سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اهمیت کنترل جدی فشار خون

مطالعات نشان میدهند، درمان های تهاجمی فشار خون به نظر می رسد ارزش بسیار زیادی داشته باشند.

برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند، کنترل جدی فشار خون می تواند به اندازه درمان استاندارد مهم باشد.کارشناسان این نتایج درمان تهاجمی تر فشار خون بالا را تایید می کنند.

 

بیماری های قلبی

کنترل فشار خون

دو سال پیش، یک کارآزمایی توسط دولت ایالات متحده به نام SPRINT، روش استاندارد برای درمان فشار خون را به چالش کشید.

کنترل شدید به معنای استفاده از دارو برای رسیدن فشار سیستولیک بیمار یعنی عدد بالا، به کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه است. این یک تغییر بزرگ از درمان استاندارد بود، که در آن هدف رسیدن به کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه یا در بعضی موارد ۱۵۰ بود.

آوردن فشار خون به سطوح پایین، فواید عمده ای برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی بودند، داشت. این افراد شامل افراد بالای ۷۵ سال و بیماران مبتلا به بیماری های قلبی موجود یا عوامل خطر متعدد برای این بیماری از قبیل سیگار کشیدن و کلسترول بالا، بودند.

به طور کلی، روش تهاجمی، خطر حمله قلبی و سایر عوارض قلبی عروقی را تقریبا یک سوم در مقایسه با درمان استاندارد کاهش می دهد.

دکتر دن برلوویتز، پژوهشگر ارشد این مطالعه جدید، گفت که هنوز نگرانی هایی در مورد خطرات بالقوه وجود دارند.

بیماران به طور معمول به داروهای متعددی نیاز دارند تا فشار خونشان را به سطوح نرمال برسانند، که این داروها احتمال عوارض جانبی مانند سرگیجه و خستگی را بیشتر میکنند.

علاوه بر این، این نگرانی وجود دارد که فشار خون پایین خود بتواند جریان خون را به مغز کاهش دهد و باعث نشانه هایی از قبیل سردرگمی و افسردگی، مخصوصا در بیماران سالمند که ضعف یا مشکلات حافظه دارند، شود.

برلوویتز، رئیس دفتر کارکنان بیمارستان جانبازان ادیت نوردز راجرز در بدفورد، ماس، گفت: “این مسئله بسیار بحث برانگیز است.”

بنابراین تیم وی این مسئله را با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از بیش از ۹۶۰۰ بیمار در طول کارآزمایی SPRINT، بررسی کردند.

در ابتدای مطالعه و پس از آن به صورت سالانه، بیماران نظرسنجی های استاندارد در مورد سلامت روزانه را تکمیل کردند. محققان سلامت جسمی و روانی، رضایت از مراقبت و توانایی ادامه برنامه دارویی آنها را ارزشیابی کردند.

به طور متوسط، محققان دریافتند، بیمارانی که درمان تهاجمی دریافت کردند به خوبی کسانی که تحت مراقبت های استاندارد بودند، زندگی میگذراندند. این حتی در میان سالمندان و بیماران ضعیف نیز صدق می کرد.

 

درمان تهاجمی فشار خون

برلوویتز گفت: “این یافته ها نشان می دهند که با مدیریت دقیق پزشکی، هیچ گونه خطر بالاتری از عوارض ناخوشایند وجود ندارد.”

وی افزود، این نتایج باید به پزشکان این اطمینان را بدهد که “تلاش برای کاهش فشار خون” بی خطر و مفید است. دکتر اندرو فریمن همکار گروه تغذیه و شیوه زندگی در کالج آمریکایی قلب و عروق است. او موافقت کرد که این نتایج اطمینان بخش هستند.

فریمن، که در این تحقیق مشارکت نداشت، گفت، داشتن مطالعه ای که نشان دهنده دیدگاه بیمار باشد، خوب است. با این حال، او به هشدارهایی اشاره کرد. یکی از آنها این بود که بیماران بلافاصله پس از شروع درمان مورد بررسی قرار نگرفتند، یعنی زمانی که ممکن است بسیاری از افراد حال خوبی نداشته باشند.

فریمن گفت که در روش طبابت خود او معمولا به بیماران می گوید که ممکن است چند روز یا چند ساعت پس از شروع رژیم فشار خون جدی تر، احساس خوبی نداشته باشد. اما او خاطر نشان کرد این احساس بد باید سریعا به از بین برود.

او همچنین بر نکته دیگری نیز تاکید کرد: این مطالعه تنها میتواند گزارش دهد که به طور متوسط بیماران چه احساسی دارند. این بدین معنی نیست که همه احساس خوبی دارند.

فریمن گفت: “شما باید به فردی که در مقابل شما است، نگاه کنید”. آیا او فردی است که قبلا داروهای زیادی مصرف کرده است؟ آیا فشار خون آنها مستعد پایین آمدن است؟”

این چیزها مانع درمان تهاجمی تر نمیشوند. اما فریمن گفت، یک پزشک ممکن است برای نظارت بر این بیماران به دقت بیشتری نیاز داشته باشد.

نتایج این مطالعه در ۲۴ اوت در مجله پزشکی نیوانگلند به چاپ رسیده است.

پژوهش دوم در همان مجله، ارزش بررسی را دارد.

محققان از یک مدل ریاضی برای برآورد هزینه های داروهای اضافی فشار خون، ویزیت اضافی دکتر و درمان برای هر گونه عارضه ای از کنترل تهاجمی فشار خون استفاده کردند. آنها این هزینه ها را در برابر صرفه جویی از برطرف شدن حملات قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی ارزیابی کردند.

این مطالعه نشان داد که هزینه درمان تهاجمی کمتر از ۵۰۰۰۰ دلار برای هر “سال زندگی سالم” به دست آمده می باشد که در اقتصاد سلامت، به عنوان یک معامله خوب برای جامعه محسوب می شود.

به گفته فریمن، دو تحقیق جدید همراه با کارآزمایی اصلی مثلثی از شواهدی را ارائه می دهند که کنترل جدی فشار خون را تایید می کنند.

اما در نهایت، او و برلوویتز گفتند، تصمیم با خود بیماران و پزشکانشان است.

آنها همچنین تأکید کردند که دارو تنها بخشی از وضعیت درمان است. رژیم غذایی سالم و ورزش معمولی – مانند ۳۰ دقيقه پیاده روی در روز – نيز از اهمیت کلیدی برخوردار هستند.

فریمن گفت: “ورزش منظم یکی از قوی ترین راه های کاهش فشار خون بالا است.”

 

منابع

  • Dan Berlowitz, M.D., M.P.H., chief of staff, Edith Nourse Rogers Memorial Veterans Hospital, Bedford, Mass., and professor, health policy and management, Boston University; Andrew Freeman, M.D., co-chair, nutrition and lifestyle work group, American College of Cardiology, and director, cardiovascular prevention and wellness, National Jewish Health, Denver; Aug. 24, 2017, New England Journal of Medicine
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • cdn1.medicalnewstoday
  • ak8.picdn
  • blueskiescenterforwomen

‏‫‬‬‬

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *