سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

پرتودرمانی در سرطان پستان

پرتودرمانی برای سرطان پستان از آنچه انتظار میرود راحت تر است.

اکثریت بیماران بعد از پرتودرمانی تجربیات قابل تحمل تری نسبت به انتظاراتشان گزارش می دهند.

 پرتودرمانیپرتودرمانی

بیمار از ۱۰ بیمار پس از درمان اظهار داشتند، پرتودرمانی برای سرطان پستان واقعا کمتر از آنچه پیش بینی کرده بودند، ترسناک است.

یک بررسی از ۳۰۰ بیمار مبتلا به سرطان پستان نیز نشان داد که بیش از ۸۰ درصد بیماران گفته اند که عوارض جانبی پرتودرمانی، بهتر از حد انتظار بوده اند.

دکتر نرک شاوردین، گفت: “خود کلمه پرتودرمانی به نظر ترسناک میرسد و با بسیاری از اخبار منفی همراه است. شاوردین انکولوژی پزشک پرتودرمانی در دانشکده پزشکی دیوید گوفن، UCLA، گفت: “اما در طول ۲۰ سال گذشته پیشرفت قابل توجهی صورت گرفته است.”

وی توضیح داد: “این تغییرات به ما اجازه می دهند که از اندام های حیاتی را حفظ کنیم، یک برنامه پرتودرمانی فردی برای هر بیمار ایجاد کنیم و همچنین پرتودرمانی را در برنامه های راحت تر ارائه دهیم.
شاوردین و تیم او بیمارانی که بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در درمانگاه سرطان سینه UCLA تحت درمان بودند، و پرتودرمانی، دریافت کردند را مورد بررسی قرار دادند.

وی افزود: اکثر بیماران موافق بودند که اگر بیماران آینده از حقیقت واقعی در مورد پرتودرمانی، اطلاع داشته باشند، کمتر از این درمان واهمه دارند.

شاوردین خاطر نشان کرد که مطالعات اخیر حاکی از بقا و کیفیت زندگی بهتر در بیماران تحت درمان با جراحی حفظ پستان و پرتودرمانی به جای برداشتن پستان (ماستکتومی) هستند.

وی گفت: “با وجود این، اکثر بیماران برای جراحی ماستکتومی انتخاب می شوند و حتی در بیماران درمان شده با ماستکتومی که در آن پرتودرمانی نشان دهنده بقای بهتر است، استفاده از پرتودرمانی کم است.”

دکتر جاد پولاک رئیس پزشکی پرتودرمانی، می گوید آنچه زنان ممکن است متوجه آن نباشند این است که دوره پرتودرمانی در بسیاری از موارد از شش هفته به تقریبا سه هفته کاهش یافته است.

 

پرتودرمانی در سرطان پستان

پولاک گفت: همچنین پرتودرمانی مدرن آسیب کمتری به پوست و یا سایر اعضای بدن ایجاد میکند. پولاک توضیح داد: “این چیزهایی که اضافه شده اند، پرتودرمانی را نسبت به آنچه در گذشته بوده است، بسیار راحت تر و قابل تحمل تر می کنند.”

شاوردین گفت: در این مطالعه، محققان قصد داشتند از دیدگاه بیمار به پرتودرمانی، نگاه کنند.

وی افزود: “ما امیدوار بودیم که داده های ملموس دنیای واقعی بتوانند به بیماران و پزشکان در تصمیم گیری کمک کنند.”

پرسشنامه ها بین ۶ ماه و ۵ سال پس از پرتودرمانی، تکمیل شدند. زنان یا تحت معاینات بالینی استاندارد که شامل گره های لنفاوی میشدند یا نمی شدند و یا بعد از ماستکتومی دوره

پرتودرمانی کوتاه مدت داشتند و یا پرتودرمانی جزئی پستان داشتند، بودند.

تقریبا ۵۰ درصد از بیماران گفتند که داستان های ترسناکی از بیماران دیگر در خصوص داشتن عوارض جانبی جدی بعد از پرتودرمانی شنیده اند.

۹۴ درصد گفتند که از پرتودرمانی ترس داشتند. بیشترین نگرانی های آنها مربوط به آسیب به اندام های داخلی، سوختگی پوست و برای تعداد کمی، خطرات رادیو اکتیو بودند. به گفته محققان، با این حال تنها ۳ درصد دریافتند داستانهای منفی صحت دارند.

شاوردین گفت: هنگامی که بیماران تجربه خود را با انتظارات خود مقایسه کردند، بین ۸۰ تا ۹۰ درصد دریافتند عوارض جانبی واقعی آنها کمتر از آنچه انتظار داشتند یا همانند آنچه انتظار داشتند بودند. وی گفت: “ما دریافتیم بیشتر بیماران تحت درمان با رادیوتراپی به عنوان بخشی از حفاظت از سینه گفتند که عوارض پرتودرمانی کمتر از آنچه در خصوص درد سینه، محدودیت های کاری، محدودیت فعالیت های تفریحی، اختلال در خانواده و داشتن احساس بد، انتظار داشتند، بودند.”

علاوه بر این، اکثریت قریب به اتفاق بیمارانی که پستان خود را برنداشته بودند و بیماران ماستکتومی با این اظهار موافقت کردند: “پس از درمان، من اکنون میدانم که پرتودرمانی آن طور که گفته شده است، بد نیست.”

این مطالعه بر روی ۳۲۷ بیمار، با سن متوسط ۵۹ سال تمرکز داشت. هشتاد و دو درصد جراحی با حفظ سینه کرده بودند.

این نتایج برای ارائه در نشست انجمن انکولوژی رادیویی آمریکا در سن دیگو برنامه ریزی شده بودند. تحقیقات ارائه شده در این جلسات تا زمانی که در یک مجله پزشکی مورد بررسی قرار گیرند، باید به طور پیش فرض در نظر گرفته شوند.

 

منابع

  • Narek Shaverdian, M.D., chief resident, department of radiation oncology, University of California, Los Angeles; Jed Pollack, M.D., chairman, radiation medicine, Lenox Hill Hospital, New York City; Sept. 25, 2017, presentation, American Society for Radiation Oncology, San Diego
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • media.beam.usnews
  • img.medscape
  • mskcc

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات پزشکی

لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی و تمام دلایل بروز آن

زیبایی

پروتز سینه

صفر تا صد پروتز سینه

زیبایی

داشتن سینه های سالم و زیبا

کمک به داشتن سینه های سالم و زیبا

کمک های اولیه

درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال

درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال

تغذیه و سلامتی

گندم

خواص گندم

اطلاعات دارویی

ملاتونین

موارد استفاده و عوارض ملاتونین

تغذیه و سلامتی

گندم سیاه

گندم سیاه چیست؟ خواص گندم سیاه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *