل به مدت دو روز پس از عمل باید سرخود را بالا نگه‌دارید تا جلوی ورم گرفته شود و می‌توانید بسته‌های یخ را به‌آرامی در ناحیه آسیب‌دیده بمالید.

اگر جراح شما از روش کلاسیک استفاده کرده است، به‌احتمال ‌زیاد در طول دوره نقاهت، درد بیشتری را تجربه خواهید کرد. پزشک برایتان داروی مسکن تجویز می‌کند. همچنین ممکن است دچار خارش شدید شوید و این خارش ممکن است چند ماه طول بکشد.
بعد از انجام آندوسکوپی نیز مسکنی برایتان تجویز خواهد شد. ممکن است دچار خارش نیز شوید، اما این خارش معمولاً بسیار ملایم‌تر از روش کلاسیک است.
در هر صورت ممکن است دچار بی‌حسی یا حس سوزن سوزن نیز شوید که باگذشت زمان بهتر می‌شود. کسانی که عمل به روش کلاسیک دارند ممکن است بی‌حسی بیشتری داشته باشند.

بیشتر افراد، بسته به اینکه کدام روش انجام ‌شده است و با توجه به‌سرعت بهبودی، معمولاً بعد از ۱۰ روز می‌توانند به محل کار یا مدرسه برگردند.
در چند هفته اول بعد از عمل از بلند کردن اجسام سنگین، ورزش شدید یا فعالیت‌های دیگر خودداری کنید.
اگرچه عوارض جانبی این عمل زیاد نیست، عوارض احتمالی می‌تواند شامل عفونت، زخم‌ها، عوارض ناشی از لیفتینگ ابرو یا از بین رفتن حس در اطراف محل برش باشد. مهم است که به یاد داشته باشید که این عوارض نادر است.

بعد از لیفت ابرو، در این موارد فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد
 • تورم بیش ‌از حد یا خونریزی

 

 

منابع

 • webmd
 • American Society of Plastic Surgeons: “Brow Lift.”
 • MedicineNet: “Cosmetic Procedures and the Brow Lift.”

منبع تصاویر 

 • jaekimmd
 • news-medical
 • malenaamatomd
 • uclahealth
 • irstd
 • yourplasticsurgeryguide

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *