شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت زنان بارداری هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداریافزودن دیدگاه

تبریک، اکنون دیگر بارداری شما قابل تشخیص است! در هفته شانزدهم بارداری ، پنهان کردن شکم در حال رشد از بقیه دشوار است. همان طور که دوران بارداری سپری میشود، از سرعت رشد شکم خود شگفت زده خواهید شد. طولی نخواهد کشید که نیاز به خرید لباس بارداری خواهید داشت.اگر هنوز قصد دارید بارداری خود را مخفی نگه دارید، میتوانید پوشیدن لباس های بزرگتر را لحاظ کنید. از این هفته شکم شما رو به رشد خواهد بود و در لباس هایی که اندکی تنگ هستند خود را نشان خواهد داد.

تغییرات و علائم مادران در هفته شانزدهم بارداری

 

حرکات جنین

حرکات جنین

اگر تا به حال حرکات جنین را حس نمیکردید، به زودی احساس تکان خوردن جنین که در حال شنا کردن در رحم شماست، شروع میشود. اگر چه “جنبیدن” (احساس حرکت جنین) در هفته هفدهم و پس از آن شایع تر است، برخی از زنان باردار این حرکات را زودتر حس میکنند. در هفته شانزدهم بارداری، این حرکات اولیه ممکن است مانند احساس حباب های گاز و یا پرپر کردن باشد. در چند هفته آینده، این حرکات قوی تر خواهند شد و شما قادر خواهید بود اغلب اوقات آنها را احساس کنید.

برای مادرانی که بارداری دوم یا سوم آنهاست، احساس حرکت جنین در حال حاضر آغاز خواهد شد. (برای مادرانی که بارداری اول خود را تجربه میکنند، تا هفته هفدهم بارداری حرکات کودک خود را احساس نخواهند کرد.) هنگامی که اولین بار حرکات کودک خود را در رحم احساس میکنید، ممکن است احساس کنید کسی بر روی رحم شما ضربه میزد، و یا پروانه ای در شکم شماست. از این احساس لذت ببرید!

 

گل انداختن صورت در دوران بارداری

احساسات

بسیاری از زنان در این هفته احساس خیلی خوبی دارند. در بسیاری از زنان، در این هفته تهوع صبحگاهی، خستگی، و تکرر ادرار که در اوایل دوران بارداری آنان را گرفتار کرده بودند به طور کامل از بین میروند. (برای برخی دیگر از زنان، حالت تهوع و احساس خستگی در سراسر ۴۰ هفته همراه آنان خواهد بود. به یاد داشته باشید که هر بارداری متفاوت است.)

احتمالا گل انداختن صورت در دوران بارداری در حال حاضر قابل توجه است. دوستان و خانواده ممکن است در مورد پوست درخشان و سرخ و سفید شما اظهار نظر کنند. حتی اگر شکم شما نیز قابل توجه نباشد، افراد ممکن است از روی پوستتان به شما بگویند که باردار به نظر میرسید. این درخشش مثال زدنی پوست جزو علائم هیجان انگیز بارداری است، و به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون به پوست شماست، که موجب میشود پوست شما روشن تر و گلگون به نظر برسد. از این نشانه دلپذیر بارداری لذت ببرید در حالی که این نشانه در دوران بارداری ادامه خواهد یافت.

 

رشد ناخن

رشد ناخن

رشد سریع تر ناخن انگشتان دست و پا یکی دیگر از علائم مورد انتظار بارداری در هفته شانزدهم بارداری است. هورمون های بارداری دلیل تغییرات ناخن های شما هستند. ممکن است متوجه شوید ناخن های شما سریعتر از همیشه در حال رشد هستند. تغییری دیگر این است که برخی از زنان در دوران بارداری ناخن های شکننده تری دارند. تغییرات ناخن طبیعی و موقتی می باشند. بعد از زایمان این تغییرات از بین میروند.

 

احتقان بینی

احتقان بینی

احتقان بینی می تواند نشانه آزار دهنده ای در دوران بارداری باشد. ممکن است متوجه شوید با این که سرماخوردگی یا آلرژی ندارید، بینی شما همیشه آبریزش دارد یا گرفته است. احتقان بینی تا ۳۰ درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار میدهد، و رینیت بارداری نامیده میشود. دلیل بروز این مشکل افزایش میزان استروژن است که موجب تورم غشاء مخاطی میشود.

 

ترشحات واژن

ترشحات واژن

افزایش ترشحات واژن در هفته شانزدهم بارداری نشانه طبیعی مورد انتظار است. از آنجا که جریان خون بیشتری به آلت تناسلی شما میرسد و سطح استروژن در بدن شما افزایش یافته است، ترشحات بیشتر واژن در دوران بارداری نسبت به گذشته طبیعی است. ترشحات عادی واژن باید بی بو و یا بوی ملایمی داشته باشند.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

افزایش وزن در هفته شانزدهم بارداری میتواند سه و نیم تا ۴ کیلو باشد. با این حال، ممکن است اضافه وزن بیشتر یا کمتری را تجربه کنید. اگر چه افزایش وزن توصیه شده برای زنان باردار در مجموع ۱۲ تا ۱۵ کیلو است، اگر پیش از بارداری وزن معمولی داشتید و اکنون اضافه وزن بیشتری را تجربه کرده اید، خود را سرزنش نکنید. هر زن و هر بارداری متفاوت است. اگر نگران هستید که بیش از حد وزن اضافه کرده اید، یا برعکس به اندازه کافی اضافه وزن نداشته اید، این موضوع را با دکتر و یا مامایی که تحت نظر او هستید در میان بگذارید. آنها به شما کمک خواهند کرد تا با یک برنامه ورزشی وزن دوران بارداری خود را تحت کنترل درآورید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اخبار

افزایش وزن میانسالی

افزایش وزن میانسالی به سلامتی لطمه میزند.

سلامت زنان

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

اطلاعات پزشکی

داروهای ضد افسردگی

عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی

بارداری

افزایش وزن

هفته بیست و نهم بارداری

بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

اخبار

مصرف نوشابه با همبرگر

مصرف نوشابه با همبرگر مشکل را دو چندان میکند !

اطلاعات پزشکی

با علائم سرطان معده آشنا شوید!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اثرات فیزیولوژیکی کوکائین

مصرف کوکائین و اثرات آن

بارداری

گرفتگی عضلات پا

هفته بیست و هفتم بارداری

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *