سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری ، بسیاری از مادران باردار حرکات کودک خود را احساس می کنند. در برخی موارد، این حرکات ممکن است به اندازه ای قوی باشند که همسرتان در این هیجان شریک شود. به او اجازه دهید دست خود را بر روی شکم شما قرار دهد، و اجازه دهید فرصتی برای پیوند بیشتر شما قبل از تولد کودکتان پیش آید. همچنین شکم شما همچنان به رشد خود ادامه میدهد. از دیدن شکم برجسته و دوست داشتنی خود لذت ببرید. ممکن است چندین نشانه ناخوشایند بارداری را در این هفته تجربه کنید، از جمله آغاز علائم کشش، و کمر درد.

تغییرات و علائم مادران در هفته بیست و یکم بارداری

 

حرکات نوزاد

حرکات نوزاد

همانطور که بارداری شما ادامه می یابد، در هفته بیست و یکم بارداری متوجه خواهید شد که بیشتر محافظ و وابسته به کودک خود میشوید. برای مادرانی که لگدها و حرکات منظم نوزاد خود را احساس میکنند، این مسئله بیشتر صدق میکند. احساس این حرکات اغلب یکی از بخش های شگفت انگیز باردار شدن است.

اگر در هفته بیست و یکم بارداری حرکات کودک خود را احساس نمی کنید، نگران نباشید! همه زنان حرکات نوزاد خود را در این بخش از دوران بارداری احساس نمیکنند. زنانی که اضافه وزن دارند و کسانی که جفت آنها در مقابل رحم است حرکات کودک خود را بعدا احساس میکنند.

شما نباید به اینکه چقدر کودک شما در این هفته حرکت کرده است بیش از حد تمرکز کنید. تنها در حدود هفته ۲۴ بارداری است که پزشک ممکن است توصیه کند که الگوی حرکت کودک خود را دنبال کنید.

 

علائم کشش

علائم کشش

در هفته بیست و یکم بارداری علائم کشش ممکن است در شکم شما بروز کنند. پوست شما به کشش و بزرگ شدن خود ادامه میدهد، رگه های صورتی یا بنفش فاصله دار در شکم، باسن، سینه و ران ظاهر می شوند. تغییرات هورمونی، کشش فیزیکی پوست و ژنتیک همگی در ایجاد علائم کشش نقش دارند.

اگر چه علائم کشش پس از زایمان در دوره یک ماه تا یک یا دو سال از بین خواهند رفت، اما به طور کامل ناپدید نمی شوند. در حال حاضر، هیچ راهی برای جلوگیری و یا درمان علائم کشش وجود ندارد، اما پژوهش های حاضر هم برای پیشگیری و هم درمان امیدوار کننده هستند.

 

کمر درد

کمر درد

ممکن است متوجه شوید در این هفته نسبت به اوایل بارداری، از کمردرد یا درد پشت رنج میبرید. این مسئله، مشکل شایع در سه ماهه دوم و سوم بارداری است.

کمر درد شما اکنون به خاطر تغییر مرکز ثقل شما به سمت بالا بیشتر از یک مشکل است، در نتیجه هنگام ایستادن برای جبران واردن شدن فشار بر روی عضلات کمر، تمایل دارید به پشت تکیه کنید.

هر چند درد پشت در دوران بارداری شایع است، نباید همیشه آن را نادیده گرفت. گاهی اوقات، کمر درد خفیف می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد. توصیه می شود که برای یافتن علت ریشه ای کمردرد خود با پزشک یا مامای خود صحبت کنید.

 

راهکارهایی برای از بین بردن کمردرد

راهکارهایی برای  از بین بردن کمردرد

پزشک شما میتواند پیشنهاداتی در مورد چگونگی کاهش ناراحتی شما ارائه دهد. راه های متداول برای از بین بردن کمردرد شما در دوران بارداری ذکر شده اند:

 • حمام آب گرم، و یا کمپرس سرد و گرم در ناحیه ای که درد دارد.
 • ماساژ توسط درمانگر با تجربه که برای زنان باردار کار می کند، و یا از همسر خود بخواهید شما را ماساژ دهد.
 • هنگامی که ایستاده اید، حواستان به وضعیت خود باشد. همچنین، حتما پاهای خود را هنگام نشستن دراز کنید.
 • برای کشش ملایم و تقویت عضلات پشت خود به کلاس یوگا بروید.
 • به پهلو بخوابید، نه به پشت. هنگامی که به پهلو می خوابید زانوهای خود را خم کنید.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

احتمالا هر هفته نیم تا یک کیلو اضافه وزن را تجربه خواهید کرد. متوسط افزایش وزن در هفته بیست و یکم بارداری برای زنی با وزن نرمال حدود ۶ تا ۷ کیلو است. ممکن است اضافه وزن بیشتر یا کمتری داشته باشید، اما به یاد داشته باشید که هر زن اضافه وزن متفاوتی خواهد داشت.

بسیاری از زنان باردار در برخی از بخش های دوران بارداری خود جهش رشد را تجربه می کنند. در طول جهش رشد، به سرعت میتوانید چند کیلو افزایش وزن داشته باشید. بنابراین، افزایش وزن شما دوباره کُند خواهد شد. این مسئله در دوران بارداری طبیعی است، و نباید شما را نگران کند مگر اینکه افزایش وزن سریع تبدیل به الگو شود.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

 • ahaparenting
 • fthmb.tqn
 • dermarollerinfo
 • imperfecthomemaker
 • mumblog
 • naturalgoodhealth

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

زیبایی

انجام اندرمولوژی

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

پوست و مو

فرآیند فیلرهای پوستی

تزریق چربی یا فیلر؟

سلامت عمومی

کمر درد

تمرین کششی روزانه برای کاهش کمر درد و درد عصب سیاتیک

تغذیه و سلامتی

سیر

۲۰ مسکن درد طبیعی در آشپزخانه شما

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *